Merkel face promisiuni nemaiauzite Turciei, sub presiunea de a isi pierde functia de cancelar din cauza politicii in problema refugiatilor

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 18 octombrie 2015, 23:39 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel si Ahmet Davutoglu
Foto: Facebook
Tot mai multi politicieni ai Uniunii aflate la putere in Germania critica politica Angelei Merkel in problema refugiatilor. Iar aceasta ar putea-o costa functia. Cel putin asa declara vicepresedintele liberal Wolfgang Kubicki, pentru publicatia Die Welt. „Daca doamna Merkel continua asa, nu mai ajunge anul 2017 ca si cancelar“. El a adaugat: „La un moment dat, politicienii se vor panica si instinctiv vor zice: Merkel trebuie sa plece, caci ea ne-a facut bucata“. Momentan, Merkel se afla la Ankara, unde ii momeste pe guvernantii turci sa ia refugiatii inapoi, in schimbul ajutoarelor financiare, a inlesnirilor de vize si a unei mai apropiate perspective ca Turcia sa intre in UE.

Popularitatea cancelarului a scazut in sondaje, iar evenimentele de ultima ora nu sunt de natura sa linisteasca spritele: un refugiat a fost ucis intr-o altercatie cu un alt refugiat, o candidata la primaria Koln-ului a fost injunghiata de un neamt somer, fost extremist de dreapta, unele lagare cu corturi n-au caldura si locatarii ameninta sa le dea foc, iar prognozele sumbre vorbesc de un milion si jumatate de imigranti in Germania, pana la finele acestui an. „Politica in sandale Birkenstock cuplata cu aroganta morala“ numeste atitudinea lui Merkel, politicianul FDP, Wolfgang Kubicki. 

Si totusi, cancelarul are si aparatori. Coordonatorul pentru refugiati, Peter Altmaier (CDU), s-a opus cererilor venite inclusiv din randurile propriului partid, de a se impune o limita superioara a numarului de refugiati acceptati. Dat fiind numarul mare de cereri de azil, Germania are insa dreptul „sa priveasca mai atent la azilantii refuzati“. De regula, aceasta inseamna ca acestia trebuie sa paraseasca Germania de bunavoie, sau vor fi expulzati. 

„Lasati-ne sa urmarim impreuna scopul ca, dintre aceia care nu au deptul la azil, pe viitor cel putin 50% sa ajunga cat de repede in patriile lor“ a spus Altmaier duminica, la sedinta Tinerei Uniuni de la Hamburg. Aceasta masura ii va privi probabil pe refugiatii economici, ca si pe cei politici din tarile balcanice, declarate acum oficial „tari de provenienta sigure“, adica in care persecutiile politice au incetat.  

Altmaier a recunoscut ca guvernul german nu a fost pregatit pentru „un asemenea val de refugiati”. Insa acum trebuie rezolvata situatia, atat in sensul adapostirii imediate, cat si a integrarii lor viitoare. Politicianul crestin democrat a asigurat ca nu vor avea loc mariri de impozite si taxe, pentru a se acoperi cheltuielile cu refugiatii.  

Insa pana la viitoare sedinta a Uniunii, care va avea loc peste doua saptamani, politicienii responsabili de Interne pregatesc un ultimatum adresat cancelarului, de securizare mai puternica a frontierelor. Gruparea constituita in jurul deputatului crestin-social Hans-Peter Uhl solicita ca unora dintre refugiati sa li se refuze intarea in tara. „Astfel, noi solicitam luarea de masuri ca refugiatii ce, in mod evident, vor sa intre fara motive intemeiate in Germania, sa fie respinsi direct la granite“ a declarat el pentru Bild am Sonntag. 

Atmosfera e impartita, in Germania. Pe de o parte ies in strada cetatenii care manifesta impotriva urii fata de straini. „Festivalul luminii“ ca si cca 8.000 de oameni care au constituit duminica un lant de lumini in zona Branderburger Tor vor sa arate ca Berlinul e un oras deschis si fara prejudecati xenofobe. Pe de alta parte, la granita Germaniei cu Austria, in localitatea Freilassing, o mie de demonstranti mobilizati de partidul nationalist AfD au manifestat contra politicii azilului practicate acum in Germania. 

Situatia se inaspreste si din cauza conditiilor meteorologice, ca si a tensiunilor care se nasc intre locatarii din lagarele de primire, unde conditiile sunt relativ precare. „Satul de corturi“ din parcul Jenfelder Moospark din Hamburg este un exemplu pentru aceasta stare de lucruri, dupa cum relateaza Die Welt. Cincizeci de corturi nu sunt etanse, ploua in ele. In alte corturi (de dimensiuni mari, care adapostesc familii intregi) nu este caldura, caci instalatiile de incalzire au fost facute in pripa si nu functioneaza peste tot. Multi refugiati, mai ales femei si copii, sunt raciti sau sufera de alte boli. 

