Vladimir Putin si ayatollahul Khamenei condamna tentativele externe de a dicta viitorul Siriei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2015, 19:33 Actualitate | Internaţional

Presedintele rus Vladimir Putin si liderul suprem al Iranului, ayatollahul Khamenei, cei doi mari aliati ai regimului sirian, au respins luni la Teheran orice "tentativa externa de a dicta" viitorul Siriei, scrie AFP.

La capatul unei intalniri de peste doua ore si jumatate, "cele doua parti au subliniat unitatea punctelor de vedere intre Moscova si Teheran privind caracterul inadmisibil al tentativelor externe de a dicta scenariile de rezolvare politica" a conflictului din Siria, a declarat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Potrivit imaginilor transmise de Rossia-24, Putin a declarat in timpul intalnirii ca "nimeni nu poate si nu trebuie sa impuna din exterior poporului sirian forme de guvernare a statului lor sau sa spune cine sa ii conduca. Doar poporul sirian trebuie sa decida".

Principalele tari care solicita plecarea presedintelui Bashar al-Assad sunt Statele Unite, Franta, Arabia Saudita si Turcia.

In prima sa vizita efectuata in Iran in ultimii opt ani, Vladimir Putin i-a oferit cadou liderului iranian unul dintre cele mai veche manuscrise ale Coranului.

Ayatollahul Khamenei este cea mai inalta autoritate politica si religioasa a Iranului, dar si seful suprem al Armatei.

Rusia efectueaza din 30 septembrie o campanie aeriana impotriva rebelilor din Siria si si-a intensificat recent bombardamentele impotriva organizatiei jihadiste Statul Islamic (SI).

Iranul ofera regimului Assad asistenta militara, trimitand consilieri si "voluntari" pe teren.

Conflictul din Siria s-a soldat cu moartea a 250.000 de oameni din martie 2011.

Reunite la Viena la jumatatea lunii noiembrie, 20 de puteri, printre care Rusia, SUA si Iranul, si-au fixat drept obiectiv negocieri de pace inainte de 1 ianuarie, dar nu reusesc sa ajunga la un acord in privinta presedintelui Bashar al-Assad.

Potrivit lui Ali Khamenei, "planul pe termen lung al americanilor este sa domine Siria si apoi sa preia controlul asupra regiunii. Acest lucru este "o amenintare, in special pentru Rusia si Iran".

Acesta a afirmat ca al-Assad "este presedintele legal si ales al poporului sirian" si "SUA nu au dreptul sa ignore acest vot si aceasta alegere".

Rusia si  Iranul si-au strans legaturile in ultimii ani, cu o importanta cooperare economica si militara.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3111 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    Intelegerea intre americani si iranieni (Luni, 23 noiembrie 2015, 19:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    e buna de hartie igienica.

    Netanyahu avea dreptate.
  • -7 (21 voturi)    
    e groasă! (Luni, 23 noiembrie 2015, 19:42)

    Mazeta [utilizator]

    Rusia a început să bombardeze rafinăriile ISIS. Firește, media internațională tace chitic.

    http://sputniknews.com/middleeast/20151123/1030566723/russia-syria-141-sorties.html
    • +4 (12 voturi)    
      fireste (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:06)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca rusnacii nu o sa le reconstruiasca dupa ce ISIS nu mai e?
      • -1 (3 voturi)    
        Ba da (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:30)

        io [anonim] i-a raspuns lui cikician

        Numai ca petrolul nu va mai ajunge la americani si prietenii lor, cum se intampla pana acum! Nu te-ai intrebat oare de ce americanii, de un an de zile, n-au distrus niciun convoi petrolier al ISIS? Si nicio rafinarie?
        • +2 (2 voturi)    
          America si-a crescut productia cu 5 mil barrili (Marţi, 24 noiembrie 2015, 1:05)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui io

          in ultimii 5 ani si are Canada aproape care vinde cu discout de 20$ fata de WTI....crezi ca-i asteapta pe aia cu camilele in mijlocul desertului sa preia niste petrol vai de mama lui?
    • 0 (0 voturi)    
      ce au rusii cu rafinariile? (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:30)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ii deranjeaza concurenta ? dupa ce se mai linistesc treburile pe acolo nu le mai ramane cu ce sa traiasca.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e groasa, e subtire, ca orice stire de tip agitprop, in vechiul stil sovietic.
  • +1 (1 vot)    
    astia doi (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:07)

    cikician [utilizator]

    dau pe afara de ipocrizie, in timp ce ei, bombardeaza sirienii, condamna "tentativele externe" de blablabla. putler asta minte cum respira
    • 0 (0 voturi)    
      doi comercianti de armament (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:36)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cikician

      unul la un ceai cu pufoaika, altul doar la un ceai..samovarul insa fierbe mai repede si mai tare decat cred cei doi !
  • +1 (1 vot)    
    Atasez versuri N.Stanescu (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:18)

    Drecu [anonim]

    Nichita Stanescu

    Pusca se compune din trei parti:
    partea de sus,
    partea de mijloc,
    si partea de jos.

