UPDATE Moscova respinge optiunea militara contra Turciei insa pregateste masuri de retorsiune economica. Kremlin: Nu e un embargo / Asteptam in continuare explicatii realiste din partea Ankarei

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2015, 12:06 Actualitate | Internaţional

Autoritatile de la Kremlin au anuntat joi ca nu iau in considerare sanctiuni sau un embargo asupra importului de alimente din Turciea dupa ce armata turca le-a doborat marti un bombardier, informeaza Reuters. Kremlinul a mai afirmat ca asteapta in continuare ca Ankara sa formuleze un raspuns rezonabil la intrebarea de ce a prabusit avionul rus.

UPDATE Mervedev: Guvernul rus pregateste masuri de retorsiune economica contra Turciei

"Asteptam in continuare o explicatie, o explicatie realista din partea turca", a declarat Dmitri Peskov, purtatorul de cuvant al Kremlinului.

Ministrul rus al Agriculturii a anuntat tot joi ca inspreste controlul asupra importurilor de mancare si produse agricole din Turcia.

"Nu impunem niciun embrago", a subliniat Peskov.

"Aceste restrictii sunt introduse din cauza unui pericol in crestere din partea unor variate manifestatii ale extremismului. Bineinteles, masuri de control aditionale sunt luate. Acest lucru este, mai degraba, natural, in special daca luam in calcul actiunile imprevizibile ale Turciei", a afirmat Peskov.

Dupa incidentul de marti, cel mai grav pentru Moscova de la debutul operatiunii sale militare in Siria pe 30 septembrie, liderii celor doua tari au exclus o escaladare militara in regiune, intr-un moment in care Franta incearca sa convinga Moscova sa se alature unei coalitii antijihadiste.

Insa autoritatile ruse au decis in mod clar sa lanseze o ofensiva care s-ar putea dovedi dureroasa pentru cele doua tari care au stabilit legaturi comerciale stranse in ultimii ani, scrie AFP.

Miercrui, ministrul de Externe Sergei Lavrov a reliat aceasta abordare: Nus e pune problema unui razboi, insa Moscova va "reevalua serios" relatia sa cu Ankara dupa o "provocare planificata".

Invocand "incalcari repetate ale normelor" sanitare, ministrul rus al Agriculturii, Alexandre Tkatchev a anuntat joi o insaprire a controalelor produselor alimentare si agricole importate din Turcia.

In cadrul acestui proces, agentia rusa pentru protectia consumatorilor a anuntat ca a retras deja de la vanzare 800 de kilograme de produse cu risc.


Citeste mai multe despre   









4327 vizualizari
  • -7 (33 voturi)    
    :-) (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:21)

    Soljenitin [utilizator]

    Frica, nene. Mujicstan nu va avea vreodata tupeul de aa lovi NATO, pur si simplu se scapa in chiloti de frica NATO.

    Iar apoi, ce raspuns? Ei trebuie sa dea raspunsuri! Si inca multe, foarte multe!
    • +3 (27 voturi)    
      . (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:39)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cu toate ca probabil avem aceleasi informatii impresia mea ca Turcia e cam singura dupa marlania asta :)
      • -4 (24 voturi)    
        Este singura pentru ca merita. (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:58)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        Se pare ca a actionat exagerat si unilateral. Pur si simplu, din toate tarile NATO carora Rusia le forteaza spatiul aerian s-au gasit ei cei mai cu muschi, pentru ca un avion le-a intrat pe rahatul ala de limba de pamant ( o creasta de munte de fapt ) timp de 17 secunde.

        Nimeni din NATO nu vrea sa fie tarat intr-o chestiune de genul asta. Pana la urma scopul aliantei este altul, insa Turcia se pare ca are propriile interese in zona Siriei si se foloseste de NATO in modul cel mai egoist, ca sa para mai tare decat e, sa omoare kurzi, rusi, samd...

        La fel ca si cu Grecia dpdv economic, acceptarea unor astfel de tari ne-evoluate in aliante si uniuni se dovedeste pe termen lung un dezastru, pentru ca e clar, Turcia acum se indeparteaza de valorile europene si nord-atlantice, este un stat dictatorial musulman al carei scop e sa ii macelareasca pe alti musulmani.
        • +3 (11 voturi)    
          . (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:19)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui gigel

          Cred ca dincolo de faptele enumerate toata lumea se teme si de ..specific. Imprevizibili , agresivi , duplicitari ,nu-mi par a fi cineva cu care sa te asociezi ,cel putin nu din convingere...acum e clar ca Bosfor/Dardanele e punct strategic dar la momentul asta se fac niste balante si e posibil sa dea cu minus.
          Mi se pare ca Putin a pierdut un pilot dar a castigat enorm pe multiple planuri.( stiu,expertii spun ca a suferit "primele esecuri").
        • +1 (13 voturi)    
          gigele.... (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:47)

          AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui gigel

          ...merge propaganda rusa? Merge, nu ?

