Premierul olandez Mark Rutte: Europa risca sa se prabuseasca din cauza crizei migratiei la fel ca Imperiul Roman

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:47 Actualitate | Internaţional

Europa risca sa se prabuseasca din cauza crizei migratiei la fel ca Imperiul Roman, a sustinut premierul olandez Mark Rutte, citat de Financial Times, in conditiile in care tara sa va prelua presedintia UE in ianuarie, scrie AFP.

Declaratia vine in contextul numeroaselor disensiuni care exista in cadrul Uniunii Europene in ceea ce priveste maniera de a gestionat sutele de mii de migranti, in special sirieni, irakieni si eritreeni, care fug din tarile lor pentru a ajunge in Europa.

"Prima etapa, este sa ne asiguram ca granitele sunt controlate", a sustinut Mark Rutte, citat joi de seara de Financial Times: "Imperiul Roman ne-a aratat-o si o stim cu totii, marile imperii se prabusesc daca granitele nu sunt bine aparate".

Rutte s-a adresat unui mic grup de ziaristi invitati la Bruxelles inainte de schimbarea presedintiei UE, pe care Olanda urmeaza sa o asigure in primul semestru din 2016.

Guvernul olandez a facut din criza migrantilor una dintre prioritatile presedintiei sale.

"Trebuie sa oprim acest flux de migranti care vin in Europa, nu putem continua cu nivele actuale", a spus el, citat de EUObserver.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3321 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    ok... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:56)

    liviu_ [utilizator]

    si de ce ati votat pt cotele obligatorii?!
    in fine...
    vad ca incep din ce in ce mai multe state sa se sature de imigranti...
    • +5 (7 voturi)    
      de ce? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:14)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      pai vorbiti cu merkeloglu-bey si marele ei vizir Jungheru-pasa.
      daca tradatorii astia doi sunt debarcati, intr 2 saptamani invazia va fi oprita.
  • +14 (16 voturi)    
    Corect (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:07)

    sile [anonim]

    Si tot ca in Imperiul Roman, vina revine conducatorilor care in loc sa rezolve problemele imediate, aveau cu totul alta preocupare. Alta similitudine ar fi ca oalele sparte le-a platit toata lumea: a urmat Evul Mediu, sau ceea ce in engleza se numeste Dark Ages.
    • +2 (6 voturi)    
      Middle Ages (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Dark au fost aia de dupa cadere, cateva sute de ani in west, cam un mileniu pe la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Și tot (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:11)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui sile

      ca în alt imperiu roman ( cel bizantin, când Constantinopolul era asediat de armata turcească), în U.E. se discută numai despre sexul îngerilor.
  • +13 (13 voturi)    
    Bravo (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:08)

    mitg [anonim]

    Treziti-va in al 13-lea ceas ...
  • -6 (14 voturi)    
    Ar trebui sa nu luam lectii de la olandezi (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:10)

    dinica [utilizator]

    Da, pe vremea aia se numeau Colonia Germania inferior...

    Si da, pe vremea aia ei erau imigranti in Imperiul Roman.

    O sti nenea asta ca Ulpia Traiana de la ei are un corespondent in Hateg?

    Olandezii astia dau la lectii, dar toata bunastarea lor e bazata pe furtul de secole din colonii...

    Modul cum se comporta cu romanii, in ce priveste Schengen este detestabil... Sa le facem cadou portul Constanta? Si-or schimba parerea?
    • +11 (15 voturi)    
      Ba ar cam trebui sa luam lectii de la ei (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:35)

      Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui dinica

      Ii cunosc bine, sunt oameni pragmatici, muncitori si foarte intreprinzatori. O tara atat de mica a construit un imperiu nu (doar) exploatand colonii, ci print talentul de comercianti, exploratori si diplomati!
      Au smuls teritoriu national din apa marii si si-au dezvoltat remarcabil economia, infrastructura si standardul de viata. La ei nu s-au furat banii de autostrazi si spitale, ca la noi.

      Cat despre reticentele unora de a primi Romania in Schengen, un singur cuvant am de spus: tziganii.
      • 0 (2 voturi)    
        Adevarat... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:14)

        Lunix [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

        ...olandezii sunt oameni intreprinzatori si ingeniosi,lucrez cu ei de destul timp si am remarcat si eu asta.Nu cred ca sunt mai muncitori decat noi,insa nu-si dau la gioale ca noi si nu-si fura caciula unul altuia. In plus au reusit sa-i civilizeze surprinzator pe coloratii lor din colonii, ceea ce Anglia si Franta n-au reusit.
        Insa ceea ce spune asta al lor acum este abureala diplomatica, trebuia sa ia pozitie acum 3 luni,nu acum. Acum este tarziu, o gramada de trojans sunt inauntru.
      • 0 (0 voturi)    
        dar f nesimtiti (Duminică, 29 noiembrie 2015, 18:42)

        nico [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

        la nunta mea nu mi-au adus o floare macar...n-au maniere, se pisha pe strada si multe alte chestii negative. Pe latura pozitiva in pricipiu sunt de acord cu cele scrise.
  • 0 (12 voturi)    
    . (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:42)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Nu va lasati pacaliti ,e abureala tipica.
    Rutte vorbeste de "criza" migratiei , nu de fluxul migratiei.Prin "criza" se refera la statele alea care nu vor sa accepte cotele,alea sunt problema.
    Citeam un articol de acolo ,de genul " e ciudat cum exact statele din est la care Wilders facea referire se opun refugiatilor ; in sfarsit si-au aratat adevarata natura".
    Asa sunt vazute lucrurile si ca de obicei se bate saua sa priceapa vaca Holstein :daca ceva e in neregula e din cauza tarilor din est care se opun blabla.
    Impresia mea e ca si-au dat seama ca nu pot calari si exploata "refugiatii" asa cum o fac cu romanii si polonezii si cam fluiera a paguba.
    ( hint pentru viitor: tot ce spune Rutte e conjunctural si nu inseamna nimic)
  • +5 (9 voturi)    
    E adevarat (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:56)

    Adrian7 [utilizator]

    Imperiul Roman (de Apus) s-a prabusit sub greutatea "refugiatilor" germani de acum 1400 de ani. Oamenii fugeau de Isis-ul de atunci - Hunii.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa speram (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:44)

    I.Puscas [anonim]

    Sa speram ca presedintia Olandeza va pune ordine in aceasta problema, prin spiritul lor pragmatic. Ar trebui promovata o reglementare europeana, relativ simpla: "refugiatii" sa poata fi primiti in statele UE, numai dupa ce vor prezenta dovezi scrise,oficiale, ca li s-a refuzat acest statut pe care il cerusera in prealabil in tari ca:Arabia Saudita, Qatar, Emiratele Arabe Unite, Dubai si Kuweit.Ar fi normal sa incerce mai intati in state cu care au in comun: limba, religia, cultura, care dispun de conditii si posibilitati de primire a refugiatilor si unde integrarea lor s-ar face facil, iar copiii ar putea merge la scpoala fara probleme, chiar de a doua zi dupa sosire.