Viktor Orban: Islamul nu apartine spiritual Europei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2015, 12:01 Actualitate | Internaţional

Premierul Ungariei, Viktor Orban
Foto: Comisia Europeana
Premierul populist ungar Viktor Orban, adeptul unei linii dure in ceea ce priveste migrantii, afirma ca islamul "nu apartine, spiritual, Europei" si stabileste regulile "unei alte lumi", intr-un interviu care va fi publicat sambata de saptamanalul german Focus, potrivit AFP.

"Islamul nu a apartinut niciodata Europei, s-a invitat aici", a declarat Orban, justificand opozitia sa fata de primirea in Europa a sute de mii de azilanti veniti in majoritate din tari musulmane prin grija sa de a "apara" "valorile culturale" europene.

Premierul ungar a facut totusi o concesie si a acceptat ca muncitorii turci veniti in anii 1960-1970 in Germania, care se confrunta cu o criza a fortei de munca, desi de religie musulmana, "apartin istoriei Germaniei si, deci, Europei".

"Dar spiritual, islamul nu apartine Europei. Este o suma reguli care apartine unei alte lumi", a continuat Orban, plangandu-se ca are "dreptul sa emita nicio indoiala" in fata germanilor si a francezilor in ceea ce priveste o societate multiculturala. "Noi, in Ungaria, decidem noi insine daca vrem sau nu. Si nu vrem", a subliniat el.

Seful guvernului ungar, care a asimilat mereu migrantii care vin zilnic cu miile in Europa cu simpli "refugiati economici, considera ca "nu toata lumea are dreptul la o viata in Germania sau in Ungaria. Doar cei care muncesc pentru asta".

Intr-un interviu acordat la inceputul lui octombrie pentru radioul ungar Kossuth, el spunea ca migrantii sunt in proportie de cel putin 80% "barbati tineri, un grup care seamana mai mult cu o armata decat cu refugiati". Potrivit cifrelor Inaltului comisariat al ONU pentru refugiati si celor ale UNICEF, o treime din refugiati sunt femei si copii.

Orban a pledat la finele lui septembrie pentru un sistem de "cote mondiale" destinat repartitiei migrantilor.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3821 vizualizari
  • +22 (24 voturi)    
    Corect (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:12)

    George [anonim]

    Afirmatiile lui Orban sunt corecte. Oricat nu ne-ar place de el ca personaj, nu putem sa nu-I dam dreptate. Germania si Franta n-au decat sa se islamizeze, daca asta doresc politicienii iresponsabili, corupti si incompetent care conduca aceste tari..
    • -4 (4 voturi)    
      Ungaria apartine spiritual Europei ????? (Vineri, 16 octombrie 2015, 19:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui George

      Ganditi-va ce ss-a intamplat in 1948, in primul si, mai ales, in al doilea razboi mondial. Orban, ciocu mic asiaticule.
  • +18 (20 voturi)    
    Si nu are dreptate? (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:15)

    dan [anonim]

    Deci sa imi zica mie cineva cu argumente solide ca nu are baiatul asta dreptate. Nu sunt eu un fan orban, dar parca l-as vota numai pt declaratiile astea.
    • -7 (17 voturi)    
      discursu... (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:47)

      capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui dan

      orbanului este gresit rasist si xenofob,

      hitler vorbea la fel despre cultura evreiasca,

      este regretabil din prisma faptului ca inclusiv natiunea orbanului este un produs al unor migratori care anterior asezarii in Campia Panoniei nu existau,

      in realitate istoria Evropei s`a intersectat de destule ori cu cultura islamica,

      pt. cei care n`au deschis de mult cartea de istorie am sa reamintesc ca dupa decaderea ce a urmat in Evropa dupa desfiintarea Imperiului Roman islamul a avut propria renastere culturala, care a precedat renasterea italiana,

      era sa uit, islamu` a exista in unele parti ale Evropei occidentale inainte de crestinism si ma refer la sudu` Spaniei,
      si a lasat ceva in urma,

      binenteles biserica catolica a reusit sa ii civilizeze pana la eliminarea completa.
      • +14 (16 voturi)    
        Analfabet si ignorant scrie pe tine (Vineri, 16 octombrie 2015, 14:52)

