Olanda propune altor state UE crearea unui "mini-Schengen"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 noiembrie 2015, 17:24 Actualitate | Internaţional

Spatiul Schengen
Foto: Wikimedia Commons
Guvernul olandez a dezbatut pe plan intern, dar si cu statele partenere, un plan de a introduce verificarea pasapoartelor la frontierele mai multor tari din vestul Europei, intr-o incercare de a controla afluxul de migranti si de refugiati, scrie Reuters.

Ideea de a forma un "mini-Schengen" in interiorul spatiului european Schengen pare sa incalce prevederile tratatului ce garanteaza libera circulatie in cadrul tuturor celor 26 de state UE membre.

Comisia Europeana, bratul executiv al UE, nu a primit nicio propunere oficiala privind crearea unei zone "mini-Schengen" in interiorul actualului spatiu de libera circulatie, a declarat joi o purtatoare de cuvant a Comisiei.

Europa se lupta sa faca fata celei mai mari crize migratorii de dupa cel de-Al Doilea Razboi Mondial.

Ministrul german de Interne, Thomas de Maiziere, a declarat joi, intr-o conferinta de presa la Berlin, ca omologul sau olandez i-a mentionat aceasta idee, dar ca Germania nu a fost entuziasmata.

"Scopul nostru politic trebuie sa fie acela ca zona Schengen sa functioneze ca intreg", a spus el. "Orice altceva ar fi doar consideratii suplimentare", a adaugat ministrul german.

Planul olandez este separat de planul francez de a introduce controale sistematice ale frontierelor in cadrul zonei Schengen, ca o masura de securitate dupa atacurile de la Paris de saptamana trecuta.

Aceasta "zona mini-Schengen" ar include Austria, Germania, Belgia, Luxemburg si Olanda si ar presupune infiintarea unor tabere de tranzit pentru migranti in afara acestor frontiere, potrivit unui articol publicat de ziarul olandez De Telegraaf.

Ministrul olandez de Externe, Bert Koenders, a confirmat partial aceste informatii pentru ziar, dar a precizat ca sunt luate in considerare si alte masuri.

"Olanda si alte state discuta despre multe solutii diferite", a declarat purtatoarea de cuvant Janet Takens de la Ministerul de Justitie, care supervizeaza politica privind migratia.

"Discutam cu tari ce au acelasi punct de vedere in mod regulat", a mai precizat ea, fara a oferi alte detalii.










16038 vizualizari
  • +3 (13 voturi)    
    ideea se coace de mult... (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:33)

    demaGOGU [anonim]

    ...acum i-a venit sorocul.
  • +68 (78 voturi)    
    Ei asta-i ! (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:33)

    mircea_cjn [utilizator]

    Ba eu zic sa faceti o minizona numita Shengen_muslim formata din Franta-Olanda-Belgia.
    Asta pentru protectia celorlalti europeni de muslimii rezidenti, care in scurt timp vor deveni majoritari in aceste tari.
    • +9 (17 voturi)    
      100 de plusuri meriți pentru Muslim-Schengen (Vineri, 20 noiembrie 2015, 2:05)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      You've just made my day! My night, whatever :)
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:36)

      gebeleizis2020 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      din atentatele de la Paris se trage o singura concluzie:
      UNA bucata terorist iubitor de camile provine din Siria
      restul, vreo 9-10, sunt cetateni europeni, francezi si belgieni
      iar Olanda trage o concluzie ca si cum ar fi fumat ceva; sa verificam pe aia care intra...
      bre, las-o bre de gandire cu premeditare; sunt mai interesanti aia 9-10 'cetateni' nu cei 10% potentiali din afara
      Schengen trebuie pazit la granitele externe, de echipe mixte; sa mai vina si Germanica cu banuti sa pazeasca granitele in Bulgaria, Romania, Grecia etc
      si la schimb, trimitem noi niste securisti reformati sa ii ia la bulan pe araboi, la ei acasa, la Munchen
  • +21 (35 voturi)    
    e o idee interesanta (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:34)

    rov [utilizator]

    un Schengen format din tarile cu musulmani de a doua generatie cel putin...
    Sper sa va retrageti si multinationalele acolo...
    Pentru Romania e clar: ramanem cu hotii si cu fhurtin.
  • +19 (23 voturi)    
    Gata? (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:35)

    io [anonim]

    Gata, nu mai circulam doar cu buletinul? Sfat pentru cei care planuiesc sa calatoreasca in viitorul apropiat: faceti-va pasapoarte, nene!
    • +7 (11 voturi)    
      ba da (Joi, 19 noiembrie 2015, 19:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui io

      cu bolintinu, dar, ala din deal.

