Recep Tayyip Erdogan avertizeaza Rusia "sa nu se joace cu focul"

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:45 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a avertizat vineri Rusia "sa nu se joace cu focul", in contextul crizei dintre Ankara si Moscova dupa doborarea unui bombardier rus de catre aviatia turca la 24 noiembrie, relateaza Hurriyet, citat de Mediafax.

Presedintele rus Vladimir "Putin spune ca cei care au standarde duble in privinta terorismului se joaca cu focul. Sunt perfect de acord cu el", a declarat Erdogan vineri, in provincia Bayburt, din nordul Turciei.

"Intr-adevar, sprijinirea regimului (Bashar) al-Assad in Siria, care a omorat 380.000 de persoane, inseamna sa te joci cu focul. Bombardarea gruparilor de opozitie care au legitimitate internationala, cu scuza ca lupti impotriva Daesh (gruparea Stat Islamic-n.r.), inseamna sa te joci cu focul. Sa folosesti un incident in care toata lumea da dreptate Turciei ca scuza pentru a chinui cetatenii nostri care participau la un targ in Rusia inseamna sa te joci cu focul. Sa ataci iresponsabil camioane din regiune care se aflau acolo din motive comerciale sau umanitare inseamna sa te joci cu focul. Sfatuim sincer Rusia sa nu se joace cu focul", a adaugat Erdogan.

Presedintele Turciei si-a exprimat de asemenea disponibilitatea de a se intalni cu liderul rus la Paris, cu ocazia summitului pe tema climei, pentru a ajunge la o intelegere si a evita escaladarea tensiunilor.

"Nu ne simtim confortabil in legatura cu eforturile de a muta disputa pe tema avionului doborat in alte zone ale relatiilor. Sa nu lasam asta sa se intample", a adaugat el, subliniind ca mentinerea relatiilor bune este in beneficiul ambelor tari.

Erdogan a precizat ca aviatia turca nu a doborat intentionat bombardierul rus, ci a fost o aplicare automata a regulilor de angajament, iar Turcia avea dreptul sa faca acest lucru. "Turcia si-a dovedit onestitatea" publicand inregistrarile audio cu avertismentele transmise pilotilor rusi, a mai spus el.

Armata turca a doborat pe 24 noiembrie un bombardier rus, la frontiera dintre Siria si Turcia. Ankara sustine ca avionul militar rus intrase cateva secunde in spatiul aerian turc, desi nu exista dovezi in acest sens. Moscova a explicat ca avionul nu a intrat deloc in spatiul aerian turc, iar presedintele rus Vladimir Putin a avertizat ca incidentul va avea "consecinte grave".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
14927 vizualizari
  • +11 (59 voturi)    
    . (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:56)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Mai incet cu pianul pe scari.

    http://uk.businessinsider.com/links-between-turkey-and-isis-are-now-undeniable-2015-7?r=US&IR=T
    • -15 (63 voturi)    
      :-) (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:07)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Daca nu o zici pe aia cu "nu imi plac rusii, dar de data asta putin are dreptate", nici nu te bag in seama. Iar daca vrei sa te si cred, trebuie sa ma imbeti.
      • +12 (26 voturi)    
        ... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:25)

        Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Da asa este...Oamenii muncii de la orase si sate isi dau seama ca Putin are dreptate:):):)
      • +5 (25 voturi)    
        esti jenant (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:26)

        pencu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        dar cred ca nu te intereseaza, asa-i?
      • +4 (26 voturi)    
        :)) (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:30)

        Radoo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        chiar ma gandeam - oare cand va apare un comentariu ca al tau?

        Am observat ca unii dintre noi preferam sa minimalizam alte opinii care NU sunt compatibile cu cele proprii, iar tehnica cea mai la indemana (probabil datorita nivelului de intelegere) este bataia de joc.

        Sa stii ca nu sunt DELOC surprins de comentariul tau.

        :))
      • 0 (28 voturi)    
        . (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:36)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Intai as remarca chestia cu inadvertenta prefecturii in cauza de fata ,dar deh..sa raspund totusi: este total deplasat pana si sa intrebi ce crede despre rusi/comunism un om nascut in comunism si plecat peste dupa fesene/mineri. Ideea este ca prefer fara nici o indoiala o Europa sub influenta rusa decat una sub Erdogan ( ca sa ma exprim corect politic).Tertium non datur.
        ( mi-a venit copilul de la scoala spunand ca el nu mai mananca carne de porc ; frumos,nu?)
        • -3 (17 voturi)    
          de ce faci lucrurile pe jumatate ? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:11)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          de ce sa stai intr-o Europa sub influenta rusa, cand poti sa stai direct in Rusia la caldurica, protejat de imperialisti, de musulmani, de americani ? sa vezi direct (Live) realizarile lui Putin si nivelul de educatie si civilizatie apoteotice. Sau poate esti deja acolo si incerci sa ne pacalesti ? Poate esti doar un mic raspandac.
        • +2 (18 voturi)    
          Da' ce ai zice matale (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:18)

          Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          daca ai sta doar de unul singur sub o influenta....asa,un pic mai ruseasca.Si sa ne lasi pe noi sa ne alegem singuri...influenta.Ca sa ma exprim corect...politic.Am remarcat si eu chestia cu inadvertenta prefecturii,in legatura cu citatul tau.Citat care nu te face mai slefuit decat esti.Apropo,nici mie nu imi plac porcii,nu e nici un necaz.
        • +1 (15 voturi)    
          Faptul ca tu .. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 2:40)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          ...preferi o Europa sub influenta rusa doar pentru ca al tau copil nu mai manaca ceva carne de porc, arata ca ai ajuns departe doar fizic, ca mental ai ramas in Romania comunista, cu influenta rusa.

          Cand o veni copilul tau de la scoala si te va anunta ca este vegetarian, atunci sa incepi sa injuri pe.. nu stiu .. pe tine insusti poate.

          Singura diferenta dintre Erdogan si Putin este .. carnea de porc, in rest, doi imbecili care nu sunt la putere decat sa se imbogateasca din furturi, sa omoare orice opozitie (la propriu), sa-si hraneasca orgoliile si frustrarile.

          Din punctul meu de vedere, acesti doi imbecili si popoarele care-i sustin sa se bombardeze unii pe altii pana nu mai ramane unu' in picioare.