        George [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

        Islamul a "existat" in sudul Spaniei exclusiv ca o consecinta a invaziei islamice inceputa in secolul VIII de catre Umayyazi. Esti si ignorant si analfabet. Cum spune cineva adevaruk, cum sar ignorantii de constructie interioara marxita sa-l infiereze ca fiind xenofob, rasist, extremist, nationalist sau mai stiu eu cum... Mai scuteste-ma cu islamul tau... A adus si aduce numai nenorociri in intreaga lume. Islamul a ramas blocat intr-un ev mediu intunecat si este ca religie, tintolerant si violent. Pana si presedintele Egitului, om deschios la minte, a declarat raspicat ca religia islamica trebuie sa se reformeze cumva, pentru ca asa cum arata si se manifesta ea astazi, reprezinta si este perceputa inclusive de unii musulmani ca fiind un grav pericol pentru intreaga umanitate. Este singura religie care promoveaza explicit intoleranta religioasa fata de alte religii. Tot ce nu e islamic trebuie ucis sau, in cel mai fericit caz, convertit, cam la asta se rezuma, pe scurt, rin esenta, eligia islamica. E un trist adevar pe care multi il ocolesc in a-l spune.

        P.S. Sfat: Mai pune mana pe carte.
        • +5 (5 voturi)    
          Felicitari (Vineri, 16 octombrie 2015, 17:46)

          mopsu [utilizator] i-a raspuns lui George

          pentru comentariu. Am mai spus-o, am un vecin iranian care-si bate nevasta, romanca, copilul merge cu capul in pamant, asta in tara care l-a primit, iar capulsatului sa incerce asa ceva in Iran si-l vad atarnat de o macara , Intr-o piata din Teheran....
        • +4 (4 voturi)    
          Orban... (Vineri, 16 octombrie 2015, 19:09)

          luiz [anonim] i-a raspuns lui George

          ...singurul barbat adevarat din politica europeana ! Are curajul de a spune lucrurilor pe nume si mai ales,pune mai presus de orice fiinta nationala si respecta vointa ungurilor...care nu sunt dispusi sa munceasca pentru ca altii sa paraziteze, indiferent de unde ar veni si cate motive ar avea sa ia drumul exilului !
  • +14 (16 voturi)    
    bravo (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:17)

    xanti [utilizator]

    L-au facut dictator dar e singurul premier cu viziune.
    Din pacate Ponta tace ,mare las.
  • +18 (20 voturi)    
    incepe sa-mi placa de ungurul asta (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:26)

    cristi [anonim]

    "Orban a pledat la finele lui septembrie pentru un sistem de "cote mondiale" destinat repartitiei migrantilor. "
    vine arabul ala de la ONU sa ne spuna noua, europenilor, ca trebuie sa primim toti primitivii islamisiti aici. numai europa exista pe planeta asta?
  • +17 (17 voturi)    
    si... (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:31)

    ion [anonim]

    unde este ceva gresit in ceea ce spune ?
  • +19 (19 voturi)    
    Orban zice bine (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:35)

    smc [utilizator]

    Cum e posibil ca, din tot continentul European sa fie abia un singur presendinte, care sa aiba curaj sa vorbeasca si sa actioneze in interesul poporului sau?

    Toti ceilalti incapabili care se sufoca in corectitudine politica trebuie inlaturati urgent.

    Ca sa nu mai vorbim de tradatori gen Merkel care lucreaza impotriva propriului ei neam.

    Asta trebuie spus clar si raspicat: Islamul nu are ce cauta in Europa! De altfel nu are ce cauta nicaieri pe planeta, pentru ca intoxica mintea omului si impiedica progresul societatii.

    Dar macar aici, pe pamanturile noastre, sa ne aparam de el!
  • -13 (21 voturi)    
    Incalificabil (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:37)

    Radu [anonim]

    Nu sunt simpatizant al Islamului si nu ma vad avand vreo afinitate in directia asta. Mi se pare totusi incalificabila abordarea asta. Nu va duce decat la prozelitism.

