Rusia interzice functionarilor sa mai foloseasca software strain, daca exista un program rusesc asemanator

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 23 noiembrie 2015, 10:48 Actualitate | Internaţional

Functionarii rusi vor fi obligati sa foloseasca programe rusesti
Foto: Flickr
Oficialii si functionarii rusi nu vor mai avea voie sa utilizeze software strain de anul viitor daca exista o varianta ruseasca a programului, informeaza The Moscow Times.  

Decizia, luata cu scopul de a intari securitatea nationala a Rusiei si a sprijini industria locala software, ar putea costa firmele straine sute de milioane de dolari anual.  

Regulile, ce se vor aplica entitatilor locale si nationale de stat, vor intra in vigoare de la 1 ianuarie 2016, potrivit ordinului semnat de premierul Dmitri Medvedev si publicat pe pagina de internet guvernului vineri.  

Ordinul este parte a campaniei rusesti de a taia din importuri in domenii industriale cheie, demarata dupa racirea relatiei cu Occidentul in contextul situatiei din Ucraina.  

De asemenea, masura este legata de teama de spionaj si sabotaj din partea serviciilor de informatii straine, despre care se crede ca ar ava acces la software si echipamente dezvoltate in tarile lor.  

Aceasta teama a dus la apeluri de boicotare a iphone-urilor, la realizarea unui sistem de operare care sa concureze Windows si la un control mai strict al internetului.  

Potrivit decretului publicat vineri, autoritatile vor realiza un registru al programelor de computer rusesti care le va verifica provenienta si le va promova.

Gigantii software straini, precum SAP, Oracle, IBM si Microsoft au consemnat anul trecut in Rusia vanzari de circa 1,4 miliarde de dolari.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3793 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Ce tare! (Luni, 23 noiembrie 2015, 10:53)

    dandra [utilizator]

    Chiar nu stiam ca rusia produce si altceva in afara de arme (sarcasm intentionat).
    • +7 (9 voturi)    
      Produce, nu stii tu! (Luni, 23 noiembrie 2015, 13:05)

      Mariusica.a [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Mere de la moldoveni, peste de la belorusi, lana si carne de la mongoli....aur, uraniu, aluminiu de la romani
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Luni, 23 noiembrie 2015, 11:22)

    Nautilus [anonim]

    Naţionalismul rus spune: nu vă mai lăsaţi invadaţi de viermii şi troienii occidentalilor, ci numai de viermii şi troienii noştri, de la laboratorul FSB :P
  • +6 (14 voturi)    
    Nasol (Luni, 23 noiembrie 2015, 11:26)

    AdiSto [utilizator]

    Nu cred ca exista Solitaire rusesc. Prevad o revolta de proportii in Rusia :)) Sau poate il inlocuiesc cu Tetris ?
  • -6 (10 voturi)    
    nici nu e de mirare (Luni, 23 noiembrie 2015, 11:57)

    jackalphonse [utilizator]

    avand in vedere abuzurile care se fac.

    In plus, Phutin este campinul abuzurilor pe alt segment de activitati si hotul stie sa se fereasca sa nu fie furat.

    Rusia este o piata mare, protectionismul ii poate aduce beneficii enorme, asa incat, nu prea as condamna decizia.
    • +3 (5 voturi)    
      du-te ma... (Luni, 23 noiembrie 2015, 15:44)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Rusia piata mare... piata pentru ce? Aia nu au platit in viata lor nimic din ce au luat din strainatate. Tu stii vreun rus ce foloseste Windows cu licenta?
      • 0 (2 voturi)    
        romani cati stii? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 10:16)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        hai sa fim seriosi...
        • 0 (0 voturi)    
          asa... si? (Marţi, 24 noiembrie 2015, 13:02)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ....ce ziceai de piata mare atunci?
          Rusia ar trebui complet ignorata economic.
  • +2 (6 voturi)    
    Aiurea (Luni, 23 noiembrie 2015, 12:19)

    sile [anonim]

    Daca ti-e frica de spionaj, treci comunicarea printr-un proxy si verifici ce trece pe acolo. Sunt multe metode de a audita un sistem. In plus, ascunzi sistemele "sensibile" in spatele unui firewall sau le decuplezi complet de la Internet.

    Mai degraba cred ca incearca sa stopeze iesirea de bani din tara sub forma de licente. Doar ca o sa-i coste mult mai mult cand or sa constate cat e de greu sa inlocuiesti programe cu peste 10 ani de istorie in spate.
  • +5 (11 voturi)    
    As mai adauga (Luni, 23 noiembrie 2015, 12:38)

    sile [anonim]

    "Gigantii software straini, precum SAP, Oracle, IBM si Microsoft au consemnat anul trecut in Rusia vanzari de circa 1,4 miliarde de dolari."

    Pentru o imagine mai completa, cifrele de afaceri ale companiilor respective pe 2014 (cf. Wikipedia):
    SAP - 17,5 mld €
    Oracle - 38 mld $
    IBM - 92,8 mld $
    Microsoft - 93,5 mld $

    Alea 1,4 mld $ sunt putin peste 0,5%.
  • +4 (4 voturi)    
    Si ipadurile? (Luni, 23 noiembrie 2015, 13:02)

    CititorulComentator [utilizator]

    Daca intrati pe Moscow Times se vede politicianul cu ipad :)
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 23 noiembrie 2015, 21:04)

    I [utilizator]

    paranoia cha cha cha! :))