          Da' tu stai cu carnea ta de porc acolo, ca se pare ca asta e telul tau in viata.
      • -1 (17 voturi)    
        ...da'... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:05)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ...cine are nevoie de tine ????
      • -3 (19 voturi)    
        Nu... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 5:44)

        Bebe [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        Nu pot spune ca sunt fan rusia, dar pot spune ca sunt anti sua. Sunt antidemocratia de rahat promovată de societatea asta bazată pe consum excesiv. Omul nu este creat să fie liber. Omul trebuie ghidat de mic și nu trebuie lăsat să facă ce vrea.
        • +8 (8 voturi)    
          Sigur, s-a mai incercat asta (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:22)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Bebe

          Si in 89 s-a oprit. Se cheama crearea omului nou. Ce conteaza libertatea, expresivitatea, creativitatea si alte fleacuri din astea. Uite de aia nu exista Eric Clapton in meleaguri din astea.
        • +2 (2 voturi)    
          Wrong, e bazata pe munca (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:44)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Bebe

          Amrica inca detin 25% din productia mondiala....deci se munceste serios la ei. Mujicia prin comparatie doar, scoate 68% din oil and gas, America 3%.....trage si tu o concluzie.
          Pun pariu ca habar nu ai cum e in America dar iti dai cu parerea de pe pereti.
      • +3 (3 voturi)    
        Sursele americane iti plac ? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 7:54)

        Rocannon [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        Uite o aici o cercetare aici (http://www.huffingtonpost.com/david-l-phillips/research-paper-isis-turke_b_6128950.html)
        realizata de un american si girata de o universitate americana.
      • +3 (3 voturi)    
        . (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:49)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Cand au intrat rusii in satul bunicii mele au intrat tragand din tancuri si camioane pe ambele parti ale drumului la nivelul taliei; asta a fost un fel de "bine v-am gasit,am venit sa va eliberam". Dupa asta au plecat dupa femei, tuica,porci si ceasuri cu pendula - in ordinea asta. Bunica- o femeie foarte frumoasa- a scapat de viol pentru ca era plecata cu bunicul la Carei ,la sonde.Vecinii au povestit ce bucurosi stateau 2 soldati cu ceasurile cu cuc de pe perete atarnate la gat.
        Bunicul era maistru sondor la Romano-Americana .Toata familia avea asigurare medicala ( lunar venea medicul american cu masina sus pe ulita) , ratie alimentara tot de acolo ,masina de la companie.
        Nemtii facusera drum betonat ,canalizare si pompa de apa (sipot) sus pe ulita,functionala si folosita si acum.
        Astea sunt faptele de atunci.Altele sunt acum.
        Nu cred ca ne permitem,oricat de usor si facil ar fi sa vedem in alb si negru. In 2015 nu rusii sunt principala problema a Europei,nici pe departe...statul cu capul in nisip duce eventual la o decapitare facila ,nimic mai mult.
        • +2 (2 voturi)    
          Postacii bullshevini is ca rusii de dupa razboi (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:46)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          Probabil ca multi isi bat bunicii sa le ia pensiile pt a-si cumpara vodca.
    • +13 (33 voturi)    
      De unde vin astia pro-rusi (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:40)

      ali [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Am vazut mai multi postaci pro-rusi de ceva vreme..

      auziti, ia spuneti cate miliarde valoreaza Tezaurul Romaniei confiscat de rusi? si de ce rusii care au asa mare dreptate in mesajele voastre refuza sa ni-l returneze?
      • +1 (9 voturi)    
        100 t aur (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:55)

        serban [anonim] i-a raspuns lui ali

        Documentele si obiectele de patrimoniu au fost returnate Aurul ramas a fost 90 % proprietate privata 10 % a statului . Bucuria lui Stelu&co ar primi la retrocedari 300 -400 t Dar cat tribut am platit sultanilor in cca500 ani In schimb se angajau sa ne apere integritatea teritoriala.
        Tributul a ramas dat dar jumatate din Moldova si din Maramures sunt la "democratii" Ucraineni
      • +9 (17 voturi)    
        stanga-dreapta`mprejur! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:06)

        claudius [anonim] i-a raspuns lui ali

        I-al la rost pe omul "da dreapta" actualmente director SIE, unul cu creme si unguente, dar si vita Kobe. Acolo sta secretul renuntarii la Tezaurul Romaniei. Si nu e vorba de postaci pro-rusi. Oamenii incep sa deschida ochii si asta va face sa tremurati pe voi, veritabilii postaci. Va dati de gol prin putinele idei, dar fixe. Alea cu: pufoaica, votca, "Phutin", etc. Deja va stim pe toti cei care postati aici, pe hotnews, nu are rost sa va mai dam si numele. Ne poluati cu postarile voastre idioate.
        PS. Taietorii de capete tot taietori de capete raman, fie ca sunt moderati sau ne-moderati, fie ca sunt ISIS sau Al-Nusra, FSA sau mai stiu eu ce descreierati salafisti sau wahabiti.
        • 0 (0 voturi)    
          Bullshevin poluat? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:49)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui claudius

          hahahaha, la cap poate.
      • +8 (16 voturi)    
        tezauru' si bombardieru' (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:19)

        pencu [utilizator] i-a raspuns lui ali

        Ce legatura are tezauru' cu bombardieru'?

        Aaaa, stiu: tezauru' nostru l-au furat rusii, iar bombardieru' l-au doborat turcii. Deci o legatura evidenta.

        Inca un exemplu cum se deturneaza o discutie pe un anumit subiect. Asta este o manipulare clasica. Doar atat poti?
        • +3 (9 voturi)    
          ce legatura are Colectiv cu demisia lui Ponta (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 11:46)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui pencu

          Incearca sa pricepi. Sau pentru postacii de la moskva este dificil???
      • 0 (2 voturi)    
        ai dreptate (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:19)

        Persuasive [anonim] i-a raspuns lui ali

        ...multi multi,da'....
      • 0 (12 voturi)    
        ...vezi genoße ... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:42)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui ali

        ... ca rusii NU AU LUAT tezaurul ci NOI -I L-AM DAT!
        Ca acum nu -l returneaza este alta mincare de peshte .( La fel de dureroasa ).
        • +6 (6 voturi)    
          Serios (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:24)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          Nu l-am dat, l-am adapostit la ei. Auzi la el, de parca daca te duci in hotel la careva, devii automat ostatic dupa logica ta.
      • -1 (15 voturi)    
        Tezaurul (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:44)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui ali

        ..a fost "donat" de prosti :) Daca ramanea in Romania crezi ca Germania/Ungaria l-ar fi returnat? Sa nu il fi returnat la fel cum USA are "grija" de tezaurul Germaniei. Nu mai fiti naivi.
      • +14 (14 voturi)    
        Hazliule (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:45)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui ali

        Eu ma intrebam de unde vin atatia pro-islamisti.
        Ca pro-rusi mai inteleg ca avem, dara pro-terorism nu stiam ca sunt prin Romania.
      • +7 (15 voturi)    
        pentru ali (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:05)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ali

        Rusii nu au dreptate in toate problemele !
        Dar in lupta contra ISIS si sustinerea lui Assad , au dreptate.
        Problema cu avionul doborat se complica. Se pare ca Turcia nu a avut acceptul Comnadamentului
        NATO ca sa doboare avionul rusec. Asta inseamna ca daca vor cere ajutorul NATO , pentruca rusii le vor crea probleme, NATO le va rade in nas. Si vor ramane singuri.
        Si pana la urma aparteneta unei tari islamizata de Erdogan este desueta in NATO.
        Creaza doare probleme.
        Si ultima noutate; Medveev a declarat ca importurile de produse alimentare din Turcia sunt sistate.
        Vor face respectivele importuri din Israel ! Interesant, nu ? La fel si turist: Turcia va fi ocolita de rusi. Vor merge mai multi in Israel.
        Ce zici de o noua alianta Rusia- Israel ?
        • 0 (8 voturi)    
          NATO le va ride in nas (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:26)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Si de unde detii aceasta pretioasa informatie?

