VIDEO Agenti secreti israelieni, imbracati in civil si pretinzand ca insotesc o gravida, intra intr-un spital pentru a aresta un palestinian

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 19:42 Actualitate | Internaţional

Agenti secreti israelieni imbracati in civil si care pretindeau ca insotesc o femeie gravida au efectuat joi un spectaculos raid intr-un spital din Cisiordania ocupata, care s-a soldat cu moartea unui palestinian, scrie AFP.

Palestinianul a fost ucis in circustante nelamurite atunci cand fortele israeliene incercau sa aresteze o ruda a sa internata in acest spital din Hebron, in sudul Cisiordaniei. Acesta era suspectat ca ar fi autorul unui atentat cu cutit impotriva unui israelian.

Imaginile camerelor de supraveghere arata un grup de barbati si de femei intrans in spital cu o femeie care pare inarcinata, asezata intr-un scaun rulant.

Acestia erau inarmati si aveau fetele ascunse sub keffieh-ul palestinian, glugi sau caciuli.

Opt minute mai tarziu, acestia ies din spital, impingand acelasi scaun rulant, dar in care nu se mai afla femeia, ci palestinianul arestat.

Nu se stie ce s-a intamplat intre timp, dar in acest interval Abdallah Azzam Shalaldeh, 27 de ani, varul suspectului, a fost ucis.

El a fost ucis de "Mustaaribine", agenti infiltrati ai fortelor israeliene de securitate, spune ministerul palestinian al Sanatatii.

Acesti agenti, care fac parte din armata, politie si securitatea interna (Shin Beth), sunt specializati in operatiuni clandestine. Ei sunt evrei, arabi israelieni, druzi sau beduini, vorbind araba ca palestinienii.

"Au interzis personalului medical sa se miste, au preluat controlul asupra sectiei de chirurgie, au mers in camera lui Azzam Shalaldeh (suspectul arestat) si au impiedicat pe oricine sa intre", a povestit directorul spitalului, Jihad Shawar.

"Cand au plecat, barbatul (varul suspectului) a fost gasit acoperit de sange. Au incercat sa-l salveze dar era mort", a adaugat el.

Shin Beth si armata au sustinut ca fortele israeliene au deschis focul cand un apropiat al suspectului a incercat sa se opuna arestarii si i-a atacat.

Operatiunea comuna a Shin Beth, a armatei si a politiei viza arestarea lui Azzam Shalaldeh, membru al unei familii de militanti Hamas, a afirmat Shin Beth.

In 25 octombrie, Azzam Shalaldeh, 20 de ani, a ranit grav un evreu in apropiere de colonia Mezad, la nord-est de Hebron, potrivit securitatii interne. Victima a reusit sa deschida focul asupra atacatorului, care a avuit insa timp sa fuga.

Bilal Shalaldeh, fratele suspectului Azzam si varul lui Abdallah, contesta versiunea israeliana. Acesta se afla in camera spitalului.

"In jurul orei 03,00 dimineata, mustaaribin in civil au intrat in camera cu armele, l-au arestat pe fratele meu si m-au legat pe mine. Varul meu era la baie. Cand a deschis usa, fara niciun cuvant sau avertisment, au tras asupra lui de cinci ori", spune el.

In Hebron, unde circa 500 de colonisti evrei traiesc aparati de militari printre 200.000 de palestinieni, concentreaza majoritatea violentelor actuale dintre palestinieni si israelieni.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
7167 vizualizari
  • +11 (21 voturi)    
    E de luat exemplu. (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:41)

    mitg [anonim]

    Cu asa-zisii nostri politicieni ce au furat miliarde de Euro si se ascund prin clinici si spitale prin toate colturile tarii si lumii unde n-are "acoperire" mandatul de arestare nu se poate proceda la fel?
    • -16 (22 voturi)    
      Ba da! (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:34)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Și atunci ne vom coborî la nivelul lor - sau chiar mai jos!
  • -15 (29 voturi)    
    Scandalos (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:46)

    Daniel [anonim]

    Si cum nu se cheama asta asasinat cu sange rece?
    • +3 (7 voturi)    
      Inteligenta (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:07)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      @Daniel
      Daca fortele competente israeliene NU ar fi actionat cu inteligenta, exista VARIANTA in forta, conform EXEMPLELOR oferite de americani si rusi care AU ARUNCAT NISTE BOMBITE [desigur,din greseala!] asupra unor spitale din zonele de conflict.

      Si Dv. puteti ucide 'cu sange rece', desigur numai prin cuvintele lipsite de obiectivitate, spuse insa din inima...
    • +6 (10 voturi)    
      se pare ca pe Bilal Shalaldeh (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      nu l-au ucis si nici pe atacatorul care trebuia arestat
      Si nici pe cineva din personalul medical.
      Nu e curios ca doar varul cel neprihanit a murit in afacerea asta? Nu pute un pic a propaganda palestiniana?
    • +1 (3 voturi)    
      Juridic este (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:47)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Arestarea infractorului si utilizarea armei in conditiile rezistentei la arest.
  • -14 (26 voturi)    
    Ucid și-n spitale? (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:47)

    popescu_dtru [utilizator]

    ...
    • +5 (9 voturi)    
      Si in spitale... (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:44)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      @popescu
      1 - Nu a trecut mult timp de la bombardarea unui spital de catre aviatia Americana. Corect?

      2- S-a scris in urma cu cateva zile de bombardarea unui spital in Siria de catre avioanele rusesti. Corect?

