VIDEO Suporterii turci striga "Allahu Akbar" in momentul de reculegere in memoria victimelor atentatelor din Paris, la meciul de fotbal Turcia-Grecia

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2015, 12:58 Actualitate | Internaţional

Amical de fotbal Turcia - Grecia
Foto: Captura YouTube
Suporterii turci au strigat "Allahu Akbar" si au huiduit in timpul momentului de reculegere in memoria victimelor atentatelor din Paris, marti seara, inaintea loviturii de incepere a meciului amical de fotbal Turcia - Grecia, transmite AFP.

In timpul momentului de reculegere, suporterii au strigat "Allahu Akbar" si slogane in favoarea presedintelui Recep Tayyip Erdogan pe stadionul Basaksehir din Istanbul, sub privirile premierului turc Ahmet Davutoglu si ale omologului sau grec Alexis Tsipras.

Suporterii turci scandeaza in mod frecvent slogane nationaliste in timpul meciurilor de fotbal. Nu se stie daca huiduielile erau indreptate impotriva rivalului istoric al Turciei, Grecia, sau in onoarea victimelor atentatului.

In octombrie, la meciul de calificare pentru Euro-2016 din orasul Konya (centrul tarii), suporterii au scandat de asemenea "Allah Akhbar" in timpul momentului de reculegere in memoria celor 102 victime ale atentatelor sinucigase de la Ankara.

Meciul s-a terminat 0-0.



Citeste mai multe despre   









31443 vizualizari
  • -21 (35 voturi)    
    beacs (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:04)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    turcia, inca un stat esuat sustinut de americani...
    • +37 (41 voturi)    
      Nu prea ai notiunile de stat esuat (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:36)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Turcia numai stat esuat nu e. E chiar pe drumul de a deveni un stat cu un strict control. Partea proasta e agenda secreta a guvernului si presedintelui turc ce vor sa utilizeze criza din Siria pentru a santaja EU si SUA si a rezolva problema interna cu kurzii. E posibil sa se intoarca rrau impotriva lor.
  • +56 (58 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:06)

    karula [utilizator]

    rusine!
    Au gresit, grecii, ca nu au irsit de pe teren!
    De acum inainte trebuie refuzati la organizarea de partide amicale. Chiar daca platesc...boicotati! Sa stea sa joAce intre ei, sa si strige lozincile si sa nu mai calce in Europa....
    • +29 (31 voturi)    
      asa este (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:01)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui karula

      nu mai trebuie mers in Turcia decat pentru partide oficiale, si atunci cu paza armata.
      Turcii trebuie boicotati din competitiil europene, pana isi invata minte suporterii.
    • +5 (5 voturi)    
      am auzit ca asta e religia pacii (Joi, 19 noiembrie 2015, 9:47)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui karula

      si ca sunt doar cativa dezaxati care pervertesc mesajul religiei pacii...
      asa sa fie oare?
    • +5 (5 voturi)    
      rog autorul articolului sa clarifice (Joi, 19 noiembrie 2015, 11:15)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui karula

      din ce inteleg eu din articol rezulta ca turcii au strigat "Allah Akhbar" si cand a fost vorba de atentat impotriva lor.

      sa fie oare modul lor de a se reculege, de a comemora? daca da, atunci e OK si trebuie sa-i intelegem.

      daca as fi fost grec, ieseam de pe teren, cel putin pana se clarifica care e intentia reala a suporterilor.
  • +47 (47 voturi)    
    Adica Erdogan (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:13)

    Close [utilizator]

    Are catei platiti ca "suporteri de serviciu". Mare surpriza. Se stie ca cei mai "valorosi" lideri au apelat mereu la masele cele mai "educate". Suporteri de fotbal, mineri, etc.
  • +26 (26 voturi)    
    Lepre (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:15)

    EXEs [utilizator]

    Totul se plateste. La momentul potrivit o sa si-o merite.
  • +38 (38 voturi)    
    poate ar trebui sa se gandeasca si uefa (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:17)

    Alin [anonim]

    la ce inseamna Europa si cine are dreptul sa joace in Europa.
    Ce ar fi daca tarile care au cea0-a mai mare parte din teritoriu sau din populatie pe alt continent sa nu mai aiba dreptul sa participe in competitiile din Europa?
  • +16 (34 voturi)    
    Si care e problema? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:27)

    Cristi [anonim]

    Primiti-i va rog in UE cat mai curand posibil.

