Vladimir Putin a refuzat sa se intalneasca cu Recep Tayyip Erdogan la summit-ul de la Paris

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 18:14 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Agerpres / Tanjug
Presedintele rus Vladimir Putin a refuzat, luni, sa se intalneasca cu omologul sau turc, Recep Tayyip Erdogan, la summit-ul pe teme climatice de la Paris, in ciuda insistentelor presedintelui Turciei, tara vizata de o serie de masuri de retorsiune economica impuse de Moscova, dupa doborarea unui bombardier rus de catre aviatia militara turca, marti, la frontiera siriana, relateaza AFP.

Ankara a refuzat sa prezinte scuze Rusiei dupa dobotrarea avionului, sustinand ca avea dreptul legitim sa isi protejeze spatiul aerian. 

Conferinta ONU pe teme climatice (COP21) a inceput luni la Paris, 150 de lideri din intreaga lume incercand sa ajunga, pana pe 11 decembrie, la un acord major in privinta stoparii incalzirii globale. Statele Unite, Franta si alte 18 tari s-au angajat sa isi dubleze investitiile in asa-numita "energie curata", a anuntat Casa Alba, inaintea deschiderii summit-ului de la Paris. Conferinta a fost precedata de manifestatii in marile orase ale lumii, menite sa puna presiune pe liderii mondiali sa se uneasca in lupta impotriva incalzirii globale. La Paris au avut loc duminica ciocniri violente intre activisti de mediu si fortele de ordine, in urma carora 208 manifestanti au fost arestati.











10770 vizualizari
  • +4 (42 voturi)    
    cum e vorba la noi? (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:18)

    ampersand [utilizator]

    Capra, cat ii de raioasa, tine coada-mbarligata.
  • +4 (44 voturi)    
    Cred ca va este cunoscuta.... (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:23)

    gigiN [utilizator]

    ....zicala "S-a suit....putin in copac"!! I s-a dat cam prea multa importanta acestui individ arogant-mai ales de catre Occident.Evident,din interese economice,dar care primeaza asupra principiilor,care sunt bune doar pentru...cei mici.
  • -11 (55 voturi)    
    Erdogan (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:32)

    adrian88000 [utilizator]

    a fost lasat din brate de catre NATO. A incurcat-o
    turcafletul !
  • +16 (42 voturi)    
    Si eu am refuzat (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:38)

    CititorulComentator [utilizator]

    Sa ma intalnesc cu Putin, ma tot suna, l-am bagat in spam! :)
  • +10 (26 voturi)    
    Tine supararea pana ocupa si securizeaza granita (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:45)

    serban [anonim]

    Kurzii inainteaza spre vest , sirienii spre nord si aparent posibilitatea Turciei sa ajute tot amalgamul de organizatii mai moderate sau mai teroriste este limitata la bombardamente de artilerie peste granita
    Nu ii mai bombardeaza aerian pe kurzi iar convoaiele cu "ajutoare" care trec granita sunt atacate de aviatia rusa
  • +9 (47 voturi)    
    normal (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:48)

    aadrian [utilizator]

    De vreme ce turcii nu vor să-și ceară scuze, pentru ce să se-ntâlnească?
  • 0 (20 voturi)    
    Tara arde de nerbdare:'ce-a facut Klaus acolo'? (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:49)

    hotnewsfil [utilizator]

    Nu 'a transpirar' inca, din surse, care a fost pozitia presedintelui Iohannis? O fi propus ceva, care a fost preluat pentru raportul final, ca punct principal, 'un nou inceput'? Klaus o fi fost, acolo, 'presedinte jucator'? O fi propus participantilor la Conferinta o solutie 'pas-cu-pas'?
  • +6 (50 voturi)    
    hehe (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:59)

    Mazeta [utilizator]

    Cu puține excepții, cititorii HN pot fi împărțiți în două categorii: 1) cei care îl urăsc pe Putin mai mult decât pe Erdogan, 2) cei care îl urăsc pe Erdogan mai mult decât pe Putin.
    • 0 (10 voturi)    
      Da si nu (Luni, 30 noiembrie 2015, 23:51)

      Jano11 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Din pacate sunt si unii care il plac pe Erdogan, si astia ne duc pe noi pe toti de rapa, de 25 de ani.
  • -12 (34 voturi)    
    cum asa (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:10)

    xanti [utilizator]

    Pai e ziar de dreapta sau nu ,trebuia sa scrieti Recep Erdogan a refuzat sa se intalneasca cu Putin nu invers.
  • +3 (55 voturi)    
    Marlanie ruseasca ! (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:14)

    Theodor Iliescu [anonim]

