Japonia reia vanatoarea de balene in Antarctica, sfidand protestele internationale

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 8:34 Actualitate | Internaţional

Familie de balene
Foto: USER UPLOADED
Japonia va trimite marti baleniere "sa cerceteze" Antarctica, dupa o pauza de 3 ani, sfidand o interdictie ONU care estima in 2014 ca astfel de activitati ascund in realitatea o vanatoare comerciala, informeaza AFP.

"Balenierele de cercetare vor pleca pentru aceasta noua misiune de cautari in Antarctica pe 1 decembrie 2015", a anuntat Agentia japoneza de pescuit intr-un comunicat publicat pe site-ul sau.

Misiunea, care se va termina la finalul luni martie, va fi compusa dintr-o "nava mama" si 3 alte nave pentru un echpaj total de 160 de persoane.

Arhipelagul a fost nevoit sa renunte la capturile de cetacee in sezonul 2014-2015, in urma unei decizii luate in martie 2014 de Curtea Internationala de Justitie (CIJ). Sesizata de Australia, CIJ a decis ca Japonia deturna in scopuri comerciale o activitate destinata cercetarii stiintifice.

De atunci, Japonia a transmis un nou plan Comisiei Internationale pentru vanatoarea de balene, care prevede capturarea a 3.996 de balene Minke in Antarctica, in urmatorii 12 ani, sau 333 pe sezon fata de 900 cat era prevazut in precedentul plan.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3956 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    la ce le trebuie? (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:11)

    gigi [anonim]

    De foamne? Sau de ce?
    • +4 (4 voturi)    
      De foame candva, din mandrie acum (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:42)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      http://www.animalplanet.com/tv-shows/whale-wars/about-whaling/why-japanese-hunt-whales/
  • +3 (13 voturi)    
    astia (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:36)

    samurai_x [utilizator]

    ticalosi cruzi si suprapopulati, sunt atat de obsedati sa manance balene incat o faceau sub parav anul unor nave fabrici pe care scria cercetare a faunei marine - ar trebui militarizata zina antarcticii si amendati atsia in continuu .
  • -5 (15 voturi)    
    Nu vad problema (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:39)

    Alex S [utilizator]

    De ce nu e gresit sa pescuiesti in general dar e gresit sa pescuiesti balene? De ce nu interzice ONU si pescuitul de crap, somon, etc? Ce e mai barbar, sa omori anumite balene pe care le prinzi, sau decapitezi orice porc nascut vreodata?
    • +6 (8 voturi)    
      Orice pescuit (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:26)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      are reguli stricte facute tocmai ca sa mentina echilibrul acelor populatii de pesti in natura, mediul natural. Crapul, somonul, pastravul se cresc (cultiva) capturarea lor in mediul natural este restrictionata drastic peste tot. Somonul pe care il vezi tu la pescarie nu e ala pe care il papa ursul in Alaska, e crescut in ferme in Norvegia.
      Balenele nu pot fi reproduse in captivitate iar vanatoarea lor se facea in trecut pentru grasime, grasime care se folosea la iluminat stradal, etc. In lumea MODERNA nu mai e cazul sa vanam balene.
      Porcii sunt crescuti,daca oamenii ar fi mancat doar porci salbatici probabil specia n-ar mai fi existat de mult.
    • 0 (10 voturi)    
      prietene (Luni, 30 noiembrie 2015, 12:48)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      daca ai ajun in stadiul in care compari o balena sau un delfin cu un porc iti meriti soarta
      • +2 (4 voturi)    
        Am o soarta buna (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:26)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        Am o soarta buna si probabil ai dreptate, o merit pt ca gandesc. Nu doar compar balenele cu porcii, compar sute de balene cu miliarde de porci. Si cred si eu ca balanta e dezechilibrata...in defavoarea porcilor.
      • 0 (2 voturi)    
        si (Luni, 30 noiembrie 2015, 18:22)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        eu sint de acord ca japonia sa vineze balena, fac asta din timpuri stravechi, si daca mor de ciuda citiva econazy care habar nu au de nimic, in afara de frustrarile lor, cu atit mai bine. Sa nu uit, si eu am o soarta buna, asa ca nu te ingrijora.
    • -1 (3 voturi)    
      Daca-s putine da, e barbar (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:19)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Ce-ai spune sa te vaneze pe tine careva, asa de foame?
      • +2 (4 voturi)    
        Daca (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:43)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Daca nu esti capabil sa gandesti nu mai comenta. Eu macar aduc argumente. Vino cu un contraargument sau abtine-te.
        • 0 (2 voturi)    
          A vana (Luni, 30 noiembrie 2015, 17:12)

          Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

          animale pe cale de disparitie este o prostie. Asta in conditiile in care Japonia este o tara dezvoltata. In plus omenirea nu mai vaneaza de mult ca sa manance, nu la scara industriala. Comparatia ta cu porcii nu este una corecta, compari mere cu pere.