    Sunt ca si fratii nostri.
    • -40 (50 voturi)    
      . (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:37)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      ca si crestin ai mai multe in comun cu un musulman decat cu un ateu. Deci da, sunt fratii nostri.
      • +29 (35 voturi)    
        Exact mai I (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:52)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui I

        Un ateu n-o sa te omoare pentru ca ti-a "spus" un personaj de basme dintr-o carte "sfanta" scrisa de niste baieti isteti care v-au inchis catusele de mana cu acea carte! Nu v-a mai vizitat demult zeul suprem, ala de are o mie de nume, dar voi tot sunteti in stare sa ardeti pe rug in numele lui...esti varza amice! Mai degraba iti iubesti aproapele fara sa te temi de vreo pedeapsa "divina" inventata! Ati fi mai sinceri cu voi insiva!
        • -13 (23 voturi)    
          Esti sigur? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:07)

          Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          Regimurile totalitare comuniste ce erau?
          • +17 (21 voturi)    
            ! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:18)

            tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

            Pai ce sa fie, tot un fel de religie, doar ca nu te inchinai la SF Jesus ci te inchinai la SF Stalin!
            • -4 (6 voturi)    
              Gresesti (Joi, 19 noiembrie 2015, 1:07)

              Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

              Comunistii s-au declarat atei de la bun inceput.
              • +5 (5 voturi)    
                asa e... (Joi, 19 noiembrie 2015, 9:49)

                Irizat [anonim] i-a raspuns lui Getodac_

                l-au inlocuit pe dumnezeu invizibil cu dumnezeul in carne si oase.
                sf. stalin, sf. kim...
                • -1 (1 vot)    
                  Contrazici subiectul (Joi, 19 noiembrie 2015, 15:45)

                  xmen [anonim] i-a raspuns lui Irizat

                  A scris cineva la inceput: "Un ateu n-o sa te omoare pentru ca ti-a "spus" un personaj de basme dintr-o carte "sfanta" scrisa de niste baieti isteti". Cu alte cuvinte ateii... intelegi. E, uite ca ti-a dat un exemplu concret si acum o dai cotita
                  • +1 (1 vot)    
                    bre (Vineri, 20 noiembrie 2015, 0:07)

                    gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui xmen

                    bre, comunistii au fost atei si da, au facut si chestii naspa, daca il vorbeai de rau pe stalin riscai sa ajungi in Siberia. DAR, spre deosebire de musulmani, Stalin traia, Stalin se putea simti jignit personal, era o reactie a unui om real,in carne si oase, nu ca astia, care te omoara doar pt ca faci un desen cu chipul lui Mohamed. Stalin iti dadea si bani daca desenul era bun, nu te omora cum fac astia. Intelegi diferenta ? intelegi de ce comunistii, desi atei, erau mai buni? Pentru ca macar aveai speranta ca te va ajuta Dumnezeu, daca erai credincios, astia pana si speranta asta ti-o iau, astia iti fac din Dumnezeu un dusman, e cel care te omoara, e cel care te chinuie, este motivul pentru care mori!
        • -2 (14 voturi)    
          da (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:55)

          I [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          nu ai inteles comentariul meu, defapt esti de acord cu mine: un ateu nu o sa te omoare, dar un crestin da. Si a facut-o de-a lungul istoriei. De atunci le-a venit mintea la cap. Acum musulmanii, unii, fac la fel, doar ca ei sunt defazati; fac acum ceea ce au facut crestinii acum sute de ani.
          • +6 (6 voturi)    
            Ateii comunisti (Joi, 19 noiembrie 2015, 1:12)

            Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui I

            au omorat mult mai multi oameni nevinovati decat oricine altcineva in istorie.
            • 0 (0 voturi)    
              gresesti (Vineri, 20 noiembrie 2015, 0:18)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

              cele mai mari crime le-au facut spaniolii catolici in americi, au decimat efectiv populatii intregi. Retine inca un aspect. catolicii spanioli au omorat 15 milioane de oameni cand intreaga populatie a lumii era de vre0 500 de milioane, raportat la populatia lumii din sec 20 ar insemna cam 150 de milioane de oameni. Daca adaugam mortii din cauza comertului de sclavi facut de englezi , adica alte 16 milioane in vremea respectiva (echivalent cu inca 160 de milioane in zilele noastre) si cu alti 15 milioane de indigeni omorati in USA de catre englezii crestini, ajungem la vreo 50 de milioane de oameni atunci, raportat la timpurile noastre ar fi cam 500 de milioane. INTELEGI MA? 10% din populatia vremii a fost omorata de crestini.
        • +5 (13 voturi)    
          nu te grabi sa tragi concluzii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:41)

          JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          Esti putin superficial si superior cand te raportezi la un crestin. Uite ce ma invata religia pe mine:

          ,,Dăruind vei dobândi.”

          "Credinţa ne ajută, ne întăreşte, ne înalţă, ne bucură, dar nu ţine locul însuşirilor şi calităţilor omeneşti. (Ea, în general – şi asta-i regula – nu conferă un statut excepţional. Ne dă fericirea, dar în raport cu lumea şi cu oamenii nu numai că nu ne acordă privilegii, ci ne creează îndatoriri în plus."

          "Adevărata, marea sfinţenie, de neînchipuit de grea este de a trăi într-o obşte şi a-ţi iubi aproapele (aşa cum e) ca pe tine însuţi; sau măcar (stadiu inferior, însă tot remarcabil şi sfînt) a te purta cu el ca şi cum l-ai iubi ca pe tine însuţi, ori mai mult ca pe tine însuţi.”

          „Drumul către iubire se îngustează când ne uităm spre ceilalţi de la înălţimea vulturilor aflaţi în zbor.”

          „Numai când facem binele dobândim ceva ce răii nu pot avea: liniştea şi pacea – bunurile supreme.”

          "Nicăieri şi niciodată nu ne-a cerut Hristos să fim proşti. Ne cheamă să fim buni, blânzi, cinstiţi, smeriţi cu inima, dar nu tâmpiţi."

          "Dumnezeu, printre altele, ne porunceşte să fim inteligenţi. (Pentru cine este înzestrat cu darul înţelegerii, prostia — măcar de la un anume punct încolo — e păcat: păcat de slăbiciune şi de lene, de nefolosire a talentului."

          „Nu sistemul politic sau economic este determinant, ci tonul relaţiilor dintre oameni; dacă există bunăvoinţă ori ameninţare, restul nu contează.”

          „Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare şi în dăruire pentru cei din jur.”

          Vezi tu, este vorba de unde iti iei informatiile, dar ineleg ca este mare tentatia de a fi superficial cand recompensa este sentimentul de apartenenta la o categorie de oameni superiori, care au inteles ei pacaleala cu religia.
      • 0 (2 voturi)    
        Pentru I (Joi, 19 noiembrie 2015, 11:11)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui I

        Musulman, ateu, crestin. Aceasta este scala. Crescator. Deci mai apropape de tine , ca si crestin , este un ateu decat un musulman.
  • +14 (16 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:28)

    tudorr [utilizator]

    Ce sa le ceri la cei care cumpara pentru de la statul islamic si le trimite convoaie cu arme si ajutoare???
  • -15 (39 voturi)    
    Allah Akhbar (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:29)

    minos [anonim]

    nu este un strigat razboinic, ci inseamna Dumnezeu este mare, sau cel mai mare. Acum, nici nu se intelege ce striga suporterii, dar ce minte pot avea aceia, probabil cel mult ca al celor care se injura pe forumurile de sport de la noi. Daca au perturat si momentul de reculegere in memoria atentatului de la Ankara, ce sa mai spui?
    • +30 (36 voturi)    
      aiurea. (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:34)

      hamham [utilizator] i-a raspuns lui minos

      cand stii ca francezii au fost ucisi pe fondul sloganului allah akhbar ,iar suporterii striga fix acelasi lucru, ia zi,ce concluzie tragi?

      ba,da mai puneti multi batista pe tzambal?
    • +30 (32 voturi)    
      Alex (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:39)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui minos

      Da, problema este ca au strigat Allahu Akhbar in timpul momentului de reculegere, iar Allahu Akhbar se striga si de teroristi cand sar in aer.

      Deduc faptul ca turcii care au strigat asta, tin partea teroristilor.

