Mii de partizani si adversari ai miscarii islamofobe Pegida s-au adunat in centrul Dresdei, intr-o atmosfera tensionata

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2015, 20:23 Actualitate | Internaţional

Pegida
Foto: youtube.com
Cateva mii de partizani si adversari ai miscarii populiste si islamofobe germane Pegida, care denunta afluxul de refugiati din tara, s-au adunat luni seara la Dresda, in estul tarii, scrie AFP. Nu s-au semnalat incidente majore.

Simpatizantii miscarii "Patriotii europeni impotriva islamizarii Occidentului" (Pegida, in germana) si-au dat inalnire intr-o mare piata din centrul orasului pentru a serba un an de la crearea acestei formatiuni, in 20 octombrie 2014.

Liderii Pegida spun ca asteapta cateva zeci de mii de manifestanti. Potrivit corespondentului AFP, in jurul orei 16,30 GMT in piata erau cateva mii de oameni, care fluturau drapele germane scandand "Noi suntem poporul", o aluzie la manifestatiile impotriva dictaturii comuniste de la finele anului 1989.

"Merkel, afara!", scria pe o pancarta. Potrivit unui ziar local, politia a intervenit in multime pentru a inlatura o pancarta care o prezenta pe Merkel purtand uniforma nazista pe care crucea specifica era inlocuita cu simbolul euro.

Mai multe manifestatii adversare miscarii au inceput sa se formeze in diverse puncte ale orasului pentru a se indrepta spre mitingul Pegida, pe fondul unei mobilizari importante a politiei.

Potrivit mai multor estimari, adversarii Pergida erau in numar de circa 4.000 - 5.000, la inceputul serii.

Un timp muribunda, Pegida a gasit un nou suflu cu criza migrantilor, care ii hraneste discursul din ce in ce mai radical. Miscarea denunta pericolul islamizarii Germaniei si si-a multiplicat atacurile la cancelarul Angela Merkel, care a deschis portile tarii in fata migrantilor.

Mitingul are loc intr-un climat foarte tensionat, dupa ce o candidata la primaria Koln a fost atacata cu un cutit, sambata, de catre un barbat apropiat mediilor extremei dreapta. Femeia era foarte implicata in primirea refugiatilor. Henriette Reker, internata dupa aceasta agresiune, a castigat alegerile cu peste 52% din voturi.










7236 vizualizari
  • +36 (44 voturi)    
    Locuinte si locuri de munca pt toti (Luni, 19 octombrie 2015, 20:38)

    UE, in pericol [anonim]

    E totusi util de stiut ca ultimul sondaj arata ca cei pro-imigratie sunt minoritari in Germania si ca 52% dintre germani considera ca Merkel a gresit in gestiunea crizei imigrantilor.

    Tot util e sa aflati ca barbatul care a atacat politiciana conservatoare devenita primarita e un somer de lunga durata, de 44 de ani.

    Oficial, Uniunea Europeana are 23 de milioane de someri si multe alte milioane de asistati social, e cel putin imprudent sa aduci alte milioane din afara Europei pentru care nu ai nici locuri de munca, nici locuinte.

    Valul migrator incurajat de cancelara Merkel a lovit intreaga structura a UE, a creat puternice diviziuni intre membri, a degradat imaginea internationala a Europei si a favorizat voturile pentru partide populiste care vor tocmai destramarea UE.

    Pana acum nu se vede nici un fel de avantaj pe termen scurt sau mediu pentru UE in a lasa milioane de ilegali pe teritoriu, iar pe termen lung exista un real pericol al islamizarii, islamul politici fiind un inamic declarat al valorilor civilizatiei europene.
    • 0 (6 voturi)    
      si daca (Luni, 19 octombrie 2015, 21:30)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui UE, in pericol

      Daca Merkel si cu Putin au stabilit la Minsk distrugerea UE ! Un nou pact RM !
    • +8 (10 voturi)    
      vai draga, dar esti sceptic... (Luni, 19 octombrie 2015, 21:43)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui UE, in pericol

      ...eurosceptic, chiar extremist, rasistule!
      Cum adica, cand ti se explica chiar de catre frau Merkel, candidata la Nobel pt. Pace, faptul ca viitorul stralucit al Germaniei sta in infuzia masiva de africani si arabi, tu nu crezi? Nu crezi ca ei vor lucra in uzinele Mercedes pe masini cu comanda numerica, vor proiecta la Siemens si Bosch, vor impinge tehnologia germana pe noi culmi, si vor civiliza natiunea aia de nazisti, aratandu-le adevarat toleranta intru islam, slavit fie numele Profetului pedofil!
    • -3 (7 voturi)    
      ei na (Luni, 19 octombrie 2015, 22:31)