    Partea de sus este compusa din:
    partea de sus a partii de sus, din
    partea de mijloc a partii de sus ,din
    partea de jos a partii de sus.

    Partea de mijloc se compune din:
    partea de sus a partii de mijloc, din
    partea de mijloc a partii de mijloc si din
    partea de jos a partii de mijloc.

    Partea de jos se compune din:
    partea de sus a partii de jos ,
    partea de mijloc a partii de jos si
    partea de jos a partii de jos

    FOC!
  • +1 (1 vot)    
    Desigur ! (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:24)

    math_2 [utilizator]

    Al-Assad este ales de popor in mod democratic. La fel si Putin. Khamenei nu cred ca are tupeul sa spuna si el acelasi lucru... N-are importanta, acesti mari lideri democrati au tot dreptul sa bombardeze pe oricine se opune "poporului". Rusia are vocatia si eroismul sa intervina oriunde in mod salvator, pentru eliberarea popoarelor. Oligofreni din toate tarile uniti-va !
  • -1 (1 vot)    
    O premiera in diplomatia internationala ! (Luni, 23 noiembrie 2015, 20:54)

    immortal [utilizator]

    " 20 de puteri, printre care Rusia, SUA si Iranul, si-au fixat drept obiectiv negocieri de pace inainte de 1 ianuarie, dar nu reusesc sa ajunga la un acord in privinta presedintelui Bashar al-Assad "

    Ce nu reuseste autorul articolului sa ne relateze este ca printre cei invitati la negocierile de pace NU se regasesc nici regimul ales al Siriei si nici reprezentanti ai opozitiei !!!
    Asadar, avem reuniuni internationale in care se negociaza pacea intre 2 tabere....fara ca cele 2 tabere sa fie invitate !

    Asta e chiar o premiera in diplomatia internationala !
    Iar amestecul in treburile interne ale unei tari parca erau impotriva dreptului international..... parca !
  • +2 (2 voturi)    
    stai putin... (Luni, 23 noiembrie 2015, 21:21)

    allah-snackbar [utilizator]

    pai si interventia militara in sprijinul puterii de a lovii in rebeli nu e "tentativa externa de a dicta viitorul Siriei"?

    Aici chiar nu mai e nici o tentativa...Rusia actioneaza direct.
  • +2 (2 voturi)    
    Intilnirea marilor spirite (Luni, 23 noiembrie 2015, 21:49)

    Leon [anonim]

    Lipseste Chavez, fie-i tarina usoara.
  • +1 (1 vot)    
    De parcă (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:03)

    ionv [utilizator]

    intervențiile lor ar fi excluse din categoria „"tentative externe de a dicta"...
  • +1 (1 vot)    
    Astia doi .... (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:18)

    NicolaeA [utilizator]

    se autocondamna ? Ca parca si ei sunt din exterior !
  • +2 (2 voturi)    
    :-) (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:18)

    Soljenitin [utilizator]

    In cazul asta mujicstan nu mai are ce cauta cu tehnica de lupta in Siria intrucat afecteaza si, la modul cel mai propriu, dicteaza viitorul Siriei.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Holland sa te vedem! (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:26)

    delavrancea [utilizator]

    Undeee esti?
    Nu va suparati,...l-ati vazut cumva pe musiu Holland?
    Hai ca azi ai zis ca...Hopa...ti-ai inghitit limba.
  • +2 (2 voturi)    
    unde (Luni, 23 noiembrie 2015, 22:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint cei care ridicau in slavi iranul ca republica, ca alegeri, ca femeile, ia uite aici: ayatollahul Khamenei este cea mai inalta autoritate politica si religioasa a Iranului, dar si seful suprem al Armatei. Poate aiatolah o fi vreo functie eligibila din patru in patru ani si accesbila oricarui cetatea iranian. Eu, in prostia mea, credeam ca nu e asa.
    • +2 (2 voturi)    
      ayatolahu asta e un P$Dist taliban (Marţi, 24 noiembrie 2015, 14:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      cred ...var primar cu osama