    Ganditi-va ca asa era si in vremea Imperiului Roman cu primii crestini. Nu aveau nici o afinitate culturala si erau dati la lei.Rezultatul=o Europa crestina.
    • +2 (6 voturi)    
      Hmm (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:32)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Nu as baga totusi mana in foc ca a fost cel mai bun rezultat. :)
    • +2 (2 voturi)    
      da (Vineri, 16 octombrie 2015, 22:12)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      si ce-a nascut camarade islamul in doua mii de ani?
      Dar crestinismul? Civilizatia europeana are background crestin sau islamic? De unde provine islamul? Dar crestinismul? Provine sau nu islamul din compilatia iudaismului si crestinismului facuta de un pedofil singeros? Are sau nu crestinismul, dincolo de iudaism, influente puternice greco-romane?
  • +20 (20 voturi)    
    Pai are dreptate (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:45)

    Idealistu [utilizator]

    Nu inteleg ce este inexact in aceste declaratii. In primul rand ca nimeni nu i-a intrebat pe cetatenii tarilor din UE, daca doresc sa primeasca acest val de imigranti.
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:47)

    pathfinder [utilizator]

    CORECT!
  • +17 (17 voturi)    
    Orban GINDESTE REALITATEA (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:48)

    faraoculti [anonim]

    si,de aceea,are DREPTATE. Toate afirmatiile sale sunt de BUN SIMT si sunt,de aceea,APROBATE de toate POPOARERLE Europene. Am stat in Vestul Euroopean si stiu din contacte directe ca Europenii RESPING orice "societate" MULTIRASIALA (numita, inselator, "multiculturala"),care li s-a IMPUS,prin politicieni tradatori,care au votat legi multirasiale fara acordul popoarelor europene,iar acum nu mai pot nici macar sa VORBEASCA in sensul APARARII IDENTITATII de RASA !!! Am discutat cu ziaristi francezi,care mi-au spus ca "intelectualii" de stinga nici macar nu mai recunosc termenul stiintific de RASA !!! Si nici nu lasa pe altii sa recunoasca aceasta realitate ! Acesti "intelectuali" stingisti,care isi spun "Iluminati",au instaurat,in Europa de Vest,o DICTATURA GLOBALISTA,in care ALBII Europizi au fost vinduti la RASE NE-CREATOARE,NE-Europide
    (din Asia,Africa si Americi),care sunt ADUSI aici,prin TRUCURI ("refugiati","migranti economici" etc),cu statutul secret de STAPINI ai Europizilor si,in final EXTERMINATORI ai acestora,adica a NOASTRA !
    Viktor Orban STIE acestr planuri secrete si iresponsabile si are CURAJUL de se OPUNE si de a SPUNE niste ADEVARURI de BUN SIMT.
    NEBUNIA "intelectualilor" de STINGA ("liberali", "democrati" etc),care isi SINUCID propria rasa si identitate va fi OPRITA de OAMENI de BUN SIMT,atit politici cit si neimplicati politic.
    NORMALITATEA si BUNUL SIMT vor INVINGE.
  • +11 (15 voturi)    
    ce urmeaza (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:50)

    tepesvoda [anonim]

    Dupa fanatismul religios din perioada inchizitiei Europa a devenit o lume toleranta uneori prea toleranta. Acest lucru il va plati scump Europa. Unii indivizi se folosesc de bresele sistemului democratic din Europa si in scurt timp vom avea alte atentate. Ar trebui acesti emigranti sa plece in SUA care a finantat dezordinea din orient recunoscand ca a bagat peste 500 milioane de dolari numai in rebeli din Siria
  • -8 (14 voturi)    
    Corect dar... (Vineri, 16 octombrie 2015, 12:59)

    banel [utilizator]

    Este valabil pentru orice religie radicala, sau interpretata si aplicat intr-un mod radical.

    Islamul este cel mai bun exemplu, dar sa nu uitam nici ortodoxismul local cu a sa implicare in politica, evaziune, manipulare, coruptie.
    • +12 (12 voturi)    
      mere cu pere (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:17)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui banel

