Franta: Premierul Valls doreste ridicarea sanctiunilor impotriva Rusiei, daca aceasta tara isi indeplineste partea sa de contract

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2015, 20:04 Actualitate | Internaţional

Premierul francez, Manuel Valls, s-a pronuntat miercuri pentru ridicarea sanctiunilor internationale impotriva Rusiei, cu conditia ca aceasta tara sa indeplineasca "partea sa de contract", scrie AFP.

"Ne dorim ca sanctiunile impotriva Rusiei sa poata fi ridicate dar ea trebuie sa-si indeplineasca partea sa de contract (...) pe care l-a semnat in cadrul acordurilor de la Minsk", a subliniat primul ministru, in fata deputatilor, chiar inainte de un vot masiv pentru prelungirea loviturilor franceze in Siria.


Citeste mai multe despre   









3032 vizualizari
  • +19 (23 voturi)    
    Franta nu se dezminte .... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 20:15)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    O tara fara repere morale , "bolnava", care isi tradeaza aliatii pt. interese de moment....
    Si pe noi ne-au tradat de-a lungul istoriei.
    • +2 (6 voturi)    
      .. (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 20:43)

      VarailVarail1 [anonim] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      ..romanii .. plini de repere morale , pe toate canalele ..o natie extrem de "sanatoasa" .. vorbind de tradare .. the irony :))
      • +1 (1 vot)    
        Corect, dar (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:49)

        Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

        Aveți dreptate. Însă asta nu înseamnă că de acum trebuie să tăcem cu toții când trădează alții. Să ne asumăm greșelile trecutului, să fim atenți să nu facem altele, dar să îi și penalizăm pe cei ce trădează chiar astăzi.
    • 0 (0 voturi)    
      Tradarea.. (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 20:46)

      LEC [anonim] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Face parte din spectacolul politic mondial
      Cuvantul in sine este brutal si neplacut la auz, de aceea , vectorii politici il substitue, cum le vine bine: reevaluarea situatiei, punere de acord , reconsiderarea circumstantelor, etc.
    • +1 (1 vot)    
      De asta (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 22:05)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      De asta nu are nimeni incredere in ei, englezi, nemti...
  • 0 (6 voturi)    
    Habar nu ai ce vorbesti (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 20:55)

    Calin [anonim]

    Franta nu te-a tradat niciodata. Franta nu e in stare de mai mult. Ce castig ai tu de pe urma acestor tensiuni in care e implicata SUA si NATO? Nimic. Numai teroare, atentate si macel in Siria. Atat. Sa ii ia dreaq de rusi si sa ii ia dreaq de americani. Daca vor sa isi flexeze muschii, sa se intalneasca dreaq undeva in desert si sa se nimiceasca. Iar daca e vreun fraier de pe aici care imi arunca cartea cu SUA ne apara inseamna ca habar nu are ce inseamna un razboi nuclear si mai ales habar nu are ce inseamna AEGIS si programul de aparare antinucleara. Acest program nu ne este destinat noua europenilor. Nicidecum. Este un program a carui sintagma este "tineti bombele atomice la distanta de SUA".
    Sa se potoleasca NATO (SUA) odata pt totdeauna cu "democratizarea" asta care ne-a adus numai belele. Si cand zic "ne-a" ma refer la Europa nu la rahatul ala de SUA. Ne-a mancat economic si social. In ritmul asta UE va dispare in maxim 2..3 ani. Deja catelul principal al americanilor vrea sa iasa (de parca imi pasa mie), ma refer la Anglia. Sa se inteleaga bine. Am mai zis-o si o mai zic. Europa (UE) este in stare sa-si poarte singura de grija. Nu are nevoie de razboaie si "democratizari". Daca am fi uniti Rusia nu ar putea sa ne faca nimic. Din pacate in ultima perioada vad numai dezbinare si interese obscure in sanul UE. Si asta ma doare. Pentru ca sincer sa fiu mi se rupe de SUA si de Rusia si de jocurile lor mizerabile. Pentru mine UE era speranta ca poate candva o va duce bine si romanul.
    Cat despre Turcia, atunci cand vor intra in UE eu unul am sa-mi trag un glont in cap. Primim in sanul nostru o mizerie de natie care prin alegerea rahatului ala de presedinte tind sa se intoarca la epoca "sclavismului" religios. Le doresc tot binele din lume acolo la ei si departe de Europa. Turcia nu e in Europa. Turcia e in Asia si acolo ar trebui sa ramana.
  • 0 (0 voturi)    
    Era evident... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 21:24)

    Cosmin [anonim]

    ca FRANTA va dori ridicarea sanctiunilor. Si cat ati mai injurat Germania pentru asta. Na ja, realpolitik, fara unitate europeana federalizarea Ucrainei pare singura solutie. Mai ales cand Franta traieste puternic pe spatele Germaniei...
  • 0 (0 voturi)    
    franta de pasla (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 21:30)

    CricCricus [anonim]

    Ar trebui sa cumparam Ford de acum incolo. Hai Craiova!
  • +1 (1 vot)    
    Crimeea (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:54)

    Ovidiu M [utilizator]

    Și din Crimeea nu trebuie să se retragă? Sau acum e ok să cucerești un teritoriu de la un stat prin încălcarea tuturor legilor internaționale? Și chiar a unui tratat care garanta integritatea teritorială inclusiv de către statul agresor.