„Conditiile din corturi sunt catastrofale si de nesuportat“, a declarat o voluntara, ziarului Hamburger Morgenpost. De aceea, exista riscul escaladarii tensiunii. „Refugiatii au amenintat deja ca vor da foc corturilor, ca sa scape din ele“, a relatat un alt voluntar. Autoritatile incearca sa faca locuibile alte sedii, sali si depozite vechi. In orasele Schwedt pe Oder si Cottbus s-a gasit solutia renuntarii temporare la demolarea unor cladiri. Refugiatii urmeaza a fi cazati in locuintele goale de acolo, care vor fi amenajate in acest scop, in scurt timp.










12377 vizualizari
  • +15 (21 voturi)    
    Merkel. (Duminică, 18 octombrie 2015, 23:54)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Nu uitati ca fost secretata de partid la cea mai mare fabrica de confectii, din Germania de Est!
    • +8 (12 voturi)    
      Corect,doar ca la noi.... (Luni, 19 octombrie 2015, 7:09)

      gigiN [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      ...10 milioane de votanti au uitat (sau au vrut sa uite)ca iliescu a fost mult mai sus in pcr !!!
      • +5 (5 voturi)    
        Ai dreptate, (Luni, 19 octombrie 2015, 17:07)

        ionisus [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

        dar care-i diferenta intre iliescu si tariceanu sau basescu, sau constantinescu, sau dragnea, sau ponta, blaga, gorghiu, ghita, etc. etc. etc.?
        Vechea si noua generatie de smecherasi coabiteaza foarte bine de vreo 25 de ani.
        Ei, bine, se mai ciondanesc ei, uneori, pe anumite procente, stim noi toti ce inseamna asta, dar alternanta la coruptie- scuzati, se numeste ...guvernare, rezolva si aceasta mica- mica disensiune, intre factiunile de la ''guvernare'' si cele din ''opozitie''.
        ''Secretari'' noi, metehne vechi....Ce ti-e si cu democratia asta!
    • 0 (4 voturi)    
      Un pic de agent KGB (Luni, 19 octombrie 2015, 12:27)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Si daca vedem cum reactioneaza in raport cu Rusia, chiar ca ne putem gandi.
  • 0 (26 voturi)    
    Cum se traduce corect (Luni, 19 octombrie 2015, 1:24)

    Skeptical [utilizator]

    "Daca doamna Merkel continua asa, nu mai ajunge anul 2017 ca si cancelar“

    ar trebui scris

    Daca doamna Merkel continua asa, nu mai ajunge anul 2017 CA CANCE(LA)R.
  • +16 (22 voturi)    
    Cu regret trebuie sa constat... (Luni, 19 octombrie 2015, 5:33)

    gigiN [utilizator]

    ...ca Angela Merkel ar trebui sa se retraga-uzura,cel putin cea psihica,pare a fi totala !!
    • +9 (11 voturi)    
      solutia stoparii fluxului de refugiati (Luni, 19 octombrie 2015, 10:43)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui gigiN

      m-am gandit mereu ca solutia este cea australiana: nimeni nu este admis fara viza in australia. toate barcile cu ilegali sunt intoarse de catre paza de coasta; fara exceptii! orice persoana gasita in australia fara viza este expulzata de urgenta.
      http://finance.townhall.com/columnists/nickadams/2015/02/20/not-a-single-illegal-immigrant-in-7-months-in-australia-n1959773/page/full

      acum realizez ca poate se pot gasi solutii chiar mai bune. problema reala a europei este merkel, care trebuie inlaturata de urgenta.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e (Luni, 19 octombrie 2015, 17:10)

        ionisus [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        doar Merkel, interesele sunt mari si gasca pe masura.
        Merkel e doar varful de lance.Dar daca se rupe varful, poate se mai taie si altora elanul.
  • +6 (8 voturi)    
    raul facut e iremediabil (Luni, 19 octombrie 2015, 6:31)

    dan.c [utilizator]

    Cel mai bun lucru pe care il poare face e sa se opreasca acum.
    Daca se oprea acum o luna era si mai bine.
  • +9 (11 voturi)    
    cand Germania dicteaza... (Luni, 19 octombrie 2015, 8:29)

    lili [anonim]

    Nu e prima data cand Germania ajunsa numarul unu in Europa aduce riscuri enorme pentru pacea si linistea Europei....cam asa arata Europa si inaintea razboaielor, nu?!
    Cu Germania in fruntea Europei, dictand cum vrea ea... acum face la fel, numai ca lumea de azi inseamna pericolul urias al islamizarii, pericol abia acum vazut de dna Merkel si acolitii ei, e oare prea tarziu?!
    Ma indoiesc eu ca politica de a-i trimite inapoi va avea succes!
    Unde, inapoi?!
    In saracia din tarile lor, ca doar saracia i-a impins pe majoritatea sa plece?!
    Ma indoiesc eu ca amaratii astia se vor intoarce inapoi linistiti si de buna voie la casele lor(daca u...).. cred ca Germania si Europa chiar vor plati urat aceasta EROARE istoria a dnei cancelar de fier ruginit A Merkel.... fereasca-ne Dumnezeu, dar nu cred ca va fi de bine in viitor din cauza greselilor dnei Merkel...
  • +11 (13 voturi)    
    Madama...... (Luni, 19 octombrie 2015, 9:05)

    polonyca [utilizator]