          * De asemenea, constat ca ti-ai adaugat un 8000 la coada la fostul nick cu care aruncai pareri din astea fanteziste si atunci.
          • -1 (5 voturi)    
            Deci (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 11:56)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ac

            avionul rusesc a trecut cateva secunde pe deasupra Turciei. Avioanele turcesti ( se pare ca erau doua ) au urmarit avionul rusesc intrand in spatiul aerian al Siriei pentru mai mult timp; Si l-au doborat deasuipra Siriei.
            Si s-a aflat deja ca Turcia sprijina ISIS. Pentruca lupta cu kurzii. Kurzii care le stau ca un os in gat turcilor de multe zeci de ani. Iti aduci aminte de PKK ?De lupta kurzilor pentru a avea o tara a lor ?
            Si rusii cauta sa puna in evidenta acest ajutor dat de Turcia lui ISIS. Poate ca avionul rusesc avea probe foto si video despre acest ajutor dat de Turcia lui ISIS. Poate de fapt acesta a fost motivul doborarii . Te-ai gandit la acesta varianta ?Luptatorii ISIS trec cand vor granita in Turcia. Isi ling acolo ranile se inarmeaza si se intorc la lupta.
            Tu crezi ca NATO e facut din nebuni care vor sari in apararea Turciei in aceste conditii ?!
          • 0 (0 voturi)    
            pentru ac (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:23)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ac

            Ai vazut ? Erdogan incepe sa regrete evenimentul. Zice ca e trist. Deci, a lasat-o mai moale. De ce oare ? Nu cumva a aflat ca NATO il lasa din mana daca Putin il
            pocneste ?
      • +8 (16 voturi)    
        bre (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:22)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ali

        oamenii nu sunt pro rusi sau pro americani, oamenii pe aici gandesc. daca tu crezi opinia cuiva care nu coincide cu a ta inseamna ca ala e idiot si e pro rus inseamna ca tu ai o problema ca esti pro american/anti rus neconditionat. iarta-ma, dar chestia asta o fac doar prostii, si anume sa nu-si poata schimba opiniile in functie de evidente, de realitate.

        eu am fost foarte vehement anti rusi pe cazul ukraina dar acum ii sustin. e vreo problema aici? in cazul ukraina aveam argumente anti rusi si acum am argumente pro rusi / anti turci si chiar anti nato pe situatia cu ISIS.

        Raspunde-mi si mie , te rog, cum e posibil sa treaca patru ani de cand exista mizeria asta si americanii sa nu reuseasca sa faca nimic. explica-mi de ce americanii au distrus pe Gaddafi care, desi dictator, tinea pe idiotii aia violenti in mana, ii controla. acum libia este exportatoare de terorism, la fel au facut si cu saddam,l-au distrus si irak este varza, sub ocupatia teroristilor. pana la urma voi nu vedeti , nu ganditi singuri? cat iti trebuie sa realizezi ca americanii ori sunt idioti ori au cu totul alte interese decat interesele tale, ca european? cum a fost posibil ca americanii sa faca embargou la vanzarea petrolului impotriva irakului, iranului etc iar impotriva ISIS nu reusesc? Cum dracu e posibil ca astia sa fie acolo bine mersi in continuare si sa vanda petrol?
        • +1 (3 voturi)    
          Partial ai dreptate (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:27)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Dar nici rusii (si nici turcii, evident) nu mi se par a oferi o solutie. Vad ca au reusit sa se incaiere intre ei, lucru care s-ar fi intimplat si cu americanii daca n-ar fi mai isteti, si nu cu un par enorm infipt in fundamentalism ca amicul Erdogan.
        • -1 (3 voturi)    
          Corect (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:56)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Ai uitat de mentionat Tunisia, Egipt, Yemen, Afganistan, Irak, etc.
        • 0 (8 voturi)    
          Deci.. (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:09)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          ..americanii au alte interese decat interesele "europenilor", iar rusii au au exact aceleasi interese ca si cele ale "europenilor". Te-ai gandit mult pana ai scos-o, nu?

          Cum am mai spus, rusii sunt pe-acolo si pe unde s-au mai dus, numai pentru a aduce pace si bincuvantare. Iei, dom'le, nu are interese, ca ie baieti buni, de-ai nostri, lupta asa, pentru tine si cei ca tine. Ar trebui sa le faceti niste donatii, ca tot lupta pentru interesele voastre.
          • 0 (4 voturi)    
            bre (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:26)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            trezeste-te si gandeste, lasa sabloanele. interesele americanilor, europenilor si rusilor uneori coincid alteori nu. de ex in WW2 interesele au coincis. nu mai crede ca americanii sunt prietenii cuiva, nimeni nu e prietenul nimanui, daca interesele coincid atunci sunt prieteni, daca nu pot deveni chiar inamici. asdar renunta la cliseele astea cu americanii sunt buni si rusii sunt rai, toti sunt rai dar uneori interesele coincid cu ale tale si iti par buni. strict pe cazul ISIS eu vad ca americanii sustin ISIS si, in cazul asta, cred eu ca Europa nu doreste sustinerea ISIS si uite cum americanii nu mai au aceleasi interese cu noi. Daca tu crezi ca americanii nu sustin ISIS esti foarte naiv.
            • 0 (0 voturi)    
              Eu nu am clisee, (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 18:43)

              Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              .. tu le folosesti. Nu am sus ca americanii sunt buni, eu doar am mers pe logica ta, in care spui ca americanii au alte interese. Concluzionez ca, din moment ce n-ai spus nimic de rusi, rusii nu au alte interese decat sa-ti fie tie de ajutor.
              • 0 (0 voturi)    
                greu cu logica (Duminică, 29 noiembrie 2015, 15:13)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                Rușii strict pe problema isis au interese comune cu mine, eu ii vreau pe isis distruși. Pe alte teme nu stiu, pe tema moldova sigur au alte interese dar asta nu e un motiv să nu doresc ca rușii sa castige contra isis pentru ca nu va afecta nicicum problema moldova, nu vreau sa amestec sula cu prefectura, ca tine.
      • +2 (4 voturi)    
        Pt ca (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 3:02)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui ali

