Incident Turcia-Rusia: Vladimir Putin, "pe deplin mobilizat" sa lupte impotriva amenintarii reprezentate de Turcia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 19:59 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Agerpres / Tanjug
Presedintele rus Vladimir Putin este pe deplin mobilizat sa lupte impotriva a ceea Kremlinul considera o amenintare fara precedent din partea Turciei, in urma doborarii unui avion rus de razboi de catre un avion turc de tip F-16, a declarat sambata un purtator de cuvant, potrivit Mediafax.

In declaratii care subliniaza cat de furios este in continuare Kremlinul din cauza incidentului, Dmitri Peskov, un purtator de cuvant al lui Putin, a catalogat comportamentul fortelor aeriene turce drept o "nebunie absoluta" si a apreciat ca modul in care Ankara a gestionat ulterior criza ii aminteste de "teatrul absurdului".

"Nimeni nu are dreptul sa doboare, ca un tradator, un avion rus pe la spate", a declarat Peskov pentru emisiunea "Stirile de sambata", catalogand probele prin care turcii au vrut sa arate ca bombardierul rus de tip Su-24 a incalcat spatiul aerian al Turciei drept "desena animate".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6864 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    ....mda (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 20:10)

    ak33 [utilizator]

    acum turcia e pericolul mondial
  • +8 (14 voturi)    
    Vine coletuuu' ! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 20:33)

    Skeptical [utilizator]

    Coletul de Craciun cu multumirile rusesti pentru cadoul turcesc vor fi livrate in timp util la destinatie via Posta Kurda.

    Armament in valoare de zece milioane de ruble pus in miinile capabile ale gospodinelor kurde (si chiar si ale sotilor lor) va fi una din investitiile rusesti cele mai profitabile din istorie.

    Si, a propos, criminal cum e Putin, sa nu-l mai laudam nici pe cretinul de Erdogan, cu palatele lui ceausiste, crimele lui (nu ca Putin nu le are pe ale lui!) impotriva oponentilor s.a.m.d.

    In aceasta situatie nu ai cu cine sa tii.
  • -2 (14 voturi)    
    Stau (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:05)

    Jar [anonim]

    si cuget cum pot unele popoare sa produca oameni ca Stalin,Putin,Ceausescu....
    In cazul asta, Marele Putin a cam luat-o peste nas.Insa nu e normal ca un om cu inteligenta lui-KGB nu recruta idioti-sa fie furios.
    Trebuia sa prevada ca baga Rusia in noroi daca incearca actiuni in forta ca ,acum, 200 de ani.
    De fapt,Napoleon ce-a facut...?!
  • +2 (12 voturi)    
    Se aplica si pt avioanele cu civili (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:07)

    Locke Lamora [utilizator]

    doborate de mujici, ca's experti in asa ceva. Ce nesimtiti!
  • -4 (28 voturi)    
    . (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:40)

    Besche [anonim]

    Nu cred ca rusii au curaj sa-i provoace in vreun fel pe turci,care au o armata numeroasa,experimentata si bine antrenata
    • -1 (13 voturi)    
      vedeti numai conflicte armate... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 22:59)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Besche

      E insa indeajuns ca rusii si iranienii sa inchida niste robinete, e mult mai practic.
      • +1 (1 vot)    
        Iranienii se roaga sa li se dea liber (Duminică, 29 noiembrie 2015, 6:16)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        la petrol, ce indrugi tu acolo, aia abia asteapta sa deschida robinetele la maxim. Deja se negociaza contracte babane cu firmele de oil....culmea americane si europene.
        fyi, americanii tocmai se pregatesc sa trimita primele transporturi de LNG spre Europa, arabaii le papa piata europeana si cea chinezeasca.
        Rusii is in rahat pana peste cap, n-ai vazut cum se gudura phutin pe langa franceji, sa lucreze impreuna impotriva isis???
  • +1 (5 voturi)    
    Dar (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 22:09)

    takadab [anonim]

    Dar putem tovarasu prezidient sa le doboram prin fata cu rachete date populatiei turkmene?

    Rusul de abia astepta sa aduca rachetele S-400 in Siria si uite ca a gasit motivul,dupa ce i-a exasperat pe turci cu incursiunile peste granita siriana.
  • +6 (12 voturi)    
    KGB nu doarme (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 22:11)

    the obvious [utilizator]

    Abia aștepta Putin să apară ca un greuceanu în fața bețivilor
    • -2 (10 voturi)    
      vai (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 23:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      ce impresionant e micul putinel, ce grozav, maret, etc, este el, si cum lupta el neobosit impotriva dusmanilor.
      Si desigur, holande, merkel si junker sint foarte impresionati si nu vor uita sa ne transmita si noua impresiile lor impresionante.
  • +2 (18 voturi)    
    Teatrul absurdului ... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 0:07)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Rusia se simte amenintata de catre Turcia ... la granita Turciei!

    Si, cu tupeu maxim, tot ei vorbesc despre teatrul absurdului facut de turci.
  • 0 (0 voturi)    
    is turci....... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 15:47)

    TRABI [utilizator]

    Cum se zice romaneste : " nu te intelegi cu ei , parca-s turci " .. Putin o fi stiind ?