Franta: In orasele conduse de primari de dreapta, mancarea halal incepe sa dispara din scoli / Porc sau nimic

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:17 Actualitate | Internaţional

Tot mai multe scoli din Franta renunta la mancarea "halal" si include carnea de porc in meniul pentru elevi, invocand principiul laicitatii, scrie The Guardian.

Republica Franceza este construita pe principiul laicitatii, separatia stricta intre stat si biserica, iar scolile sunt gestionate de primarii, care isi aleg singure regulile de functionare. Cele mai multe scoli in care s-a renuntat la mancarea halal sunt conduse de primari de dreapta (Republicanii lui Sarkozy) sau ai Frontului National (extrema dreapta).

Aicha Tabbakhe, o asistenta medicala din Franta, de confesiune musulmana, a declarat ca atunci cand s-a dus sa completeze fisa cu mancarea copilului de la cantina a observat ca nu mai exista rubrica unde se specifica "musulman", iar fiica sa ar fi fost nevoita sa manance porc.

"Confuza, am sunat la primarie si mi s-a spus ca 'asa este de-acum incolo'. Porc sau nimic", a declarat mama copilului.

Jean-Paul Beneytou, noul primar de dreapta al orasului Chilly-Mazarin, venit din Partidul Republicanilor al lui Sarkozy, a invocat "o modalitate de bun-simt" de a pastra neutralitatea sectorului public.

"Copiii mei ma intreaba de ce sunt diferiti"

"Impactul asupra copiilor este cel mai dur. Fata mea de 4 ani este prea mica sa inteleaga ca ea nu mananca porc. Nu cunoaste asta iar noi nu vorbim despre asta. Ce trebuie sa-i spun acum? Am incercat sa-i spunem subtil ca noi nu mancam acasa porc, dar ea a crezut ca este un fel de desert. A spus ca 'da, mananc, este delicios'. Ar fi amuzant daca nu ar fi o situatie atat de groaznica. Plange la scoala si spune ca nu vrea sa manance la cantina. Baiatul meu de 9 ani a mers din usa in usa cu o asociate de parinti pentru a strange semnaturi impotriva acestei decizii. Mi-a spus 'nu-ti fa griji, nu voi manca porc'. Nu ar trebui sa se ingrijoreze despre asta. Scoala ar trebui sa fie despre invatare si despre a trai impreuna, nu despre asta. Acum baiatul meu de 9 ani ma intreaba de ce este diferit", a precizat Aicha Tabbakhe.

Sociologul Francois Dubet a avertizat ca "a vorbi despre secularism este un mod de a demonstra ca esti un crestin francez alb, unde toata lumea impartaseste aceleasi valori si traditii, un mod de a spune ca nu vrem musulmani".

"Nicaieri secularismul francez nu declara ca oamenii trebuie sa manance la fel, sa se imbrace la fel, sa bea la fel. Este o distorsiune a principiului laicitatii", a declarat si Valentine Zuber, istoric.

Conform Controlului Colectiv al islamofobiei, cel putin 130 de tineri au fost trimisi acasa pentru tinute ce pareau osteantativ religioase. Purtatorul de cuvant Yasser Louati a declarat ca acest lucru "arata o isterie ce tinteste musulmanii, ceea ce nu e bine pentru societate. Este o politica noua deliberata luata de dreapta pentru a tine in prim plan dezbaterea asupra identitatii nationale din Franta. Am fost nascut si crescut aici si pana de curand nu am auzit de o problema cu mancarile diferite pentru musulmani si evrei ce nu mananca porc".


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9591 vizualizari
  • -16 (42 voturi)    
    asta e adevarata boala mintala (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:11)

    nelu [anonim]

    sa aduci milioane de musulmani in tara, apoi sa-i intarati taindu-le drepturile, si apoi sa te miri ca fac atentate si alte actiuni destabilizatoare.