      I [utilizator] i-a raspuns lui UE, in pericol

      locuri de munca sunt, dar de ce sa muncesti pentru 1000 de euro cand poti sta in somaj pe 900?
      • 0 (0 voturi)    
        Alegerea economică (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:23)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui I

        În România sunt vreo 3 milioane de falși șomeri, oameni care trăiesc din agricultura de subzistență, preferată unui mare salariu de vreo 300 euro.
  • +45 (53 voturi)    
    Islamofob e un termen ideologic, inventat (Luni, 19 octombrie 2015, 20:49)

    Totalitarism "corect politic" [anonim]

    O "fobie" e o teama irationala, fara nici o justificare, care conduce la stari medicale patologice, e vorba de boala psihica. A se vedea Dex-ul pt cei care "nu cred" si inghit orice propaganda.

    Ori a folosi "islamofobie" cand e vorba de oameni sanatosi ce manifesta pentru ideile lor e o insulta, o injurie, se sugereaza ca cei care protesteaza contra ideologiei islamice ar fi niste bolnavi mintali.

    Dar cei care protesteaza impotriva venirii Papei sau contra vreunei rugaciuni crestine publice ar fi perfect sanatosi, nu exista termenul de "crestinofob", elita occidentala intelectuala contaminata de stangism nu l-a inventat.

    Frica de consecintele aplicarii ideologiei islamice este una bazata pe fapte, din nefericire, verificabile zilnic la stiri, e vorba de temeri argumentate, nu de chestiuni complet irationale.

    De aceea, folosirea termenului "islamofob" face parte din arsenalul de propaganda, e destinat sa manipuleze si sa stigmatizeze, sa discrimineze si sa impiedice exprimarea libera, duce la ingradirea unui drept individual fundamental.

    In Europa occidentala s-a instalat de mai multi ani un totalitarism ideologic, o "gandire unica" considerata singura acceptabila si "corect politica":

    In numele acestui totalitarism de tip nou sunt interzise sau evitate sistematic referendumurile populare, e doar un exemplu, pentru ca elitele pur si simplu refuza opinia majoritatii, sunt rupte de populatiile europene.

    Devine o datorie morala si o reactie de instinct de conservare de a nu permite unei ultraminoritati politicianiste si eurobirocrate sa dicteze viitorul a 500 de milioane de europeni.

    Altfel, in curand vom avea de ales doar intre doua dezastre, unul islamic si celalalt putinist.
    • +1 (7 voturi)    
      Dixit! (Luni, 19 octombrie 2015, 21:57)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Totalitarism "corect politic"

      "Altfel, in curand vom avea de ales doar intre doua dezastre, unul islamic si celalalt putinist"

      Aia e! Nu mai am nimic de adăugat.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai dreptate cu o observatie (Luni, 19 octombrie 2015, 21:59)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Totalitarism "corect politic"

      Nu stiu daca "islamofob" e un termen consacrat international sau e folosit numai de ziaristii (si cititorii) romani. Inclin sa cred ca ultima afirmatie e cea adevarata. Si asta deoarece e stiut ca, mai ales ziaristii, uita de limba romana si de educatie (daca o au - unii dintre ei) in goana dupa tiluri socante si atragerea de audienta. Numai asa pot sa-mi explic ca vedem in presa pietoni "spulberati
      " pe treceri de pietoni, masini care "aterizeaza" dupe ce au "zburat" ca urmare a unui accident (asta inca nu e chiar asa de grav), si cate si mai cate...
    • +2 (8 voturi)    
      Domnule, mie nu-mi place islamul (Luni, 19 octombrie 2015, 23:22)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Totalitarism "corect politic"

      na, c-am zis-o. Dar nici criminalii care vor cica sa ne apere de islam ucigand norvegieni nevinovati.
  • +35 (43 voturi)    
    IN SFIRSIT POPORUL GERMAN SE TREZESTE ! (Luni, 19 octombrie 2015, 20:52)

    arheopterix [utilizator]

