Atlasul socio-economic Larousse 2016 prezinta Crimeea ca facand parte din teritoriul Rusiei / Ambasadorul Ucrainei la Paris, profund socat

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2015, 21:37 Actualitate | Internaţional

Ambasadorul Ucrainei in Franta, Oleh Shamshur, s-a declarat "profund socat" dupa ce a descoperit in Atlasul socio-economic 2016 al editurii franceze Larousse o harta care prezinta Crimeea ca facand parte din teritoriul Rusiei, scrie AFP.

Editura Larousse, contactata marti de ziaristii francezi, a declarat ca "nu doreste sa intre in aceasta plemica".

"In ciuda asteriscului care stipuleaza ca peninsula a fost atasata (nici macar anexata) de Rusia, aceasta reprezentare a Larousse, in realitate, legitimeaza incalcarea flagranta a dreptului international de catre Rusia", a scris Shamshur, intr-un mail adresat in 10 octombrie Larousse si publicat pe contul de Facebook al ambasadei.

El s-a declarat convins ca "Larousse isi va onora reputatia de editura de referinta corectand aceasta greseala rusinoasa".

Moscova a anexat Crimeea in 2014, la captul unui referendum puternic contestat de comunitatea internationala.


Citeste mai multe despre   









4522 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    Budapest Memorandum (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:00)

    banel [utilizator]

    1. The Russian Federation, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the United States of America reaffirm their commitment to Ukraine, in accordance with the principles of the Final Act of the Conference on Security and Cooperation in Europe, to respect the independence and sovereignty and the existing borders of Ukraine.

    2. The Russian Federation, the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the United States of America reaffirm their obligation to refrain from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of Ukraine, and that none of their weapons will ever be used against Ukraine except in self-defence or otherwise in accordance with the Charter of the United Nations.

    Larousse nu are nici o vina ca astia si-au bagat picioarele in Memorandumul de la Budalpesta. Cel putin articoul 2 a fost incalcat pe fata de Rusia...dar ce mai conteaza...important e sa vina gazele la iarna.
    • 0 (4 voturi)    
      dar acum sunt proeuropeni si condamna comunismul (Miercuri, 14 octombrie 2015, 0:07)

      serban [anonim] i-a raspuns lui banel

      Deci ar fi corect sa revina la granitele cu care a miluit Kaiserul Ucraina la Brest Litovsk.Mai inaiunte dupa Rusia Kieveana au fost feuda poloneza , si tot asta o sa ajunga .
      Nu numai Crimeea ar trebui sa renunte la toate cadourile primate de la Lenin, Stalin si Hrusciov
  • -4 (10 voturi)    
    chiar... (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:17)

    Nevermind [utilizator]

    Kosovo cum figureaza? Prost precedent...
    • +1 (5 voturi)    
      dar (Miercuri, 14 octombrie 2015, 0:36)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      savuskina, e un fel de voluntari sau e in putingrad?
      • -2 (6 voturi)    
        ntz ntz ntz (Miercuri, 14 octombrie 2015, 2:22)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Baga si tu un dex cu "precedent". Cuvantul precedent precedentului, il tot auzi.

        PS: savushkina cf google, the guardian si nytimes, dar cine sunt ei sa te contrazica :)))))
  • -1 (5 voturi)    
    Ce ar fi trebuit (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:19)

    serban [anonim]

    Si insulele Kurile sau insule din Marea Chinei de Sud sunt disputate intre vecini . Banuiesc faptul ca un atlas prezinta situatia la data ti[paririi eventual intr-o nota identifica teritorii disputate de mai multe tari
    • +1 (5 voturi)    
      Da, nici Kurilele nu apartin Rusiei.... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 8:33)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui serban

      totusi bolsevicii si le-au anexat cu forta, profitand de capitularea Japoniei. Kurilele erau 100% la suta de japonezi. Au fost exterminati si inlocuiti de soldati rusi. Rusia trebuie sa dispara de pe harta lumii si sper sa prind momentul cand o sa vad in Larousse noua harta !!!
  • +4 (10 voturi)    
    Daca pana si astia s-au prostituat... (Marţi, 13 octombrie 2015, 22:32)

    Maniu [utilizator]

    ce sa mai zicem. Rusine si atat.
    • +6 (6 voturi)    
      astia s-au (Miercuri, 14 octombrie 2015, 0:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      prostituat, mai degraba prost situat tot timpul. La urma urmei cine dreaq mai citeste larousse...
  • +5 (11 voturi)    
    ce seamana cu anexarea lui Hitler din 39... (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:06)

    rov [utilizator]

    din nefericire din ce in ce mai mult. La fel si reactia Europei.
    Iar despre francezi nu mai vorbim: SILA!
  • 0 (12 voturi)    
    alte atasari (Marţi, 13 octombrie 2015, 23:15)

    nicomar [utilizator]

    dar cu atasarea Bucovinei si tinutului din sudul Moldovei de peste Prut cum ramane stimabile ?
    • +4 (6 voturi)    
      Stimabile (Miercuri, 14 octombrie 2015, 7:50)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      Ordinele pentru ultimatumul de atunci au venit de la Moscova, nu de la Kiev. Asadar Moscova trebuie sa ne despagubeasca.
  • -6 (8 voturi)    
    Nu era si kievul (Miercuri, 14 octombrie 2015, 3:07)

    KostasP [utilizator]

    Ca facand parte din rusia? Ups, m-am grabit...