    E ca si cum as baga cativa tigri in casa, sa-i intarat cu ciomagul, sau cu o bucata de carne, in numele dreptului meu de a face ce vreau la mine in casa, si apoi sa ma mir ca sunt eu insumi transformat in hrana.

    E o atitudine schizofrenica, IMO. Daca i-ai adus, arata ca esti tolerant pana la capat, si da-le drepturi religioase, ori trimite-i inapoi acasa.
    • +40 (48 voturi)    
      N-ai inteles nimic. (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:25)

      Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Libertatea religioasa se exercita in cadru privat, nu la scoala.

      Musulmanii au fost primiti in ideea ca se vor integra, ca se vor adapta ei la obiceiurile locului, nu ca se va adapta Europa la religia lor!!!
      • -6 (10 voturi)    
        puteau alege carne de miel sau pui (Miercuri, 14 octombrie 2015, 22:46)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

        la miel sau pui nu are nimeni interdictie, porcul sau vita nu sunt acceptate de diverse comunitati
        sau puteau pune mancare vegetariana
        dreapta se da din ce in ce mai departe de centru
      • -7 (13 voturi)    
        Cine nu a inteles esti tu... (Joi, 15 octombrie 2015, 4:37)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

        ...Europa....Franta sunt bazate pe diversitate, respect si egalitate, fiecare are dreptul sa practice religia care crede de cuvinta, iar noi avem obligatia sa o respectam...oriunde s-ar manifesta...partea trista este faptul ca multi gandesc la fel ca tine...closed minded...
        • +8 (12 voturi)    
          Ca sa fie mai clar... (Joi, 15 octombrie 2015, 10:50)

          Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          Nu se serveste porc in fiecare zi. Meniurile sunt concepute de dieteticieni, si sunt variate si echilibrate. Dar de ce ar trebui scolile statului sa cumpere carne "halal" de la musulmani, doar pentru musulmani?

          Si daca tot ai adus vorba de diversitate - in Franta diversitatea (mai precis imigratia africana si din orientul apropiat) a creat numai probleme, insecuritate, tensiuni sociale. Politia si pomierii sunt atacati aproape in fiecare zi.

          Saptamana asta un trib de "diversi" a atacat cu sticle incendiare o sectie de politie din Bruxelles. Sunt multe, multe alte intamplari de genul asta.
      • +7 (9 voturi)    
        asa este (Joi, 15 octombrie 2015, 11:46)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

        dar, daca privim istoria, vom vedea ca, pe oriunde s-au dus, musulmanii sau au impus islamul, sau au plecat.
        Ei nu pot trai dupa alte legi decat cele coranice....in Spania, dupa 1491, nu au avut decat sa plece: nu s-au adaptat la dictatura catolica a Isabelei si a lui Ferdinand.
        Crestinii si evreii au putut trai ca tolerati in tari islamice, pt ca au putut sa se adapteze la alte religii si culturi, (ex in Istanbul si Ierusalim) dar musulmanii nu au facut asta niciodata....poate, poate prin Germania sau Marea Britanie...dar nici acolo nu sunt pe deplin integrati.
    • -11 (17 voturi)    
      .... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:02)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Sunt persoane diferite cei care i-au adus.
    • +30 (32 voturi)    
      Vor pleca singuri. (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:11)

      Droopy [anonim] i-a raspuns lui nelu

      S-au intamplat prea multe si oamenii iau atitudine. Guvernantii deschid portile cetatii dar nu stau cu ei in casa, ei umplu orasele, mari si mici si comunele. Iata o reactie la firul ierbii.Acei oameni au venit in Franta nu au fost adusi cu forta asadar e cazul sa se adapteze rapid sau...sa profite de marele drept de a pleca.S-a ajuns la o limita si mi-e teama ca vor fi reactii mai dure de atat, pe fondul la ce se intampla azi in Europa!
    • -5 (19 voturi)    
      poate (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:12)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Poate nu este toata informatia data in stirile astea senzationaliste. Mi se pare greu de crezut ca nu au pui, peste sau meniu vegetarian ca alternative. Astea sunt optiuni nereligioase deci nu prea au cum sa dea in scoli "porc sau nimic". Sau daca o fac atunci e vorba doar de prostie si vor avea plangeri mai multe decat cele de la parinti musulmani sau evrei.
      • +9 (11 voturi)    
        :) (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:37)

