Barack Obama: Razboiul civil din Siria nu se va termina daca Bashar al-Assad nu renunta la putere

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 noiembrie 2015, 12:40 Actualitate | Internaţional

Barack Obama
Foto: Facebook.com
Presedintele american Barack Obama a afirmat joi ca razboiul civil din Siria nu se va termina daca Bashar al-Assad nu renunta la putere, respingand cerintele unor lideri din Orientul Apropiat potrivit carora presedintele sirian ar putea participa la viitoarele alegeri, scrie AFP.

"Nu imi imaginez o situatie in care am putea pune capat razboiului civil din Siria cu Assad ramanand la putere", a declarat Obama, in marja unui forum economic organizat la Manilla.

Soarta liderului sirian a devenit un important obstacol in procesul de pace din Siria  - unde razboiul a ucis peste 250.000 de oameni, din 2011 - si un punct de divergenta intre Occident si sustinatorii lui Assad, Rusia si Iranul.

Rusia, care incearca sa isi mentina prezenta strategica in Siria, se opune ferm plecarii de la putere a lui Assad.

Obama insista insa asupra faptului ca sirienii nu vor accepta ca acesta sa ramana la putere dupa un razboi civil de patru ani si atrocitatile comise de regim.

"Chiar daca as spune in regula, nu cred ca va merge. Nu putem obtine de la populatia siriana - in majoritate - sa fie de acord cu o astfel de solutie", a argumentat presedintele american.

In urma cu o zi, seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov, a afirmat ca este "inacceptabil" sa ceri plecarea presedintelui sirian Bashar al-Assad ca o "conditie prealabila pentru orice uniune impotriva terorismului".

"Sper ca va exista o schimbare de pozitie in randul partenerilor nostri occidentali, asa cum a avut loc, din pacate cu pretul unor teribile acte teroriste, la colegii nostri occidentali", a declarat Lavrov, referindu-se la Franta.

"Este inacceptabil sa ceri conditii prealabile pentru orice alianta impotriva terorismului", a spus acesta, referindu-se la americani, care continua sa solicite plecarea presedintelui sirian inainte de orice discutie.


Citeste mai multe despre   









2884 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    ipocrizia asta... (Joi, 19 noiembrie 2015, 12:44)

    liviu_ [utilizator]

    cu al quaeda... americanii au bagat armata si nu i-a interesat nimic pana cand nu au facut praf organizatia...

    cand e vorba de altii atacati nu ii mai intereseaza decat propriul interes (in cazu asta sa pice unu de acolo ca sa-l puna pe al lor probabil)...

    adevaru e ca sua nu s-a implicat activ in siria...
  • +13 (23 voturi)    
    bai (Joi, 19 noiembrie 2015, 12:50)

    dum_i [utilizator]

    Bai desteptule, tot razboiul "civil" din siria, cu sute de mii de combatanti straini este finantat de amicii tai sauditi carora tu le vinzi arme.

    Esti un criminal de razboi bai desteptule, alaturi de olandez si cameronez, ati finantat direct si indirect isis si al-qaeda, asta ati facut.

    Acum 20 de ani nu exista nici irakul distrus, nici libia distrusa nici siria distrusa. voi ati facut asta, fir-ati voi sa fiti de "aducatori de democratie".

    Hai cu minusurile, dar prezentul imi da dreptate.

    in arabia saudita si qatar de ce nu aduceti democratia?
    • -8 (14 voturi)    
      bravo (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:59)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ai mai castigat 0,50 de ruble
    • 0 (0 voturi)    
      razboiul din Siria (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:16)

      nicolaetomescu [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Bravo stimabile
  • -10 (16 voturi)    
    Americanul are dreptate! (Joi, 19 noiembrie 2015, 12:57)

    Om bun [utilizator]