    ............. a luat-o rau pe ulei !!:) Confunda UE cu.......ograda propie ....
  • +8 (10 voturi)    
    Refugiatii ameninta??? (Luni, 19 octombrie 2015, 9:12)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Atunci bagati-i la inchisoare!

    Sau nu aveti loc nici in inchisori?

    Daca au ajuns refugiatii sa ameninte in Germania, inseamna ca Merkel e de rasul curcilor.
  • +10 (12 voturi)    
    tupeu de borfas (Luni, 19 octombrie 2015, 9:53)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    In loc sa se scuze pentru impertinenta de a da ordine altora prin Europa, individa persista in a se substitui institutiilor europene promitand lucruri care nu depind de ea.
    Mai bine s-ar ocupa de spagile si coruptia din industria germana. VW, Siemens, Campionatul de fotbal, Rheinmetall, samd
  • +3 (5 voturi)    
    MERKELOGLU (Luni, 19 octombrie 2015, 10:08)

    Point [utilizator]

    o ia pe aratura.rau.
    1:multikulti is dead
    2:wellcome refugees
    3:turkey,get your refugees back
    cine plateste?ca pe mamaie o doare la basca,poate la voturi.nebuna asta taraste Europa in pragul destramarii
  • +4 (6 voturi)    
    .... (Luni, 19 octombrie 2015, 10:15)

    tirolez [utilizator]

    Nu pot sa nu remarc schimbarea de ton. Nu stiu cand s-a petrecut, eu nu-mi amintesc decat articolul in care dna Rockhoff ne certa ca ospitalitatea romaneasca s-a risipit ca un fum pentru ca nu vrem sa primim si noi refugiati, cum e normal. Vad ca nici macar dna M. nu-i mai vrea. Mai ales ca s-a dus si premiul Nobel pe apa sambetei.
  • +7 (9 voturi)    
    Fără Turcia în UE (Luni, 19 octombrie 2015, 10:55)

    unMoldovean [utilizator]

    Dragi concetățeni,

    Două chestiuni :

    1. Dacă Turcia va intra în UE va avea al doilea număr de parlamentari europeni după Germania pentru că numărul acestora e proporțional cu populația țării. Imaginați-vă ce ar înseamna pentru Parlamentul European intrarea unei țări musulmane așa mari și ce efect ar avea asupra legilor și deciziilor europene.

    2. Acum realizăm de unde au venit brusc atâtea mii de imigranți. Turcia le-a dat drumul ca să pună presiune pe UE la masa negocierilor. Din fericire, ca să intre în UE, toate cele 28 de state trebuie să voteze DA. Unul dacă zice nu, Turcia nu mai intră.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu cred că va avea ... (Luni, 19 octombrie 2015, 13:33)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui unMoldovean

      ... al doilea număr de parlamentari. Eu zic că va fi chiar primul - că turcii bat spre suta de milioane, în timp ce nemţii abia dacă strîng vreo 80 ...
      • 0 (0 voturi)    
        Deşiiii ... (Marţi, 20 octombrie 2015, 9:31)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

        ... într-adevăr, la recensămîntul lor din 2014, au reieşit vreo 77 de milioane de turcaleţi ... le suflă în ceafă la nemţi, care cică ar fi 81 de milioane.

        Dar, dacă punem la bătaie şi sporul populaţiei ...
  • 0 (0 voturi)    
    Turco-rusia (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:54)

    gogu [anonim]

    Turcia a dat drumu la imigranti ca plan anti Europa a rusiei, iar ciocnirile de avioane turco-ruse sunt praf in ochi ca plaiesii de europeni sa creada ca nu exista intelegere turco-rusa.

    Partea proasta este ca TURCIA a intrat imn jocul RUSIEI si TURCIA va fi CALUL TROIAN AL RUSIEI impotriva EUROPEI. Ce nu stie TURCIA este ca RUSIA o programeaza pentru destramare, iar cand TURCIA va fi izolata de Europa si USA, Turcia va fi prima calcata in picioare de RUSIA. Atunci, Europa si USA vor spune: BRAVO RUSIA, da-i TURCIEI ce a vrut, alianta cu tine, si vor bate din palme, si vor sta si vor privi cum TURCIA este calcata in picioare. Pacat Turcia, mare piatra de gat ti-ai legat cu aceasta RUSIE.