        Nu-l mai au. A fost incarcat intr-un tren imediat dupa ce bolsevicii au preluat puterea si dus a fost. Si cu el si tezaurul rusiei. Lol.
    • -15 (39 voturi)    
      Link-uri englezesti tovarase? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:58)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Nutz plac rusii, bagi niste brit shit....dar de data asta phutin are dreptate, nu? De cand e el tzar numai gugumanii a facut, a doborat avioane cu civil, a hartuit continuu tarile nato si cele de la granite ba chiar le-a si papat teritorii.....un sinistru....dar de data asta are dreptate.
      Schimbati placa ca scartzaie cioloveci.
      • +6 (16 voturi)    
        bre (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:23)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        terminati cu partizanatele, adu argumente reale, lasa mistocareala si dusul in derizoriu. chiar nu vezi ca americanii nu au facut nimic de 4 ani impotriva isis? cat iti mai trebuia sa realizezi care-i miscarea de fapt?
        • +4 (6 voturi)    
          Spune tu ... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:14)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          ..."care este miscare"? Si tu nu vezi ca nu numai americani sunt acolo? Adica toti sunt mana in mana pentru "miscarea aia"? Mai putin rusii, nu? Care bombardeaza de ochi lumii ISIS, asa 20%, restul pe-aia sustinuti de Occident.
          • 0 (4 voturi)    
            eu vad ca (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:29)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            rusii au distrus in ultima luna mai mult la ISIS decat au facut-o americanii in ultimul an si asta in conditiile in care americanii au baze militare peste tot in zona aia (Turcia, Irak, Saudi Arabia). De cand au venit rusii in zona (si au venit al naibii de repede de nu prea le-a venit sa creada americanilor ca rusii au capacitate logistica foarte buna) au inceput si restul tarilor sa faca ceva, au inceput sa atace pe liderii ISIS ca nu cumva sa-i prinda rusii vii.
            • 0 (0 voturi)    
              Vezi pe naiba ... (Duminică, 29 noiembrie 2015, 10:36)

              Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              Ai fost tu acolo sa vezi ce s-a distrus, cat si de catre cine.
              • 0 (0 voturi)    
                Nu am fost (Duminică, 29 noiembrie 2015, 15:14)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                Dar tu ai fost? Stii tu ca nu este asa? Ce îmi plac deștepții pe care ii lovești cu propriile argumente
                • 0 (0 voturi)    
                  Pai desteptii aia sunt reprezentati de tine (Duminică, 29 noiembrie 2015, 16:08)

                  Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                  Eu nu am spus nici ca au distrus mai mult nici ca au distrus mai putin, pentru ca nu stiu. Doar tu esti cel destept si cel care stie atat de multe. Dar esti pe langa cu logica.
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu (Luni, 30 noiembrie 2015, 1:58)

                    gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                    toata lumea comenteaza pe aici din ce citeste in presa, nimeni nu a fost pe acolo. cand unul vine cu argumentu asta "dar de unde stii ma, ce, ai fost acolo?" asta deja arata o aroganta, adica numa el poate comenta asa, din auzite, ceilalti nu. iar cu logica stai usor, facem cand vrei tu un concurs.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Vai de capul tau. (Luni, 30 noiembrie 2015, 5:52)

                      Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                      Citeste-ti comentariile sa vezi ce poti debita. "Ai vazut" ce ti-a spus Putin, adica este egal cu zero.

                      Hai sa-ti dau exemplu de "logica" à la gigel.

                      Spui tu:

                      "eu vad ca rusii au distrus in ultima luna mai mult la ISIS decat au facut-o americanii in ultimul an si asta in conditiile in care americanii au baze militare peste tot in zona aia ..."

                      Replica mea:

                      "Vezi pe naiba ...Ai fost tu acolo sa vezi ce s-a distrus, cat si de catre cine."

                      "Raspunsul" tau:

                      "Dar tu ai fost? Stii tu ca nu este asa? Ce îmi plac deștepții pe care ii lovești cu propriile argumente".

                      Concluzie: eu nu te-am contrazis la "distrugeri", eu doar am spus ca nu ai vazut TU nimic. Iar tu ma "contrazici" cum ca nici eu nu am fost acolo asa ca nu am de unde sa stiu ca nu e asa cum spui tu.

                      Sa-ti "desenez"? Tu ma contrazici la ceva ce eu nu am facut nici o referire. Eu fac referire la "prezenta" ta acolo, iar tu ma faci "arogant" ca nu am de unde sa stiu ca nu ai dreptate, ca nici eu nu am fost acolo (ceea ce nu am de unde sa stiu, iarasi, asa ca tine, deci nu ma pot pronunta ca ai sau nu dreptate), Cam asta cu logica ta de gigel. q.e.d.
                      • 0 (0 voturi)    
                        nenea (Marţi, 1 decembrie 2015, 15:53)

                        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                        insisti aiurea. faptul ca nu am fost acolo e clar, intrebarea ta era retorica, de efect. faptul ca nu am fost acolo nu inseamna ca nu pot comenta despre un eveniment pe baza a ce citesc in presa, pe baza unor informatii primite de la terti, asta face toata lumea. intelegi? toata lumea o face, tu tot asta faci, comentezi din ce auzi nu din ce experimentezi.
                        cand argumentul tau este "de unde stii, ai fost tu acolo?" asta de fapt de descalifica, nu poti apela la asta, NIMENI nu a fost acolo, daca tu incerci sa spui ca nu pot sustine o idee daca nu am experimentat personal informatia respectiva asta inseamna ca , dupa tine, nimeni nu mai poate comenta nimic aici, nici macar tu, evident.
                        iar daca te iei de verbul a vedea, (cum se pare ca asta ti-e de fapt pozitia) folosit de mine, este iar o mizerie care o faci, te iei de detalii de exprimare, adica nu pot folosi verbul a vedea daca nu am fost acolo fizic, sa vad eu cu ochii mei, zici tu. esti aberant, din cate vad inseamna exact asta, din cate vad eu prin presa, duhhh. esti un fanatic anti rus si nu stii cum sa faci sa iti sustii parerea ca rusii sunt inamicul general al lumii desi , daca te-ar duce mintea, ai intelege ca nimeni nu ne este prieten adevarat, este vorba doar de interese comune, dar asta probabil ai sa inveti in anii mai mari.
    • +3 (11 voturi)    
      mai aprofundeaza un pic (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:28)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Tot de pe Business Insider:

