VIDEO UPDATE Producatorul rus al rachetelor BUK respinge concluziile anchetei internationale

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2015, 13:19 Actualitate | Internaţional

Producatorul rus al rachetelor BUK a respins marti concluziile anchetei internationale conduse de anchetatorii olandezi potrivit carora zborul MH17 al companiei Malaysian Airlines, care s-a prabusit in iulie 2014 in estul Ucrainei, a fost doborat de o racheta BUK trasa dintr-o zona controlata de rebeli, scrie AFP.

Dupa ce a lansat o racheta BUK spre un avion scos din uz, producatorul rus sustine ca "experienta in conditii reale dezminte complet versiunea olandezilor privind tipul de racheta utilizat si locul de unde a fost trasa", a spus, intr-o conferinta de presa, Ian Novikov, PDG la Almaz-Antei.

Potrivit producatorului, care a prezentat presei imagini video cu experientele sale si studii matematice ale traiectoriei, racheta care a doborat zborul MH17 a fost trasa dintr-o zona care la acel moment era disputata intre rebeli si armata ucraineana.

"Astazi, putem spune cu certitudine ca Boeingul 777 a fost doborat de o rachetsa BUK 9M38 din zona satului Zaroshenske", in estul Ucrainei, a declarat un oficial al companiei, Mihail Malishevski.

Almaz-Antei spune, intre altele, ca modelul de racheta BUK incriminat nu a mai fost folosit de armata rusa din 2011.

"Racheta 9M38 nu mai este in serviciul armatei ruse. Niciun model de acest tip nu a mai fost livrat din 1986 iar data lor limita de folosire este de 25 de ani. Dupa aceasta data (2011, n..), utilizarea sa a fost interzisa", a explicat producatorul.

"In perioada Uniunii Sovietice, Ucraina a primit rachete 9M38. Nu avem informatii despre numarul care ramane astazi in armata ucraineana", a adaugat el.

Autoritatile ruse au propus mai multe teorii de la momentul tragediei, printre care si implicarea unui avion ucrainean de vanatoare. Recent, Moscova a facut uz de dreptul sa de veto la ONU pentru a impiedica infiintarea unui tribunal care sa judece responsabilii.



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3943 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Pai daca ar fi Recunoscut avea domiciliu Fortat (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:23)

    un domn [utilizator]

    in Siberia..vine iarna..dar Siberia nu e resort sau cjalet...)))) e Gulag Uman !
  • +1 (3 voturi)    
    e greu de crezut... (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:36)

    lucyan [utilizator]

    cum o racheta ruseasca, trasa de niste taranoi beti a putut nimeri acel avion si totusi s-a-ntamplat...
    • 0 (4 voturi)    
      Si daca taranoii nu erau beti? (Marţi, 13 octombrie 2015, 14:39)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      E usor sa ironizezi taranoii, dar vezi tu ca taranoii aiai aveau armament de ce-am mai noua tehnologie!

      Mai mult vorbim de mii de victim omenesti, distrugerea a jumatate dintr-o tara si terrorism facut de luptatori pe un teritoriu aproape de granitele aliantei NATO!
      • -1 (1 vot)    
        scuze.... (Marţi, 13 octombrie 2015, 15:10)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        inca nu aparuse tot articolul si nu citisem de armamentul de ce-am mai noua tehnologie....
        nici de miile de victim omenesti produse de acea racheta, scoasa oficial din dotarea armatei deoarece era expirata...
  • +7 (7 voturi)    
    Ce-l deranjeaza pe Producator! (Marţi, 13 octombrie 2015, 13:57)

    pedepsitorul [utilizator]

    Producatorul tocmai de aia a produs racheta, ca sa omoare oameni, ce atatea scuze?

    Aici nu e nici-o problema de imagine domle, idea e ca trebuie sa ne spuneti cine a comandat in ultimul an mai multe rachete... eventual ne uitam noi pe satelit si dam caseta putin inapoi sa vedem cate masini au iesit pe poarta!
    • -1 (3 voturi)    
      Producatorul din Mujicia (Marţi, 13 octombrie 2015, 15:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      e cuprins de Remuscari..arabii vor livra pepepni proaspeti suculenti eco-friendly din marca Javrov, rogojina, phutin...cine se va infripta di ei..va fi nemuritor..prevad ca la "masa credala" Mazeta va avea intaietate !
  • -1 (3 voturi)    
    Tipul asta de racheta (Marţi, 13 octombrie 2015, 17:29)

    Dani Onofrei [anonim]

    A fost present pe lansatoare la parade de ziua victoriei in Piata Rosie pe 10 mai, anul asta. Cum adica racheta nu mai e folosita din 2011? Au scos rusii la parada echipament pe care nu-l mai folosesc? Parca ei se tot lauda cu cea mai avansata tehnologie. Oricum, orice vine din Rusia in materie de informative trebuie citit exact pe dos.
  • +2 (4 voturi)    
    Vai de mine . . . (Marţi, 13 octombrie 2015, 18:29)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . dar cum se poate sa acuzi o asemenea onorabila companie ruseasca, cand ei nici macar nu au fabricat o asemenea racheta. Ei fabrica in special pampersi si tetine pentru bebelusi. Probabil ca muncitorii lor in timpul liber ca sa se distreze mai fac si cate o racheta sol aer, dar asta nu e vina uzinei, nu!
  • +1 (1 vot)    
    BUK (Miercuri, 14 octombrie 2015, 5:03)

    roko [anonim]

    Deci rusii nu aveau voie sa foloseasca BUK-ul acesta fiind expirat, in schim armata Ukrainei ar fi putut, pentru ca acelasi BUK nu era expirat ??? ///