    Bashar Hafez al-Assad este fiul unui dictator.
    A fost crescut in puf si mai putea face fara probleme inca 10 facultati care sa-i umfle CV-ul.
    Dar un astfel de om nu va intelege NICIODATA ce vrea poporul sau. Istoria universala a demonstrat acest lucru pentru oricine.
    Pentru asta spun: da, Americanul are dreptate si orgolioasa Rusie trebuie sa accepte si acest lucru in cele din urma.
    Oare cate vieti mai trebuie sacrificate pentru acest individ si pentru ideile lui?
    • +1 (1 vot)    
      CV-ul? (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:52)

      goanga [anonim] i-a raspuns lui Om bun

      Chiar crezi ca ii foloseste la ceva CV-ul cand e sef de stat?
      Intreb si eu.
  • +10 (16 voturi)    
    Terminat (Joi, 19 noiembrie 2015, 12:57)

    Close [utilizator]

    Nu a inceput cu Assad, de ce s-ar termina cu plecarea lui? Razboiul a inceput cu adevarat dupa interventia straina. Cum exact isi explica papitzoiul de Obama ca o sa se termine razboiul brusc dupa plecare alui Assad?
    O sa se impace lumea cu ISIS si gata? O sa se impace toate factiunile intre ele?

    Sau poate o sa puna un "lider" cum l-au pus pe prim-ministrul irakian care dansa cum i se canta. Cand colo ala a sifonat toti banii primiti, a facut ce a vrut, a invrajbit si mai tare toate factiunile implicate apoi a trebuit sa-l ameninte americanii ca il dau jos cu forta ca sa isi dea demisia.

    Interventiile astea sunt din ce in ce mai ratate.
  • +11 (13 voturi)    
    Oricum nu va fi pace acolo (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:06)

    Iluzia Obama [anonim]

    Obama probabil minte prin omisiune, pentru ca sigur nu va fi pace, indiferent daca Assad e doborat sau nu.

    Presedintele american, foarte slab in politica externa, vorbeste de "majoritatea" populatiei din Siria care este sunita (in timp ce regimul Assad e al minoritatii siite alauite) si poate isi inchipuie ca plecand siitii totul va fi ok.

    Doar ca sunitii, desi majoritari, sunt la randul lor extrem de divizati si formeaza sute de militii locale, dintre care zeci sunt importante si cu orientair ideologice total opuse.

    Aveti sunitii din Frontul al Nosra care sunt jihadisti, sunitii din miltiile inarmate de Turcia, pe cei inarmati de USA si care sunt pro-occidentali.
    Si aveti suntii care sunt adeptii Statului Islamic si califatului, cu care e imposibil de negociat.

    Eliminarea dictatorilor din lumea araba ne-o arata asa cum era si este in realitate, fara sa mai fie ascuns adevarul de o imagine acoperita de serviciile de Securitate ale dictatorilor.

    E o lume violenta, tribala, profund divizata, intoleranta la minoritati, fanatizata religios, la sute de ani departare de iluminismul Europei.

    O majoritate de arabo-musulmani ar vrea prosperitatea, libertatea si securitatea din Europa dar nu vor sa accepte nici democratia, nici toleranta, nici respectul pentru drepturile individuale.

    Pentru ca aceste valori europene sunt incompatibile cu credinta islamica si cu traditiile unor societati ramase mult in urma progresului social din Europa.

    Daca Obama crede ca eliminand din negocieri si alegeri pe Assad, pe jihadisti si pe cei din Statul islamic va aduce pacea in Siria atunci e complet in afara realitatii.
    Pentru ca ii raman doar crestinii care nu au fugit inca, cativa laici (adesea anti-americani) si o parte a sunitilor moderati (sustinuti de Turcia si Arabia Saudita, adica reticenti si ei la "democratie" in stil occidental).