      ISIS is selling oil to Syria, the very country the militant group is trying to take over. Apparently, ISIS makes $1.5 million a day by selling oil, making it a strategic priority to take over oil fields and refineries in Syria.

      http://www.businessinsider.com/isis-selling-oil-to-biggest-enemy-2015-11
    • +3 (13 voturi)    
      Postacii rusi ataca hotnews in forta !!!!! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Inseamna ca i-a lovit tare gestul lui Erdogan. Bravo turcilor. Oricum, din punct de vedere militar Turcia este de-asupra Rusiei. Rusia a iesit din primele 5 puteri militare de vreo cativa ani. Si, incetul cu incetul, va reveni la teritoriul pe care il avea acum trei sute de ani. Adica cam cat republica Moldova. Spre binele omenirii Rusia trebuie sa dispara.
  • +4 (34 voturi)    
    Hihi (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:36)

    io [anonim]

    Deabia astept sa-l vad pe oligofrenul asta de Erdogan cu botul pe labe. Partea interesanta e ca nu va fi nevoie de rusi. il vor baga militarii sai in arest. Wait and see.
    • +7 (11 voturi)    
      Cu militari turci (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui io

      va fii mai greu. A avut grija Erdogan sa decapiteze armata acum cativa ani. Multi sefi de arme sunt inca in puscarie .
    • +2 (8 voturi)    
      Iar pe putin il vor baga intr-o cusca (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 11:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui io

      Si-l vor trimite la un circ in Siberia. Cine? Chiar proprii lui tovarasi. C-asa-i obiceiul in Mijicia.
  • +2 (36 voturi)    
    Dragul nostru islamist otoman... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:08)

    Reticentul [utilizator]

    Singurul care s-a jucat cu focul esti tu. Si simti deja mirosul de ars banuiesc. Vei arde lent si in chinuri groaznice, pentru ca eu nu-mi voi trimite copiii sa moara fiindca ai tu ambitia sa refaci maretul Imperiu Otoman. Nelaic. Si niciun alt parinte din NATO cred. Sictir idiotule, esti blestemat de sangele genocidului armean. Esti mai bun decat Assad ori sunteti frati de sange?! Cati kurzi ai pe constiinta criminalule?
  • +2 (36 voturi)    
    Bine a zis turcul (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Daca ajungem sa ne cerem scuze ca ne aparam propriul spatiu aerian... am putea la fel de bine sa inchidem pravalia.

    Astept cu interes razboiul economic intre cele doua tari. Pana nu-i bagi rusului mintile in cap, parca traieste in alta lume.
    • +8 (14 voturi)    
      Alex (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:54)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Turcia nu este SUA, iar pe rusi nu este foarte greu sa-i enervezi. Daca se mai intampla o data ca Turcia sa le doaboare un avion, cred ca o sa inceapa razboiul si o sa vedem noi atunci ca NATO nu o sa se bage in razboi din cauza reuzului tarilor europene, sau mai degraba a fricii.

      Lui Erdogan i s-au umflat muschii, doar ca nu prea are acoperire.
    • +2 (12 voturi)    
      putina mila... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 23:46)

      Luchian [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Putina grija si atentie. Este vorba de cei care pentru ce au facut bunicii lor acum 100 de ani, masacrand 1.5mil de armeni, copii, femei, barbati, batrani, acum nu doar ca neaga genocidul, dar pretind foarte ofensati sa li se ceara iertare de catre cei care doar indraznesc sa pronunte cuvantul genocid. Intrebati-l pe Papa. Din declaratii, cineva nevizat ar putea crede ca avem de a face cu niste sfinti ai secolului 21.
      Din pacate, dupa atata vreme in care au avut nenumarate ocazii sa interactioneze cu restul lumii crestine, n-au aflat ca sfintii au crescut si cresc doar in sanul Bisericii Ortodoxe, si printre trasaturile unui sfant se numara, blandetea, bunatatea, iubirea de oameni, iubirea de vrajmasi, smerenia, rabdarea, iertarea, sinceritatea, facerea de bine, gandurile bune, dispretuirea celor materiale si trecatoare, grija foarte mare fata de suflet si foarte putina pentru trup. Cei care au din cele opuse dar se cred sau vor sa para sfinti sunt din pacate doar batjocoriti de diavol, si o vor afla abia la despartirea sufletului de trup.
      Deci, sa avem putina mila pentru "sfintii" musulmani.
      Si oare cum se vor comporta daca se va intampla sa le fie doborat un avion? Victime au fost deja cand au doborat un avion rusesc.
      • +4 (6 voturi)    
        Lasa-ma mai Luchiane (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 7:05)

        Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        Nu-I iubesc nici pe rusi nici pe turci si Erdogan e un Ceausescu mai mititel, dar nu e vremea sa ne bati la cap cu sfintii burtodoxiei - da, islamistii sint si mai oribili dar nici n-am nevoie sa imi vinzi moaste putrede si sa-mi predici despre sfintenia PreaPonderalului de la Patriarhia Necuratului.
      • +5 (5 voturi)    
        Si ce legatura are sfintenia cu avionul? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:29)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        La cestiune, stimabile, daca ma iubesti... vointa adunarii.
      • 0 (0 voturi)    
        in loc de (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:04)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        Biserica Ortodoxa puteai pune " din sanul Bisericii ". Era mai corect.
    • +7 (11 voturi)    
      ha (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:25)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      acum 3 ani aviatia Siriana a doborat un avion turcesc. Atunci erdogan a avut un discurs similar cu cel al lui Putin acum. Ia intreaba tu un grec cam cat de des le incalca avioanele turcesti spatiul aerian, de cateva sute de ori pe an (aproape ZILNIC). intelegi cum e cu dubla masura? turcii au exagerat doborand avionul rus,problema e ca turcii au interese proprii in Siria pe care rusii nu-i lasa se si le duca la indeplinire, asta a fost motivul, nu incalcarea spatiului aerian, aia a fost doar motivul oficial.
      • -2 (6 voturi)    
        Ne lasi? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 10:26)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Rusii nu au interese proprii? Da' pana acum turcaletii erau buni pentru rusi, nu? Acum a descoperit Putinu' ca turcaletii sustineau ISIS?

        "acum 3 ani aviatia Siriana a doborat un avion turcesc. Atunci erdogan a avut un discurs similar cu cel al lui Putin acum" Si ce vrei sa spui cu asta? Ca sunt ipocriti, la fel ca si rusii? Asta o stim. Altceva?