          Mai lasati-ne cu vrajeala asta cu "limba de pamant / 17 secunde". Nu exista asa ceva, mai ales dupa ce au fost avertizati de nenumarate ori in trecut ca vor exista consecinte daca mai incalca spatiul aerian neautorizat ! Inclusiv o drona le-a fost doborata, iar rusii in continuare si-au arata muschii.

          Da, s-au gasit tocmai turcii sa-si arate muschii fix pt ca au muschi si au cu ce. D-aia.

          Ne place sau nu, toate tarile baltice, depindem de armata turca sa vina sa ne apere in caz de conflict. Sunt cei mai aproape de noi, si pot desfasura in decurs de cateva ore o armata impresionanta. Suntem in alianta cu Turcia. Daca nu vrem cu Turcia, dar tot ii vrem pe rusi cu bratele deschise, atunci ce dracu cautam noi in alianta asta ?

          Asa ca eu ma bucur ca turcii le-au dat o palma peste bot rusilor ca sa-i calmeze, ca prea li s-a urcat la cap. E bine sa stie ca nu e loc de joaca si ca NATO e serios cand spune ca nu va tolera iesirile in decor ale comunistilor rusi.

          Nu te-ai saturat de rusi si Rusia dupa 50 de ani de cumunism luminat de le tot iei apararea si ii ridici atat in slavi? E incredibil cata propaganda ruseasca exista in media romaneasca, si cati romani sunt dispusi sa se vanda ptr a le lua apararea rusilor si sa le promoveze minciunile....
          • +1 (5 voturi)    
            .... (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:33)

            VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui AK-47

            wtf you saying .. intre o tara comunista si una terorista e usor de ales .....
            • +1 (5 voturi)    
              mhm... (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:08)

              AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

              ...am inteles.
              Dar auzi, cu ce ne-a terorizat Turcia pana acum ?

              Si daca tot te simti terorizat de Turcia in NATO, atunci de ce ne-am cerut noi in NATO? Din cate tin minte, nu NATO s-a rugat de noi sa ne alaturam aliantei, ci noi am facut pe dracu'n parte ca sa intram. Nu stiam ca Turcia este in alianta la momentul respectiv (?), am aflat abia dupa ce ne-am alaturat?

              Fumezi, dar nu fumezi ce trebuie, prietene.
    • +1 (9 voturi)    
      Cind te-ai batut pe bune bai Soljenitin? (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:22)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cind te-ai batut pe bune bai Soljenitin?

      Nu stiu ce anume fumezi dar nici US si nici NATO nu i-au felicitat pe turci pentru ca au doborit un avion rusesc.

      Dimpotriva, reactiile au fost: noi (US, NATO) nu ne bagam in aceasta problema intre voi (Tucia, Rusia).

      Am spus-o si o repet: cei mai belicosi si cei razboinici comentatori care vor in permanenta razboaie mondiale si nucleare sint primii care la o bataie adevarata o iau la fuga.

      Apropo, Soljenitin s-a intors in Rusia dupa ce s-a saturat de occident ca de mere paduretze.
    • +1 (3 voturi)    
      esti sanatos la cap? (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:36)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Realizezi ca un razboi Rusia-NATO nu poate fi decat unul nuclear? Doar nebunii isi pot dori asa ceva.
  • +4 (16 voturi)    
    Ce explicatii... (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:45)

    aladdin [utilizator]

    1. Rusia nu avea ce sa caute cu supersonice la, asa cum sustin ei, 1 Km de granita turca. Pur si simplu, la vitezele alea, si 10 Km sunt o distanta prea mica, nu merge ca, vezi Doamne, "doar un colt de aripa a intrat pe teritoriul turc, ce ce ati tras?"
    2. Totusi, cred ca reactia Turciei a fost exagerata, dar macar semnalul a fost transmis. Nu te mai juca cu focul ca te arzi.
    • +6 (10 voturi)    
      intrebarea e (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:06)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      cine, de fapt, se joaca cu focul ?
      • -3 (3 voturi)    
        si unii si alti (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:50)

        alin [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        rusii pun gazul si turcii aprind chibritul

