Un soldat rus a fost ucis in Siria in cadrul unei operatiuni de cautare a pilotilor rusi / Unul dintre piloti ar fi mort

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:08 Actualitate | Internaţional

Un soldat rus a fost ucis in Siria in cadrul unei operatiuni de cautare a pilotilor rusi, a anuntat statul major rus, citat de AFP.

"O operatiune de cautare-salvare pentru evacuarea pilotilor rusi la locul prabusirii a fost efectuata cu ajutorul a doua elicoptere Mi-8. In timpul operatiunii, unul dintre elicoptere a fost afectat de tiruri si a trebuit sa aterizeze. Un soldat a fost ucis", a anuntat generalul Serghei Rudskoi.

Unul dintre cei doi piloti a fost ucis, a anuntat statul major rusesc, care citeaza insa informatii preliminiare.

"Punctul de cadere al avionului se afla la patru kilometri de granita. Echipajul avionului s-a ejectat. Potrivit informatiilor preliminare, unul dintre piloti a murit in aer, in conditiile in care s-a tras asupra lui de la sol", a precizat Rudskoi.










9807 vizualizari
  • -8 (36 voturi)    
    sunt deja 3 rusi (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:15)

    cartofil [utilizator]

    incepem numaratoarea !!!!
    • -9 (25 voturi)    
      bine (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:53)

      unu [anonim] i-a raspuns lui cartofil

      ca ai grija sa numeri soldatii rusi care mor prin tari straine... de romanasii nostrii carora le raman oasele prin desert stii ceva?
    • -5 (43 voturi)    
      ... (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:02)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Romanul e atat de josnic incat ar fi in stare sa sustina ISIS numai sa nu fie de partea rusilor. Jenant.
      • +3 (21 voturi)    
        Chiar asa? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:48)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        Ma cam indoiesc. Desi, pina la urma, ce ne-au facut rusii noua nu se compara cu ce ne-au facut ISIS, adica direct nimic.
      • +1 (1 vot)    
        Înțeleg (Marţi, 24 noiembrie 2015, 22:30)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

        că vă referiți la un roman ( din Roma).Nu cunosc romani și mă gândesc că, poate, aveți dreptate.
        Dacă vă referiți, totuși la români, eu spun că românii sunt sensibili și altruiști ( în general).
        Nicidecum josnici.
        • 0 (0 voturi)    
          Imi pare rau... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 10:34)

          Felix [anonim] i-a raspuns lui ionv

          ... aveti o imagine idealizata...
  • +4 (16 voturi)    
    Dumezeu să-l ierte (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:21)

    popescu_dtru [utilizator]

    ...
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Marţi, 24 noiembrie 2015, 22:01)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      I-a aranjat putin intalnirea cu Dumnezeu
  • +7 (35 voturi)    
    barbarii (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:26)

    Mazeta [utilizator]

    A omorî piloți parașutați sau salvatori reprezintă un act de barbarie și o gravă violare a Convenției de la Geneva.

    România ar trebui să condamne în termenii cei mai fermi această acțiune, chiar cu riscul de a ne supăra aliații.
    • -3 (9 voturi)    
      Adevarat (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:34)

      Yoda [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Tot ce pot spune este: "ghinion", "bad luck", "bad karma". Ce poti sa-i faci... ghinion de nesansa...
    • +5 (7 voturi)    
      pilotul parasutat (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:36)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      a fost impuscat de hominizi cu vorbire articulata care in nici un caz nu au habar de conventia de la geneva [ce o fi geneva?] pe care ei nu au semnat-o[daca stiu sa scrie,desigur]
      in plus,probabil ca rusul ii bombarda,asa ca pt ei lucrurile sunt simple. exista desigur posibilitatea sa-l captureze si sa-l puna la protap. poate e mai bine asa pt el. Dumnezeu sa se indure de sufletul lui!
      • +2 (4 voturi)    
        Revizuirea legilor (Marţi, 24 noiembrie 2015, 23:53)

        judge [anonim] i-a raspuns lui kripton

        E cazul sa se revizuiasca din temelii legile internationale in principal carta internationala a drepturilor omului. conceptul de om trebuie revizuit din temelii iar legea trebuie sa inceteze sa mai apere monstrii doar pentru ca au mers biped si vorbire articulata.
        • 0 (0 voturi)    
          Rusnacii nu au respectat (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 9:50)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui judge