        " intelegi cum e cu dubla masura?" Rusii nu folosesc dubla masura? Ce vrei sa arati, ca rusii sunt corecti si turcaletii nu? Ca rusii nu au interese numai americanii si turcii au? Da' rusii de cate ori calca spatiul aerian al altor tari? Tu ca un "spectator" obiectiv, da-ne si noua niste cifre, ca vad ca esti foarte informat numai in ceea ce priveste Turcia.

        Ia si invata:

        http://www.independent.co.uk/news/world/europe/full-list-of-incidents-involving-russian-military-and-nato-since-march-2014-9851309.html
        • -1 (3 voturi)    
          esti ca in bancul cu voi omorati negri (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:34)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          strict pe cazul asta turcii sunt cu dubla masura. este evident ca rusii au interese in Siria, AU SI ZIS-O chiar, spre deosebire de turci care pozeaza in fecioare. asadar, strict pe cazul asta turcii sunt aia cu dubla masura, cand o sa fie un eveniment in care rusul va arata parsivenia vorbim atunci despre ei, acu e vb de cat de mincinosi sunt turcii, nu rusii. Eu stiu foarte bine ca politica e facuta de curve, tu nu prea stii, din moment ce iei apararea curvei de erdogan in defavoarea curvei de putin. strict pe cazul asta, curva de putin ne foloseste mai mult noua, face ceva impotriva ISIS.
          • +1 (1 vot)    
            Ce spui mai? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 18:39)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Eu sunt ca in bancul cu omorat negri? Pai tu nu mai stii ce scrii in comentarii?

            Ia sa-ti citez eu:

            "acum 3 ani aviatia Siriana a doborat un avion turcesc. Atunci erdogan a avut un discurs similar cu cel al lui Putin acum. Ia intreaba tu un grec cam cat de des le incalca avioanele turcesti spatiul aerian, de cateva sute de ori pe an (aproape ZILNIC)"

            Deci tu imi dai exemple cu ce face aviatia turca, in general, ca dupa aceea sa-mi spui ca eu sunt ca in bancul "ala" si spui "strict pe cazul acesta". Pai nu ti-e putina rusine?

            Unde am luat eu apararea "curvei de Erdogan"? Citeaza-ma cu subiect si predicat, ia din comentariile mele unde am spus ca Erdogan are dreptate. Hai sa te vad.Si faptul ca PUtin "face ceva impotriva lui ISIS", nu inseama ca-ti foloseste tie. In primul rand ii foloseste lui. Iar ce-i foloseste lui, te asigur ca nu-ti va fi tie folositor in viitor.
    • +3 (3 voturi)    
      citate din propaganada rusa (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 8:44)

      Zulu [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Stiu ca ti-e mai greu cu argumentele, dar iata ce "bine a zis turcul":

      " ... But Turkey’s response went way beyond the usual practice.

      In 2012, the Syrians shot down a Turkish jet which had entered its airspace, and Erdoğan’s furious response at the time was that “a short-term border violation can never be a pretext for an attack”.

      (At the time, the then Nato secretary general Anders Fogh Rasmussen called it “another example of the Syrian authorities’ disregard for international norms”. There hasn’t been a similar critique of Ankara.)"
      http://www.theguardian.com/world/2015/nov/26/russia-turkey-jet-mark-galeotti
  • -8 (28 voturi)    
    ... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:21)

    rerenenegate [utilizator]

    Sper sa le trimita Erdogan o nucleara, si sa scapam de neamul asta de doi bani. Oricum daca ar fi un conflict direct intre Turcia si Rusia, sunt sigur ca Turcia ar castiga.
    • +6 (8 voturi)    
      Esti sigur (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:09)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      ca Turcia are arma nucleara ?
      • -1 (5 voturi)    
        Doar . . . . (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 8:57)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        . . . . . 90 de incarcaturi nucleare. Atat! Este a 7-a armata in clasamentul mondial inaintea Rusiei care e pe locul 8!Nu prea e de joaca domnule!
        • 0 (2 voturi)    
          ce clasamente citesti tu? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:41)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          daca e vorba de clasamentele din sec 16-17, poate, insa cam din sec 19 incoace rusii sunt multe peste turci dpdv militar. iar daca luam in calcul partea cu nuclearele aici deja devii penibil sa afirmi ca turcii se pot compara cu rusii.
          • 0 (0 voturi)    
            Am zis eu . . . (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 19:56)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            . . . ca in materie de nucleare turcii au mai multe decat rusii? Nu! Eu am spus ca au 90 de incarcaturi nucleare. Si am spus ca nu e de gluma situatia actuala. Iar tie daca ti se pare ca 90 de incarcaturi nucleare este o bagatela nu ai decat sa crezi asa ceva. In ce priveste clasamentul indicat l-am luat de pe Google. Si daca el minte e vina lui!
      • -1 (1 vot)    
        ... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:18)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Da, sunt sigur ca o are (o tara de marimea/nivelul asta o are), si sper sa o foloseasca in folosul umanitatii, pentru o cauza nobila adica :))
        • 0 (2 voturi)    
          Aha ! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:34)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

          Deci marimea / nivelul conteaza! Nu stiam, mai invat si eu de la " lilieci ". Poti , te rog sa-mi dai lista cu tarile care au arma atomica ?
          Argentina e tara mare ? Dar Australia ? Brazilia ?
    • +8 (12 voturi)    
      chiar crezi asta? (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:27)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      USA si Rusia sunt doua tari care nu pot pierde un razboi de aparare, nu au cum, in cel mai rau caz pierde toata lumea. Iar obiectiv, chiar crezi ca turcia are vreo sansa impotriva rusilor? tu nu vezi ca nici americanii nu ii zgandaresc prea tare pe rusi?
      • -1 (1 vot)    
        ... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:37)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Ba pot. Si nu e un razboi de aparare. Daca trimiti vreo 2-3 rachete spre cateva orase cheie din Rusia, urmate de o invazie terestra, numai aparare nu se poate numi. Rusii sunt "overrated", si da, in acest moment o tara "cat de cat" avansata (de nivelul Turciei de ex.) poate distruge o tara ca Rusia/USA, sau oricum sa o aduca la un nivel de vremea primitiva.
        • 0 (2 voturi)    
          ești dus cu pluta (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 18:33)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

          Dacă trimiți rachete catre orasele oricarei tari ești dus cu capul, da, vor muri niște civili dar după aceea sa te tii, mai ales daca tara aia are rachete nucleare la randul ei. Si chiar daca nu ar avea bei fi exclus din randul țărilor normale la cap si nu mai au multe zile oricum, nimeni nu poate susține un atac nuclear decat cel mult ca măsura reparatorie
  • +5 (27 voturi)    
    islamistul asta "conservator".. (Vineri, 27 noiembrie 2015, 19:48)

    exilatul [utilizator]

    care baga in inchisoare pe toti ce i se opun vorbeste de "jucat cu focul"...turcia era laica pina la venirea astuia, poate armata va face tot ce a facut si in trecut pt mentinerea unui stat de drept in turcia....
    • -4 (10 voturi)    
      erdo (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:18)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      e chiar nesimtit, baga in puscarie opozantii, nu-i impusca in spate ca altii.
      • +1 (1 vot)    
        pai hotaraste-te (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 16:43)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cikician

