Serghei Nariskin, presedintele Dumei de stat de la Moscova, despre avionul doborat de Turcia: Rusia are si dreptul la un raspuns militar

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 noiembrie 2015, 14:55 Actualitate | Internaţional

Avionul rusesc doborat de Turcia
Foto: Captura Twitter
Serghei Nariskin, presedintele Dumei de stat de la Moscova (camera inferioara a Parlamentului) afirma, intr-un interviu acordat postului de televiziune Digi 24, ca doborarea avionului rusesc de catre aviatia turca la granita cu Siria reprezinta o "crima" iar "Rusia are si dreptul la un raspuns militar".

"Intr-adevar este o crima, este o fapta criminala din partea conducerii Turciei, este o crima intentionata fata de militarii nostri si aceasta fapta trebuie sa fie pedepsita. Ii cunoastem pe cei care au facut aceasta fapta si ar trebui sa fie judecati. In acelasi timp, raspunsul din partea rusa va urma cu siguranta, asa cum prevede dreptul international, iar Rusia are si dreptul la un raspuns militar", a spus acesta, aflat la Bucuresti, unde participa Adunarea Parlamentara a Cooperarii Economice la Marea Neagra.

Acesta a avertizat ca "raspunsul Federatiei Ruse va fi si in zona economica". El nu a dorit sa ofere detalii suplimentare, dar a sustinut ca liderii Turciei trebuie sa fie constiente ca "prin aceasta crima asupra a doi militari rusi au adus un prejudiu mare relatiilor ruso-turce".


Citeste mai multe despre   









8237 vizualizari
  • +7 (35 voturi)    
    Poza cu aeroplanul Mujic in Flacari este Epica (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:06)

    un domn [utilizator]

    cromatica si forma / formele flacarilor din poza merita sa le maresc A4 pentru un Poster, cu inscriptia ATENTIE ! Mujici imbibati cu pufoaika cu auto-combustie !
    • +7 (19 voturi)    
      adevărat (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:16)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui un domn

      mai este și exemplificativă pentru turbulențe în dinamica fluidelor și transfer termic.
      • +6 (6 voturi)    
        Rogozin (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:13)

        Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        In urma cu ceva timp, fostul MAE nu i-a permis accesul lui Rogozin in spatiul aerian al Romaniei. In schimb Tariceanu si noul ministru de externe, cauta justificari pentru invitarea lui Nariskin in parlamentul Romaniei.
        Au uitat astia de declaratiile lui Rogozin? Nariskin a venit cumva la bordul unui bombardier Tu-160?
        Astia din parlament si guvern au memorie asa scurta?
        Nu-i de mirare dispretul romanilor fata de parlamentari. Doar parlamentarii ucrainieni sunt in stare sa protesteze. Parlamentarii romani au alte treburi - se gandesc poate cum sa-si umfle buzunarele mai repede... Rusine ca nu s-a gasit nici macar un parlamentar roman sa protesteze.
        Iar MAE a inceput cu stangul... Poate au primit indicatii de la Merkel sa faca jocul rusilor...
    • -7 (27 voturi)    
      Speranta (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:16)

      io [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Am speranta sa te aprinzi si tu asa, spontan, si sa "combustionezi" pe ritmuri de kazaciok.

      Plin de lepre in ultima vreme pe acest site.
    • +16 (30 voturi)    
      Tariceanu (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:49)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tariceanu, cel ce l-a invitat pe mujic, trebuie expulzat de urgenta din Senatul Romaniei.
  • +9 (19 voturi)    
    J.O. ce esti crezi ca ne poti face sa condamnam (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:33)

    deval [utilizator]

    Turcia ca nu a acceptat sa-i lase sa se joace pe teritoriul lor aerian ??!! Rusia experimenteaza jocuri psihologice la intimidare si in final fie se dau victime -ca in Turcia-, fie invoca "omuletii verzi"ca in Ucraina !!
    TARICEANU, tot o JO trebuie matrasit imediat pentru aceasta magarie !!!
    Auzi, cer ei sa dam in scris ca scutul nu e impotriva Rusiei ! Scutul e impotriva oricui ataca Romania, javra !! Ce vrei mai clar ?!
  • +11 (21 voturi)    
    Nu, nu are deloc dreptul la un raspuns militar! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:43)

    pedepsitorul [utilizator]

    Pantru ca nici dreptul de a depasi granite Turciei nu il avea vreodata!

