Erdogan: L-am sunat pe Putin, dar nu mi-a raspuns

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2015, 19:13 Actualitate | Internaţional

Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan si-a exprimat joi regretul ca omologul sau rus Vladimir Putin nu a raspuns la apelurile sale telefonice dupa ce armata turca a doborat un avion rus de bombardament acuzat ca a violat spatiul aerian turc la granita cu Siria, scrie AFP.

"Dupa eveniment l-am sunat pe dl. Putin dar pana in prezent dl Putin nu a raspuns", a declarat seful statului turc, intr-un interviu acordat pentru televiziunea franceza France 24

Aceasta a adaugat ca "am fi putut poate impiedica altfel aceasta violare a spatiului aerian" daca "am fi stiut ca era un avion rusesc".

Pe de alta parte, Erdogan a replicat ca Rusia ar trebui sa-si ceara scuze, si nu Turcia, dupa ce Vladimir Putin a declarat joi ca, la doua zile de la incidentul de la granita turco-siriana, Ankara nu si-a cerut scuze.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8864 vizualizari
  • +4 (14 voturi)    
    hehe (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:02)

    aha [anonim]

    erdogan, sigur te-ai uitat la mesaje si nu ai nici un missed call de la putin?
    daca erau in rusa or fi intrat in spam...:))))
  • +2 (20 voturi)    
    șah la rege (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:16)

    zizin [utilizator]

    Toate contactele militare ale Rusiei cu Turcia au fost întrerupte ca urmare a doborârii avionului militar rusesc Su-24, a declarat joi Ministerul Apărării rus.

    "Astăzi, în conformitate cu o decizie luată anterior, toate canalele de cooperare au fost tăiate între Ministerul Apărării rus și Forțele Armate turce", a declarat reporterilor purtătorul de cuvânt al ministerului Gral. Maior Igor Konașenkov.

    "Acest lucru se referă la toate legăturile, nu doar așa-numita hotline (linia de asistență telefonică), care a fost lansată cu scopul de a evita posibile incidente aeriene în cursul operațiunilor de distrugere a infrastructurii teroriste în Siria", a adăugat el.
  • +6 (12 voturi)    
    O solutie ar fi (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:16)

    vlad [anonim]

    UIta daca ii trimiteai pur si simplu un sms nu mai chinuiai presa internationala.
  • -2 (16 voturi)    
    Nu raspunzi la SMS (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:16)

    Calin [anonim]

    Nu si-a platit Putin abonamentul la Russia Telekom si i l-au sistat aia. Asta e mai Semiluna, tu vezi-ti de islamizarea ta acolo si lasa-l pe Pluto the sailor sa-si vada de rusificarea lui. Dar am o propunere si mai buna: De ce nu va strangeti voi acolo cu totii, Rusia, Turcia, SUA, Arabia Saudita si Anglia, pe Marte si trageti-va cate 100 de nukes de caciula direct in cap. Sunt sigur ca lumea nu o sa va duca dorul. Eu unul NU.

    PS: Am uitat de China si Corea de Nord. Lasa ca astia pleaca in schimbul 2.
  • +9 (19 voturi)    
    Raspunsul (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:27)

    Skeptical [utilizator]

    Ai rabdare, Pontache al Turcilor!

    Valodea (Putin nu Tisminetski (-: ) va trimite raspunsul in timp util, prin serviciile postale kurde.

    Cum zic americanii, "revenge is a dish best served cold".

    (-:
  • -5 (21 voturi)    
    Pai ori era in coma alcoolica (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:29)

    Locke Lamora [utilizator]

    ori la vre-un concurs de baut zeama de varza....cum sa raspunda?
  • +7 (15 voturi)    
    pentru pus minusuri (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:35)

    Zulu [anonim]

    The Guardian: "...But Turkey’s response went way beyond the usual practice. Don’t believe me? In 2012, the Syrians shot down a Turkish jet which had entered its airspace, and Erdogan’s furious response at the time was that “a short-term border violation can never be a pretext for an attack.” (At the time, incidentally, NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen called it “another example of the Syrian authorities’ disregard for international norms.” Somehow I don’t expect a similar critique of Ankara.)
  • +9 (9 voturi)    
    trebuia sa insiste (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:46)

    freejack [utilizator]

    poate era omul la buda.
  • +10 (20 voturi)    
    Erdogan, ignorat de Putin (Joi, 26 noiembrie 2015, 20:49)

    Cineva a taiat cablul [anonim]

    Probabil e putina emotie la Ankara, data fiind vizita lui Hollande la Moscova si dorinta americanilor de a avea Rusia alaturi in coalitia din Siria.