    Marlanul rus - "tovarisci putin" nu se desminte !
    In ultimul an parca a innebunit ! Saptamanal avioane militare sovietice "incearca" vigilenta tarilor europeene si ale SUA ! Si-a gasit nasul in Turcia lui Erdogan - pe care nu-l simpatizez - dar acum il aprob !
    Putin este un adevarat BANDIT ! A ocupat Crimea - a atacat Ucraina in estul tarii - atacase mai inainte Georgia si I-a rapi reritorii sub falsa afirmatie ca "este vointa nationala" a cetatenilor zonelor respective (Acum tot "cetatenii" cer alipirea la "maika rossia" marea koorva A eURASIEI !
    Nu m-as mira ca atentatul de la Paris sa aiba ("pe din dos") sprijinul KGB (sau cum draq se mai cheama acum - ca tot aia este !)
    Dar sa nu uitam : La atacarea Georgiei putin a primit un ajutor deosebit de la Erdogan - care n-a permis trecerea in marea Neagra a vaselor americane - civile sau militare ! Acum "putinis" si-a pus in cap si Turcia ! singura tara care mai putea sa-l ajute si sa-i livreze "papica" - ocolind embargoul UE.
    Sa vedem ce va iesi ! Dar - inca odata - bravo turcilor !
    • +2 (10 voturi)    
      ! (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:20)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Theodor Iliescu

      Cele spuse au validitate direct proportionala cu numarul de semne de exclamare! ( !!! )
    • +1 (17 voturi)    
      Dupa cate minusuri ai (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:24)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Theodor Iliescu

      ... se vede ca propaganda ruseasca a reusit sa prosteasca pe multi de-ai nostri :(
  • +1 (23 voturi)    
    Draga redactie, (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:26)

    Andu101 [utilizator]

    Alo, Hotnews! Cat ii mai lasati pe postacii rusnaci sa isi scrie dejectiile pe site-ul asta? Parca as citi antena 3 sau vocea rusiei. Blocati-le ip-ul pentru ca e clar ca-s troli. Romanii adevarati nu vor inghiti niciodata minciunile salbaticilor rusnaci. Mergeti ma in Siberia.
    • +3 (3 voturi)    
      curata democratie (Marţi, 1 decembrie 2015, 12:09)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Andu101

      "Blocati-le ip-ul", adevarul e ca tot comentariu tau e demn de civilizatie si democratie.
      Adevarat far de calauza civilizatoare.
  • -2 (22 voturi)    
    Turcia o sa ia o mare tzeapa (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:53)

    K Terinca [anonim]

    O sa ramana si cu refugiatii actuali, dupa ce se aseaza lucrurile in Siria si Irak, o sa ramana si pe-afara UE si o sa mai ramana si cu un stat independent kurd in coasta lor, format dintr-o parte a actualelor teritorii siriene si irakiene.
    O sa-i primeasca in UE cand o zbura porcul.
    Acum europenii, javrutze cum sunt (pe buna dreptate insa, pregmatismul trebuie sa primeze), le-au pasat-o pe aia tare ca o sa-i primeasca curand in EU, etc.
    Le dau niste arginti si gata, se spala pe maini.
    Cu intratul in UE, mai spre mileniul urmator.
    Apoi, au reusit turcii sa-si faca si un "prieten" al dracului de bun, anume Rusia, care se va razbuna, puteti fi siguri de asta.
    O razbunare mai buna pentru Rusia, pe termen lung, ar fi un stat independent kurd in coasta Turciei, intr-o parte din teritoriile actuale siriene si irakiene.
    O sa se inteleaga rusii si americanii, cica in numele pacii, sa imparta teritoriile respective in diferite zone cu populatii majoritare, zona lui Assad, zona kurzilor, zona sunitilor si care dracu or mai fi acolo.
    S-au dat rotunzi turcii drept mare putere regionala, insa in curand o sa vada cum se aranjeaza cartile intre baietii mari.
  • +5 (21 voturi)    
    Doboratorul de avioane cu civili (Luni, 30 noiembrie 2015, 21:04)

    Locke Lamora [utilizator]

    mai e si cu coada pe sus. Pitic cracanat cu coada zbarligata....comedie ruseasca de jale.
  • +6 (20 voturi)    
    rusia s-a urcat in copac si nu mai vrea sa se dea (Luni, 30 noiembrie 2015, 21:11)

    Susufler0 [utilizator]

    JOS ! Putin, in disperarea lui de a arata ca e sef, ca e important, ca trebuie sa se tina cont de el, nu realizeaza in ce fundatura l-a bagat Erdogan. Acesta ii propune, la vedere si in mod repetat o incheiere a crizei, in care el nu vrea (si nici n-o) sa faca vreun pas inapoi, sustinand ca riposta a fost legitima, intelegand insa totodata ca Putin va pretinde in continuare scuze inca cine stie cat timp de acum incolo. Usor-usor in constiinta opiniei publice pozitia lui Putin va aparea tot mai mult ca o incercare de a abate atentia de la sanctiunile aplicate de comunitatea internationala Rusiei pt alipirea Crimeei, catre Turcia. Eroare ! Turcia si-a aparat granita, nu a invadat vreun teritoriu apartinand Rusiei.
    • +4 (14 voturi)    
      Pai phutin e un bully (Luni, 30 noiembrie 2015, 22:32)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      unul jalnic.