        ca safac o gluma;
        doi se bat
        rusu: de ce dai ba cu pumnul in mine, ai curaj hm
        turcu: da tu ai venit primul si m-ai luat de guler
        rusu: fugi ba ca nici nu te-am atins
        turcu: cand ti-am vazut pumnii stransi ...auleu, ca am vazut si i-ai facut lui gica
        rusu: da si tu imi dai pe la spate, asa is eu mai mare si am mereu bata cu mine ce nu am voie
        turcu: da ce cauti aici langa miei mei pierduti in ograda lu' nebunu de vasile; am eu grija de ei doar ti-am zis.
        rusu: tocmai asta il ajut sa-si stranga oile ca s-au rascultat berbeciii, acum avem si tzapi care impung dar e greu ca en vede lumea.
        lumea: calmativa ca niste carlani capchiati au trecut garla din ocol la turci si arunca bombe cu scaieti la boieru horia si coana mirela a zis ca mair are grane pt oi cuminti, dar merinosii ei nu vor oi tzigai.
  • +5 (17 voturi)    
    turcia vorbeste ? (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:18)

    me [anonim]

    In caz ca nu stiati...

    Erdo in 2012 dupa ce sirienii i-au doborat un avion, cand turcii au intrat in spatiul lor aerian:

    "A short-term border violation can never be a pretext for an attack"

    Uitati si sursa:
    http://www.bbc.com/news/world-middle-east-18584872

    Si ne gandim acum la avionul ala rus... schimbam situatie dupa cum ne place.. standarde duble...

    Pentru cei interesati, cautati de cate ori turcii au incalcat spatiul aerian al greciei... asa sa nu ziceti ca sunt niste sfinti
  • 0 (2 voturi)    
    Cand e vorba de Rusia (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:00)

    pencu [utilizator]

    ... orice comentariu se justifica automat, chiar daca realitatea e alta.
  • +1 (5 voturi)    
    Foarte multi partizani pe aici (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:22)

    Felix [anonim]

    Daca iese razboi, asa cum vreti, promiteti ca mergeti in prima linie?

    Sau o sa asteptati sa rezolve altii problema?
    • -1 (1 vot)    
      care linie? (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:42)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Felix

      Crezi ca esti in 1877 si te bati prin transee? Ar fi o cultura de ciuperci in spatiul NATO si al Rusiei si cu totii vom fi voluntari in prima linie.
    • +2 (4 voturi)    
      fara razboi (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:10)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Nimeni nu vrea razboi, doar is mici fortari, jocuri, strategii e o avangarda de a controla, proteja sau ''ajuta''. In fond e un marketing cu pierderi de vieti si mii de suferinzi cu orgolii si idei diferite, manipulari etc.
      Sa nu uitam ca Statul major aerian NATO e la Izmir, cum ar fi putut rusii sa ajunga cu baterii sol-aer (deci clar contra avioanelor, nefiind vorba de Statul Islamic acesta neavand aviatie, asta ar mai lipsi sa le fure rusilor avioanele) si acum contextul/pretextul creat, rusii au liber la tragere, deci au obtinut ce au vrut, chit ca nu voiau sa piarda pilotii, de avionul vechi nu le pasa.
      Rusia is consolideaza incet pozitiile.
      Acum vin in Romania sa deiscute si sa preia presedintia Marii Negre, aparent formal dar...
  • -1 (3 voturi)    
    O intrebare (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:29)

    Boomper [utilizator]

    De unde ati scos acesti vocabular, "retorsiune"?
    De ce nu ziceti clar: Rusul a luat-o in freza, pentru ca nu se juca in mahalaua lui, iar acum se RAZBUNA in stil josnic.
    De cine va e frica, Hotnews?
  • 0 (2 voturi)    
    Rusia lui 2015 (Joi, 26 noiembrie 2015, 16:44)

    neurino [utilizator]

    bai, mie imi plac astia care vor mortea "Rusiei cu orice pret" iar realitatea din teren arata ca, cu cat intarati Rusia mai tare, cu atat astia castiga teren.

    Luati cazul Ucraina...i-au combinat americanii pe ucrainieni sa il dea jos pe Ianukovici? I-au combinat.
    Ce s-a inatamplat dupa...pai Rusia si-a luat pe deplin Crimeea (sa se asigure ca nu au platit degeaba), estul Ucrainei e un mare haos iar Ucraina in general- e la vale, Rusia fiind cea castigatoare in toata afacerea.

    Asa si acum, cu Erdo...s-a bagat si l-a mancar fundul , acum se va scarpina. Sa se roage la Allah ala al lui ca Putin il va mai pasui intrucat mai are nevoie de el ca NATO oricum nu sare sa il apare pe Erdo.