NATO: Summit la Bucuresti pentru intarirea trupelor in Europa de Est/ Germania se opune ca sa nu fie Rusia provocata

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2015, 23:47 Actualitate | Internaţional


Noua tari din Europa Centrala si de Est vor solicita o prezenta sportia a NATO in regiune, ca raspuns la "provocarile de securitate provenite din est si sud", la summitul de la Bucuresti din 4 noiembrie, informeaza AFP. In schimb, oficiali germani citati de Wall Street Journal le-au transmis oficialilor aliati din NATO ca nu vor sa tensioneze relatiile cu Rusia prin amplasarea de baze permanente nato in est, mai ales acum cind armistitiul din estul Ucrainei pare sa fie respectat. Polonia si Tarile Baltice insa preseaza pentru baze militare permanente.

Secretarul General adjunct al NATO, Alexander Vershbow, va reprezenta Alinata la acest summit regional, prezidat de sefii statului roman si polon, Klaus Iohannis si Andrzej Duda. 

In cadrul acestei reuniuni, participantii au convenit sa lanseze un mesaj comun, subliniind importanta unei adaptari strategice a NATO pentru situatia de securitate actuala. 

Tarile reprezentante vor reitera, de asemenea, hotararea de a-si dubla eforturile pentru consolidarea granitei de est a NATO si a Uniunii Europene. 

Conform Wall Street Journal, statele membre vor discuta cresterea numarului de trupe stationate de-a lungul frontierei ruse si punerea lor sub comanda formala a Aliantei, dar Germania nu ar fi de acord cu acest pas "pentru a nu provoca" Rusia.

Reuniunea de la Bucuresti va reuni presedintii Bulgariei, Estoniei, Ungariei, Letoniei, Lituaniei, Poloniei, Romaniei si Slovaciei, precum si presedintele Camerei Deputatilor din Cehia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6675 vizualizari

  • -19 (23 voturi)    
    ce (Joi, 29 octombrie 2015, 0:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cauta johanis acolo nu stiu, poate ca trimis al cirtitei sovietice merkel....
  • +17 (25 voturi)    
    aparent (Joi, 29 octombrie 2015, 1:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    incredibil, dar adevarat, germania se opune bazelor nato in est. Europa se destrama, zi de zi si ceas de ceas. Asa vor merkelii, holanzii si valetul lor juncker, in speranta desarta ca se vor eterniza la putere. Unii cu maimutele, altii cu imperiul sovietic in curs de destramare. E o sansa pentru europa de est, numai de cine cistiga alegerile in USA depinde daca vom avea noroc sau nu.
    • +16 (18 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 29 octombrie 2015, 7:50)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      • -7 (7 voturi)    
        nu fi netot (Joi, 29 octombrie 2015, 10:38)

        rares [anonim] i-a raspuns lui polonyca

        nu tarile est europene vor trupe NATO, asta e doar retorica, ci NATO vrea trupe in estul Europei. Germania are dreptate: de ce sa provoci Rusia, mai ales cand se spune ca armistitiul e respectat? Intai ii provoci ca apoi sa ai de ce te plange.

        Mai iese si Basescu sa ne spuna ca ar trebui sa ne dam cocosi in fata rusilor, sa le raspundem la amenintari, cand noi suntem niste gandacei care putem fi striviti in cateva ore fara mare efort. Asta inseamna sa nu ai minte.
        • +3 (3 voturi)    
          gura netotului (Joi, 29 octombrie 2015, 15:24)

          hihi [anonim] i-a raspuns lui rares

          adevar graieste ! asa e, NATO vrea tari in estul Europei... NATO insemnand SI Romania, Polonia, Cehia ...
    • -4 (6 voturi)    
      lol (Joi, 29 octombrie 2015, 11:01)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Alegerile in SUA nu se castiga ...ci se desmeneaza un castigator. Cum a fost si la noi de altfel.
      • 0 (0 voturi)    
        da (Joi, 29 octombrie 2015, 20:57)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        la voi a fost desemnat putin, micul paranoic de la kriemlin.
  • +26 (34 voturi)    
    mda (Joi, 29 octombrie 2015, 1:14)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Germania a vandut Europa again?
    • +20 (22 voturi)    
      Inca nu, dar negociaza! (Joi, 29 octombrie 2015, 8:14)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Cand stai cu halba in mana si tragi prin mustar un carnat bavarez, ajungi sa ti se para departe Rusia, si chiar emiti impresii asa de conjuctura... ca nu prea ar fi bine... sa nu deranjam!

      Pe bune?

      A uitat cum erau impuscati ca iepurii in gardul de sarma viitor si fost al Berlinului?