      3- In cele doua cazuri de mai sus nu au actionat israelienii si acele fapte NU v-au deranjat! Corect?
    • +1 (7 voturi)    
      lol (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:21)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      tu chiar vorbesti serios? in orice tara din lume daca ataci fortele de ordine aflate in misiune, aia pot sa te omoare in mod legal. Nu ai voie sa-ti faci dreptate in mod singur
  • +18 (26 voturi)    
    arabii au ocupat cam tot ce era civilizatie antica (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:57)

    stefan2008 [utilizator]

    dar si-au gasit nanasu' cu evreii.
    • +3 (9 voturi)    
      A distruge civilizatia (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:59)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      @stefan2008
      1- Aveti dreptate! Au ocupat si au distrus...!
      2- Ce a mai ramas intreg in zona este Ierusalimul care NU este nici in mana SUNNILOR si nici a celor din SHIIA [cele doua curente ale Islamului]
      3- Ierusalimul - cu toate vestigiile lui istorice - este protejat de Israel, si foarte multi NU VOR ASTA.

      Puteti observa INDIGNAREA Europei la faptul ca evreii nu vor sa imparta orasul cu Sunni palestinieni din care unii au fluturat, deja, steagul negru al SI.

      Europa si America constata cu indignare ce s-a intamplat la Palmira si NU are capacitatea sa inteleaga ca si obiectivele crestine din Estul Ierusalimului pot avea aceiasi soarta.

      Si asta numai datorita anti-israelismului de astazi.
  • -2 (10 voturi)    
    Crima (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:01)

    io [anonim]

    Va ancheta cineva aceasta crima? Ei as!

    Dupa statul israelian, agentii imbracati in camuflaje au dreptul sa ucida pe oricine.
    • +1 (5 voturi)    
      Mai ales teroristi (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui io

      Pe care altii ii doresc la ei acasa.
  • +4 (10 voturi)    
    Au facut exact ce trebuie. (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:19)

    A.Corneliu [utilizator]

    Au facut exact ce trebuie.
    Impotriva terorismului in general si a celui arab in special nu se poate lupta cu manusi.
  • -5 (9 voturi)    
    Vin călăii în spital (Joi, 12 noiembrie 2015, 22:32)

    popescu_dtru [utilizator]

    sunt dat peste cap...
    • +1 (5 voturi)    
      De unde cap ? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:49)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Se vede ca doar craniul mai este continutul nu :-))))
  • +2 (6 voturi)    
    Popescule, nu mai fi dat peste cap... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 8:43)

    A.Corneliu [utilizator]

    Popescule, nu mai fi atata dat peste cap si mai ales lasa ipocrizia la o parte.

    Daca un terorist se ascunde intr-un spital, trebuie cautat, scos de acolo si arestat. Cel putin. Iar daca cineva se opune violent actiunii, trebuie lichidat.
    Asa se procedeaza cu teroristii.
    Actiunea a fost facuta elegant si eficient.
    Altii fac muuult mai rau.
    Altii au bombardet spitale intregi pentru teroristii care se ascundeau in ele. Unde au fost protestele tale atunci? Si nu numai ale tale.
    Las-o balta.
    Sau poate crezi ca evreii sunt exceptati de la dreptul de a se apara impotriva terorismului?
  • -1 (7 voturi)    
    pentru cei care considera aceasta crima (Vineri, 13 noiembrie 2015, 10:22)

    __alex__ [utilizator]

    justificata, am o intrebare: cum ati reactiona daca 30 de agenti ai statului ungar ar intra deghizati intr-un spital in Cluj ca sa aresteze un roman si ar omora un coleg de camera care se opune arestarii?

    De cand e considerat "normal" sa operezi arestari pe teritoriul altui stat si sa ucizi in spitale?
    • +1 (1 vot)    
      Alex, necunoasterea nu e o rusine. (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:42)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Alex, necunoasterea nu e o rusine. Doar daca se persista in ea. Uite aici:

      1. Prinderea acelui terorist nu s-a facut intr-o alta tara, ci in Cisiordania care nu e parte din vreun stat, ci un teritoriu disputat si inca nereglementat printr-un tratat.

      2. Daca cumva te gandesti ca e in "statul Palestina", un asemenea stat exista doar pe hartie si pe internet, chiar daca e recunoscut.
      Nici in trecut n-a existat vreodata un stat "Palestina".

      3. Probabil ca nu stiai ca actiunile antiteroriste israeliene se fac in Cisiordania cu colaborarea din umbra a "autoritatii palestiniene", care se teme ea singura de terorism.

      4. Americanii l-au lichidat pe Bin Laden in Pakistan si nu in SUA. Ieri, aceiasi americani l-au lichidat pe John taietorul sef de capete in Siria. Si multe altele similare.
      Te pomenesti ca nu trebuiau s-o faca, doar sa-i invite politicosi la o ancheta blanda, la o ceasca de cafea aburinda si sa-i lamureasca sa fie de acum inainte baieti de treaba?

      Las-o balta.
  • 0 (4 voturi)    
    Bun asa (Vineri, 13 noiembrie 2015, 11:51)

    Stefan85 [utilizator]

    Lasand la o parte ce si cum intre israelieni si palestinieni si multe prejudecati, adevaruri, etc, trebuie sa remarc ca imi place cum au actionat.

    Respectivul era un criminal, probabil in viitor urma sa comita si alte asemenea infractiuni asa ca fortele de securitate s-au dus si au rezolvat problema.

    Imi place ca au grija de oamenii lor si de poporul lor, lucru care in multe tari occidentale s-a pierdut.