Papa Francisc, in vizita la Marea Moschee din Bangui: Crestinii si musulmanii sunt frati

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 10:34 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc
Foto: Captura Youtube.com
Papa Francisc a declarat luni, la Mare Moschee din Bangui (Republica Centrafricana), ca crestinii si musulmanii "sunt frati" si ca trebuie sa spuna "nu razbunarii, violentei si urii", relateaza AFP.

In enclava PK5, unde sunt refugiati ultimii musulmani din Bangui, zona afectata de violenta sectariene, papa a fost primit de catre marele Imam Nehedi Tidjani, cu participarea unor delegatii catolice si protestante.
  • O carte fundamentala pentru a intelege noile framantari la nivel global
  • Exercitiu de imaginatie: Cum va arata Europa sub conducere islamista
  • Lectura obligatorie pentru a intelege mi bine situatia din zona Orientului Apropiat


  • Citeste mai multe despre   











    [P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

    Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
    2904 vizualizari
    • +10 (28 voturi)    
      ... (Luni, 30 noiembrie 2015, 10:37)

      pathfinder [utilizator]

      Ba, da pe asta si pe Merkel nu-i mai opreste nimeni?!?
      • +9 (17 voturi)    
        Nu suntem frati cu salafistii sau jihadistii (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:08)

        Relativism [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Religiile si credintele religioase nu sunt la fel, nu au toate acelasi tip de impact asupra vietii sociale.

        Iar practicile religioase sunt si mai indepartate unele de altele. Islamul (care in araba arhaica, coranic, inseamna "supunere") este o astfel de practica religioasa, una care tinde sa reglementeze dur orice aspect al vietii practice, la nivel individual si colectiv.

        Un motiv pentru care islamul practicat "traditional" este incompatibil cu democratia, libertatea si drepturile omului e acela ca normele sale etice si comportamentale intra imediat in conflict cu normele juridice, morale si sociale din orice cultura non-musulmana.
        De aceea, din Europa si pana in China, trecand prin India, islamul practicant e in conflict, uneori violent, cu societatile in care apare.

        Papa transmite un mesaj care e in fisa postului sau, de "pace si prietenie", dar e rupt de realitate si nu e prima oara cand se vede asta in discursul unui lider politic sau de opinie din Occident.

        In Centrafrique, fosta colonie franceza, razboiul civil a inceput cu militiile islamiste care au ocupat capitala si au incercat sa impuna o dictatura militara. A izbucnit un razboi civil care s-a terminat cu o situatie de secesionism "e facto".
        Pentru ca nordul tarii a devenit aproape omogen musulman, iar sudul si centrul sunt preponderent crestine. La fel e in Nigeria de exemplu.
        • +2 (2 voturi)    
          unul care gandeste! (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:40)

          allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui Relativism

          +
        • 0 (2 voturi)    
          ai pierdut detaliul cel mai important (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:17)

          surveillance [anonim] i-a raspuns lui Relativism

          -supunerea si cu big brother-ul merg mana in mana si convin celor mari. Deci islamul VA fi intradevar religia viitorului.
      • +7 (11 voturi)    
        ... (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:23)

        hashdoio [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Problema nu el; nu papa si Merkel trebuie opriti, ci indivizii care promoveaza ura si incita la violenta (inclusiv verbala).
        Conducatorii de stat ipocriti si lasi care se declara impotriva daesh si nu spun nimic despre modul in care statele lor finanteaza aceasta organizatie sunt problema. Vaticanul nu cumpara petrol la preturi scazute din teritoriile ocupate de teroristi, nici nu are industrie de armament...
    • +6 (24 voturi)    
      . (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:00)

      Bazil.the.3rd [utilizator]

      Cat consens,frate crestin Francisc,sunt convins ca fratii tai musulmani gandesc exact la fel.
      Asa,cam ca o Europa.
      Apropo ,de ce nu e si Republica Centrafricana mebru al EU?
      • +6 (6 voturi)    
        Republica Centrafricana mebru al EU? (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:50)

        serban [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        Comunitatea crestina din Republica Centrafricana
        are inca vitalitate si a reusit sa se opuna tendintei musulmanilor minoritari de a prelua conducerea in stat . Ar fi bine daca o Europa imbatranita si deziluzionata ar lua exemplul lor . Dar se incearca exact contrariul sa urmeze crestinii din Republica Centrafricana "modelul" European si sa se lase subjugati de musulmani. Daca nu se poate altfel sunt in stare si sa-i primeasca in EU
        • +1 (1 vot)    
          . (Luni, 30 noiembrie 2015, 21:22)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui serban