      Sa nu deranjam, pai la ce naiba am intrat in NATO daca cea mai mare armata a lumii se scuza sa nu deranjeze?
  • +21 (21 voturi)    
    Festung Europa (Joi, 29 octombrie 2015, 6:20)

    Landser [utilizator]

    E incredibil ca tocmai Germania se opune fortificarii flancului estic.In mod firesc ar fi trebuit ca Germania sa fie cea care sa sustina ideea asta.Ar fi sansa ei ca revenire la statutul de putere militara in Europa!Normal ar fi fost ca Bundeswehr-ul sa aiba trupe pe toata granita estica.Au murit bunicii degaba in est!
    • -1 (5 voturi)    
      Mda (Joi, 29 octombrie 2015, 9:27)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      Multi comentatori pe aici fara habar. Unde vrei sa aibe Germania trupe, cand Germania are interdictie in a-si mai crea armata dupa al doilea razboi mondial? Germania are mai putini soldati decat Romania. Citeste si tu putina istorie si nu mai scrie aiurea. Japonia e in aceeasi situatie. Dar spre deosebire de Romania, Germania stie sa isi tina dusmanii aproape. Nu imi vine sa cred cand vad cum multi cred ca America va interveni pentru Romania sau orice alta tara est europeana in cazul unei agresiuni din partea Rusiei. Romania e doar un pion al americanilor in creearea unui nou conflict si in destabilizarea Europei de est.
    • +4 (4 voturi)    
      Deloc incredibil (Joi, 29 octombrie 2015, 11:05)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      Doar Gerhard Schröder n-a primit degeaba un loc... caldut la Gazprom
    • 0 (2 voturi)    
      Despre Summit (Joi, 29 octombrie 2015, 21:15)

      Carstea [anonim] i-a raspuns lui Landser

      Se opune fiindca ii este frica. Se poate ajunge la razboi in Europa.
  • +19 (25 voturi)    
    Germania se opune fiindca Merkel e lacoma (Joi, 29 octombrie 2015, 8:34)

    emil bobu [utilizator]

    Ea si cu corporatiile care vor sa faca afaceri in Rusia, unde totul merge prost, deci implicit e ieftin.

    Sa nu uitam ca Rusia construieste baze aproape de granita cu Ucraina, ca sa-i poata invada repede pana la Kiev, cand va veni momentul.

    Merkel = Putin
    • +7 (7 voturi)    
      temerea aceasta o am si eu (Joi, 29 octombrie 2015, 9:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      implicit actiunea NSA are sens in acest context privind supravegherea angelikai...Phutin are tupeu...mai am speranta in Manturitorii Americani care il vor reduce la tacere pe Phutin, eliberand Rusia de sub Oprimare implicit amenintarea REaparitiei Imperiului Mujicesc aka uriesiesie
    • -7 (9 voturi)    
      Zau ? (Joi, 29 octombrie 2015, 11:02)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Rusia face baze in Ukraina si SUA are sute de baze pe toata Planeta. Cine-i agresoul de fapt ?
      • +6 (8 voturi)    
        "Rusia face baze in Ukraina" (Joi, 29 octombrie 2015, 12:33)

        emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Qu

        Te-ai dat de gol, o sa te caute FSB-ul...
  • -3 (7 voturi)    
    hehe (Joi, 29 octombrie 2015, 10:21)

    Mazeta [utilizator]

    Plin de postaci anti-occidentali pe aici.
  • +8 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 29 octombrie 2015, 10:49)

    Metec [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    Doar daca... (Joi, 29 octombrie 2015, 10:55)

    z8_GND_5296 [utilizator]

    Dar daca s-ar muta bazele NATO din Germania in Romania sau Bulgaria spre exemplu...ce ar mai zice stimabila doamna Merkel ?
    • +4 (4 voturi)    
      Doamne Ajuta (Joi, 29 octombrie 2015, 12:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui z8_GND_5296

      Ramstein..sa fie in Oltenia..toata Oltenia ar prospera daca S ar Intampla Acest Lucru !
  • +5 (5 voturi)    
    Asa deci (Joi, 29 octombrie 2015, 11:03)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Ei pot face baze la granita cu Ucraina, NATO nu. Ei "se supara", noi trebuie sa stam frumos in banca noastra.
    Ma intreb daca o sa vedem rusi demonstrand in Piata Rosie, cu pancarte pe care sa scrie "Merkel, ia liubliu".
  • +6 (8 voturi)    
    Putin wins (Joi, 29 octombrie 2015, 11:54)

    sile [anonim]

    1. Nimeni nu mai vorbeste de Crimeea, acum ne bucuram ca rusii respecta armistitiul in restul Ucrainei.
    2. Rusii se simt oricum amenintati de faptul ca se invecineaza cu cineva. Nu vad de ce s-ar sfii NATO sa creeze baze aproape de Rusia, de vreme ce Rusia nu se sfieste sa creeze baze in Crimeea. Teritoriu care, formal, nici macar nu-i apartine.
  • +6 (8 voturi)    
    n-a murit ! (Joi, 29 octombrie 2015, 13:07)

    CRMS [utilizator]

    Pactul Ribbentrop Molotov a reinviat si se cheama Merkel-Putin.