Avocatul Poporului din Norvegia sustine ca izolarea lui Anders Breivik, ucigasul celor 69 de tineri de pe insula Utoya, ar insemna aplicarea unui tratament inuman

de A. Florea     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2015, 4:54 Actualitate | Internaţional

Anders Behring Breivik
Foto: Reuters
Autoritatile din penitenciarul norvegian in care este inchis Anders Breivik au fost de acord sa relaxeze masurile de izolare a  ucigasului in serie, care a luat viata a 77 de oameni, in urma cu patru ani, atat in Oslo, cat si pe insula Utoya. Relaxarea masurilor de incarcerare vine dupa ce un raport al Parlamentului a condamnat conditiile din inchisori, noteaza The Guardian.

Ombudsman-ul norvegian, a carui functie este echivalenta cu cea a Avocatului poporului, a concluzionat, miercuri, intr-un raport al Palamentului ca izolarea lui Anders Breivik risca sa devina un tratament inuman.

Breivik, un extremist de dreapta, care a ucis 77 de oameni intr-un atac cu bomba in Oslo, completat de un masacru armat pe insula Utoya, este incarcerat intr-o unitate de inalta securitate a inchisorii Skien, avand un contact limitat cu lumea exterioara/

Extremistul in varsta de 36 de ani a descris conditiile din inchisoare ca fiind o tortursa si, din acest motiv, da in judecata statul norvegian. Breivik a amenintat in repetate randuri ca va intra in greva foamei.

"Regimul de incarcerare din unitatea de inalta securitate impune conditii foart stricte asupra libertatii prizonerilor de a se misca si asupra posibilitatii de a lua contact cu alti oameni. Asta si faptul ca in realitate exista un numar foaret mic de prizonieri in unitatea de inalta securitate, inseamna ca regimul denota un nivel ridicat al riscului de tratament inuman", a sustinut Ombudsman-ul Norvegiei.










3499 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Precis nu il cheama.... (Joi, 12 noiembrie 2015, 5:11)

    gigiN [utilizator]

    ....ciorbea ?????
    • +4 (8 voturi)    
      O fi vreo boala (Joi, 12 noiembrie 2015, 8:35)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Specifica avocatilor popoarelor, dementa! Al nostru mai e si stramb pe deasupra.

      Apropos, stie cineva de ce e Ciorbea stramb? Pe bune intreb.
      • 0 (2 voturi)    
        De la nastere (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:30)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        A alunecat din maini si a fost scapat in cap.
        Nu si-a mai revenit de atunci.
      • 0 (2 voturi)    
        E stramb.... (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:52)

        gigiN [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        ....din nastere !!! Si fizic,si la caracter !
    • +2 (2 voturi)    
      Inuman? (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:03)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Atunci cum se cheama tratamentul pe care il aplica cersetorilor romani? In Norvegia nu au viata din Suedia si cersetorii sunt tratati cu varful bocancului.

      Uneori ma gandesc ca merita invazia de agarici romani daca aleg sa cocoloseasca asa un om care a ucis 77 de-ai lor si nici macar nu are remuscari si regrete.
  • +1 (5 voturi)    
    La gulag cu el. (Joi, 12 noiembrie 2015, 7:32)

    @Mishu [utilizator]

    Oare ce se întâmpla cu el daca făcea atentatele astea in America sau chiar si Rusia, auzi condiții indecente, eu sper ca dupa ce se va elibera după pedeapsa aberantă care a luat-o, cineva din rudele
    Victimelor il va pune cu botul pe labe.
  • +2 (6 voturi)    
    Europa asta, a luat-o razna de tot. (Joi, 12 noiembrie 2015, 7:51)

    Amad [utilizator]

    E ca o găina surda si chioara, doar cotcodăcește prin zecile de mii de euro-birocrați.
    In SUA deja isi aștepta rândul la injecție, la noi ... ca la noi.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa intre in greva foamei viermele (Joi, 12 noiembrie 2015, 8:11)

    Maniu [utilizator]

    viata unor oameni care nici macar nu i-au facut nimic (nu a existat vreo provocare si oricum vorbim de ucidere in masa) a avut vreo valoare pentru el? Da, sa aiba dreptul sa se vada cu avocatul, cu preotul, cu taica-sau, si cam atat.
  • +3 (5 voturi)    
    O lume in deriva (Joi, 12 noiembrie 2015, 8:31)

    munuc [utilizator]