          Nici un tratat internationala. Atunci cand sunt ei cei loviti striga din gura de sarpe sa se respecte tratatele si conventiile.
    • 0 (10 voturi)    
      of (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:38)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      da, sa inteleg ca va pasa de conventii si alte din alea? de Memorandumul de la Budapesta nici un cuvintel? rusii din urmatoarele filmari au fost judecati?
      https://www.youtube.com/watch?v=6vAUFl6ifRA
    • +3 (3 voturi)    
      e justitie (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:51)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa invoci fairplay-ul, cavalerismul si conventiile razboiului dupa ce luni de zile ai demolat orase intregi si ai tocat din aer civili si militari fara nici cea mai mica capabilitate de riposta antiaerian, asta nu poate fi decat masura obrazului gros.
    • 0 (0 voturi)    
      Partial (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 9:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Doar omorarea parasutistilor e contrara unei recomandari a CG. Pentru "salvatori" nu este nimic stipulat ba chiar rusnacii i-au instruit pe sarbi cum sa bruieze si sa atace salvatorii veniti sa extraga un pilot American din Bosnia. Cei ce au ucis rusnaci nu sunt aliatii Romaniei si nu avem ce condamna actiunile unui grup necunoscut impotriva unei puteri ce s-a implicat in razboiul civil dintr-o tara afalat la mii de Km de granitele sale.
  • +2 (16 voturi)    
    ooo (Marţi, 24 noiembrie 2015, 20:30)

    ak33 [utilizator]

    nu exista asa ceva , soldatul rus e invicibil ....
  • -1 (15 voturi)    
    Daca se confirma (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:27)

    CititorulComentator [utilizator]

    Atunci este froarte urat din partea Turciei, nu-i avem la inima pe rusi dar, cel putin in baza informatiilor publice, actiunile astea sunt chiar provocatoare! Asa ceva nu se face!
    • 0 (0 voturi)    
      Una dintre știri suna ca mai jos: (Marţi, 24 noiembrie 2015, 22:16)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      „16:42 Comandantul adjunct al unei brigazi turkmene din Siria spune ca oamenii sai au impuscat mortal cei doi piloti ai avionului doborat de turci, in timp ce coborau cu parasutele”

      Mai târziu a venit asta:

      „18:30 Turcia crede ca cei doi piloti sunt in viata si incearca sa obtina eliberarea lor, a declarat un oficial turc, pentru Reuters”,
      ambele preluate din http://www.hotnews.ro/stiri-international-20617533-avion-vanatoare-prabusit-flacari-langa-granita-turco-siriana-nu-stie-carei-tari-apartine.htm

      Deci nu turcii, ci sirienii i-au împușcat.
  • +9 (17 voturi)    
    toti is experti - hai sa nu le mai plangem de mila (Marţi, 24 noiembrie 2015, 21:36)

    Zee [anonim]

    pt ca erau la bombardat - si probabil au omorat zeci de oameni


    se presupunem ca in moldova ajung la conducere(pro-rusii) - se isca un conflict civil, Rusia intervine militar si ajuta puterea si bombardeaza niste pozitii rebele moldovenesti pe malul Prutului - si intra intamplator in spatiul Ro - ar fi lipsit de onoare ca acest avion sa fie doborat de un avion de vanatoare romanesc ?

    si pana la urma urmei - ce bombarda avionul rusesc cand pozitiile ISIS sunt la 500km si mai mult distanta ?
    • -2 (2 voturi)    
      Un avion rusesc doborat de unul romanesc? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 22:17)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Zee

      Ar fi o adevarata minune :))
      • +3 (3 voturi)    
        mda (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 1:51)

        cikician [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

        nu inteleg de ce le sufli in dos rusilor, poate nu ai aflat dar si Romania are F-16-uri din astea care au doborat conserva sovietica
        • 0 (0 voturi)    
          Mai ales (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 9:53)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cikician

          ca F16 (gunoi/vechitura cum se spunea la noi de trolli rusnaci cand am dorit achizitionarea) a doborat un SU rusnac ce era declarat de nedoborat. Curata minune, nu ?
        • 0 (0 voturi)    
          Iar eu nu inteleg (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 12:11)

          AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui cikician

          de ce sunteti asa de lipsiti de umor. Mai relaxati baieti, mai relaxati.

          Si da, avem. Second-hand. Probabil a fost comisionul mai mare la astea decat la alea noi europene. Si zici ca te simti in siguranta cu F-16 second-hand? Eu nu. Ma simteam mai in siguranta cu europene la prima mana. Si care erau si mai ieftine.
  • +1 (1 vot)    
    Nu se ofera Phutin voluntar? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 3:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ca am vazut ca trage de fiare la sala si vaneaza, tot fiare, in chelea goala prin paduri.
  • 0 (0 voturi)    
    Se pot tolera multe, insa nu si lipsa de umanitate (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 9:42)

    Bo Si Man [anonim]

    Exista cred o regula a bunului simt pana si in razboi.
    Cei vinovati de aceste fapte trebuie sa plateasca pana la unul.