Comisia Europeana aproba etichetarea produselor din coloniile israeliene

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2015, 12:36 Actualitate | Internaţional

Comisia Europeana a cerut miercuri celor 28 de tari membre sa aplice etichetarea produselor originare din coloniile israeliene aflate in teritoriile palestiniene ocupate din 1967, anunta AFP.

Decizia, amanata in mai multe randuri, a fost adoptata in cadrul unei reuniuni a colegiului comisarilor europeni, la Bruxelles.










962 vizualizari
  • -1 (7 voturi)    
    da (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 12:44)

    dum_i [utilizator]

    O sa cumpar cu MANDRIE atunci produse realizate de Israelieni.
    • +1 (7 voturi)    
      Iti respect alegerea (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 13:34)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Cred ca etichetarea produselor are in vedere corecta informare a celor care NU vor sa sustina un stat criminal, ilegitim si genocidar cum este Israelul. Ceilalti sint oricum niste fanatici plini de ura si opaci la informatie, dar chiar si asa e corect sa le respectam alegerea.
      • -4 (6 voturi)    
        Israel (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 13:54)

        eu [anonim] i-a raspuns lui marcelpanciu

        Produsele Israiliene care pot fi etichetate sunt putine. Israelul exporta inteligenta, nu fier sau plastic!

        Cine vrea sa boicoteze produsele israiliene sa inceapa cu procesoarele Intel. Apoi cu disk on key (usb flash); apoi pot renunta la systemul de navigatie waze. De mentionat ca o mare parte dintre medicamente sunt inventate in Israel sau de israilieni!

        Cei care boicoteaza produsele enumerate mai sus le pot inlocui cu produsele palestiniene (abac, coran, orientare dupa stele).
        • +2 (4 voturi)    
          Comertul cu "afrikaaners"! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:15)

          contest [anonim] i-a raspuns lui eu

          Nu cat de faine sunt, nu despre calitatea lor materiala e vorba, ci despre ilegalitatea acestor marfuri, in toata nelegitimitatea lor comerciala!
          • -2 (4 voturi)    
            Sunt foarte legale. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:59)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui contest

            Produsele de acolo sunt foarte legale.
            Daca ar fi ilegale, importarea lor nu ar fi acceptata de Uniunea Europeana.
      • -4 (6 voturi)    
        Marcele, declami lozinci. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:05)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui marcelpanciu

        Marcele, declami lozinci si nonsensuri.
        Pur si simplu nu stii ce este israelul si te hranesti din propaganda araba care se potriveste conceptiilor tale antisemite.

        Israelul este singurul stat civilizat din Orientul apropiat si singura democratie. In acelasi timp este singurul stat din lume a carui existenta este contestata pana laq nivelul la amenintarii de a fi lichidat fizic.

        Cine a cumparat pana acum produse israeliene, va continua sa le cumpere. Nicio eticheta nu indeamna pe cineva sa le boicoteze. "Sarcina" asta si-au asumat-o organizatiile nazistoide.
        UE este complexata de prezenta a milioane de musulmani in interior si vrea sa se gudure frumos in fata lor, ca altfel ei stiu sa faca foarte urat.

        Eventualul boicot al produselor intreprinderilor israeliene din asazisele "teritorii ocupate" ar lovi in primul rand in iubitii tai arabi, din care foarte multi lucreaza in acolo si se pot trezi fara munca. Si atunci le vor multumi calduros imbecililor lor prieteni din conducerea UE.
        • +3 (3 voturi)    
          dincolo de (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:45)

          contest [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

          injuraturi si obscenitati nu mai aveti decat propaganda #ZioNazista...:(
          Israelul va are in solda lui, macar pentru obscenitati si grobianism...Mossadul e notoriu ca neintrecut in astea!
          • -2 (4 voturi)    
            Te deranjeaza adevarul, Siyasi? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:56)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui contest

