Alerta terorista maxima: Cum a devenit Bruxelles un oras mort

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:12 Actualitate | Internaţional

Rue Neuve din Bruxelles, intr-o sambata obisnuita si in data de 21noiembrie
Foto: Twitter @olivialwd
Centrele comerciale si majoritatea magazinelor din cartierele comerciale ale Bruxelles-ului erau inchise sambata de dimineata. Nivelul amenintarii teroriste din capitala Belgiei a fost crescut pana la treapta maxima, cu un rezultat vizibil pe strazile orasului care s-au golit, ramanand doar cativa soferii, foarte putini pietoni, si multi agenti ai fortelor de ordine, scrie LeSoir.be. In general diminetile de sambata din centrul orasului belgian sunt linistite, insa oamenii au obiceiul sa iasa din casa dupa-amiaza. Nu si astazi.

Intr-o zi de sambata oarecare, oamenii si-ar fi gasit probabil refugiu in mall-uri, cum ar fi City 2 de pe Rue Neuve, sau in marile galerii ale orasului. Nu si de data aceasta, in ciuda unei slabe sperante prezenta la inceputul zilei: la pranz, unul cate unul, centrele comerciale si-au scos clientii in ploaie si si-au inchis portile aflate deja sub supraveghere sporita din partea serviciilor de securitate. Masurile vin in urma recomandarilor Consiliului de Securitate Regional. Printr-un efect de domino, cele cateva magazine care au rezistat pe Rue Neuve sau pe alte bulevarde pana in jurul amiezii, au inchis si ele.



Miscarea a fost treptata. In jurul orei 10:30, pe coridoarele complexului City 2, comerciantii continuau sa puna intrebari cu privire la ziua care tocmai incepea.

Pe la ora 11:00, perspectiva inchiderii devenise deja o certitudine. Pe strada Rue Neuve, unele lanturi comerciale cunoscute nici macar nu au deschis sambata.

Ca pieton, sambata a fost imposibil sa mergi 50 de metri fara ca un agent de securitate, politist sau soldat sa se uite la tine, scrie Le Soir. Tensiunea a fost aproape tangibila; echipele de televiziune au fost invitate sa nu filmeze fortele de ordine si sa nu dea prea multe informatii cu privire la pozitia lor, traseul sau organizarea lor.

La amiaza, in urma recomandarile autoritatilor, City 2 si Rue Neuve au fost inchise complet. Trotuarele si cele mai multe magazine din restul orasului s-au golit de asemenea. Cu cincisprezece zile inainte de Sfantul Nicolae, si cu putin peste o luna pana la Craciun, o sambata moarta nu este de bun augur pentru comertul din Bruxelles.



Nivelul maxim de alerta a avut consecinte si asupra transportului urban. Metroul este inchis pana duminica dupa-amiaza, masurile de securitate in gari au fost sporite considerabil (gara Schuman este inchisa) mai ales in Bruxelles Sud, de unde pleaca TGV-uri spre intreaga Europa.

Sambata dimineata era liniste In apropiere de gara: autocare si taxiuri, masini parcate prost, ca de obicei. Insa de indata ce se trecea de usile mari de sticla, intrand in cladire, tensiunea era perceptibila, chiar daca multimea de navetisti din timpul saptamanii lipsea de pe peroane.

Sambata trecuta, dupa atacurile din Paris, jurnalistii Le Soir au constatat o situatie obisnuita de altfel. Cei care au dorit sa plece spre Paris au putut sa isi cumpere bilete de urgenta si sa urce in tren fara niciun control. La fel si pe drumul de intoarcere duminica seara. Biletele jurnalistilor nu au fost niciodata verificate pe TGV, nici spre Paris, nici la intoarcere.

De aceasta data insa, controalele sunt mai dure. La iesirea din zona ghiseelor pentru bilete, politia solicita unui calator sau altuia sa isi deschida bagajele. Cele doua sali de asteptare, aflate pe fiecare parte a coridorului central, sunt inaccesibile. Se intra pe peron printre bariere pazite de politisti. Atmosfera este incarcata si toata lumea se conformeaza cu cerintele fortelor de ordine.