      mai bine si'ar trage un gard ca nu e mare cheltuieala cand devine la tzara de jos.:)

      pericolul lor vine de dinlauntru.

      daca te uiti pe harta, vezi ca, numai begia, gernaia, austria, sunt cele ce trebuie sa asigure granitele mini shmengului.

      ma mir cum scot luxemburgul din ceea ce se obijnuia a se numi banelux.

      normal ca nemtzii nu s'au aratat incantati de ideie. ei ar trebui sa asigure siguranta holandei.
    • +15 (21 voturi)    
      Ai inteles gresit (Joi, 19 noiembrie 2015, 22:44)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui io

      Lumea iar confunda notiunea de Shengen cu cea de UE. Romania nu e in Shengen si uite ca sunt 432134324324 romani care intra in Shengen cu buletinul. Shengen inseamna doar ca nu se fac controale la frontiere intre statele membre, se trece liber.
      Daca o sa faca mini-shengenu' vietii inseamna ca atunci cand intri in spatiul ala trebuie sa arati boletinu cand treci frontiera, asa cum faci si acum cand treci in Ungaria. Asta nu inseamna ca nu treci, doar stai la coada.
      In felul asta o sa poata filtra pe cei cu acte false si/sau fara acte. De ce o fi asa greu de inteles...
  • +24 (28 voturi)    
    Grupul de la Visegrád (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:39)

    Nyk1 [utilizator]

    Pare un candidat bun pentru un mini-Schengen.

    Dar bineînțeles, cu soldați înarmați la granițele vestice. Trebuie prevenită atât o invazie musulmană, cât și o invazie a occidentalilor la rândul lor refugiați și suferinzi de sindrom Stockholm și care, o dată pătrunși în țările Visegrád, ar înclina balanța în favoarea acceptării imigranților africani și musulmani.
  • +27 (33 voturi)    
    Perfect! (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:43)

    Mihai [anonim]

    Perfect, un Mini-Schengen cu tari precum Franta, Belgia, Olanda si Germania. Adica tarile care au un numar semnificativ de mare de musulmani.
  • +27 (33 voturi)    
    Belgia? (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:44)

    DSS [utilizator]

    Belgia, Franta, UK si Germania sunt surse mari de terorism, din cauza ca au mari comunitati mari de musulmani, moschei si predicatori radicali. Daca stau sa ma gandesc nici Olanda, Danemarca sau Suedia nu stau mai grozav.
    As zice ca aceste tari mai intai sa-si faca curat in ograda proprie
  • +16 (22 voturi)    
    misto (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:49)

    Irizat [anonim]

    asta arata clar care sunt intentiile olandei. cauta aliati pt. inchiderea granitelor.
    franta impotentului hollande se va alatura acestei tabere cel tarziu in decembrie dupa ce le pen va castiga alegerile regionale.
    europa de este este oficial impotriva invadatorilor arabi si africani.
    merkel, contestata in germania de o parte a clasei politice sid e poporul germana, va ramane cu singurul aliat suedia, o tara care se conduce dupa genocidara ideologie "political correctness" - suediei cat mai multi arabi si africani islamici!.
  • +22 (28 voturi)    
    Schengen (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:50)

    V. Veroiu [utilizator]

    1. Spatiul Schengen nu functioneaza pentru ca granitele sale externe nu controleaza migrantii - din motive subiective sau obiective (pur si simplu nu fac fata).

    2. Germania a spus ca preia migrantii fortand statele de tranzit sa dea drumul la fluxul de migranti fara nici un control. Astfel atat Germania cat si statele care au dat drumul fluxului (ca sa se scape de el) au incalcat in mod grav legislatia Schengen.

    3. Romania - stat non Schengen are granitele mai bine pazite decat Grecia sau Italia. Da, just, si prin faptul ca pe noi nu ne asalteaza nimeni.

    Asadar despre ce Schengen vorbim? Despre unul deja calcat in picioare de mai marii Europei? Ipocrizie la maxim si betie cu apa rece.