    Putin va pune conditii si unele din ele sigur vor fi in defavoarea Turciei.

    Il cred pe Erdogan cand spune ca a incercat sa vorbeasca cu Putin si a fost refuzat, e normal ca a panicat daca nu el a dat ordin sa se traga asupra avioanelor rusesti, e genul de decizie pe care o poti regreta foarte mult timp, cu consecinte pe ani de zile.

    Vladimir Putin e un kgbist, are formatajul unui ofiter de informatii care va astepta oricat e necesar pana va avea posibilitatea sa isi atinga obiectivul.

    Turcia e perfect indreptatita sa isi apere teritoriul, daca era atacat de avioane ale Rusiei.

    Putem considera un act de agresiune si incalcarea spatiului aerian al unui stat, fie si pentru o miime de secunda. Doar ca e foarte exagerat si e putin probabil ca alte state sa iti acorde cu adevarat credit pentru o asemenea reactie.

    Acum vad ca Turcia sustine ca nu a stiut ca era un avion rus (desi iarasi e o afirmatie slab argumentata, nu cred ca isi inchipuiau ca sunt avioane americane sau iraniene, iar Siria nu piloteaza Su-uri din alea).

    Dar dupa ce pilotii s-au ejectat, militiile turcomane de la sol au tras incercand sa ii omoare, au reusit cu unul.
    Chiar si dupa ce se aflase ca e vorba de Rusia, s-a tras si in elicopterul care ii cauta sa ii salveze.

    Mare e prietenia ruso-turca, de multe secole, cu multe imbratisari calduroase pe tot malul M.Negre..
  • +14 (20 voturi)    
    Confuz (Joi, 26 noiembrie 2015, 22:04)

    UpNext [utilizator]

    si incoerent. "Ii dau telefon, da' nu raspunde...Daca stiam ca e rusesc, poate....Da, da' sa-si ceara Putin scuze, ca eu am crezut caaa...."
    Acesta este standardul real al politicii din zona balcano - bizantina! De la prosti ca asta poate oricand incepe un WW3, idiotu' zicand gen "Paaai, eu ziceam caaa...am crezut caaaa...Nea Caisa mi-a spus caaa....Ihiiiii...."
  • -7 (11 voturi)    
    ce (Vineri, 27 noiembrie 2015, 2:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    frumos, trolibotii converseaza intre ei, putin si-a luat-o, dar ei se prefac ca nu stiu, asa e ucazul, islamistull erdogan a fost cu o secunda mai destept, asta e, iar lui putin ii pasa de islamism cum ii pasa lui johanis de romania. Asta e inceputul sfirsitului pentru putinel cel ''vitiaz''. Credea, in grandomania lui ieftina, de cocalar fara doctorat, ca merge supralicitarea tot timpul, dar turcia nu e suedia. Erdogan stie foarte bine cum gindeste putin, si el gindeste la fel.
  • +4 (8 voturi)    
    Era pe silent! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 8:53)

    Martinezu [utilizator]

    Putin avusese o noapte agitata si si-a pus telefonu pe silentios. Apoi , a vazut un nr cu prefix ciudat..cine ar suna inapoi un telefon care incepe cu + 90..putea fi vreo inselatorie...
    Ii urasc pe rusi, dar nici cu Erdogan nu m-e rusine.
    Doborirea avionului a fost facuta cu intentie si nu din cauza intrarii in spatiului lui aerian.
    Intrebare care se puna acum, este ce se va intimpla in cazul intilnirii avioanelor partilor pe teritoriul Siriei.Data fiind situatia creata, mai asteapta cineva avertismentul sau trage primul ? in astfel de situatii incordate, e greu sa astepti avertismentul ca poate fi prea tirziu. Mai ales ca turcii au trans in plin fara foc de avertisment...
  • +4 (12 voturi)    
    Aha, se confirma! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 9:13)

    pencu [anonim]

    Moscova a informat Washingtonul în legătură cu misiunea avionului rusesc doborât de Turcia (Putin)

    Rusia a informat Statele Unite în legătură cu misiunea bombardierului rusesc doborât marți de aviația turcă, care nu putea ignora naționalitatea aparatului, spre deosebire de afirmațiile Ankarei, a declarat joi președintele rus Vladimir Putin, informează Reuters și AFP.