        Turcia face parte din NATO care (teoretic) este o coalitie a tarilor democratice iar Rusia este aratata cu degetul. Asadar da, e grav ca Erdogan isi baga in puscarie opozantii, despre rusi dintodeauna s-a spus ca sunt dictatori (si asa este) asa ca asta chiar e un argument mare in defavoarea lui Erdogan, se pare ca omul nu merita sa fie in NATO si ca e un alt dicator ca si Putin. Cum Putin se pare ca nu-ti place ar fi fost de asteptat sa nu-ti placa nici Erdogan dar , vad eu, ii tii partea lui Erdogan. De ce?
      • 0 (0 voturi)    
        Azi a impuscat (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:37)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cikician

        o personalitate kurda. Un sef al opozitiei kurde.
  • +4 (40 voturi)    
    Cred ca (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:10)

    Observer [anonim]

    Daca esti in NATO nu inseamna ca poti face orice tampenie ca vin aliatii si te sustin. Dupa mine, doborarea avionului rusesc a fost total neinspirata.
    PS: nu sunt rusofil
    • 0 (6 voturi)    
      Deocamdata asa pare (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:59)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Observer

      Dar sa vedem ce face cand va bombarda prin Siria Israelul ?
    • -3 (11 voturi)    
      Putin si cu ceata lui (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:16)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Observer

      si-au permis tot felul de teste si obraznicii, ca sa isi arate muschii, pe toate meridianele. Sunt vai steaua lor si incearca sa isi mentina popularitatea prin acest nationalism belicos si periculos. Stiu ce spun pentru ca am urmarit cateva zile RUSSIA TODAY. (Antena 3 pare ceva digerabil pe langa cretinitatile repetate din ora in ora de rusi).
      Nimeni pana acum nu a reactionat, a fost tratat precum eroul nostru Arafat. Cum sa te atingi de armata sovietica atotputernica sau de Arafatul nostru mult iubit.
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:48)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui Observer

      Neinspirata e putin zis ...gest criminal ... daca grecii faceau cu turcii ce au facut turcii , Turcia nu mai avea nici un avion acum.
      Martzogan tre sa plece ca e dezastru pentru toti cu el....inclusiv pentru turci
    • +6 (8 voturi)    
      Lapte prins (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:52)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Observer

      N-ai baut. E vorba ca turcii au oameni pe teren ce lupta impotriva lui Assad , iar rusii le bombardeaza pozitiile.
    • -4 (12 voturi)    
      numai rusii au voie sa faca ce vor (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:24)

      kjsdhf [anonim] i-a raspuns lui Observer

      rusii pot intra cu avioanele in spatiul altor tari,si respectivele tari nu au voie sa se apere.
      Dupa mine turcii au procedat corect.
      PS.(nu) sunt antirus
  • +2 (14 voturi)    
    Observ (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:43)

    devis [utilizator]

    de ceva vreme, in discuțiile legate de un anumit articol, pase între rusofili si rusofobi/patrioți. Ultimii zic: dar tezaurul?
    Imi vine in minte: "halatul, cat e halatul"?
    Tezaurul, cu siguranța, valorează.
    Mult. Ne scutea de ceva împrumuturi de la mama FMI.
    Dar mai e un tezaur: rezerva de aur a României, peedata de bunăvoie "partenerilor nostri de peste ocean" ca garanție pentru împrumuturile de la aceeași mama.
    Ce avem in schimb? Pai un certificat, prin care se adeverește ca aurul respectiv e la loc sigur.
    Daca cineva isi închipuie ca il vom putea recupera vreodată, e naiv.
    "- Vasăzică, n-aveti încredere?
    - Ba ferească, dar ne-ar prinde bine, pentru nevoile economiei romanești".

    Franța, cu multe rugaminti, ua reușit sa recupereze aur de 1 miliard din Rezerva Federala.
    Cand au vrut si nemții sa isi retragă aurul, hop scandaluri de corupție, campionate de fotbal, etc.
    Asa ca, de la dușmani poate mai ajungi sa recuperezi, la un moment dat, ceva. Dar de la aliați strategici nici atât.
    Pai s-ar simți jigniți si ne-ar înțelege greșit. Iar noi nu vrem asta ...
  • +9 (15 voturi)    
    Dar anuntul (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 0:14)

    KostasP [utilizator]

    Ca turcii isi suspenda raidurile aeriene in siria dupa ce rusii au instalat o baterie s-400, nu spuneti nimic? Nu numai atat dar turcia se retrage din coalitia anti-isis cu totul. Nu ca ar fi facut mare diferenta in teren in afara bombardarii pozitiilor kurde bineinteles.
  • -3 (19 voturi)    
    tiganii Europei (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 1:11)

    Razvan_M [utilizator]

    Rusii sunt tiganii Europei. Ciordesc, omoara, invadeaza, spioneaza, submineaza, incalca orice lege dupa care tipa ca sunt discriminati si ca se simt victime. Iar acum le vedem dronele scriind comentarii veninoase pe forumuri din tari straine, adica din Romania. Si cand sunt prinsi cu mata in sac intai fac misto, dupa care spun ca si americanii fac la fel apoi ameninta cu violenta... Eternele replici ale ciorditorului ordinar.
    • -1 (11 voturi)    
      Eeeeeeee...take it easy ! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 6:40)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Rusia a contribuit la cultura lumii la fel de mult ca si marile civilizatii occidentale. Elementul criminal rusesc nu se deosebeste cu nimic de cel din alte tari. Uita-te la cel din Romania: tiganii (si ceva romani) jefuiesc afara si romanii get-beget jefuiesc inauntru. Crezi ca intre mafiotii rusi de la New York si mafioti ca Sova, Udrea, Becali sau Oltean e vreo deosebire?!
      • +1 (9 voturi)    
        Inca un propagandist rus (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:11)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Rusii sunt la fel de multi cat toti europenii. Fa o comparatie intre ce au creat in stiinta, muzica, matematica, fizica, literatura rusii si ce au creat europenii. Diferenta este abisala. Numai englezii au creat in aceste domenii de 50 x mai mult ca rusii. Iar marii creatori nici macar nu sunt rusi, majoritatea sunt evrei dar si din alte popare cucerite. Rusii stiu doar un lucru: sa fure. Si cuceririle lor stiintifice sunt doar furturi: au furat bomba atomica, au furat planurile rachetelor, au furat Concorde, au furat, au furat, au furat. Un popor de hoti.
        • +4 (4 voturi)    
          Si ne-au mai furat... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 17:01)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          ... si tezaurul. Ceasurile. Griul. Fabricile. Oamenii cu carte si cap. Si i-au inlocuit cu de-alde Dej, Ceausescu etc. Din care se trag si o parte iubitorii astia de Kremlin, da, astia de misunati pe aici de parca se interzice netul miine. Am doar un singur citat sa va zic (din Sven Hassel):
          "Si mai du-te la dracu, stimate membre de partid".
        • +2 (2 voturi)    
          pentru cartofil (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:47)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          De ce exagerezi ? Ia spune repede un compozitor de muzica clasica englez ?
  • -1 (19 voturi)    
    Ce mobilizare pe postacii hrishcari (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 5:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca la razboi.
    • +4 (12 voturi)    
      Am numarat vreo 20 la un moment dat... (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:16)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Mobilizarea este mare, inseamna ca rusii au inceput sa se teama. Ar fi momentul ca ucrainienii sa inceapa razboiul. Rusii ar fi terminati urgent.
  • +6 (20 voturi)    
    Efendi Recep, (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 5:42)