      Si revenim la Merkel, ce sa negociem cu Turcia?
      • -6 (6 voturi)    
        mda (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:48)

        ciocolata [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        si trandafirii sunt naspa ca sunt pe blazonul psd, ce sa mai zic de culoarea rosie!? intolerant si xenofob.
    • +19 (21 voturi)    
      Ce este de fapt (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:47)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui minos

      E folosit si ca strigat de razboi si ca un fel de "Doamne ajuta!" Ar cam fi multifunctional. Dar, indiferent ce ar fi, nu este potrivit pentru un moment care se vrea de reculegere. Si dovedeste si ca multi turci nu sunt departe de teroristi d.p.d.v. al mentalitatii.
      Cel mai bine ar fi cat mai multi sa renunte la islam. sa se dezica de religia care se potriveste cel mai bine cu terorismul pentru ca Mahomed insusi omorat in masa cum fac teroristii. Ce bine ar fi fost daca Mahomed insusi s-ar fi sinucis la vremea lui: atunci nu ar mai fi fost unii care sa se arunce in aer in numele lui. Dar asa sunt liderii: ei trag numai foloase de pe urma fraierilor care mor pentru ei.
      • -10 (12 voturi)    
        adica? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:10)

        RaduAndreea [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        adica cum sa renunte la credinta lor? exista liberul arbitru si fiecare din noi are voie sa fie crestin, ateu, musulman sau orice alta credita. Teroristii nu sunt invatati de coran sa omare in numele lui Alah ci...sunt indobitociti de altii care sunt INDARJITI. Alah, Dumnezeu...etc NU SPUN OMORATI IN NUMELE MEU!!!!!! Si musulmanii au o lege cu sa iti iubesti si ajuti aproapele....
        • +2 (2 voturi)    
          Tu de inteligenta ai auzit? (Joi, 19 noiembrie 2015, 13:45)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui RaduAndreea

          Daca da, atunci poate ca ai intelege ca inteligent ar fi sa renunti la ceea ce este rau si face numai rau. Asa s-a aratat a fi islamul.
    • +18 (18 voturi)    
      asta este strigatul de lupta al musulmanilor (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui minos

      inca de la inceputurile islmaului, prin sec VII. Si ienircerii cand intrau in lupta tot asa strigau : Allah Akbar.\
      Si jihadistii tot asa striga, Allah Akbar. Si autorii atentatelor tot asa au strigat in Paris: Allah Akbar.
      • +12 (12 voturi)    
        dA (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 17:27)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Pentru informatie corecta: conflictul Europei cu lumea islamului a inceput in anul 632 si continua si in prezent. Dintre teritoriile crestine ocupate de islam (cu invazie de populatie), crestinii au recuperat doar Sicilia si sudul Spaniei.
        In aceeasi idee, dar la 180 de grade, aseara la concertul King Crimson de aici din Montreal (la care am asistat), chiar la prima piesa, in timpul unei improvizatii la flaut, Jan McDonald, membru al formatiei, a interpretat cateva acorduri din Marseillaise. Bineinteles ca publicul a reactionat la acest mesaj subtil.....
      • -6 (6 voturi)    
        asa este, (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:54)

        ciocolata [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        numai crestinii nu au omorat in numele lui dumnezeu. in cruciade le duceau copiilor arabi si evrei oua kinder cu surprize, iar inchizitia era defapt un fel de spa pt evreii bogati.
        • +4 (4 voturi)    
          Hai ca le-ai facut praf (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 23:42)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui ciocolata

          Pe toate. Dumnezeu, cruciatii, inchizitia. Lasa-ne!
        • +3 (3 voturi)    
          bai marxist mic (Joi, 19 noiembrie 2015, 9:52)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui ciocolata

          inca mai ai tupeul? stapanii tai au umplut europa cu criminali islamisti.
  • -20 (26 voturi)    
    si? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:34)

    I [utilizator]

    acum nu mai e voie sa spui ca Dumnezeu e mare?
    • +17 (19 voturi)    
      NU in timpul unui moment de RECULEGERE (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:05)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui I

      Chiar n-ai inteles?
      • -7 (11 voturi)    
        da (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:57)