    "Statele Unite, care conduc o coaliție din care face parte Turcia, cunoșteau locul și momentul trecerii avioanelor noastre și tocmai în acest loc și în acel moment am fost loviți", a afirmat Putin într-o conferință de presă.

    De asemenea, el a exclus că aviația turcă nu a putut identifica aparatul Su-24 că aparținea Rusiei, așa cum a afirmat Ankara: "Este absurd, acestea sunt pretexte", a spus Vladimir Putin în conferința de presă ținută după convorbiri purtate cu președintele francez Francois Hollande.

    Doborârea de către Turcia a avionului de luptă rusesc este un act de trădare din partea unei țări considerate de Rusia prietenă, a insistat liderul rus.
    • +3 (3 voturi)    
      Le-a spus ca trec granita? (Vineri, 27 noiembrie 2015, 11:20)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui pencu

      Adica informarea suna cam asa: "Mergem sa-i bombardam pe teroristii Daesh. Sigur, nu la Raqqa sau Palmira, da-i cautam prin satele turcmene de la granita de nord, printre kurzi si turcaleti. Pe drum avem in plan sa trecem de vreo doua ori si prin spatiul aerian turcesc; asigurati-ne ca parcursul e OK!"
      • 0 (2 voturi)    
        Explicatia lui Putin (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:44)

        Mad [anonim] i-a raspuns lui Dianora

        pentru bombardamentul in aceea zona apropiata de granita turco-siriana a fost urmatoarea ( la intalnirea cu regele Iordaniei la Soci , chiar in ziua in care a fost doborat avionul ) : in aceea zona sunt instruiti de catre Daesh grupuri de militanti radicalizati care au venit din Rusia. Deci cetateni rusi. Acestia pot reveni in tara natala si pot provoca distrugeri ( vezi Franta). Are sens ceea ce a spus dar daca e adevarat sau nu , asta-i alta poveste.
  • +1 (7 voturi)    
    grea alegere pt romani (Vineri, 27 noiembrie 2015, 9:55)

    albastru de Romania [utilizator]

    greu de ales...

    pe de o parte rusia care dupa primul razboi mondial doar nenorociri ne-a adus începând cu tezaurul si teminand cu ce se intampla in rep moldova

    pe de alta parte turcia care sute de ani ne-a luat biruri si ne-a furat copii pt a-i face ienicieri si de când cu erdrogan vad ca viseaza la recrerea imperiului otoman si la islamizarea zonei
    • +2 (2 voturi)    
      ba deloc (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:15)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

      nu suntem pusi de nimeni sa alegem intre unii si ceilalti.
      nu suntem implicati in incident.
      doar observam.
  • +1 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 27 noiembrie 2015, 10:49)

    OSA [anonim]

    Intrebare; care este diferenta intre Erdogan si Putin?
    Raspuns: primul joaca table, al doilea joaca sah!
  • +1 (3 voturi)    
    apel nepreluat (Vineri, 27 noiembrie 2015, 12:01)

    ..13 [utilizator]

    serviciile rusesti operează rapid spre deosebire de cele turcesti.

    tarul a lasat apelul nepreluat...
    turcul balbaie + bre ori la bal ori la spital-balamuc.
  • -2 (2 voturi)    
    Putin si Erdogan (Vineri, 27 noiembrie 2015, 15:20)

    Joseph18 [utilizator]

    Erdogan NU trebuie sa fie NELINISTIT ci trebuie sa fie CONVINS ca Presedintele Rusie o sa-i RASPUNDA, insa pe "ruseste"...