    Europa in forma ei actuala are doua cai: o reformare profinda urmata de o evolutie sau pur si simplu disparitia. Probabil ca vor aparea uniuni mai mici si mai usor de gestionat.
  • +17 (19 voturi)    
    Ce surpriza! (Joi, 19 noiembrie 2015, 17:50)

    cititoare [utilizator]

    Netherlands wants their cake and to eat it too! Adica ei si restul tarilor vestice sa faca controale la granita, cine intra si cine iese, dar de restul tarilor din UE le doare fix in pix. Si bineinteles taberele de imigranti sa fie in afara granitelor lor. Pai si atunci de ce sa mai existe UE in situatia actuala??
  • +21 (25 voturi)    
    ce jeguri "solidare" (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:00)

    dan [anonim]

    olandezii si-ar vinde si mamele doar ca sa fie liniste la ei.
  • +15 (25 voturi)    
    =)) (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:11)

    sentenced [utilizator]

    Cand va spun ca uniunea asta se transforma intr-o gluma tot mai mare pe zi ce trece, loviti cu minusuri in mine. :))
  • +10 (16 voturi)    
    elitisti (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:23)

    Lucian* [utilizator]

    acum intelegem ca restul statelor sunt de mana a doua.
    UE a mea, UE a ta si UE a lor nu sunt aceeasi UE.
  • +8 (22 voturi)    
    olanda... (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:25)

    liviu_ [utilizator]

    e pielea .p**** in ue si vrea sa se bage si ea in seama... drept urmare face propuneri ccretine si se da rotunda cu tari ca roamnia...
    penibil!
    • -2 (2 voturi)    
      tara asta de care zici... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:46)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ..."roamnia" e pe vreo harta? Bipurile (****) sunt de la Hotnews? De ce nu si cuvantul cu doi de c?
  • +30 (32 voturi)    
    O aberatie juridica (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:31)

    Ted [anonim]

    Aceasta "zona mini-Schengen" ar include Austria, Germania, Belgia, Luxemburg si Olanda si ar presupune infiintarea unor tabere de tranzit pentru migranti in afara acestor frontiere.
    Adica un grup de tari isi propune sa infiinteze tabere in afara granitelor lor. Cu ce drept, au ele autoritatea in afara teritoriilor lor nationale? Daca isi propuneau sa faca tabele pe teritoriile lor era realizabil, dar asa?
    Mai bine isi propun sa nu mai vina refugiati, vor avea aceeasi sansa de realizare...
    Politicieni de 2 bani, nu sunt in stare sa ia taurul de coarne. Sa inchida granitele UE, sa impuna un sistem strict de vize si cu asta basta. SUA are granita cu Mexicul zidita ca o fortareata si nu se mai plange nimeni de ipsa de umanitate.
  • +11 (21 voturi)    
    Lupul si naravul (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:33)

    ipolitic [utilizator]

    Olandezii nu au pierdut mult din aroganta sclavagista a Republicii Bataviene. Inca putin si vor cere introducerea controlului frenologic la frontiere.
    • +1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 20 noiembrie 2015, 8:30)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Sunt socat de cat de multi olandezi cu trasaturi atavice vad zilnic,dar ar fi intr-adevar tipica ipocrizie olandeza sa faca asta.
      Lombroso ftw.
  • +11 (13 voturi)    
    Sa-l faca (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:52)

    Observer [anonim]

    MiniShengenul va fi cu atat mai atractiv pentru muslimi
  • +12 (12 voturi)    
    Daca include Germania, la ce bun? (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:57)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Acolo s-au dus deja sute de mii de imigranti ilegali.

    Deci poate ideea nu e impotriva lor, ci impotriva noastra, a romanilor si bulgarilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Asta e si ideea (Vineri, 20 noiembrie 2015, 10:02)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Nemernicii astia ne-au ostracizat continuu indicand ca suntem mai rai ca islamistii...chiar si dupa aceste evenimente, mesajul este acelasi, practic.
  • +7 (11 voturi)    
    Australia stie sa faca bani din emigrare (Joi, 19 noiembrie 2015, 19:32)

    solidarite [anonim]

    -cost aprox 4000-5000 Euro de capita un caz de emigrare in Australia, europenii cer bani de la alte tari, au mult sa-i ajunga pe aussie.

    Daca fac schengenul lor e clar ca trebuie sa ni se elimine vizele pt SUA si America sa le introduca lor vize de fapt.
  • +9 (17 voturi)    
    Phutin se linge pe botic (Joi, 19 noiembrie 2015, 19:45)

    Locke Lamora [utilizator]

    Felicitari Holande, gratulieren ma'am Merchel, ati infrant.
  • 0 (14 voturi)    
    Olandezii trebuie intorsi de la granita (Joi, 19 noiembrie 2015, 21:14)

    Daedalus [anonim]

    Olanda e o tara colorata,plina ochi de musulmani si drogati!Ar trebui sa nu se mai permita olandezilor sa circule prin Europa ,sunt doar traficanti de droguri si teroristi!Romania trebuie sa uite de Schengen si sa controleze orice borfas olandez la granita!
  • +13 (13 voturi)    
    si Croatii? (Joi, 19 noiembrie 2015, 21:15)

    doejohn [utilizator]