      Nu prea am auzit de ortodoxi care sa se detoneze in locuri publice in numele lui isus. sau daca or fi, la fiecare exemplu cu un astfel de ortdox, gasesc 1000 cu adoratorii profetului pedofil.
      • -6 (8 voturi)    
        cauta atacurile la centre medicale din SUA (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:37)

        wasp [anonim] i-a raspuns lui Irizat

        Unde ultraortodocsii locali (albi și bune creștini) pun bombe ca să distrugă locul Satanei (adica clinica unde se pot face avorturi).
        • +5 (5 voturi)    
          si astia ... (Vineri, 16 octombrie 2015, 16:07)

          maria [anonim] i-a raspuns lui wasp

          sunt dusi, dar macar e adevarat ca si avortul este tehnic vorbind o crima.
          Dar sa mai faci alte crime punand bombe ca sa ucizi niste nefericite este o crima in plus.
        • 0 (0 voturi)    
          fugi de aci cu povestile aiuristice (Sâmbătă, 17 octombrie 2015, 21:12)

          mihaitzateo [utilizator] i-a raspuns lui wasp

          Fugi mai de aci,ca nu a pus bombe vreun crestin in SUA,sa distruga o clinica de avorturi.
          Dar sa nu te miri daca vezi avorturile interzise in statul Texas.
  • +11 (11 voturi)    
    De acord (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:04)

    eugen6215 [utilizator]

    Sunt total de acord cu Orban!
  • -14 (18 voturi)    
    serios? (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:04)

    basilicus [anonim]

    Parcă nici creștinismul nu s-a născut la Munchen sau Budapesta, ci tot într-o zonă orientală, pe lângă Ierusalim.....

    Iar Isus n-a fost nici blond, nici norvegian, nici elvețian, ci născut la Bethleem, în Palestina.

    Totuși, creștinismul a câștigat bătălia cu alte religii din spațiul astăzi Europa, pe care le-a etichetat ”păgâne” și a devenit european!
    • +12 (12 voturi)    
      subiectul este altul (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:20)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui basilicus

      discutam aici despre civilizatie vs primitivism agresiv. daca in europa crestinismul a creat o civilizatie, nu e nimic rau, dimpotriva. dar in momentul asta, nu aparam o religie, ci o civilizatie aflata sub asediul primitivilor si al politicienilor corupti si tradatori, care trebuie inlaturati urgent si judecati.
      • -8 (10 voturi)    
        iar Orban (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:44)

        basilicus [anonim] i-a raspuns lui Irizat

        e cel mai în măsură să decidă cine sunt primitivii și care sunt politicienii corupți și trădători, toți de înlăturat (prin ce metode ne-primitive?) pentru că este......ce?
  • +11 (11 voturi)    
    Cand (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:24)

    xolv [utilizator]

    Democratia lliberala si capitalismul vor fi produsul islamului, si nu al crestinismului protestant, atunci da, islamul va face parte din Europa. Islamul e inca in secolul IX pentru ca nu are nici concept de drept laic inafara dogmei religioase, nici institutii care sa serveasca prosperitatii. Daca viitorul Europei sunt shaormarii si turnatoarele de copii intretinute, atunci jos palaria in fata globalistilor neo-marxisti !!
  • -9 (13 voturi)    
    ungurii, cândva....? (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:32)

    ana maria [anonim]

    Nu veneau și ei în Europa din altă lume? Nu s-au stabilit aici pentru că le-a plăcut locul? Nu s-au creștinat relativ târziu?

    Sau ei ai apărut spontan, de sub apele Balatonului, cu aripi de înger, călări pe cruci?
    • +6 (8 voturi)    
      an maria (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:45)

      leichnam nicolae [anonim] i-a raspuns lui ana maria

      vai vai. daca atat pricepi, e pacat sa-ti pierzi timpul citind sau dandu-ti cu parerea. parerea mea
    • +8 (8 voturi)    
      diferenta URIASA este ca... (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:54)

      maria [anonim] i-a raspuns lui ana maria

      Ungurii s-au crestinat, s-au modernizat, fac parte din civilizatia europeana, pe cand cei care nu stiu decat de Coran traiesc si acum ca in secolul 7, femeia e proprietate, cei de alte religii sunt dispretuiti, eventual trebuiesc ucisi....Femeia care iese pe strada fara capul si eventual fata acoperita este considerata o femeie de moravuri usoare care merita ce e mai rau.NU pot sa cred ca exista astfel de oameni in timpurile noastre si mai mult sunt tolerati.
      Problema e ca ei nu vor sa se schimbe si sa accepte valorile europene, pentru ca religia lor spune altceva, iar ei urmeaza religia. In Europa avem nevoie de oameni moderni, care respecta viata, care respecta femeia ca pe un egal al lor si care se supun legilor laice ale unei tari.
  • -2 (12 voturi)    
    Ip, Moisei, Tresnea - dacă tot vorbim de istorie! (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:42)

    lectia de istorie [anonim]

    Acolo, când masacrau români (buni, creștini!) tot valorile spirituale europene apărau?