    E ca si cum infractorii au dreptul sa aresteze procurorii, drept razbunare!

    Tupeul acesta ne aminteste de daunele de razboi platite de Romania unui URSS criminal si mafiot!

    Cred ca nici Bashar al-Assad nu-i mai poate scoate pe rusnaci din Siria...
    • +8 (12 voturi)    
      ÎN CAZUL ĂSTA ȘI COREEA DE SUD (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:00)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      are dreptul să-i troznească pe ruși pentru zborul 007 doborît exact din aceleași motive (încălcarea spațiului aerian). Doar o ”mică diferență” a la Radio Erevan: nu era vorba de doi piloți militari ci de 269 de CIVILI.
    • -3 (17 voturi)    
      stiu ca ma umpu de minusuri (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      dar si armata romana a ajuns pana la Stalingrad si stepa kalmuca...si nu avea ce cauta acolo.
      daunele platite de Romania au fost mari, dar si Finlanda a platit daune la fel de mari.
      In rest ai dreptate, nici Assad nu ii mai scoate pe rusi de acolo.
      • +4 (10 voturi)    
        LA PROBLEMA PUSĂ DE DVS.A RĂSPUNS (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:35)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Radu Tudoran prin gura unui soldat român aflat la Cotul Donului care pus în fața aceleiași probleme zice:
        ”Mă ! Dacă unul ți-a furat vaca, tu îl urmărești doar pînă gard ?”
        Am citat din memorie, dar fără să alterez ideea (sper).
        Iar noi, spre deosebire de finlandezi, avem în spate două secole de jafuri rusești așa cum nici tătarii nu au reușit.
        „1789 Faimosul Suvorov, învingătorul lui Napoleon și Feldmareșal ”Rîmnicean” (Rîmnikski) (supranume ”glorios” alocat pentru victoria asupra turcilor în spațiul Focșani-Rîmnicul Sărat) ne spunea cam așa: ”românilor am să le las doar ochii, să aibă cu ce plînge”. Deși chiar așa a procedat (”om de cuvînt”), continuă să ne sfideze și astăzi din înaltul statuii sale vrîncene.”
      • +1 (7 voturi)    
        ÎNCĂ UN CITAT - DIN KARL MARX !!! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:36)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ”Mareşalul Wittgenstein se înfăţişează romînilor ca un liberator. În protestele sale, din 1826, Rusia se înduioşa de nenorocirile ţării; ea dovedi în 1828, cît valorau tînguirile sale. Au avut loc excese groaznice. Contribuţii de tot felul în produse, furaje, vite, corvezi, hoţii, omoruri etc. Bărbaţi şi femei au fost înhămaţi la care cu vizitii cazaci care nu-şi cruţau nici bîta, nici vîrful lăncii lor. Peste 30.000 de romîni fură smulşi de la munca cîmpului pentru a servi ca animale de muncă.”

        Cine uită nu merită - adică nu merită să facă umbră pămîntului.
  • +12 (20 voturi)    
    asa, si ukraina (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:51)

    ion [anonim]

    Ukraina la fel, are drepturi?
    • +1 (1 vot)    
      Nu... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 18:20)

      aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui ion

      ..."pentru ca" Bucovina si "pentru ca" Bugeac. Nu pentru ca a sustinut crearea Trasnistriei. Nu pentru ca ne-a sabotat pe unde a prins. Nu pentru ca practica asimilarea fortata a romanilor.
  • +7 (15 voturi)    
    Dar rusnacii ce faceau in avion ? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:58)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Poze cu animale salbatice sau crime impotriva unor sirieni ? Poate in mintea inecata in vodka a mujicului sirienii nu sunt oameni ? Mau mult runacii se aflau cam departe de casa.
  • +6 (14 voturi)    
    "UARCRAFT" "TAVARISCI" VLADIMIR ! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:18)

    Susufler0 [utilizator]

