Papa Francisc, in vizita la Marea Moschee din Bangui: Crestinii si musulmanii sunt frati

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 10:34 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc
Foto: Captura Youtube.com
Papa Francisc a declarat luni, la Mare Moschee din Bangui (Republica Centrafricana), ca crestinii si musulmanii "sunt frati" si ca trebuie sa spuna "nu razbunarii, violentei si urii", relateaza AFP.

In enclava PK5, unde sunt refugiati ultimii musulmani din Bangui, zona afectata de violenta sectariene, papa a fost primit de catre marele Imam Nehedi Tidjani, cu participarea unor delegatii catolice si protestante.
  • O carte fundamentala pentru a intelege noile framantari la nivel global
  • Exercitiu de imaginatie: Cum va arata Europa sub conducere islamista
  • Lectura obligatorie pentru a intelege mi bine situatia din zona Orientului Apropiat


  • Citeste mai multe despre   
























    Material sustinut de Siemens

    "Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

    Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

    2959 vizualizari

    • +10 (28 voturi)    
      ... (Luni, 30 noiembrie 2015, 10:37)

      pathfinder [utilizator]

      Ba, da pe asta si pe Merkel nu-i mai opreste nimeni?!?
        #showComment#showComment
    • +6 (24 voturi)    
      . (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:00)

      Bazil.the.3rd [utilizator]

      Cat consens,frate crestin Francisc,sunt convins ca fratii tai musulmani gandesc exact la fel.
      Asa,cam ca o Europa.
      Apropo ,de ce nu e si Republica Centrafricana mebru al EU?
        #showComment
    • -7 (11 voturi)    
      pathfinder si bazil al treilea au dreptate (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:02)

      minona [anonim]

      vrem razbunare, violenta si ura. iar toate statele din ue care sunt sub romania ca civilizatie sa zboare din ue.
        #showComment#showComment#showComment#showComment
    • +5 (5 voturi)    
      Frati de cruce (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:55)

      Smirnoff [anonim]

      ba mai mult...as adauga eu Crestinii si Musulmanii sunt Frati de Cruce!
        #showComment
    • +4 (6 voturi)    
      Are dreptate (Luni, 30 noiembrie 2015, 13:13)

      Nyk1 [utilizator]

      De fapt, chiar Biblia este plină de învățăminte legate de iubirea între frați. Chiar pe la început, are o pildă despre doi frați, pe nume Cain și Abel dacă țin eu minte bine.
        #showComment
    • +4 (8 voturi)    
      Da1 ! (Luni, 30 noiembrie 2015, 13:44)

      adrian88000 [utilizator]

      Abel este crestinul si Cain este musulmanul. Frati !
    • -2 (6 voturi)    
      Eu nu-s frate.... (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:21)

      ac [utilizator]

      ... nici cu 99% in crestini. Ce ma intereseaza e partea care evolueaza. Restul, sanatate.
        #showComment
    • 0 (2 voturi)    
      Cu totii suntem fii ai universului! (Marţi, 1 decembrie 2015, 8:02)

      cal [utilizator]

      In lume exista trei adevaruri: adevarul meu, adevarul tau si adevarul!
      Numai iubirea dintre semeni poate aduce pacea de care avem atata nevoie! Daca nu ar fi interesele politice si economice la mijloc, cu siguranta ca lumea ar fi cu totul altfel. Noi, cu totii putem intr-un fel sau altul sa schimbam lumea prin atitudine si caracter.