    Și ce căutau ei în TRansilvania? Vorba lui Orban, ”s-au invitat” acolo și au masacrat ce-au găsit....

    Mă miră totuși numărul de fani (postaci) care apreciază astfel de poziții.
    • +8 (12 voturi)    
      Bati campii (Vineri, 16 octombrie 2015, 14:56)

      George [anonim] i-a raspuns lui lectia de istorie

      Cele invocate de tine n-au absolut nici o legatura cu subiectul. Esti doar un alt biet diversionist care bantuie pe forumuri in lipsa unor preocupari serioase...
    • +7 (9 voturi)    
      lectia de istorie (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:31)

      gradinar [anonim] i-a raspuns lui lectia de istorie

      Nu iti dau un minus pentru ca nu il meriti, dar te rog spune-mi ce legatura are ce ai zis tu cu tema articolului?
      Probabil ca daca era un articol despre meciul de fotbal Ungaria-Romania tu tot despre Ip si Treznea ai fi scris. Este?
    • +6 (6 voturi)    
      in istorie (Vineri, 16 octombrie 2015, 16:03)

      maria [anonim] i-a raspuns lui lectia de istorie

      s-au intamplat multe atrocitati. Cei care le-au comis sunt morti de mult. Nu trebuie acuzati cei care traiesc acum pentru faptele unora care au murit, desi poate in ADN lor sau pastrat ceva legaturi... asta e o abordare gresita, care nu duce nicaieri.
      Fiecare trebuie sa fie raspunzator de faptele sale.
      Intre migratia care a fost atunci si ceea care se intampla acum sunt mari diferente. Acum in Europa exista state suzerane, populate, care au legi si au un cuvant de spus in ceea ce priveste lumea in care traiesc. De asta exista granite. Altfel s-ar aboli granitele, tarile si natiunile si fiecare are merge sa se instaleze unde are chef...Cam asta se intampla acum si rezultatul este haos si probleme...
    • +2 (2 voturi)    
      Razboi si islam (Vineri, 16 octombrie 2015, 21:32)

      Zetko [utilizator] i-a raspuns lui lectia de istorie

      Sa nu vorbim de altii, http://stiri.tvr.ro/povestile-razboiului-masacrul-de-la-odessa_60506.html

      Sunt crime de razboi.

      Despre subiect, ca islamul apartine sau nu europei, nu asta e de fapt problema cat faptul ca e un pericol. Islamul nu propune o cale spirituala de urmat celor ce doresc sa-l urmeze, islamul impune o singura cale tuturor.
  • -7 (7 voturi)    
    sancta simplicitas! (Vineri, 16 octombrie 2015, 13:52)

    mimi de la secretariat [anonim]

    Orbane, ești ca baba aia care mai punea un pai pe rugul lui Jan Hus (prededesorul reformatilor care vor produce capitalismul!!) ars de către biserica catolică (aia civilizata si spiritualizata) pentru erezie (adica pentru vorbe......nu fapte!)

    Ehe..ce vremuri, puteai arde pe oricine doar pentru că a spus ceva în afara dogmei (crestine, europene!), unii ar vrea să se întoarcă.....
  • +2 (8 voturi)    
    Sa il alegem pe Orban presedinte al Romaniei (Vineri, 16 octombrie 2015, 14:11)

    K Terinca [anonim]

    Le zice pe bune si pe fata, nu ca al nostru "scoatedouavorbeinzeceminutesialeadoarineptii" .
    Propun sa il alegem pe Orban in locul lui Klaus.
    Hai, sariti cu cu minusurile :)
  • +8 (8 voturi)    
    Orban (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:07)

    Droopy [anonim]

    E singurul politiician european care are curajul sa spuna lucrurilor pe nume. Si bine face. Eu cred ca nu intamplator vorbeste si pe gustul nostru, suntem popoare vecine si avem viziuni foarte apropiate . La scara europeana ori exista un joc mai mare, nefast, ori sunt toti drogati, pur si simplu, ma refer tot la politicieni. Eu vad o oportunitate in aceasta criza pentru o apropiere intre Romania si Ungaria, pe termen lung, o reasezare a relatiilor si formarea unui pol a UE in Est, impreuna si cu alte tari din zona, ca sa putem avea o voce la Bruxelles, individual nu contem deloc.
  • +7 (7 voturi)    
    la fel zicea Gen. De Gaullle in anii '60!! (Vineri, 16 octombrie 2015, 15:34)

    lili [anonim]