La fel pentru pasagerii care sosesc in Bruxelles: acestia sunt invitati sa mearga pe o cale ocolita pentru a ajunge la holul central. In mod evident, scopul este ca fluxurile de pasageri sa nu se intersecteze, ceea ce ar adauga confuzie acestui furnicar uman.


Citeste mai multe despre   









20998 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    ati gresit linkul (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 17:56)

    Aramis [utilizator]

    de unde ati tradus articolul...

    N.Red. Am modificat. Multumim pentru observatie.
  • +32 (58 voturi)    
    Cum a devenit Bruxelles un oras mort (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 18:02)

    Irizat [anonim]

    Cu ajutorul progresistilor, neo-marxistilor si a tuturor idiotilor utili inrolati in politia gandirii PC (political correctness).
    Asa am aflat de la ei ca "Religia Pacii" se mai numeste si Islam. Si pt. ca doream pace, am chemat Islamul in Europa.
    Islamul a venit si continua sa vina cu sprijinul tradatorilor Merkel si Juncker...inca asteptam pacea...
    • +3 (5 voturi)    
      Nu ai dreptate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 23:18)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      Avem nevoie de oamenii acestia, ei ne imbogatesc cultural.
      Trebuie sa le oferim tot ce avem mai bun si sa ii lasam sa ne impuna regulile lor.
      Ar trebui lasati sa darame catedralele pentru a nu fi ofensati de simbolurile crestinismului rau.
    • +1 (3 voturi)    
      capitala UE (Duminică, 22 noiembrie 2015, 3:05)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      Capitala UE va deveni capitala Marii Uniuni Islamice a Europei (M. . . E.).
      Interpolul ar trebui sa emita un mandat de arestare pe numele Hollande, Merkel, Cacameron, Juncker, Schultz si Mogherini. Idiotii astia distrug civilizatia alba pe zi ce trece.
      • 0 (2 voturi)    
        f. tare (Duminică, 22 noiembrie 2015, 10:36)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui john70

        Marii Uniuni Islamice a Europei (M. . . E.).
        pt. toti cetatenii albi europeni.
        EUROPE CURRENT STATUS: ANTI-WHITE GENOCIDE ON-GOING
  • +8 (32 voturi)    
    Dintr-alt unghi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 18:09)

    Bogdan [anonim]

    Stau in Ixelles, una dintre comunele Bruxelles-ului, si strazile sunt la fel de pline, ca in oricare seara de sambata. Sunt masini de politie, dar si restaurante pline si oameni iesiti la cumparaturi. Mi-am luat 4 croissante de la Carrefour si un buchet de flori de la coltul strazii, comme d'habitude. Ma deranjeaza, in schimb, frigul. Au fost astazi doar vreo 5-6 grade.
    • +2 (20 voturi)    
      Ia metroul (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 19:36)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Daca este frig ia metroul mergi la mall ce stai pe strada.
      • -12 (16 voturi)    
        amuzantule (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:08)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dorel

        Mah, Dorele, tu esti cumva ironic? Sau te dai ca stii mai bine decat mine cum e pe strada in Ixelles? Aici nu sunt statii de metrou si nici malluri, ca la tine-n Vitan. Dar cred ca, de fapt, esti ironic. Pentru ca te stiu, dau de tine pe toate siteurile, la comentarii. Tu esti ala cu invazia islamista.
        • +9 (11 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:35)

          cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          userul Bogdan imi aduce aminte de bancul cu tipul care cadea de la etajul 100 si pe la etajul 50 isi spunea optimist "eh, in definitiv mai am 50 de etaje pana jos". :)
          • -1 (5 voturi)    
            ce banc bun (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:59)

            Bogdan V [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            ce-ai vrea sa spun? pot sa schimb ceva? daca urlu, e mai usor? am spus ce-am vazut pe strada mea. dar cum se face ca tu ai senzatia ca vezi mai bine decat mine de aici?
          • 0 (4 voturi)    
            Mie-mi (Duminică, 22 noiembrie 2015, 2:02)

            gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

            aduce aminte de bancul cu blonda care se lauda, la ziar, ca are de toate: vila cu piscina, 15 mercedesuri, teren cat cuprinde, milioane de dolari in banca, dar ca nu doreste nimic, doar se lauda.