    Siria nu are viitor ca stat unitar, in cel mai bun caz va deveni federal sau confederal, mai probabil va fi divizat.
  • +11 (13 voturi)    
    in traducere (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:09)

    EXEs [utilizator]

    Daca Asad nu se cara CIA-ul va continua sa finanteze pe oricine lupta impotriva lui Asad.
    Daca ISIL nu ar fi fost atat de nebuni sa muste mana stapanilor care ii hranesc probabil si-ar fi vazut in continuare in liniste de mizeriile lor islamiste. Baietzii cuminti si buni Hezbollah si Hamas tocmai au fost laudati de tata Putin ca nu sunt organizatii teroriste, fiind aliati de incredere ai amicului Asad.
    Mizerabili si unii si altii.
    "atrocitatile comise de regim" Ha, ma face sa rad Osama. Care sunt dovezile sa vedem si noi daca sunt mai solide decat cele pentru care l-au injurat pe Bush W. si mai ales vreau sa vad cum arata liderul ala curat lacrima pe care vrea sa-l puna in locul lui Asad in Siria, ca in Libia m-am cam lamurit.
    • +6 (8 voturi)    
      daca (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:35)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      "daca nu punem o marioneta americana in Siria, o sa continuam razboiul de proximitate"
  • +2 (6 voturi)    
    noroc (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca bronzatul nu mai are mult si oricum nu-l mai baga nimeni in seama. La cit rau a facut, ce mai conteaza.
  • +4 (6 voturi)    
    In favoarea cui sa renunte la putere Bashar?! (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:24)

    jackalphonse [utilizator]

    De acord cu afirmatia, dar nu acum este momentul.
  • +6 (8 voturi)    
    factorul determinant (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:32)

    ember [utilizator]

    nimeni nu vorbeste la televizor despre factorul care a declansat ascensiunea isis: razboiul din iraq si inlaturarea lui saddam hussein. asta a creat un vid de putere in regiune, vid umplut de grupari fanatice sunite (practic zelotii musulmanilor). cat o fi fost de rau saddam a pastrat pacea regionala si i-a tinut pe suniti sub control. asta demonstreaza ca sua au intervenit doar pentru petrol in regiune, nu s-a dorit crearea unei administratii puternice care sa mentina statul iraqian intreg si puternic.
  • +6 (10 voturi)    
    in 2012 cand rusii le-au propus indepartarea (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:35)

    __alex__ [utilizator]

    de la putre a lui Asad si inlocuirea cu unul de comun acord (care sa nu le puna in primejdie baza navala Tartus) americanii nici nu au vrut sa auda. Aroganti, doreau o marioneta doar a lor si s-au apucat sa finanteze "opozitia" si sa-i doteze cu armament.

    Asta apropos cat de 'independente' sunt regimurile politice din tari teoretic suverane.

    Cum e unul care nu danseaza cum vor americanii, cum devine 'amenintare' la adresa SUA. Mai nou au reaparut rusii ca si coregrafi.
  • +1 (3 voturi)    
    vai de el (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:51)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    saracu' obama cred ca are niste probleme cu intelegerea...
  • +1 (5 voturi)    
    Ei na (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:18)

    io [anonim]

    Zi sa mori tu, nenea Barack! Chiar asa?! Ce are sula cu prefectura.

    Astia nu se mai satura niciodata.
  • +2 (4 voturi)    
    democratie? (Joi, 19 noiembrie 2015, 14:30)

    neurino [utilizator]

    pai parca numai mujicii impuneau intr-o alta tara.
    Mi se pare total iresponsabil sa vii sa spui pana nu renuntza Bashar- nu va fi liniste...asta in conditiile in care de partea cealalta discutam de ISIS.

    Deci , ce inteleg eu din acest mesaj e ba baieti, daca va bateti cu ISIS, va bateti cu noi ca de , ambii avem un dusman comun Bashar-Assad.