        I [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        acum daca asculti atent o sa-ti dai seama ca sunt cativa, sub 10, care se chinuie sa se faca auziti. E ca si la mitingurile lui Dogaru cu 30 de oameni care rulau de dimineata pana seara la hantena 3. Nu reprezinta restul populatiei...
    • +16 (16 voturi)    
      esti de o inteligenta rara (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:01)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui I

      si te prefaci ca nu stii in ce contexte se foloseste Allah Akbar.
      Pe stadionul ala nu era o adunare religioasa unde se faceau rugaciuni si se recita Coranul, era un eveniment sportiv la care se tinea un moent de reculegere in memoria unor oameni ucisi de catre indivizi care au strigat exact Allah Akbar.
      PS despre semantica : eu daca iti spun acum Dumnezeul mamei dumitale! ce intelegi? am facut o referinta nevinovata la Dumnezeu sau te-am injurat?
      • -13 (13 voturi)    
        ? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:56)

        I [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        folosesti "Dumnezeul mamei dumitale!" in biserica?
  • +25 (25 voturi)    
    SĂRMANUL ATATURK ! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:35)

    pointless man [utilizator]

    Se întoarce în mormînt !
  • +18 (18 voturi)    
    eh... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:36)

    Nevermind [utilizator]

    Ce-o sa mai plangeti voi dupa Ataturk...
  • +21 (23 voturi)    
    grecii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:37)

    the obvious [utilizator]

    trebuiau sa iasa de pe teren
  • +21 (21 voturi)    
    E simplu UEFA trebuie sa excluda Turcia (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    si echipele turcesti din toate competitiile Europene. Atunci sa strige idiotii Uefa Akbar
  • +13 (19 voturi)    
    Musulmanii (radicali?) (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:38)

    DaniAndi [utilizator]

    Sustineti-i pana in panzele albe, ca mai apoi sa vina la voi la usa cu cutitul, sa va ia gatul voua si copiilor vostri.

    Religia asta este extraordinar de bine organizata, mai ceva ca nazistii sau alte napaste de-a lungul istoriei si se pare ca nu exista ac de cojocul ei.

    Pe masura ce musulmanii vor deveni majoritatari in tot mai multe locuri, in acelasi timp tarile arabe vor ramane instarite asa ca or sa existe destul de multe fonduri sa racoleze si sa radicalizeze, vrut, nevrut pe tot mai multi (vezi taberele de copii din Sahel, ienicerii din ziua de azi).
    • +4 (10 voturi)    
      ar trebui (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:16)

      PaoloCorbera1 [anonim] i-a raspuns lui DaniAndi

      totuși să completezi, ca să țină cumva argumentul, că cele mai bogate state musulmane sunt Arabia Saudită și Qatarul, aliați SUA!
  • -9 (15 voturi)    
    Adevarul pe jumatate (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 13:59)

    Alecu [anonim]

    In mod normal citesc si imi vad de treaba mea, acum insa vreu sa imi spun si eu punctul de vedere. Turcia are grave probleme si risca sa piarda titlul de tara democratica. Este adevarat ca presedintele plateste o mare masa de oameni care sa il sustina vocal astfel incat sa fie folosit ca marketing insa nu stiu daca este cazul acum. Turcii sunt revoltati de faptul ca Francezii si Americanii provoaca tensiuni in toate aceste tari arabe si omoara mii de oameni nevinovati si nimeni nu le plange de mila acelor oameni. Iar cand in Franta mor 100 oameni toata lumea plange pentru Franta. Nu este corect sa moara nimeni si Dumnezeu sa ii ierte pe cei ce au murit la Paris fara vina si din cauza unor interese la nivel de lideri. Din pacate noi, oamenii de rand suntem simpli pioni sau asa zise consumabile in ochii lor, insa felul cum reactionam ii incurajeaza sa continue aceste abuzuri. Implicit se nasc si asa zisele grupari teroriste care au ura pentru ca le-a fost ucisa familia, prietenul, fratele etc. Ura asta manifestata de ambele parti provoaca victime in randul oamenilor simpli din pacate. In incheiere as vrea sa spun ca nu trebuie sa vedem cu perdea si trebuie sa vedem toate aspectele ca sa nu fim simpli orbi asimilati de turma.
    • +9 (11 voturi)    
      Eu ti-am dat minus (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:32)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

      Ca sa stii. Du-te si paste pe taramurile fermecate impreuna cu unicornii cu plete lungi. Booo!