    Evident ca Naraskin a facut o "aroganta" de genul celor ce poarta marca JIJI, adica total nereusita. Dl. Matrioskin asta are dreptul "la un raspuns militar" doar cand se joaca pe "calculator" si asta doar daca nu-l are adversar pe Putin.
  • +6 (10 voturi)    
    Marionete (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:41)

    Ion [anonim]

    Duma e formata din soldateii lui Putin. Ce era sa declare ? Pacat ca se gasesc fraieri care sa-i ia in serios.
  • +4 (10 voturi)    
    ce cauta asta in Romania? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 16:49)

    tenere [utilizator]

    cum de i s-a permis sa vina in tara atata timp cat nu are voie sa calatoreasca in EU? nu ma mira ca vorbeste celor deopotrva cu el si probabil ca se stie cu o parte din javrele din parlament, dar este absolut jenant si anacronic sa asculti un discurs de lemn si plin de tupeu bolsevic mai ceva ca in anii '50

    mergi la tine in duma ta si lasa-ne pe noi in pace, sobolani rosii si plaga planetei
  • +3 (13 voturi)    
    Un Mujic la Curtea Regelui..... (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:02)

    Locke Lamora [utilizator]

    uhhh, wrong book. Ce cauta bah mujicul asta la o televiziune de pe la noi??? In stepa cu ciolovecul.
  • +3 (7 voturi)    
    Turcia nu e Georgia (Vineri, 27 noiembrie 2015, 17:46)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa nu uite mujicul de la Kremlin ca Turcia nu e Georgia, Moldova sau Abhazia. Si-au facut de cap cu tarisoare cit Bucurestiul dar otomanii sunt o nuca prea tare.
    • +4 (6 voturi)    
      In plus . . . (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:11)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      . . . . este membra NATO (a doua armata dupa cea a SUA) are 250 de avioane F-16 , 90 de incarcaturi nucleare si peste un milion de soldati. Ocupa locul 7 in lume inaintea Rusiei care e pe locul 8, in ce priveste forta si marimea capacitatilor militare. Chiar ca nu e de joaca!
  • -4 (6 voturi)    
    colaboratori ISIS? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 20:32)

    MIHAI [anonim]

    Este ciudat cum unii dintre noi tin partea Turciei - colaboratoare ISIS- si injura Rusia care lupta cu extremismul creat de Primavara Araba. Cam multi sustinatori ai extremismului , nu-i asa? Cate incursiuni in spatiul aerian Grec sau Sirian are Turcia la activ? Si cate acte de genocid?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ti-e rusine . . . (Vineri, 27 noiembrie 2015, 21:26)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI

      . . . sa ne faci colaboratori iSIS doar pentru ca incercam sa facem o analiza a situatiei incordate dintre Rusia si Turcia? Chiar crezi ca SUA ar fi tolerat o asemenea colaborare dintre Turcia si ISIS? Ca se face contrabanda cu petrol la granite probabil ca se face, cum se facea si din Romania in Iugoslavia in anii 90, Si cum nimeni nu a invinovatit statul roman pentru asta, nici Turcia ca stat nu poate fi invinovatita.
      • -2 (2 voturi)    
        informare (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 9:07)

        MIHAI [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        din nou ,ce spun americanii :
        www.businessinsider.com/links-between-turkey-and-isis-are-now-undeniable-2015-7
    • +2 (2 voturi)    
      nu ai intzeles (Vineri, 27 noiembrie 2015, 22:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI

      isis=mujicia (deja am gretzuri...sunt in drum spre baie)
    • +3 (3 voturi)    
      Corect! (Sâmbătă, 28 noiembrie 2015, 2:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI

      Cam cate milioane de oameni au omorat rusii? Daca tot suntem la acest capitol. Cam cate tari au anexat rusii, cam cate milioane de locuitori din tarile anexate au fost stramutate prin Siberii calduroase? Da, rusii sunt in Siria doar pentru ca sunt baieti de treaba si nu au nici un fel de interese. Numai americanii sunt pe unde sunt pentru anumite interese.

      Cam multi sustinatori ai rusnacilor. Stiu, Rusia are si dreptul si stangul de a raspunde militar. Ceea ce le si doresc si lor si turcaletilor.