    Urmeaza sa dea statul in judecata pentru ca nu primeste unt bio la micul dejun ci margarina. Tratament inuman. Va iesi in doi-trei ani si va candida pentru parlament. Io zic ca are sanse sa devina chiar ministrul justitiei. Mai rar...
  • -1 (3 voturi)    
    sa ne gandim un pic (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:54)

    cristi [anonim]

    tipul asta a luat-o razna, e clar, dar...cine este autorul moral al acestor crime si cine e de vina pt. dementa lui ucigasa? impotriva cui a protestat acest criminal, de fapt? daca planurile privind invazia afro-araba in europa nu ar fi existat, oare acest om ar mai fi ucis?
    sa ne gandim ca el si-a pus in aplicare planul criminal cu ani 3 ani inainte ca aceasta invazie in europa sa ajunga la cotele paroxistice de azi. intre timp autoritatile europene (tradatorii merkel si juncker) ce fac? incurajeaza si sustin invazia din toate puterile.
    cand va aparea un nou breivik, cine va fi de vina? cine va fi de vina pt. coflictele inter-rasiale inevitabile, rezultate din discriminarea fatisa a europenilor in propriile tari, discriminare in favoarea unor indivizi care vin aici sa paraziteze sistemul social, cu pretentii de un tupeu inimaginabil? europenii muncesc 20-30 de ani pt. un apartament, ei, acesti pseudo-refugiati, il vor din prima, il vor central, vor bani, vor sa-si aduca aici familiile dar nici gand sa vorbeasca limba tarii gazda sau sa puna osul la munca. conform oficiul federal al muncii, cursurile de calificare sunt refuzate in masa de catre tinerii "refugiati" arabi, intrucat sunt "sub demintatea lor".
    se vorbeste despre rasism si xenofobie din partea cetatenilor europeni, dar nimic despre anti-white genocide, despre felul in care, bucata cu bucata, europenilor li se fura patriile si drepturile, cu complicitatea autoritatilor care sustin vadit o agenda contrara cetatenilor europeni.
    deci, care este cauza primordiala a acestei tragedii precum si a celor care vor urma?
    • 0 (0 voturi)    
      problema este reala dar (Joi, 12 noiembrie 2015, 13:55)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      solutia propusa de breivik nu este o solutie.
  • +1 (1 vot)    
    LoL (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:28)

    Qwertz [utilizator]

    Asta e teroristu lu peste. In Romania mor atatia oameni cat a facut asta victime intr-un club intr-o seara. Romania in sine e un terorist pentru populatia ei. Si ce sa vezi? Nu e nimeni la inchisoare in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    a vorbi de tratament ''inuman'' (Joi, 12 noiembrie 2015, 13:39)

    kripton [utilizator]

    in cazul unei BESTII care s-a scos singura din randul oamenilor mi se pare aberant.
    Breivik ar trebui sa fie recunoscator sistemului penal care nu-i mai aplica criminalului in serie pedepsele medievale perfect justificate in cazul sau:
    tragerea pe roata,eviscerarea si dezmembrarea cadavrului,SPRE A LUA AMINTE CEI CARE GANDESC SA FACA CE A FACUT EL.
  • 0 (0 voturi)    
    a vorbi de tratament ''inuman'' (Joi, 12 noiembrie 2015, 13:39)

    kripton [utilizator]

    in cazul unei BESTII care s-a scos singura din randul oamenilor mi se pare aberant.
    Breivik ar trebui sa fie recunoscator sistemului penal care nu-i mai aplica criminalului in serie pedepsele medievale perfect justificate in cazul sau:
    tragerea pe roata,eviscerarea si dezmembrarea cadavrului,SPRE A LUA AMINTE CEI CARE GANDESC SA FACA CE A FACUT EL.
  • +1 (1 vot)    
    justificare (Joi, 12 noiembrie 2015, 19:30)

    bmr [anonim]

    Sa speram ca exista o justificare a pozitiei avocatului poporului din Norvegia, care nu e mentionata in stire! Altfel, sa consideri ca masurile de securitate maxima, necesare inr-un penitenciar in care se afla astfel de condamnati, sunt echivalente cu tratamentul inuman inseamna sa fii mai "nebun" decat Breivik!
    Nota bene: fiind vorba de un condamnat penal va sa zica ca el a actionat cu discernamant, deci nu e literalmente nebun!