      Gruparile teroriste se nasc pentru ca sunt finantate (Arabia Saudita, etc...).
      • -7 (9 voturi)    
        Esti amuzant de incult Heruvim :)) (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:04)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        Ai vorbit tu cu regele Salman bin Abdulaziz sa il intrebi daca el finanteaza ? :))

        Mergi si te minuneaza cum arata Rihad-ul sau Dubai in Emirate.

        Iar religia fie ea musulmana, crestina sau stiu eu budista nu spune sa mergi sa omori in numele nu stiu carui profet. Doar ca in cazul acesta este patata cu buna stiinta ca in principal America sa aibe pretext sa isi continue activitatea militara in aceste tari.

        Acesti teroristi sunt recrutati de la varste fragede si spalati pe creier, eu zic sa zici mersi ca duci o viata decenta si nu ai fost rapit cand erai mic sa ajungi unul din ei.
      • -6 (8 voturi)    
        Arabia Saudita (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 15:24)

        Mariana [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        Daca te pun sa arati Arabia Saudita pe harta cred ca o sa mor de ras inainte sa o gasesti tu sa arati.
    • +10 (12 voturi)    
      daca taceai filosof ramaneai (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:35)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

      unii dintre (sin)ucigasii de la Paris s-au nascut in EU (Franta, Belgia) si au trait acolo, beneficiind de toate avantajele societatii occidentale, care i-a acceptat pe parintii/bunicii lor cand mureau de foame. Nu le-a fost ucissa familia, nici catelul nici purcelul. Sunt pur si simplu niste fanatici tampiti, la fel ca si suporterii aia din imagine.
      • -4 (8 voturi)    
        Iarasi partial adevarat (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:49)

        Alecu [anonim] i-a raspuns lui gechi

        Ok sunt fanatici, asta e clar nu poti sa ii schimbi.
        Dar atata timp cat ii lasi in pace te lasa si ei pe tine asta zic.
        Ok sa zicem ca tu esti un roman stabilit in italia, si vezi cum alte puteri mondiale bombardeaza Romania pentru diferite interese si resurse.
        Atunci ce faci ramai pasiv ?? Evident ca iti exprimi nemultumirea si faci ce tine de tine, cu toate ca traiesti in Italia si societatea de acolo te-a acceptat.
        Acum nu exista scuza pentru faptul ca apeleaza la atacuri exploizive asupra civililor. Eu sunt de parere ca nici un om nu are dreptul de a lua viata altui om.
        Tot ce spun este ca sunt zgandariti si evident fanatici fiind reactioneaza.
        Iar asa zisele publicatii no name in care multi prosti cred alimenteaza ura fata de ei si frica fata de noi.
        In fine voi incheia aici, parca imi si pare rau ca mi-am exprimat parerea.
        O zi buna sa aveti !
        • +8 (10 voturi)    
          Nea Alecu... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 16:01)

          Task Damager [anonim] i-a raspuns lui Alecu

          La faza cu "atata timp cat ii lasi in pace te lasa si ei pe tine" am incetat sa mai citesc.
          Sa inteleg ca aia cateva sute de morti si raniti din Paris nu i-au lasat in pace pe "bietii" jihadisti, de i-au omorat???

          Doamne, cata naivitate!
          • -5 (5 voturi)    
            Naivitatea este din partea ta (Joi, 19 noiembrie 2015, 0:46)

            Alecu [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

            Seros acum simt ca imi pierd vremea///.
            Sunt roman ca si tine si te intreb tu daca ai vede ca 10 mii de frati de ai tai sunt omorati pentru interesele anumitor state este corect ?
            Si mor 100 in Paris, D-zeu sa ii ierte ! Si se mediatizeaza atat ignorand restul fiintelor umane, este corect ???
            Toti suntem oameni, toti suntem frati asta este mesajul meu !!!
    • +8 (8 voturi)    
      Interesant (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 18:32)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

      dar pentru sutele de mii de kurzi nevinovati, ucisi de turci, se plange cineva de mila lor? Dar cei un milion de armeni ucisi, au recunoscut turcii genocidul? Nici gand.
      Sa se uite prima data in oglinda, si dupa aceea sa se revolte.
  • +5 (7 voturi)    
    deh (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:13)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    electoratul lui Erdogan...
  • +7 (9 voturi)    
    pana nu o se intample un masacru in Antalya... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 14:38)

    ktalin [anonim]