        dalida0010 [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Multe cantine au meniuri alternative. Unele au chiar 3 sau 4 ... cantina unde mananca fiul unei colege are un meniu "normal" unul "fara porc" unul vegetarian si meniu special pentru copii cu alergii. dar sunt de acord 150% pentru eliminarea meniului "halal" din cantine.
        ca o paranteza.. de mai multi ani boicotez restaurantele Quick, KFC sau pizzeriile Domino (de cand au anuntat ca comercializeaza produse halal)
        • +3 (5 voturi)    
          Halal (Joi, 15 octombrie 2015, 16:00)

          manon [utilizator] i-a raspuns lui dalida0010

          ideea este ca nu e "halal", nu ca nu e pui sau vita sau peste. Mofturi in conditiile in care in tarile din care provin se moare de foame, e razboi. Dar daca putem sa facem mofturi de ce nu? Sa isi ia mancare la pachet! Daca nie la servici sau in vacanta mis e da la meniul demipesiune ceva ce nu imi place, nu mananc, imi cumpar din alta parte sau vin de acasa cu ceva ce stiu ca mananc. Asa mi se pare normal. Acest moft musulman de fapt baga bani in buzunarele comerciantilor arabi care prepara mancare "halal".Este doar o miscare de businee si atat! Daca erau ultrareligiosi ramaneau la ei in tara.
    • +3 (17 voturi)    
      Franta (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:18)

      satanae [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Foarte adevarat ce spui, atita numai ca Franta are o problema cu religia de mai bine de 200 de ani incoace. E fanatismul lor si nu prea ai ce-i face. Potrivit lor, statul nu trebuie sa aiba nici un fel de interferenta cu religia de orice fel si sa nu se implice in acordarea oricaror inlesniri unei comunitati pe baza religiei acesteia. Statul francez este secular si punct. Ca asta poate sa duca la discriminarea unor comunitati, asta e partea a doua si nu-i intereseaza. S-au mai domolit oarecum - dovada ca s-au luat de musulmani de-abia acum - dar ar trebui sa ne amintim ca, acum vreo suta de ani, nici un politician francez, care tinea cit de cit la cariera lui, nu se insura la biserica. Deci, nu prea e vorba numai de secularism, ci de ateism militant, dar asta e alta discutie. Atitudinea are meritele ei, mai ales daca ne uitam la ce se intimpla in Romania, dar asta nu inseamna ca e corect sa fortezi copiii la scoala sa manince ceva impotriva credintei lor.
      • +6 (8 voturi)    
        nu ii forteaza nimeni (Joi, 15 octombrie 2015, 11:48)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui satanae

        sa isi aduca mancare la pachetel de acasa...eu asa am facut pe timpul Impuscatului, si nu am murit de foame.
        • +1 (1 vot)    
          la cantinele scolare (Joi, 15 octombrie 2015, 17:16)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          e mult mai ieftin si e mancare calda, mai sanatoasa decat un sandwich. Ar fi discriminatoriu sa elimine anumite produse din gama oferita in respectivele cantine.
    • +20 (22 voturi)    
      draga nelu santinelu (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:33)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui nelu

      libertatea religioasa este pentru toti. Daca religia mea seculara specifica faptul ca pot manca orice fel de carne, iar tu ca musulman convins, imi interzici mie sa mananc porc sau caracatita, c-o fi in scoala sau in alta cantina publica, o consider ca pe o incalcare a drepturilor mele. Daca te-am primit la mine in casa nu inseamna ca faci tu regulile. In tarile musulmane se practica taierea manilor pentru hoti, respectiv taiarea glandului pentru violatori(nu pentru toti, in anumite tari violul este considerat ca un act de bravura). De 200 de ani Franta a trecut la alte valori, mai umane.
      • -8 (12 voturi)    
        Esti pe dos (Miercuri, 14 octombrie 2015, 22:42)