    Rusine.
  • +3 (7 voturi)    
    americanii au distrus Siria (Joi, 19 noiembrie 2015, 15:14)

    marc [anonim]

    Siria, o țară prosperă până în 2011, dar prietenă cu Iranul, a avut o soartă nenorocită de interesele americanilor și ale aliaților saudiți.
    Americanii și saudiții au finanțat și înarmat ”rebelii” care voiau răsturnarea de la putere a lui Bashar al-Assad, alimentând astfel un ”război civil” care a dus la radicalizare și fundamentalism.
    Milioane de oameni au fugit din orașele distruse de război, milioane au emigrat pe unde au putut. Pe americani i-a durut în cot de civilii nevinovați.
    ISIS este consecința directă a acestor manevre de destabilizare a regimului lui Assad.
    Încă o dată se vede în ce lume nebună trăim.
    • -2 (2 voturi)    
      o tara (Joi, 19 noiembrie 2015, 20:12)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui marc

      prospera care avea GDP mai mic decat Irak-ul, iti doresc matale si familiei tale traiul prosper al sirienilor sub behs ina assad... si cauzele revoltei au fost altele, in estul Siriei era o seceta care dura de 5 ani, peste 90% din animalele sirienilor (sunniti) de pe acolo au murit, pe Beshina Assad conducatorul onest si cinstit al sirienilor il durea in partea din spate
  • +4 (8 voturi)    
    Assad (Joi, 19 noiembrie 2015, 16:01)

    sentenced [utilizator]

    Uitati-va la acest interviu cu Assad: https://www.youtube.com/watch?v=yiC4w7Erz8I

    Facand abstractie de acel reporter mediocru si evident rau intentionat, Assad asta pare un om foarte coerent in gandire. De ce trebuie sa plece? Pentru ca a mentinut pacea in Siria pana cand i-ati adus voi razboiul la usa?
    • -2 (2 voturi)    
      de ce (Joi, 19 noiembrie 2015, 20:10)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      nu zici si cum a mentinut pacea besh ina assad? cati oameni au disparut fara urma pana in 2011?
      • 0 (0 voturi)    
        nu stiu (Joi, 19 noiembrie 2015, 21:13)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui cikician

        Nu stiu exact cati oameni au disparut, banuiesc ca din moment ce ai deschis acest subiect detii informatii mai bune decat mine, de pe la diverse servicii secrete.
        P.S. cati oameni au murit post 2011 in razboiul civil? Cred ca mai multi decat au disparut ante 2011.
  • 0 (0 voturi)    
    Boulica! (Joi, 19 noiembrie 2015, 18:51)

    Bama [anonim]

    Oamenii mor acolo si au inceput sa moara si in Europa.
    Lasa-l incolo pe Bashar! Rezolvati intai cangrena asta de "daesh" (Stat islamic) si va ocupati de Bashar in tihna dupa aia.
    Ca la urma urmei poate tocmai un regim dictatorial poate tine in frau poporul ala in faza actuala de dezvoltare in care se afla.
  • +1 (1 vot)    
    Pai sa vedem... (Joi, 19 noiembrie 2015, 19:08)

    Glinka [anonim]

    America bombardeaza statul islamic de luni de zile si situatia devine una de complezenta.
    Toata lumea civilizata se complace inr-o dulce letargie.

    Rusia intra in joc si cateva zile de bombardament produc statului islamic pagube cum n-au produs lunile de bombardament american.
    Toata lumea civilizata huiduie.

    Apoi Rusia face apel la o larga coalitie internationala pentru a interveni impotriva statului islamic.
    Toata lumea civilizata huiduie din nou.

    La sumitul G20 de zilele trecute tot Rusia pune punctul pe i ridicand problema finantarii terorismului, ca deh un terorist fara bani nu prea poate face multe, si atrage atentia asupra faptului ca printre finantatori se afla si state membre G20.
    Lumea civilizata huduie din nou.

    Oare ce este neadevarat in ce au spus rusii pana acum strict in povestea asta?
    Ce este oare in neregula cu asa-zisa "lume civilizata"? Sa fie vorba de agende secrete?