            Asa si bogdan, cu viata lui boema: am iesit la carrefour sa iau 4 croissante, am mai luat niste flori, stau langa bruxelles, da' nu prea vrea sa transmit nimic, decat ca ma simt cam singur si vreau sa-mi dovedesc ca viata de aici e super.

            Bine, bah, bogdane, simte-te bine, nu-i problema, numai lasa-ne pe noi in pace, nu ne mai da in noi cu impresiile tale. Nu reprezinta un plus petru nimeni care afla ca tu te-ai dus la bruxelles si descrii fiecare amanunt penibil din viata ta.

            Si noi cumparam franzele aici, tot zilnic, da' faptul ca ti-ai luat un buchet de flori, din obisnuinta, nu face decat sa adauge textului scris de tine cat de narcisist esti.
    • -1 (3 voturi)    
      pacat (Duminică, 22 noiembrie 2015, 3:10)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Frig?! Nu se poate, imposibil! UE zice ca avem incalzire globala!
  • -2 (20 voturi)    
    LOL Comunisti :))) (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 19:17)

    CititorulComentator [utilizator]

    "Cu cincisprezece zile inainte de Sfantul Nicolae"

    Ce treaba are Sf. Nicolae cu Bruxellesul lol :)
    • +14 (16 voturi)    
      Deloc comunisti. (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 20:32)

      roxana [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Are mare treaba. Se sarbatoreste in Belgia sf Nicolae. Nu stiu de unde ideea ca este o sarbatoare comunista. Si da, se dau cadouri. Ca sarbatoarea nu are nimic comunist. E doar crestina.

      https://fr.wikipedia.org/wiki/Saint-Nicolas_(f%C3%AAte)
      • +3 (9 voturi)    
        Multumesc (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:13)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui roxana

        Chiar am trait cu impresia ca e o treaba comunista :)

        I stand corrected!
  • +5 (17 voturi)    
    Stati sa vedeti (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 21:57)

    V. Veroiu [utilizator]

    Se vor impune in UE controale drastice, urmariri ale datelor personale, posibil interzicerea totala a cyber-monedelor (gen Bitcoin). Da, oamenii au spus clar ca vor sa renunte la intimitate in favoarea securitatii.

    Si stiti ce e cel mai funny? Oricata urmarire s-ar face si TOT vor mai exista atentate, TOT vor mai exista morti.

    Se anunta vremuri nu numai tulburi ci si negre prin sporirea puterii de teama unor atentate.

    Sa fim seriosi: UE asa cum a fost gandita este ca o sita cu gauri prea mari.
    • +14 (16 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:31)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      UE-ul in sine e un concept foarte bun si n-a avut probleme pana a inceput sa fie folosit in mod prost, poate chiar rau intentionat. Orice obiect poate fi folosit in mod rau intentionat si orice lege poate fi intoarsa formal impotriva sensului ei.
      La urma urmei si un cutit poate fi folosit pentru prepararea hranei sau ca sa ranesti pe cineva, o caramida ca sa construiesti ceva sau sa-i dai la unul in cap, samd. Discutia asta asta cu "UE-ul rau" cred ca e sterila.
      UE avea atat mijloacele tehnice (incepand de la cele militare, de supraveghere, drone de zeci de milioane de $, portelicoptere, nave ale garzii de coasta, continuand cu cele de control vamal) cat si juridice (conventiile internationale privind refugiatii) pentru a opri invazia asta stupida. Totul in cadrul legal si juridic existent. Din motive care-mi scapa a ales sa nu o faca. Ba chiar aia care au ales sa o faca au fost aratati cu degetul.
      • +4 (4 voturi)    
        Perfecta dreptate (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 22:51)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Cu o mica precizare: un cutit nu se foloseste singur, UE da pentru ca UE suntem noi si sunt politicienii nostri, alesi democratic. Ce au facut? Au ingropat uniunea. Da, e posibil sa fi fost intentionat.