    John M. [utilizator]

    Putin ti-a intins o mana - aia cu scuzele si despagubirile. Scuzele le ceri asa, cu o juma' de gura, dar cu banii trebuie sa iesi la interval: 70 milioane euro pt. avion, beneficii pe viata pentru familiile celor 2 morti si ce s-o mai cere.
    Doborarea avionului a fost o prostie total inutila. Putea fi rezolvata diplomatic violarea spatiului.
    Asa ca apuca-i mana rusului si ciocul mic! Nu te juca de-a razboiul cu Putin ca te bate cu ochii inchisi si o mana legata la spate.
    • +1 (9 voturi)    
      piticania cracanata nu bate pe nimeni (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 12:14)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Rusia nu mai e, militar, intre primele 5 puteri ale lumii. Asa ca putin trebuie sa faca ciocu mic. Se mai ratoiesc la europeni, dar nu ca ar conta, ci ca aici au multi agenti de influenta, platiti bine inca din perioada razboiului rece, care se prefac ca se sperie de mujici. Averea lui Sarkozi, de exemplu, pute a hrisca.
      • 0 (6 voturi)    
        Listen, and listen hard ! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 13:16)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Don't tangle with ugly people because they have nothing to lose. Mai ales cand au arme nucleare.
        Rusia s-a dus in Siria sa castige si nimeni de pe fata pamantului nu-i va putea impiedica. Vorbim in 3 luni cand totul se va sfarsi.
        • -1 (3 voturi)    
          mein gott (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 15:44)

          Io. [anonim] i-a raspuns lui John M.

          alooo aci e hotnews nu RT.
          auzi la ei ca nimeni de pe suprafata pamantului nu-i va putea impiedica
          3/10 pentru trolling cand ai dat-o in bara cu termenul de 3 luni
          ai trolat fix ruseste, adica la cantitate nu calitate
        • 0 (4 voturi)    
          Desigur (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 17:03)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          "Da, da, nimeni nu ii mai poate opri", mai ales daca o spui tu. O enormitate e totdeauna mai buna cind e plesnita cu pseudonim american, scrisa in romgleza, amestecind ziceri populare cu sentinte definitive.

          Si, in rest, bine, sanatos? Nu te doare capul de atita geopolitica si viziuni ale viitorului?
          • 0 (0 voturi)    
            Ne auzim in trei luni (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 20:52)

            John M. [utilizator] i-a raspuns lui ac

            and, by the way, I am American. ha ha ha ! I was born there, but I corrected that mistake 36 years ago. ha ha ha !
        • -1 (1 vot)    
          Da, da, am mai vazut (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 21:59)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Ciobenii talibani i-au caftit, o mana de schiori suomi au caftit divizii intregi de rosiori mujici.
          Hai lasa-ne, vitejia rusilor e un mit creat in plin delirium tremens.
        • 0 (0 voturi)    
          Care "totul"? (Duminică, 29 noiembrie 2015, 22:26)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui John M.

          Asa zici tu ca se termina in trei luni...totul? Ok, o sa se termine... Iar aia cu "nimeni", e tare, pe masura lor. Numai dictatorii cred asa ceva. Si poate nu stii, dar cimitirele sunt pline de dictatori, mai mari sau mai mici.
  • +2 (16 voturi)    
    Rusii si bombardierele (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 8:36)

    Werwolf1 [utilizator]

    Cate discutii inutile .Ce e asa de greu ? Anul trecut si anul asta Ivan a defilat cu fierataniile lui zburatoare prin toata Europa . Cand a vrut si cum a vrut . Citeam prin ziare ca un bombardiersau un avion de vanatoare rusesc a incalcat nush ce spatiu aerian sau nush ce ape teritoriale . Uite ca Unchiul Sam a gasit momentul sa il plezneasca peste bot cu mana turcului . Iar Ivan a cam meritat-o . Asa e Ivan :pana nu il pocnesti peste rat nu stie de granite , teritorii ale altor tari , etc . El e peste tot acasa .Chiar si fara acordul proprietarilor .
    • +3 (3 voturi)    
      Ca si bancul cu cine se invecineaza URSS (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 17:07)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Werwolf1

      Cu cine are chef. Cel mai grav incident de acum 50 de ani? Cred ca trebuia doborit primul avion rusesc care si-a permis asta incepind cu 10 mai 1945.
  • 0 (0 voturi)    
    harmalaia dinaintea unei confruntari !!! (Duminică, 29 noiembrie 2015, 9:42)

    andreesanu [anonim]

    Specific turcilor inainte de o batalie erau incurajarea trupelor prin muzica si harmalaia facuta de tiganii robi care insoteau armatele,urletele acestora erau menite sa stirneasca panica in randul crestinilor.
    Erdogan a fost si este vocal ,vrea sa -si convinga adversarul sa nu mai faca inca un pas !!!.
    Razboaiele pot porni dintr-o prostie sau ambitie si se termina de regula prost sau foarte prost .
  • 0 (0 voturi)    
    Zicea Regep (Duminică, 29 noiembrie 2015, 13:54)

    adrian88000 [utilizator]

    acum cateva zile : " Rusia sa nu se joace cu focul ".
    Acum a cazut in genunchi si-si cere iertare. Trimite si trupul aviatorului ucis.
    De ce oare ? A vazut ca NATO ii da cu tifla ! Si nici nu va mai avea ocazia sa-i loveasca pe kurzii din Siria. Turcia e scoasa din joc. De prostia lui Erdogan.