        io [anonim] i-a raspuns lui kllaus

        Cine a zis ca iti interzice cineva sa mananci porc?! Te faci ca nu intelegi? Problema e ca pe musulmani ii obliga sa manance porc cu masurile astea, bai secularistule!
        • +8 (12 voturi)    
          nu ii obliga nimeni (Joi, 15 octombrie 2015, 11:50)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui io

          nu vrei, nu mananci, Iti aduci shaorma de acasa, sau iei de la shaormaria de la colt, ca sunt destule in Franta.
          PLus ca nu toate mancarurile sunt cu carne de porc.
          • +2 (2 voturi)    
            saoarmele de la colt (Joi, 15 octombrie 2015, 17:19)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            costa mai mult decat un pranz complet intr-o cantina pentru copii. Exemplu Germania: approx 1 EUR un pranz, la scoala. Ia cumpara tu o saoarma cu un euro daca gasesti; cea mai ieftina e 3-4 EUR cel putin. Iaca, te simti automat nedreptatit si discriminat, ca tre sa dai mai multi bani pe mancarea copilului.
      • +2 (8 voturi)    
        in teorie toti va pricepeti (Miercuri, 14 octombrie 2015, 23:11)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui kllaus

        in practica vedem cu totii ca se intampla altceva. Si asta se intampla atunci cand nu gandesti cu capul, ci cu partea dorsala. Asta au facut intai francezii, si, mai nou, intreaga Europa. There's no way back, my friend. Daca traiesti in aceasta Franta 'mai umana', si nu esti inca musulman, pregateste-ti capul pt pus pe tocator.
      • +2 (2 voturi)    
        selectiv (Joi, 15 octombrie 2015, 16:04)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui kllaus

        "In tarile musulmane se practica taierea manilor pentru hoti, respectiv taiarea glandului pentru violatori" iar in Europa violeaza, fura, fac tot felul de rele si drept recompensa primesc la inchisoare mancare halal...Mi se pare ca prea li s-au facut toate voile si cerintele si de la un deget au luat toata mana...
    • +21 (23 voturi)    
      Depinde si cu adusul asta (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:33)

      Dodo [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Cat este "adus" si cat este "primit". Daca eu te primesc la mine in casa de mila ca sa nu dormi in ploaie nu inseamna ca trebuie sa umbli in curul gol ca asa esti tu obsinuit si sa pui muzica la 12 noaptea fiindca asa iti place...
      Ca nu cred ca se rugau francezii de eu "haideti veniti la noi, va rugam frumos"
    • +24 (28 voturi)    
      s-o crezi tu ! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:43)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Ce drepturi li s-au luat ? niste discriminari pozitive aberante pe care le-au obtinut de la autoritati speriate de bombe (la propriu ?). Daca maine imi fac o secta care nu mananca legume si strang 87000 de adepti, ce sa faca.... ii obligi sa gateasca 19 feluri de mancare fara legume, in fiecare scoala, spital, cantina..... ?
      Nu mananci X,Y,Z nu ai voie sa iti arati fata, nu ai voie la scoala daca esti femeie, vrei 12 neveste.... atunci stai frumusel la tine in tara natala si bucura-te de aceste drepturi inalienabile. Poate lumea occidentala se trezeste la realitate si vom vedea in curand un mic exod spre tarile islamice. Arabia Saudita + Iran sunt cat jumate din Europa. De ce sa stea aici sa fie chinuiti de acesti capitalisti intoleranti ?
      • -7 (13 voturi)    
        Nesimtirea (Miercuri, 14 octombrie 2015, 22:43)

        io [anonim] i-a raspuns lui math_2

        Nesimtirea romanilor nu are limite... auzi....cica "atunci stai frumusel la tine in tara natala". Pai bai ghiaure, astia sunt in stara natala, s-au nascut si au crescut in Franta!
        • +8 (10 voturi)    
          Da, dar (Joi, 15 octombrie 2015, 10:55)

          Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui io

          S-au nascut in Franta, si totusi nu s-au integrat, de doua generatii!!! Asta spune multe.
          Nu numai ca nu s-au integrat, dar mai si vor sa le impuna europenilor modul lor de viata!
          • +1 (1 vot)    
            da ce (Joi, 15 octombrie 2015, 17:26)

            Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

            inseamna dupa tine integrare taica? Sa-si uite definitiv originile? Tu daca ai pleca intr-o alta tzara asa ai face? Ti-ai invata copiii numa limba aia si n-ai mai scoate pe gura nici o litera in limba romana, pentru ca urmasii trebuie sa se integreze complet? Si n-ai mai manca in veci sarmale sau tochitura? Fiecare tine la originile lui zic eu... Si asta cu "vor sa le impuna" de unde o mai scoateti fratilor? Ca noi ne mai ducem in magazinele turcesti sa ne luam mici inseamna ca am fost deja prostiti de musulmani si ni s-a impus ceva?
    • +1 (3 voturi)    
      CE zici despre (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:54)

      contest [anonim] i-a raspuns lui nelu

      Restaurante cu "specific Romanesc" ce anunta si in meniu: "ca la mama acasa" la Ierusalim, la Tel-Aviv in Israel etc.; oare ce fel de "mama" ori ce fel de "acasa" au cei carora li se adreseaza business-ul asta "cu specific Romanesc"?! Chestie de "democratie", de "liberalism" etc.?!
      Fiindca ai ajuns in domeniul "psi" iar "regretatul" CVT, si nu era singurul, aplica din start imaginii, stereotip al tuturor Israelienilor-evrei originari din Ro., carnea de porc (poreclita cu gingasie de evreii "amatori", si sunt multi la Tel-Aviv , carne de "grasun") a sarmalelor si "micilor", ingredient obligatoriu(?!) al pretinsei lor identitati remanente, pastrate in "dor de-acasa"...de patria "muma", Romania!
      Aici in Ro. Com. evreiasca incearca, inca din vremuri, vechi deja, sa mai salveze aparentele si are un mandru restaurant "kasher", fara urma de "grasun" in preajma, "halal" sa-i fie!
    • +8 (8 voturi)    
      oui mes camarades! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 23:06)

      Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      dupa ce i-a acceptat ca sa le faca lucrurile murdare din tara, i-a lasat fara control si nu le-au dat ce trebuia cand le ardeau masinile ca nebunii (http://www.revista22.ro/revolta-mahalalelor-2195.html) , acum vor sa repuna ordinea?

      Bonne chance, camarades!
    • +7 (7 voturi)    
      nu i-a adus nimeni (Joi, 15 octombrie 2015, 14:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      sunt imigranti din proprie initiativa. au ales Franta tocmai pentru ca este diferita de locurile din care au plecat, dar acum vor sa o transforme.. de ce?
      vor sa se simta ca acasa? atunci sunt liberi sa se intoarca de unde au plecat.
  • +28 (32 voturi)    
    Migratie (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:12)

    Soljenitin [utilizator]