    Merkel afara ! ...Este expresia exasperarii .prevad o radicalizare ampla cu schimbarea intregului joc politic . ,,UE propune si Erdoaga pune conditii ,,NU POATE EXISTA UMILINTA MAI MARE ! Cum adica niste turcaleti semi analfabeti se izmenesc la liderul UE si tembela nu-i rade un dos de laba peste ochi ?Probabil ca asta au invatat-o profesorii ei cind participa la olimpiadele de limba rusa . Da* acum... o sa-i iasa pe nas !
  • +3 (5 voturi)    
    Islamofili (Luni, 19 octombrie 2015, 21:49)

    smc [utilizator]

    Iata un islamofil, dar e cam trist baiatu' ca a fost injunghiat de arabi musulmani pe care i-a "welcomit" in Germania.

    http://www.breitbart.com/london/2015/10/15/makes-sad-says-open-borders-activist-brutally-stabbed-migrant-gang/

    Are si o colega violata de un grup de negri sudanezi, si aia tot activista si islamofila, ca el.

    Karma is a bitch.
  • 0 (4 voturi)    
    Parcă legislația germană pedepsea dur (Luni, 19 octombrie 2015, 22:05)

    @Mishu [utilizator]

    Grupările fasciste sau rasiste naziste. Sau romanizat și ăștia :))
  • +2 (4 voturi)    
    Pana Pegina nu are actiuni masive in Berlin, (Luni, 19 octombrie 2015, 22:06)

    ddutz [utilizator]

    degeaba.
    Oricum, in Koln vad ca s-au mai trezit. Alegerea pramatiei cu 52% este un esec, in conditiile victimizarii ei, prin atentat.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu-mi explic ceva (Luni, 19 octombrie 2015, 22:39)

    Vlad-I [utilizator]

    Nu-mi explic cum reusesc sa tina poporul adormit, este clar ca acest val de emigranti sunt in dezavantajul europenilor. Statisticile arata ca musulmanii deja stabiliti in europa 90% nu si-ar da fata sa se marite cu un european crestin, deci, pe cine aparam ? si pe cine introducem ? Procentaje semnificative ar dori sharia. Multi traiesc din ajutoare sociale, devenid o greutate extra pt. societate. Infractionalitatea este mai mare decat la autohtoni, chiar si la musulmanii nascuti in europa de a 2-3 generatie. Lipsa de interes spre activitati moderne: muzica, teatru, ecologie, stiinta, voluntariat.
    • -1 (5 voturi)    
      nu e adormit (Marţi, 20 octombrie 2015, 0:09)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Sunt mai obisnuiti la ei decat la noi cu multiculturalismul.
      Mergi cu metroul in Franta si ai sa vezi peste 50% negrii,arabi..si asta de multi ani nu de ieri de azi.
      Romania a fost o tara inchisa peste 70 de ani asa ca noi am fi mai treji daca ar navali astia la noi.
      • 0 (0 voturi)    
        Du-te si te culca (Marţi, 20 octombrie 2015, 5:31)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Nu s-au obisnuit chiar deloc. Francezii ii urasc pe emigranti. Daca n-ar exista politie si legi, le-ar face felul la toti.
    • 0 (0 voturi)    
      Iti explic eu (Marţi, 20 octombrie 2015, 10:10)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      "Pana pe mine nu ma deranjeaza, nu ma intereseaza. La noi in oras n-au aparut si nici pe drum spre servici sau la servici nu i-am vazut" Raspunsul unuia dintr-un orasel din apropierea Munchen, pe care l-am intrebat zilele astea ce si cum e pe la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Articolul de mai sus (Joi, 22 octombrie 2015, 7:14)

    Lee Juro [anonim]

    Articolul scris de RM are un titlu de prost gust, si care doar se inscrie pe lista celor de stanga. Nu esti cu islamistii, ei facut "islamofob". De ce? N-are populatia germana (ca si multi alti) dreptul sa nu primeasca emigrant periculosi? CIne sunt 99.99% din teroristii de azi, si chiar teroristii de ieri? Chinezii, hindusii, budistii, crestinii, comunistii, si chiar fascistii? Nu! Si atunci, RM, cum iti permiti sa insulti atatia oameni, care-si iubesc tara, si nu vor ca sa ajunga musulmani in curand, sa fie fortati in acea religie? Ai uitat ce-au facut la Paris, Madrid, Londra, Kenya, Turnurile gemene, si lista e lunga? Sa-ti fie rusine, RM! Eu cer ziarului sa te dea afara imediat. Din pacate, ca tine, sunt multi "politically correct"!