Premierul turc: Drona doborata saptamana trecuta era facuta in Rusia, dar nu era a Rusiei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2015, 13:46 Actualitate | Internaţional

Ahmet Davutoglu
Foto: Agerpres / Tanjug
Drona doborata vinerea trecuta de aviatia turca in spatiul aerian turc din apropierea Siriei era de fabricatie ruseasca, dar Moscova a transmis Ankarei ca nu apartinea Rusiei, a declarat premierul Ahmet Davutoglu, citat de Reuters.

Intr-un interviu televizat, Davutoglu a spus ca e posibil ca drona sa fi apartinut fie fortelor militare siriene controlate de presedintele Bashar al-Assad, fie militiilor kurde, fie altor forte beligerante. El a adaugat ca doborarea dronei a avut un efect de descurajare. Davutoglu a adaugat ca spera ca Rusia sa fie mai atenta in ceea ce priveste intrarea aeronavelor sale in spatiul aerian turc.

Reamintim ca avioane turcesti de vanatoare au doborat vineri o drona care a violat spatiul aerian al Turciei in apropiere de granita siriana. Aeronava fara pilot a fost doborata de avioane ale armatei turcesti dupa ce a fost "avertizata de trei ori", dupa cum a precizat statul major.

Potrivit Reuters, care citeaza televiziunea privata NTV, este vorba despre o drona care patrunsese 3 km in Turcia.

La acel moment, Statele Unite suspectau ca aeronava doborata de turci era o drona ruseasca.

In context, doua avioane rusesti au violat spatiul aerian al Turciei in aceasta luna, iar Ankara a avertizat ca va raspunde daca astfel de provocari continua. Fortele aeriene rusesti au informat militarii turci despre conditiile in care s-au petrecut aceste incidente si despre pasii facuti pentru a evita repetarea lor.










8653 vizualizari
  • -1 (17 voturi)    
    ha haa (Luni, 19 octombrie 2015, 13:52)

    g01an [utilizator]

    astia au avertizat drona de 3 ori inainte sa o doboare :))...
    ce haios suna.

    bine ca nu au rugat-o frumos sa-si schimbe cursul de deplasare.

    pe de alta parte este deranjat ca se respecta un protocol depasit de frica de a nu-si pune rusia in cap. la ce aviatie are Turcia, ma asteptam sa doboare orice zboara spre teritoriul sau si sa impuna "no fly zone" atat asupra teritoriului sau, a Marii Negre de sud si a Siriei.
    • +7 (9 voturi)    
      Gresesti... (Luni, 19 octombrie 2015, 14:36)

      tsg [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Nu se procedeaza ca in codru...ai vazut vanatul si pac l-ai doborat...au procedat foarte ok...daca nu aveau tupeu si le era frica de cineva,nu o doborau...nu declarau nimic presei si toate bune si frumoase...
    • 0 (12 voturi)    
      problema e ... (Luni, 19 octombrie 2015, 14:37)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ca nu are aviatie.... .are F-16..... Si daca aveau banuiala ca e ruseasca mai bine sa o rogi frumos decit sa te bagi in seama cu F-16 ca dupa ea poate sa vina Su-30; e adevarat ca asta nu e cel mai bun avion rusesc dar .....
      https://ro.wikipedia.org/wiki/F-16_Fighting_Falcon
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Suhoi_Su-30
    • -1 (13 voturi)    
      Cu ce drept (Luni, 19 octombrie 2015, 14:50)

      io [anonim] i-a raspuns lui g01an

      Cu ce drept poate Turcia sa impuna No-Fly Zone deasupra unui stat suveran (Siria) sau deasupra spatiului aerian international (Marea Neagra).

      Am impresia ca unii nu gandesc inainte sa scrie.
    • +6 (8 voturi)    
      ba exact asta i-au zis (Luni, 19 octombrie 2015, 15:09)

      Va_ly [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      ..i-au transmis ca a intrat in spatiul aerian turc si au somat-o sa isi schimbe directia. Si nu este nimic de ras, poate doar naivitatea ta, nu era o drona din aia cu care te joci prin parc cu copilul, era un avion in toata puterea cuvantului cu munitie, teleghidat de la sol. Iar somatia nu a fost facuta dronei ci pilotului care o controla, acelasi lucru s-ar fi intamplat si daca era avion cu pilot la bord.
      Dar nah, tu fiind un rambo modern, nu te gandesti ca poate a gresit pilotul si a intrat in spatiul aerian fara sa observe (3 km nu este f mult la ce viteza dezvolta o drona) ... dobori tot ce misca ... da-o dre.aq de diplomatie si cine a inventat-o!
      • -3 (7 voturi)    
        ce nu înțelegi, ești turc? (Luni, 19 octombrie 2015, 15:59)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

        Era o dronă ușoară, fără armament.
      • +3 (3 voturi)    
        teritoriu suveran (Luni, 19 octombrie 2015, 17:00)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Va_ly

        ti se pare ca dinspre siria zboara vreo cursa civila?

        singurii care zboara in teritoriul respectiv sunt rusii si ISIS.

        aviatia turca ar trebui sa raspunda prompt si fara ezitare pentru ca altfel isi pune in pericol viata propriilor piloti, si de asemenea in ragazul de timp acordat o drona militara ar putea culege informatii vitale despre sistemele de aparare turce.

        de aceea nu ar trebui sa stea la discutii. cine nu zboara pe culoare aprobate in acea zona si cu transpondere corespunzatoare este clar ca nu are ce cauta acolo ;)
  • -2 (16 voturi)    
    responsabilitzare (Luni, 19 octombrie 2015, 15:00)

    Mazeta [utilizator]

    Povestea asta cu drona "ruseasca" ar putea duce la o regulă generală: de fiecare dată ar trebui condamnat nu numai utilizatorul, ci și producătorul & exportatorul unei arme.

    Să mai spun care sunt primii trei exportatori de arme din lume?
    • +4 (12 voturi)    
      ba mai mult... (Luni, 19 octombrie 2015, 15:34)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ...ar putea fi condamnat chiar si inventatorul (dronei)
  • +4 (14 voturi)    
    evident. (Luni, 19 octombrie 2015, 15:22)

    un oarecare [utilizator]

    apartine unor omuleti verzi.
    gaspadin mazeta, explica-ne tu te rog!
  • +2 (12 voturi)    
    De fapt , era drona Rusiei... (Luni, 19 octombrie 2015, 15:29)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Dar daca turcii au doborat-o , acum nu mai recunosc !
    • +1 (3 voturi)    
      pai (Luni, 19 octombrie 2015, 16:35)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      ganditi-va cam ce s-ar intampla daca rusii recunosteau ca e a lor?hmmm?
  • +3 (7 voturi)    
    ... (Luni, 19 octombrie 2015, 16:09)

    dragos234 [utilizator]

    Drona era in vacanta in Siria. Exact ca soldatii rusi in concediu in Donbas.