Papa Francisc: Oamenii trebuie sa inceteze sa idolatrizeze banii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 octombrie 2015, 8:28 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc
Foto: Captura Youtube.com
Papa Francisc afirma, intr-un interviu publicat joi de saptamanalul francez Paris Match, ca oamenii trebuie sa "renunte la a idolatriza banii". Potrivit Papei Francisc, "capitalismul si profitul nu sunt rele atata timp cat nu le transformam in idoli. Ele trebuie sa ramana doar niste instrumente", a afirmat suveranul pontif, citat de AFP.

"In schimb, daca banii si profitul cu orice pret, daca lacomia este baza sistemului nostru social si economic, vom sfarsi prin a ne ruina", afirma Papa Francisc.

"Oamenii si intreaga lor creatie nu trebuie puse in slujba banilor: consecintele acestui lucru sunt sub ochii tuturor", a adaugat el.

"Oamenii trebuie sa renunte sa idolatrizeze banii si sa repuna in centru persoana umana, demnitatea, binele comun, viitorul generatiilor care vor popula Terra dupa noi", a subliniat liderul de la Vatican.


Citeste mai multe despre   









2776 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    Ma intreb (Joi, 15 octombrie 2015, 8:33)

    @Mishu [utilizator]

    Când va susține și Daniel o conferință spunând lucruri de astea :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Preafericirea mea (Joi, 15 octombrie 2015, 9:03)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui @Mishu

      Cand va zbura Dosia !
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Joi, 15 octombrie 2015, 9:07)

    pathfinder [utilizator]

    Ce inseamna sa "idolatrizezi banii"?
    Ca mie nu mi-e clar.
    Si, in general, de ce ar "idolatriza" cineva ceva?!?
    Orice!
  • +3 (5 voturi)    
    da-da-da (Joi, 15 octombrie 2015, 9:13)

    Mitica [anonim]

    a se citi articolul lui Dan Tapalaga
    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-20504269-intampla-banii-facuti-numele-lui-dumnezeu.htm
  • +5 (5 voturi)    
    ...si moastele (Joi, 15 octombrie 2015, 9:19)

    21unas [utilizator]

    .
    • +1 (1 vot)    
      ar putea incepe chiar cu el (Joi, 15 octombrie 2015, 11:34)

      fifi [anonim] i-a raspuns lui 21unas

      si cu biserica catolica ce are afaceri de sute de miliarde de euro.
  • 0 (4 voturi)    
    o prostie (Joi, 15 octombrie 2015, 10:13)

    I [utilizator]

    banii inseamna munca! chiar si banii furati au fost munciti doar ca nu de cel care ii are acum in mana.
  • 0 (2 voturi)    
    Unicul, adevaratul Dumnezeu (Joi, 15 octombrie 2015, 10:45)

    Dan Coe [anonim]

    In aceasta lume adevaratul Dumnezeu e banul: poti sa-l atingi, iti indeplineste toate dorintele si te poate face chiar fericit.
  • +2 (2 voturi)    
    Look who's talking! (Joi, 15 octombrie 2015, 11:39)

    BEDE [utilizator]

    Nu cumva vorbeste acela care este succesorul Papei care vindea indulgente? Adica al celui care promitea raiul in schimbul banilor? Sau, nu, acest Papa nu are nimic cu cel care a fost pe la inceputul secolului al XVI-lea. Bun, dar atunci cum se mai poate sustine "succesiunea apostolica"?
    Asa ca nu cred ca se cuvine ca tocmai Papa sa dea lectii ca sa nu idolatrizam banii.
    Sau, cumva, el s-a facut sarac? Cate proprietati are Biserica Catolica? Si ce impozite plateste ea?
  • +3 (3 voturi)    
    Vaticanul first! (Joi, 15 octombrie 2015, 12:00)

    Diaconescu [anonim]

    Mai intai trebuie sa inceteze Papa, apoi incetam si noi, copiii Domnului!
  • 0 (0 voturi)    
    BANII (Joi, 15 octombrie 2015, 13:32)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Banu" ochiul dracului ! O majoritate, prin munca cinstita doresc acces la sanatate, educatie, cultura, progres tehnologic etc.Altii, prin actiuni murdare ,au ca scop distrugerea semenilor prin practici contrare unei vieti normale, totul in scop strict personal.Muntii de bani utilizati la inarmare, investitii paguboase, distrugerea mediului si altele, fac comentariile de prisos.