Angela Merkel promite investitii germane daca Ucraina combate coruptia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 15:02 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres
Cancelarul german Angela Merkel a presat sambata Ucraina sa combata coruptia si sa limiteze influenta oligarhilor, afirmand ca oamenii de afaceri germani sunt gata sa investeasca acolo daca sunt asigurate conditiile adecvate, relateaza Reuters.

Merkel a facut aceste remarci inaintea unei vizite la Berlin a premierului ucrainean Arseni Iatseniuk, ce va avea loc vinerea viitoare, cand cei doi lideri ar urma sa deschida o conferinta economica germano-ucraineana in cadrul careia vor fi explorate posibilitatile de investitii.

Laudand Ucraina pentru "drumul curajos" asumat, Merkel a subliniat insa ca tara are inca multe de facut pentru a atrage investitorii straini si ca trebuie sa puna in practica un cadrul legislativ corect.

"Rolul dominant al oligarhilor trebuie limitat, oamenilor trebuie sa li se ofere transparenta, coruptia trebuie combatuta", a spus Merkel intr-un podcast.

Cancelarul german a mai adaugat ca nu vede amenintata furnizarea de catre Rusia a gazelor naturale pentru Ucraina.

Joi, Merkel a afirmat ca intrevede un "licar de speranta" pentru o solutie politica la criza ucraineana, dar a insistat ca sanctiunile impotriva Rusiei ar putea fi ridicate numai dupa ce planul de pace de la Minsk este pe deplin implementat.










1079 vizualizari
  • -1 (15 voturi)    
    Coruptia? (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 15:27)

    Airwaves [utilizator]

    Care coruptie? Aia cu CM de fotbal? Cu VW? :)
  • -8 (14 voturi)    
    ce inseamna coruptie ? (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 16:19)

    serban [anonim]

    In loc sa fie furata Ucraina de chazarii trecuti la iudaism, care traiesc acolo dinaintea Rusiei Kievene ,sa fie prin jecmanita conform statului de drept de adeptii iudaismului de pe alte meleaguri prin intermediul societatilor anonime multinationale .
    Se uita in jur si vad exemplul romanesc
    Din Romania dodoloata cate o farmitura ramane pe plan local , se mai strecoara o coaje uscata la Bucuresti si "miezul" este al strainilor
    • +11 (11 voturi)    
      Aberezi! (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 17:15)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui serban

      Mai lasă-ne cu aberațiile tale naționalistoide care prind bine la dezinformați si la ignoranți. Du-te in statul Islamic sau in Iran sau in Gaza terorista si bombardează-i de acolo pe evreii pe care ii urăști tu asa de mult. Du/te învârtindu-te Ca romania nu are nevoie d-alde ca tine.
  • +6 (12 voturi)    
    Si noi, la fel (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 16:33)

    aniod [utilizator]

    Promitem investitii in Germania, daca Germania combate coruptia.
  • -4 (10 voturi)    
    curat murdar..... (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 16:56)

    eli [anonim]

    Hotii striga hotii,cat de naivi sint unii guvernanti dau totul pe nimic.Investitiile apar ca ciupercile dupa ploaie dupa ce o tara s-a autodistrus,ce favor le fac nemtii la ucrainnieni ca si cind merg acolo pentru cistigul localnicilor si nu al lor propriu .Asta a fost rolul MaIDANULUI sa ,,dispareti voi ca venim noi"CURAT MURDAR COANE FANICA..........
  • -4 (8 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 17:07)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Promitem salarii chinezesti, schimburi de 12 ore si profituri direct in bugetele Germaniei!
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 17:12)

    klaudyuxxx [utilizator]

    n-au investit in Romania care e parte a UE cu progrese f mari fata de Ucraina, si vor investi acolo... Hai sa fim seriosi
  • -2 (6 voturi)    
    deci.,.. (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 18:27)

    liviu_ [utilizator]

    tara cu cele mai mari scandale de coruptie... cred ca ever... investigheaza daca alta tara lupta impotriva coruptiei...
    asta e o gluma nu?! sau cumva suntem intr-un film?!
    poate Merkel ar trebui sa vada cum e cu CM2006 si cu VW in jermanica ei si apoi sa arate pe marele justitiar
  • 0 (2 voturi)    
    Ucraina (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 22:28)

    UpNext [utilizator]

    este insusi numele echivalent coruptiei, cum vaslui, devenit substantiv comun, este echivalentul betiei, violului si furtului.
  • -1 (3 voturi)    
    Haha (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 22:34)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    La atatea minusuri, sa inteleg ca socialul si alocatia nemteasca v-au spalat si pe creier cu "deutschland uber alles!" :)))
  • -1 (3 voturi)    
    INVESTITII (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 23:21)

    Joseph18 [utilizator]

    Investitiile in doritul "val de imigranti" va inchiti mai multi bani decat isi imagineaza Merkel.
  • +1 (3 voturi)    
    Sa-si dea demisia ! (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 23:55)

    Vlad-I [utilizator]

    Banuiesc ca nu a spus si ultima conditie, investitii contra o cota de musulmani bagata pe gat ucrainienilor.
  • +1 (1 vot)    
    Korruption in Germany (Duminică, 18 octombrie 2015, 11:04)

    Jon XYZ [anonim]

    Foarte interesant, Dna Merkel mentioneaza despre reducerea coruptiei in Ucraina, in timp ce ea este incapabila de combatere a coruptiei in Germania.

    Germania este o tara cu coruptie institutionalizata la toate nivelele: Justitie, Procuratura, Min Justitie, Comert, etc. cea mai corupta tara din Europa, impreuna cu Franta, Spania si Comisia Europeana.

    Probabil ca vrea sa spuna ca daca la 1 DM investit nu scoate 3 DM, atunci Ucraina este corupta. Acesta este sistemul de masurare al coruptiei. in Germania.

    Insasi Transparency International, bazata in Germania, este o institutie cu probleme de moralitate, esti baiat bun si dai contracte "productive" atunci ai o rata scazuta a coruptiei.
    • +1 (1 vot)    
      Adaugari (Duminică, 18 octombrie 2015, 16:17)

      Jon XYZ [anonim] i-a raspuns lui Jon XYZ

      De fapt asa-zisele succese in combaterea coruptiei in Germania, sunt succese de fapt ale altor tari:
      - In scandalul SIEMENS, SEC (Instiutia US impotriva coruptiei) a initiat actiunea, si nu jigodiile de la procuratura din Munchen
      - VW - US a actionat din nou
      - Alte coruptii descoperite de catre Marea Britanie in co-operare cu US: manipularea ratei dobinzilor

      Coruptia in Germania este de fapt sustinuta de catre statul German, care similar ca Franta si Spania inchide ochii larg la ilegalitatile comise.

      Asteptam ca autoritatile romane sa inceapa operatiunea EADS, sunt documente care pot sa fie furnizate si careaa arata coruptia EADS in toate proiectele internationale.

      Multumim colegilor care au comentat despre coruptia Siemens in Bulgaraia, asa este, si sete o violare a acordului SEC/Procuratura Germana - Siemens.

      Companiile germane falsifica tot ce se poate, cam totul este fake. Nu acuzati China nu are legatura cu coruptia Germaniei.

      O tara frumoasa, moderna, care are coruptia la nivelul Etiopei sau Burkina Fasso.

      Dnule Iohannis - ca nativ German, cum acceptati ca aceste nulitati sa controleze Romania prin MCV? Au competente sau sunt fake in China?