Israelul suspenda rolul Uniunii Europene in procesul de pace cu Palestina

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2015, 3:09 Actualitate | Internaţional

Benjamin Netanyahu
Foto: Agerpres/AP
Israelul a anuntat duminica suspendarea negocierilor cu institutiile Uniunii Europene in legatura cu conflictul israeliano-palestinian, ca raspuns la decizia recenta a UE de a eticheta produsele originare din coloniile israeliene din teritoriile palestiniene, anunta AFP.

Premierul israelian Benjamin Netanyahu, care este si ministru de Externe al Israelului, a ordonat "suspendarea tuturor contactelor diplomatice cu institutiile Uniunii Europene si reprezentantii lor in aceasta problema".

Uniunea Europeana a decis pe 11 noiembrie etichetarea produselor provenite din coloniile evreiesti din teritoriile palestiniene, ocupate de Israel din 1967.

In timp de Israelul a reactionat prin "suspendarea dialogului diplomatic cu Uniunea Europeana", Palestina a salutat "un pas in directia buna", chiar daca "insuficient".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2074 vizualizari
  • +3 (15 voturi)    
    incompetenta crasa (Luni, 30 noiembrie 2015, 7:24)

    toro [utilizator]

    Cu alte cuvinte EU o luat partea palestinienilor in loc sa fie un actor impartial in negocierile pentru pace. Iar asta in contextul in care miscarea BDS s-o dovedit o porcarie majora.
    Pe de alta parte Rusia tocmai o anuntat ca va importa mai mult din Israel datorita prostiei lui Erdogan. Iar EU prin miscarea asta efectiv impinge Israel intr-o alianta cu Rusia. Ce se intampla la Bruxelles?
    • +10 (12 voturi)    
      ce se intampla la BXL? (Luni, 30 noiembrie 2015, 8:54)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui toro

      se balacesc in abjectie. in loc sa inchida granitele UE, au hotarat ca sub pretextl opririi invaziei, sa bage si Turcia in UE.
    • 0 (10 voturi)    
      Europa se clatina! (Luni, 30 noiembrie 2015, 9:13)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui toro

      @toro
      Aveti dreptate sa intrebati: "Ce se intampla la Bruxelles?, caci SITUATIA devine din ce in ce mai NECLARA...

      Totusi, imi permit sa gasesc cateva explicatii:

      1- Din Libia si pana Turcia sute de mii de imigranti traverseaza Marea Mediterana spre Europa, cu o singura exceptie, Israelul.

      2- Europa ofera ajutoare de milioane tocmai celor care se BUCURA la fiecare atentat terrorist.

      3- Europa vinde armament de miliarde Arabiei Saudite si Qatar-ului EXACT acelor musulmani SUNNI care sprijina Statul Islamic.

      4- Europa a oferit recent 3 Miliarde Turciei care poate - in cazul in care se elimina si vizele! - sa EXPORTE cateva milioane de "islamisti veseli" care , datorita MOTIVATIEI si CREDINTEI lor, pot face ca batranul continent sa se scufunde... in haos!

      CINE este de vina pentru toata acesta situatie?
      Ati ghicit: Bibi Netanyahu si Israelul....!
      • +1 (5 voturi)    
        pentru Joseph (Luni, 30 noiembrie 2015, 10:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Comnetariul este decent si corect. Dar de ce sfarseste in derizoriu ? Spuneti mai clar: cine este de vina ?
        • +3 (3 voturi)    
          Ultimul aliniat... (Luni, 30 noiembrie 2015, 14:01)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Daca nu ai inteles, ultimul aliniat din postarea lui Joseph a fost o intepatura la adresa celor care pentru toate problemele din lume dau vina pe Israel.
          Caci de exemplu ministra de externe a Suediei a declarat ca atacurile sangeroase de la Paris s-au datorat politicii Israelului fata de palestinieni.

          Asteptam acum si o declaratie ministeriala asupra legaturii dintre incalzirea globala si Israel...
        • +1 (1 vot)    
          Clarificare (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:45)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          @adrian88000
          in primul rand va multumesc pentru apreciere.
          in al doilea rand, fara sa fi dorit sa fiu "subtil", am vrut sa-i fac ceva mai circumspecti pe cei care privesc la tv unde vad zi de zi invinuirea israelului pe orice subiect.

          intr-un anumit context, am fost nevoit sa atrag atentia ca intre anii 70 - cand a fost distrus ierusalimul - si pana in anul 1948 - cand s-a format din nou un stat evreiesc - toate conflictele international s-au desfasurat fara nici o legatura cu iudaismul.

          iar astazi, in aceasta perioada dura - pentru cei care apartin religiei crestine si care incearca sa supravietuiasca in orient - puteti vedea aceasta declaratie la onu:

          "israel is the only mideast country not persecuting christians"

          https://www.youtube.com/watch?v=kbj2su1rwas

          desigur, acesta nu impiedica europa sa loveasca permanent in acest zid de aparare a judeo-crestinismului, numit statul israel.