    ..astia nu se lasa.
    Este evident ca se radicalizeaza.
    Este clar ca le pasa mai mult de Siria decat de Franta (ceea ce este normal), dar parca s-au schimbat in rau in ultimii 4-5 ani.
    Pana nu o se intample un masacru la hotelurile din Antalya, sau pe vreun charter, Europa nu va da atentie acestor acte de sfidare si de necuvinta.
    Dupa aceea insa...
    Turcia, Bosnia, Kosova si poate chiar Albania vor devenii mai radicale.
    • -6 (6 voturi)    
      Nu exagerati? (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:26)

      contest [anonim] i-a raspuns lui ktalin

      Scandarea in colectiv a unei binecuvantari uzuale pe in stadion national nu poate fi numita "act de sfidare si necuviinta"! Obiceiul de a invoca inaintea meciului de catre ansamblul suporterilor Nationalei a divinitatii, a proniei ceresti, nu e nicidecum sfidare nici necuviinta!
      • +5 (5 voturi)    
        nu exagerez... (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 20:41)

        ktalin [anonim] i-a raspuns lui contest

        ... cum sa spun: chiar in timpul reculegerii ei striga indemnul atacatorilor fanatici.
        Nu Doamne ajuta ma deranjeaza, ci sfidarea.
        Dar pe tine nu te deranjeaza...
        Te va deranja cand va fi prea tarziu
        • -3 (5 voturi)    
          Civilization clash! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 21:27)

          contest [anonim] i-a raspuns lui ktalin

          Reculegerea e tacuta in arealul cunoscut noua, insa musulmanii rostesc in momente solemne aceasta invocare a Monoteismului insufletitor, unificator! Daca e sa pastram planeta asta ne trebuie o scoala a Empatiei, nu credeti?! Binecuvantarea respectiva mobilizeaza instantaneu la un miliard si ceva de fideli ai acestui Monotheism efervescent, nu este in strigat de lupta ci doar afirmarea sperantei in maretia unui singur dumnezeu milostiv, indurator, ce confera optimism, incredere, orice s-ar intampla, pierderea meciului, de ex.!
        • -2 (4 voturi)    
          Tacerea reculegerii (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 22:32)

          contest [anonim] i-a raspuns lui ktalin

          pe meleagurile noastre e insuficienta in arealul cultural al Orientului, unde departe de a fi sfidare, solemnitatea e deplina daca se si rosteste sau canta divinitatii Allah milostive...
  • +4 (4 voturi)    
    uefa nimic?! (Miercuri, 18 noiembrie 2015, 21:31)

    liviu_ [utilizator]

    cred ca vreo 10 meciuri fara spectatori i-ar potoli
  • 0 (0 voturi)    
    articol eronat (Joi, 19 noiembrie 2015, 21:02)

    Carmen [anonim]

    Turcii scandau : "sehitler olmez , vatan bolunmez" , adica : eroii nu mor, tara nu se destrama si se refereau la soldatii turci morti in lupta impotriva teroristilor kurzi, care vor o bucata mare din Turcia. In fiecare zi in Turcia mor oameni, in fiecare zi In Turcia mor soldati turci pe frontul luptei antiteroriste. Ti se pare putin ca mor in jur de cateva zeci pe zi? Turcii aia scandau. Chiar si Grecia isi doreste o bucata mare de teritoriu din Turcia, teritoriu unde traiesc turci. Ar fi mai bine daca s-ar cerceta mai bine sursa informatiei. Turcii nu sunt arabi , dar sunt si ei musulmani, asta nu inseamna ca nu trebuie sa-si apere tara sau ca sunt teroristi.
    • 0 (0 voturi)    
      bucata mare din Turcia? (Vineri, 20 noiembrie 2015, 0:22)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

      ce e de fapt Turcia? o tara ocupata acum 700 de ani de niste asiatici, pana la urma de ce sa nu ia kurzii o bucata mare din turcia daca acolo traiesc kurzi? ca nu suedezii din stockholm vor o bucata din turcia ci kurzii care traiesc acolo si nu au voie sa fie kurzi .