    Acum 50 de ani Generalul De Gaulle Presedintele Frantei a dat independenta Algeriei si a explicat de ce Franta nu poate si nu va putea sa-i integreze pe musulmani.
    Daca ar tine acest discurs astazi ar fi aclamat la nivel european.
    Diferenta e ca nimeni nu mai poate vorbi astazi din punctul de vedere al unui popor, toti liderii vorbesc din punctul de vedere al ​E​uropei ca si cum ar exista vreunul.
    Cititi si admirati coerenta discursului.

    „E foarte bine ca exista francezi galbeni, negri sau tuciurii. Arata ca Franta e deschisa tuturor raselor si ca are o vocatie universala.Dar, cu conditia ca ei sa ramina o mica minoritate.Daca nu, Franta nu va mai fi Franta. Suntem totusi, inainte de toate un popor european de rasa alba, de cultura greco-latina si de religie crestina.
    Sa nu veniti sa povestiti basme. Musulmanii? V-ati dus sa-i vedeti?
    I-ati privit cu turbanele si djelada-urile lor? Vedeti bine ca nu sunt francezi. Cei care propovaduiesc integrarea au un creier de colibri, chiar daca sunt foarte savanti. Incercati sa integrati uleiul si otetul, agitati sticla si dupa o vreme se vor separa din nou. Arabii sunt arabi, francezii-francezi.credeti ca populatia Frantei ar putea absorbi 10 milioane de musulmani care miine vor fi 20 si poimiine 40? Daca noi facem integrarea(Franta cu Algeria) daca toti arabii si berberii din algeria vor fi considerati francezi, cum ii vom impiedica noi sa nu vina in Franta continentala cind nivelul vietii e mult mai elevat?
    Satul in care m-am nascut eu nu se va mai chema Colombey-doua biserici ci Colombey doua moschei”

    Ce-or zice oare dl Holande sau dna Merkel despre acest discurs?!
    • -3 (5 voturi)    
      citate (Vineri, 16 octombrie 2015, 18:16)

      un caprar [anonim] i-a raspuns lui lili

      Aveti aici cateva detalii despre "citat".

      http://www.francetvinfo.fr/politique/ump/nadine-morano/la-france-un-pays-de-race-blanche-le-general-de-gaulle-a-t-il-vraiment-tenu-ces-propos_1103469.html

      Printre altele:

      1. Cele spuse mai sus nu au fost niciodata spune in public de catre general.
      2. Ele apar prima data intr-o carte scrisa 24 ani dupa ce acesta a murit.
      3. Se refera la evenimente petrecute cu 35 ani inainte de publicarea cartii.

      Directorul revistei "Etudes gaulliennes" spune ca: "a fost pronuntata ca argumentatie intr-o conversatie privaata dar nu are nici o urma scrisa in discursurile sale si nici in memorii(...) nu poate fi deci considerata".
  • +7 (7 voturi)    
    Viktor Orban, difensor Europae! (Vineri, 16 octombrie 2015, 17:48)

    MichiuStefan1 [anonim]

    De Gaulle acum 50 de ani, dar foarte recent primul ministru al Australiei a spus in esenta acelasi lucru; nu l-a acuzat nimeni de rasism,xenofobism-ma rog, tot tacamul de rigoare.
    Dupa o simpla logica, eu spun:
    - nu i-a chemat nimeni-cu exceptia doamnei Merkel;
    - daca totusi au venit in casa mea, atunci un minim bun simt este sa respecte regulile casei; daca nu vor ca femeilor lor sa li se vada fata de mizerabilii necredinciosi, daca vor ca ele sa nu lucreze din acelasi motiv, daca vor sa se plimbe in halate pe strazi,sa intrerupa orice activitate pentru cele cinci rugaciuni-nu-i opreste absolut nimeni sa plece acolo unde se simt bine, la ei acasa!A impune regulile lor noua, e inuman, nedrept, grotesc!Doar niste legi suicidare pot permite astfel de aberatii;ori, legile le fec oamenii!