          va doresc multa pace in aceasta lume ciudata!
  • +7 (15 voturi)    
    Incet incet (Luni, 30 noiembrie 2015, 7:41)

    V. Veroiu [utilizator]

    Se vede ca batrana Europa a devenit cam senila.
  • +3 (13 voturi)    
    Post scriptum. (Luni, 30 noiembrie 2015, 8:28)

    A.Corneliu [utilizator]

    Nu exista un stat numit Palestina.
    Nici nu a existat vreodata.
    E o fictiune mediatico-politica.
    • -3 (7 voturi)    
      cred ca ati vrut sa spuneti (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:00)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Israel. Stat care nu a existat pana la o pauza ONU in 1948.
      • +3 (3 voturi)    
        Israelul... (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:23)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

        Israelul si-a capatat independenta in 1948.
        In aceeasi perioada arabii au refuzat categoric sa infiinteze statul arab palestinian.
        Acest stat nu exista nici pana azi.
    • -4 (4 voturi)    
      incorect! (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:48)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      exista pana si in negocierile dintre Israel si Autoritatea Palestiniana. Nu s-au inteles pe detalii.
      PS. Si Autoritatea Palestiniana e recunoscuta de Israel.
  • +3 (11 voturi)    
    Corect ! (Luni, 30 noiembrie 2015, 10:22)

    adrian88000 [utilizator]

    U.E. a luat-o razna. In loc sa aprere civilizatia apara dusmanii declarati ai civilizatiei !
    E normal ca Israelul sa nu tina seama de U.E.
    P.S. Etichetarea are un scop parsiv. Sa poata fi boicotate acele produse.
  • -4 (6 voturi)    
    Europa ar trebui sa suspende (Luni, 30 noiembrie 2015, 11:03)

    __alex__ [utilizator]

    atunci si importurile din Israel si blocarea tranzactiilor financiare.
    Adica dupa 60 de ani de sfidare a legilor internationale Israelul mai are tupeul sa 'suspende' roulul EU in procesul de pace. Tupeu maxim.

    Vrei sa beneficiezi de drepturi, dar tu nu le respecti altora.
    • +4 (4 voturi)    
      Ridicol, Alex. (Luni, 30 noiembrie 2015, 16:19)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      .Ridicol raspuns, Alex, caci cea care a facut gestul discriminatoriu a fost Europa.

      UE a fost admisa la timpul sau ca factor mediator in acele tratative cu acceptarea Israelului, altfel nu avea cum sa participe.
      Intre timp UE a luat in mod sistematic o pozitie proaraba si antiisraeliana, culminand cu acea etichetare.
      Un mediator devenit partinitor nu mai are ce cauta in niciun fel de discutii.
      Tupeul este al UE si nu al Israelului.
      N-am inteles despre ce drepturi vorbesti acolo.
  • -4 (4 voturi)    
    poftim (Luni, 30 noiembrie 2015, 17:28)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Eu nu pricep ce aveti cu EU la faza asta.
    Au decis ca pe borcanele de gem sa scrie Palestina nu Israel daca sunt produse in palestina.
    Nu te opreste nimeni sa nu le cumperi in continuare dar da dreptul si altora sa sa stie ce cumpara.
    Pe mititei nu scrie Romania ? cum ar fi sa nu scrie tara ci sa scrie EU doar pe ei si asta si in engleza ... ai mai cumpara ?
    • +2 (2 voturi)    
      Dar daca ar scrie (Luni, 30 noiembrie 2015, 20:48)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      "Tinutul Secuiesc" sau "Transilvania" pe produse din Harghita si Covasna si vandute in UE cum ti s-ar parea?
    • +3 (3 voturi)    
      Doua State (Luni, 30 noiembrie 2015, 21:11)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      @Adrian
      Am sa incerca sa va ofer o informative care s-ar putea dovedi de folos pentru intelegerea Dv.

      Dupa destramarea Imperiului Otoman in 1918, Anglia si Franta au primit mandate de la Liga Natiunilor sa administreze zona respective.

      British Mandate - intre anii 1922-1947 - a propus hartile care le veti vedea mai jos.

      http://www.justicenow4israel.com/mandatemap.html

      Deci un Stat pentru arabi - care reprezenta 77% din teritoriul numit 'Palestina', si un stat pentru evrei care urma sa primeasca restul de 23% din teritoriu.

      Asadar, "doua state pentru doua popoare",separate de raul Iorden, care putea exista in Pace.

      Evreii au acceptat, arabii nu. Au urmat o serie de razboaie, etc, etc.
      Arabii VOR TOTUL numai pentru ei. Clar?

      In final, va ofer dovada celor afirmate mai sus.
      Deci, iata declaratia liderului Palestinian:

      All of Israel is a ‎‎“occupation” ‎
      https://www.youtube.com/watch?v=CspkE4Tfh4s

      Imi place sa cred ca v-am fost de ajutor!
    • +3 (3 voturi)    
      Numai ca... (Luni, 30 noiembrie 2015, 23:08)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Numai ca nu exista statul Palestina, asa cum nu exista statul "Tinutul Secuiesc".