    Hotnews, faceti-va update la poza luata de pe Wikipedia. Ati ramas cam ramas in urma. Croatia ar trebui si ea sa apara colarata ca noi.
    • +2 (2 voturi)    
      Asa asa... :)) (Vineri, 20 noiembrie 2015, 10:00)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Nu numai noi si bulgarii :))
  • +9 (9 voturi)    
    + un alt mini-schengen est-european (Joi, 19 noiembrie 2015, 21:16)

    pencu [anonim]

    Pai hai sa facem si noi un mini-Schengen aici, in sud-estul Europei. sau, si mai bine, un micro-Schengen care sa fie compus numai din Romania.
  • +9 (9 voturi)    
    Planurile mele includ si vecinii: (Joi, 19 noiembrie 2015, 22:00)

    _tudor_ [utilizator]

    Planul meu e sa arda vecinul mai mult gaz ca sa-mi fie mie mai cald...
  • +14 (16 voturi)    
    Si cu ISIS-ul in dos, si cu sufletul in Nirvana (Vineri, 20 noiembrie 2015, 6:57)

    The Real Sasha [utilizator]

    Ati creat si inarmat ISIS alaturi de americani (ISIS lupta cu arme NATO primite cadou, in Siria). Apoi ati bombardat Siria (mai devreme si Libia) si acum trebuie sa preluam noi refugiatii...
    Huaaaa!

    PS.
    Olanda se opune intrarii Romaniai in Schengen daca nu primeste portul Constanta, in caz ca aveti dubii. Si se pare ca nu il primeste.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai sa nu-l primeasca!! (Vineri, 20 noiembrie 2015, 10:04)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Tare mi-e ca si datul in judecata cu care ne ameninta Comisia Europeana in privinta poluarii cu sulf din zona portului Constanta tot are de-a face cu aceste frustrari ale Olandei.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu il primeste (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:22)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui The Real Sasha

      Ca este deja promis americanilor. Olandei ii dam portul galati, daca vrea.
  • +7 (9 voturi)    
    Aiurea (Vineri, 20 noiembrie 2015, 8:36)

    CititorulComentator [utilizator]

    De ce nu iesiti voi din Europa complet, hai...

    Apropo, m-am saturat sa fie Romania luata impreuna cu Bulgaria in orice discutie, vezi si harta. Astia nu stiu ca RO si BG sunt tari diferite?

    Ciudat cum discriminarile astea sunt foarte active contra est europenilor dar nu s-au gandit de doua ori cand au zis ca primesc sirieni (cu riscurile de rigoare).

    Ceva nu e in regula in toata povestea asta.
    • +1 (1 vot)    
      Si totusi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 10:13)

      linu [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Romania si Bulgaria sunt popoare normale la cap in compratie cu Olanda unde intalnesti toate malformatiile posibile, de la simplul urinat pe strada pana la consumul de droguri si prostitutie ridicate la rang de virtute.
  • +9 (11 voturi)    
    Ninte innecata in osanza, inchizi granitele cu (Vineri, 20 noiembrie 2015, 9:06)

    ddutz [utilizator]

    islamistii innauntru.
    Numai un olandez, frantuz, sau neamt putea gandi asa. Sunt sigur ca asta "face proza fara sa stie".
    Burghez cu creieri naclaiti in marihuana!
  • +2 (6 voturi)    
    Alt comentariu. (Vineri, 20 noiembrie 2015, 9:57)

    costel [anonim]

    Decand s-a legalizat marihuana in Olanda vad ca astia au numai idei trasnite.
  • +6 (8 voturi)    
    Olanda (Vineri, 20 noiembrie 2015, 11:05)

    Razvan_M [utilizator]

    Cunosc un olandez care locuia in zona Amsterdam si care a emigrat din tara lui pentru ca vedea prea multi arabi care comiteau infractiuni in Olanda si care erau tratati cu manusi de autoritati. Exista cazuri de omoruri comise de arabi unde acestia au primit pedepse reduse pentru ca au spus ca le-a fost insultata religia de catre victima.
  • +1 (1 vot)    
    Uite cine vorbeste (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 10:09)

    Mazeta [anonim]

    Olanda, leaganul prostitutiei, al drogurilor si al traficului neingradit de arme.
    Astia au ajuns sa faca regulile in Europa?
    Rau am ajuns.
  • +1 (1 vot)    
    Shengen (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 14:26)

    radu [anonim]

    Incep sa cred ca aceste tari se cred "buricul pamantului"!Daca este asa atunci adio si n-am cuvinte !