          Mai mult decat pericolul musulman in sine ma sperie atitudinea vestica: nu ai voie sa critici ,chestionezi sau pur si simplu sa vorbesti altfel decat laudativ despre vecinii in speta. Bref , daca spui "nu mai pot de vecinii turci care fac scandal,mizerie " esti trecut instant la o categorie inferioara.
          Este un fel de atitudine Strut 2.0 ,incredibila si greu de crezut de catre cei care nu au contact cu societatile respective.
          Sa nu mai zic de ineficienta politiei ,al carei principal rol este sa te faca pe tine sa nu te mai plangi.
    • -7 (11 voturi)    
      pathfinder si bazil al treilea au dreptate (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:02)

      minona [anonim]

      vrem razbunare, violenta si ura. iar toate statele din ue care sunt sub romania ca civilizatie sa zboare din ue.
      • +5 (7 voturi)    
        ... (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:20)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui minona

        Unde vezi tu ca am scris: "vrem razbunare, violenta si ura"?

        Ce nu mi-a placut, stimabile, este afirmatia: "ca crestinii si musulmanii sunt frati".
        Si nu-s!

        Noi cu ale noastre, aia cu ale lor.
        Da nu-s "fratii" nostri.
        Fara suparare si fara "razbunare, violenta si ura".
        Simplu...

        P.S. Ai o problema de perceptie sau asa esti tu?
      • +5 (5 voturi)    
        Toate 'minionele'= filo-muslimane sub acoperirire (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:27)

        FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui minona

        Fiți-ar draga ta de semilunâ de râsul lumii ...
      • +3 (5 voturi)    
        . (Luni, 30 noiembrie 2015, 13:41)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui minona

        Imi pare rau ca vreti doar "razbunare,violenta si ura".
        Din pacate "civilizatia" statelor din UE la care va referiti pare a fi o noua forma de dictatura ,lipsita de aproape toate atributele ce-i dadeau structura.
        Mai mult,am impresia ca judecand dupa hotararile luate de multe state membre in ultimul timp ..ar cam trebui sa paraseasca UE.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:18)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui minona

        eu vreau razbunare, violenta si ura. Daca ai ceva impotriva, lasa o sesizare in cutia respectiva.
    • +5 (5 voturi)    
      Frati de cruce (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:55)

      Smirnoff [anonim]

      ba mai mult...as adauga eu Crestinii si Musulmanii sunt Frati de Cruce!
      • +1 (1 vot)    
        pfff (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:44)

        allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui Smirnoff

        ahahaha. De crucie rosie, ca aia care au refuzat ajutoarele de la militari ca erau de al Crucea Rosie. Saracii de sinistrati... ��)))))))))

        E chiar sinistru!
    • +4 (6 voturi)    
      Are dreptate (Luni, 30 noiembrie 2015, 13:13)

      Nyk1 [utilizator]

      De fapt, chiar Biblia este plină de învățăminte legate de iubirea între frați. Chiar pe la început, are o pildă despre doi frați, pe nume Cain și Abel dacă țin eu minte bine.
      • -1 (1 vot)    
        Curat telenovela (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:55)

        feisbuk [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

        Crima, incest, fictiune ...
        Cam astea-s cele trei religii abrahamice.
        • 0 (0 voturi)    
          trei religii abrahamice? (Luni, 30 noiembrie 2015, 23:36)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

          Care sunt cele trei ?
    • +4 (8 voturi)    
      Da1 ! (Luni, 30 noiembrie 2015, 13:44)

      adrian88000 [utilizator]

      Abel este crestinul si Cain este musulmanul. Frati !
    • -2 (6 voturi)    
      Eu nu-s frate.... (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:21)

      ac [utilizator]

      ... nici cu 99% in crestini. Ce ma intereseaza e partea care evolueaza. Restul, sanatate.
      • +2 (4 voturi)    
        normal ca nu esti (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:46)

        allah-snackbar [utilizator] i-a raspuns lui ac

        Dar cum ar veni....pe tine cine te-a intrebat?! De ce ai simtit nevoia sa iti bagi coada ateista intr-o "dezbatere" crestiono-musulmana, frateasca?! ��)) Nu ai supt suficient cand erai mic or what?
        • -3 (5 voturi)    
          Dar pe tine? (Luni, 30 noiembrie 2015, 19:14)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui allah-snackbar

          Daca n-ai nimic de comentat decit relatia dintre cantitatea supta cind eram mic si dezbaterea "crestiono"-musulaman, atunci bine. Cu tine, de exemplu, nu sint.
    • 0 (2 voturi)    
      Cu totii suntem fii ai universului! (Marţi, 1 decembrie 2015, 8:02)

      cal [utilizator]

      In lume exista trei adevaruri: adevarul meu, adevarul tau si adevarul!
      Numai iubirea dintre semeni poate aduce pacea de care avem atata nevoie! Daca nu ar fi interesele politice si economice la mijloc, cu siguranta ca lumea ar fi cu totul altfel. Noi, cu totii putem intr-un fel sau altul sa schimbam lumea prin atitudine si caracter.