        UE si Schengen au fost foarte bune. Chiar vorbeam cu sotia ca bine ca am calatorit cand era totul ok. Acum nu as mai face-o. Dar acum vorbesc despre ele la timpul trecut. Cand mai marii Europei au ales sa nu faca nimic, atunci eu sa fiu scuzat insa imi voi vedea si eu de propriul interes.

        Cat despre dna Merkel, in mod clar conducerea de sub ea a incalcat flagrant conventiile UE si sper candva sa ajunga in fata justitiei si la zdup.
      • +2 (2 voturi)    
        Motive? (Duminică, 22 noiembrie 2015, 1:17)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Conceptul de stat national, patrotismul etc a daunat mult unor imigranti mai speciali, cei drept mai lacomi , dornici de putere si influenta ce au sfarsit prin a fi pribegi prin Europa alungati dintr-o tara in alta de-a lungul secolelor, chiar interzisi de ex in Marea Britanie timp de 3 secole.. Desii unii dintre ei sunt foarte dotati intelectual si buni meseriasi totusi camarila , santajul, manipularea, furtul i-au adus intr-un stadiu extrem iar acest lucru i-a determinat si mai mult..multe din deciziile ce se iau astazi le apartin
        • +1 (3 voturi)    
          vorbesti de Israel (Duminică, 22 noiembrie 2015, 10:46)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          statul asta e un stat democratic (MULT peste romania) si a fost creat de catre ONU in 1947.
          el se afla in mijlocul unui ocean de arabi, si toti il vor distrus.
          Israel are aceiasi inamici ca si Europa si incearca sa avertizeze Europa despre pericolul islamizarii.

          iata acest documentar israelian, f. la obiect:
          https://www.youtube.com/watch?v=fiQ6nUssQgk

          din pacate politia politica a gandirii corecte din Europa spunea mereu ca arabii au dreptate.
          sa vedem ce mai spune acum...

          avem de invatat multe de la Israel. o mana de oameni hotarati si inteligenti tin in loc hoardele barbariei si ale mortii.
  • -2 (4 voturi)    
    Altruism (Duminică, 22 noiembrie 2015, 0:37)

    Cristi [anonim]

    Altruism = Dispoziție sufletească a celui care acțio­nează dezinteresat în favoarea altora.

    Cred ca atunci cand toti oamenii se vor gandii sa fie mai altruisti, toate aceste evenimente nu vor mai exista.
    Sper ca in 10-20 de ani oamenii nu vor mai acorda atata importanta religiei si vor dori mai mult sa ajute alti oameni din jurul lor.
    Atunci razboaiele si evenimentele de felul celor de acum nu vor mai avea sens.
    • 0 (0 voturi)    
      Altruismul (Duminică, 22 noiembrie 2015, 9:35)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Nu vine fara educatie. Altruismul se formeaza, nu exista la nastere.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar Papa (Duminică, 22 noiembrie 2015, 3:37)

    KostasP [utilizator]

    Cand este asasinat, Papa?
  • +1 (3 voturi)    
    Măsuri (Duminică, 22 noiembrie 2015, 6:57)

    Gânduri bune [anonim]

    Poate ar fi bine să fie interzise acele pocnitori, "bombe", ce se folosesc de revelion. Nu de alta, dar ar intra multă lume în panică. Cred că artificiile simbolice, de altădată, sunt suficiente.
  • -2 (2 voturi)    
    Poza din imagine (Duminică, 22 noiembrie 2015, 11:57)

    Bogdan [anonim]

    Partea in care este o dimineata oarecare este defapt o zi din perioada Craciunului... Ca jurnalisti ar trebui sa nu faceti manevre de genul acesta; daca puneti o poza puneti si data exacta va rog.