            Te deranjeaza realitatile, Siyasi?
            Unde ai vazut injuraturi si obscenitati?
            Pana una-alta, n-ai argumente fata de ce am scris, caci ai inceput cu lozinci.
            • +2 (2 voturi)    
              Stephen Hawking (Joi, 12 noiembrie 2015, 1:01)

              contest [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

              e si suporter al Campaniei BDS; a inteles despre ce e vorba in mai putin de doua ore, din spusele Prof. Ilan Pappe, unul din initiatorii BDS Campaign; astfel, lumea de varf stiintific-universitara Israeliana (sionista) nu-si va vedea niciodata implinit visul de a-l primi cu toate onorurile academice in Israel, in vizita, pe cel mai ravnit de universitari geniu stiintific al contemporaneitatii, Stephen Hawking!
    • +1 (3 voturi)    
      Comert curat! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:31)

      contest [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Apartheidul cu eticheta "Made in Israel", nu-i "kosher"!
      • -3 (5 voturi)    
        Kosher sau nu... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 14:38)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui contest

        Kosher sau nu, in Israel nu exista apartheid.
        Dovedesti ignoranta totala.
        Arabii in Israel sunt absolut egali cu evreii si ajung in toate functiile posibile.
        Daca exista acolo apartheid, sunt eu adjunctul Papei.

        Dar se vede ca iti place sa spui asa. Corespunde inclinatiilor tale spirituale.
        • +1 (3 voturi)    
          Dvs. ignorati (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 16:40)

          contest [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

          ca marfurile in discutie nu sunt produse "in Israel" propriu-zis ci in Palestina ocupata (si anexata!), in fabrici si uzine din colonizarile ilegale!
  • -4 (6 voturi)    
    Pentru informare si proportii. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:07)

    A.Corneliu [utilizator]

    Pentru informarea ignorantilor in domeniu.
    In primul rand, e indoielnic daca etichetele vor avea efectul dorit de cei care vor sa vada acele produse boicotate. Oamenii vor continua sa le cumpere, pentru ca nu-i intereseaza balacareala propagandistilor arabofili.
    Acum, cifre concrete.
    Exportul israelian anual spre UE din asazisele teritorii ocupate e de 47 milioane € si e indoielnic daca va suferi de un boicot semnificativ.
    Exportul israelian total anual spre UE este de 28 miliarde €.
    Deci ceeace vrea UE sa eticheteze e 0,17% (deci 0,0017) din intregul import UE din Israel.
    Majoritatea productiei din "colonii" este destinata consumului in Israel si exportului in restul lumii.
    • +2 (2 voturi)    
      Degeaba ai cifre daca nu ai suflet (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:42)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Tot numarind pe degete milioane si miliarde (ca doar la asta va pricepeti cel mai bine, nu?) ai pierdut din vedere esentialul: Israelul ocupa ilegal anumite teritorii (unii ar spune ca ocupa ilegal inclusiv teritoriul statului israel, dar sa nu intram in detalii); omoara acolo oameni nevinovati, inclusiv copii; pe cei pe care nu-i omoara, ii exploateaza fara mila pentru a produce bunuri care-i aduc profit. Despre asta e vorba.
      • +1 (1 vot)    
        "Suflet frumos"... (Joi, 12 noiembrie 2015, 20:04)

        contest [anonim] i-a raspuns lui marcelpanciu

        Recunoasteti-i , va rog, nitelus "suflet", totusi! ;)
        Va amintiti ca era atat de...ingrijorat de soarta muncitorilor Palestinieni ("iubitii tai arabi") in caz ca BDS s-ar solda cu prea mult succes, si, evident, le si plange de mila ca vor ramane fara un "job" si ei!
        Vedeti ca are "suflet", totusi?! ;)
  • 0 (0 voturi)    
    audiatur et ... (Joi, 12 noiembrie 2015, 21:41)

    contest [anonim]

    Omar Barghouti, autorul unui cuvenit raspuns, deloc magulitor pentru UE, intr-un articol "worth reading", recent, in politico.eu:
    http://www.politico.eu/article/the-eu-helps-israel-oppress-palestinians-occupation-rights-violation/
    (multumesc!)