UPDATE Suedia: Un tanar imbracat ca Darth Vader a ranit cu sabia cinci persoane intr-o scoala / Un profesor si un elev au murit

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 12:51 Actualitate | Internaţional

Atacatorul din Trollhattan
Foto: Captura Twitter
Un barbat mascat si inarmat cu o sabie a ucis doua persoane si a ranit grave alte doua, joi, intr-o scoala din sud-vestul Suediei, inainte de a fi ucis de politie, scrie AFP.

Purtand o masca ce aminteste de cea a lui Darth Vader din Razboiul Stelelor, atacatorul, ale carui motive sunt necunoscute deocamdata, a patruns in scoala si a atacat mai multe persoan, atat copii cat si adulti.

Aceasta drama rarisima in regatul scandinav s-a produs joi dimineata la Trollhättan, oras industrial aflat la o ora de mers cu masin nord de Göteborg, intr-o scoala "cu probleme", care gazduia 400 de elevi, printre care un mare numar de tineri migranti recent ajunsi in tara.

Atacatorul era un tanar de 21 de ani, a anuntat politia, fara a-i declina identitatea, deocamdata.

Un profesor si un elev au murit in urma ranilor.

Scoala Kronan se afla intr-un cartier popular si un raport al inspectiei generale a educatiei nationale critica insuficienta masurilor de securitate in fata posibilelor amenintari exterioare.

Ultimul atac de acest tip a avut loc in Suedia in 1961, cand sase tineri au fost raniti prin impuscare si unul ranit intr-un liceu profesional din Kungälv.




Citeste mai multe despre   









6122 vizualizari
  • -3 (7 voturi)    
    IATĂ DE CE AU CONFISCAT COMUNIȘTII (Joi, 22 octombrie 2015, 13:29)

    pointless man [utilizator]

    o sabie a lui Cuza familiei mele.
  • +10 (16 voturi)    
    De ce religie era atacatorul? (Joi, 22 octombrie 2015, 13:32)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Asa, de curiozitate.
    • +2 (14 voturi)    
      curiozitatea (Joi, 22 octombrie 2015, 17:10)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Curiozitatea ta este rasista! :))))
      • +1 (1 vot)    
        ... Zau ??? (Joi, 22 octombrie 2015, 18:23)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        ... na nu ma omori !
    • +6 (6 voturi)    
      E ușor de aflat (Joi, 22 octombrie 2015, 18:55)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      După cum era îmbrăcat, cel mai probabil era Jedi.
    • +2 (2 voturi)    
      de data asta e pe invers (Joi, 22 octombrie 2015, 18:56)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      daca citeai atent, vedeai ca scoala era cu "probleme" si acolo erau imigranti multi.
      breivik reloaded. or fi nebuni astia, dar cine i-a adus in starea asta? pai dragutii de politicieni, prietenii arabilor.
    • +2 (2 voturi)    
      ce religie? (Joi, 22 octombrie 2015, 18:59)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      religie extraterestră!
    • -6 (6 voturi)    
      Elementar draga Watson (Joi, 22 octombrie 2015, 19:30)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Din moment ce a atacat un grup de emigranti, 99% ca e crestin ... PAM PAM !
      • -1 (1 vot)    
        observ (Vineri, 23 octombrie 2015, 0:04)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        ca matale ai o problema cu crestinii, nu cu maimutele islamice. Maimutele islamice considera ciinele un animal spurcat, care trebuie lapidat. Asa ca poate te mai gindesti.
  • 0 (10 voturi)    
    Daca era in USA (Joi, 22 octombrie 2015, 13:43)

    BEDE [utilizator]

    Daca era in USA era cu pusca.
    Pare-se ca nebunia asta nu e specifica americana. Si, daca e sa compari ca populatie Scandinavia cu USA, atunci, cu de-alde Breivik si insul asta, s-ar cam putea pune in rand cu americanii.
    Odata parca zicea si in China de de un dement care a atacat cu cutitul mai multe persoane intr-o scoala.
    Ce fel de sabie era?
    Dar cel mai interesant ar fi sa aflam motivele. Cat de nebune ar fi ele, totusi trebuie sa fie ceva motive.
  • +2 (10 voturi)    
    Daca este vorba de un refugiat! (Joi, 22 octombrie 2015, 13:48)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca este vorba de un refugiat, o stfel de scanteie aprinde un conflict national!
    • +4 (6 voturi)    
      nu aprinde nimic (Joi, 22 octombrie 2015, 17:13)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Stai linistit, nu aprinde nimic. Chiar nu cred ca este un refugiat, este mult mai probabil un musulman nascut acolo din parinti emigranti. Sau bunici.
      Dar suedezii sunt extreme de toleranti la comportamentul deviant si uneori criminal daca vine din partea conationalilor lor de religie musulmana. Se intampla des incidente de astea provocate de musulmani acolo, doar ca presa le cam ignora.
      De altfel, la un sondaj recent, marea majoritate a suedezilor erau de accord ca tara lor sa primeasca refugiati musulmani.
      • +2 (2 voturi)    
        presa (Vineri, 23 octombrie 2015, 0:06)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        nu le ignora, ci le ascunde in mod deliberat. Iar papagalii suedezi, ca si fratiorii lor norvegieni, isi merita soarta.
  • +2 (4 voturi)    
    2 morti (Joi, 22 octombrie 2015, 15:59)

    k [anonim]

    1 profesor si un baiat de 11 ani. rip
  • +2 (2 voturi)    
    Se confirma (Joi, 22 octombrie 2015, 21:19)

    Trojan.H [utilizator]

    Darth Vader e o rautate de om.
  • 0 (0 voturi)    
    The empire strikes back (Vineri, 23 octombrie 2015, 1:46)

    hansolopercutia [anonim]

    Rebel Scum!