    Cand migrezi te adaptezi regulilor locului in care te duci, nu incerci sa le adaptezi pe ele dupa tiparul tau. Pana la urma ai ales sa mergi acolo, nu esti musafir.
    • +1 (1 vot)    
      baietii de la cantina (Joi, 15 octombrie 2015, 17:29)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      le-au dat pana acu mancare halal. Acu, le-o scoate din optiuni. Deci francezii le-au dat mancare halal, asa, de toleranta si bun-venit. Acu ce i-a apucat? Musulmanii nu au obligat pe nimeni la nimic...
  • +12 (16 voturi)    
    Da? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:30)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cine-si ia `tigri` acasa, sigur are si custi pentru ei, si arme de foc, si alte masuri de retorsiune. Nu-ti dicteaza animalele la tine-n casa. Tu le spui ce sa faca, ca stapan, daca esti stapan... Stapanul casei (legea aici) are drept de moarte si de viata in cazul animalelor, si la propriu si la figurat!
    • +1 (1 vot)    
      aici era vorba de oameni (Joi, 15 octombrie 2015, 17:32)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      nu de animale; probabil ca esti darwinist convins... Oricum, in locul tau m-as stradui sa observ ca exista prea multe diferente intre oameni si animale pentru a-i include pe primii in categoria "animale". Io personal nu ma simt animal...
  • +19 (23 voturi)    
    in (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:18)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sfirsit, incep sa apara si reactii normale. Nu vrea porc maimuta, sa-si cumpere banane. In europa se maninca porc, de la urali pina in irlanda si asta din timpuri imemoriale. Cui nu-i convine, pa.
  • +20 (24 voturi)    
    Poate se trezeste Franta! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:19)

    Stefan Michiu [anonim]

    De acord cu masura, era foarte necesara!Daca vor femeile cu voal, imbracate de sus pana jos, cu burka, sa nu le pangareasca privirile necredinciosilor,sa nu munceasca etc daca nu vor sa manance porc, alte si alte cutume de-ale lor, n-au decat sa se duca de unde au venit, acolo vor fi fericiti!Nu i-a chemat niimeni- cu exceptia doamnei Merkel, recent.Daca vrei sa traiesti in tara mea, respecti regulile si cutumele ei;acasa la tine, faci ce vrei, mananci ce vrei,etc.
  • -13 (15 voturi)    
    ha ha (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:20)

    mem [anonim]

    Ce idioti. De parca niste firme n-ar putea sa vand la poarta scolii.
  • -2 (10 voturi)    
    mdaaa.... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:27)

    lii [anonim]

    fiecare merita ceia ce i se intampla! macati halal cu ei acum .....pana la urma veti manca ceva ce incepe tot cu r
  • +20 (28 voturi)    
    De ce e diferit? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:31)

    Dodo [anonim]

    "Mi-a spus 'nu-ti fa griji, nu voi manca porc'. ...Acum baiatul meu de 9 ani ma intreaba de ce este diferit", a precizat Aicha Tabbakhe."
    Pai cine il face diferit? Scoala sau propriile lui orientari? Are vreo problema medicala de nu poate sa manance porc?
    Ah, alege el sa fie asa? Pai unde este vina societatii?

    Fata mica vrea sa manance, nu are probleme, dar parintii sunt oripilati? Cum este cu indoctrinarea?
    Daca s-ar trezi si altii ca de fapt ei miercurea si vinerea nu vor sa manance decat de post? Ajunge cantina scolii restaurant a la carte?
  • -4 (16 voturi)    
    Porc sau nimic ! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:41)

    adrian88000 [utilizator]

    Si daca nu vor sa manace porc , moscheea din zona sa faca o mica cantina speciala in acea scoala ( cu aprobarea Primariei si a scolii ) in care , pe banii comunitatii musulmane , sa aduca mancare halal .
    Pe banii lor si cantina si servanta si mancarea. Altfel, porc sau nimic !
    • -6 (10 voturi)    
      Bezmeticilor (Miercuri, 14 octombrie 2015, 22:49)

      io [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Sa faca cantina la moschee, zici tu? Dar cu evreii cum ramane, ca nici ei nu mananca porc!

      Vai mama voastra de mioritici ametiti, nici macar nu stiti pe ce planeta sunteti!
      • +3 (5 voturi)    
        pentru io (Joi, 15 octombrie 2015, 8:58)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui io

        Citesti , dar nu pricepi ! Moscheea ( geamia ) sa SPONSORIZEZE acea cantina speciala. Mai citeste odata ce am scris.
        Si apoi poti comenta .
      • +5 (7 voturi)    
        Sarmale (Joi, 15 octombrie 2015, 10:35)

        acel [anonim] i-a raspuns lui io

        Adica dumneata te-ai duce in Franta si i-ai obliga pe francezi sa-ti alimenteze copilu numai cu sarmale, mici si ciorbe doar pentru ca acu' 50 de ani asa ceva mancau stramosii dumitale ?
        • -2 (2 voturi)    
          francezii deja le-au (Joi, 15 octombrie 2015, 17:37)

          Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui acel

          dat mancare halal si acum o elimina din meniu. Nu musulmanii au cerut asa ceva. Sau au cerut si li s-a dat. Acu de ce le iau inapoi ceea ce le-au dat?
    • +5 (7 voturi)    
      pai (Joi, 15 octombrie 2015, 0:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      banii lor sint banii francezilor care, inca, mai muncesc si sint cocosati cu impozite uriase de catre stat. Ei nu muncesc ci doar primesc fel fel de ajutoare si pomeni.
      Ca e saraci, maica.
      • +4 (6 voturi)    
        pentru bec (Joi, 15 octombrie 2015, 9:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        La moschee sunt sigur ca doneaza bani. bani cu care imamul cumpara arme, probabil.
        Sa foloseaca acesti bani in scopuri pasnice.
        Am dat un exemplu, acea cantina halal.
    • -2 (2 voturi)    
      asta-i discriminare (Joi, 15 octombrie 2015, 17:36)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      banii platiti lunar de parintii musulmani pentru cantina nu-s tot bani? De ce sa fortezi o intreaga comunitate sa investeasca o gramada de bani, cand ei cer ceva normal, ceva care francezii deja le-au oferit in trecut?
  • +6 (8 voturi)    
    Dar eu de ce sunt diferit? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:47)

    tamango [anonim]

    Cand merg in Arabia Saudita si vreau sa manac porc, se poate? Daca vreau sa fumez, sa beau si sa ma uit dupa femei pe strada, se poate? Bineinteles ca nu.
    Acum ma intreb si eu, pe buna dreptate, oare "de ce sunt diferit?"
    • +2 (4 voturi)    
      Multiculturalism (Joi, 15 octombrie 2015, 10:37)

      onu [anonim] i-a raspuns lui tamango

      Multiculturalismul e religia diferentei. A manca acelasi lucru ca si colegii tai e rau. A face acelasi lucru ca si colegii tai e rau. A purta aceleasi haine ca si colegii tai e rau. Trebuie sa faci tot ce poti pentru a fi diferit. Iar dupa aia vin copii si intreaba de ce sunt diferiti. Pentru ca asa e multicultural
  • -8 (12 voturi)    
    Carnivori, deci violenti! (Joi, 15 octombrie 2015, 0:34)

    contest [anonim]

    de preferat pentru toti in Europa si USA ar fi o religie mai putin violenta si cruda cu animalele de sacrificiu, mai putin luxoasa si antropocentrista, adicatelea carnivora decat cele trei monoteisme! Hinduismul de ex. care e o practica a vegetarianismului, in India 80% of the people is vegetarian!
  • +6 (6 voturi)    
    Se riposteaza asa cum se poate (Joi, 15 octombrie 2015, 11:06)

    Stan Laura [anonim]

    Desi nici eu nu sunt consumatoare de carne de porc (dar nu din motive "halal") inteleg eforturile facute de decidentii locali pentru pastrarea acestei identitati de separare a bisericii de stat - o identitate puternic diluata si compromisa deja. Este ca un ultim efort pe care il mai pot face de cei care mai doresc sa pastreze un stat laic.
    • -2 (2 voturi)    
      logica (Joi, 15 octombrie 2015, 17:40)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Stan Laura

      plecata in vacanta. Vor sa re-re-laicizeze statu lu peste, lovind in copiii de clase mici... Mizerabil. Si tu le gasesti aici scuze... N-am cuvinte.
      • +1 (3 voturi)    
        da? (Joi, 15 octombrie 2015, 19:59)

        io [anonim] i-a raspuns lui Gicu_007

        Si cum lovesc in copii de clase mici? E carnea de porc otravita sau nesanatoasa?