Un nou tip de bomba cu fragmentare, de fabricatie ruseasca, a fost folosit in Siria - Human Rights Watch

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2015, 10:15 Actualitate | Internaţional

Un nou tip de bomba cu submunitie, de fabricatie ruseasca, a fost utilizat in atacurile aeriene din Siria pentru prima data, a denuntat duminica organizatia Human Rights Watch (HRW), relateaza DPA, citata de Mediafax.

Bombele, concepute pentru a distruge vehicule blindate, au fost folosite in urma cu o saptamana intr-un atac aerian la sud-vest de Alep, a anuntat organizatia nonguvernamentala (ONG) pentru apararea drepturilor omului cu sediul la New York.  

Acest tip de bombe este interzis de o conventie semnata in 2008 de catre 98 de state, deoarece are un impact larg si tinde sa lase in urma submunitie neexplodata, care provoaca vctime in randul civililor atat cand sunt folosite, cat si ulterior.  

Activisti din cadrul opozitiei siriene afirma ca bombe cu fragmentare au fost folosite, de asemenea, in atacuri aeriene in apropiere de linii ale frontului la nord de Hama, in centrul Siriei, unde forte guvernamentale siriene sustinute de catre avioane rusesti de razboi au castigat teren in ultimele zile. 

"Este tulburator ca inca un tip de submunitie este folosit in Siria, avand in vedere raul pe care-l produce civililor in anii care urmeaza", a declarat Nadim Houry, adjunctul directorului pentru Orientul Mijlociu al HRW.  

Organizatia a precizat ca nu poate sa confirme daca bombele cu submunitie folosite la Kafr Halab, la sud-est de Alep, au fost largate de catre forte siriene sau ruse.  

Nici Siria si nici Rusia nu au semnat Conventia cu privire la armele cu submunitie, in 2008. Astfel, ele nu se supun interdictiilor impuse acestui tip de armament.  

HRW afirma ca fortele siriene au folosit in mod repetat bombe cu fragmentare in razboiul civil care devasteaza aceasta tara din 2011 incoace.  

Potrivit organizatiei, gruparea extremista Statul Islamic (SI) a folosit, la randul ei, acest tip de armament in asaltul asupra orasului kurd Kobane, anul trecut.










5336 vizualizari
  • +5 (17 voturi)    
    hmm (Luni, 12 octombrie 2015, 10:19)

    dum_i [utilizator]

    Din cate stiu, nici americanii, sauditii sau turcii nu au semnat conventia.

    Ceea ce inseamna ca nimeni din siria nu o respecta, din 2011 incoace. Ciudat ca rusii sunt mereu primii dati ca exemplu...dar probabil asa e politically correct :)
  • +11 (15 voturi)    
    acord pt submunitie.. (Luni, 12 octombrie 2015, 10:21)

    yoko ono [utilizator]

    nici US nu face parte din acel acord.
    Ei au zis ca nu semneaza pt cva si-ar pune singuri piedica in eradicare terorismului :)))
  • -3 (13 voturi)    
    NIET...NIET...era o Bomba Cu Pufoiaka- (Luni, 12 octombrie 2015, 10:21)

    un domn [utilizator]

    Fragmentation...siirenii in fapt sunt opripilati de precipitatiile alcoolice din ulrima vreme...Coranul le interzice atat alcool la interior cat si la exterior...eu zic ca e chestiune si de Green Peace..poluarea atmosferei cu alcool...dauneaza grav sanatatii !!! parerea mea..rushine Mujicilor ca vreti sa cresti rata alcoolicilor pe glob !!!
  • +5 (5 voturi)    
    https://en.wikipedia.org/wiki/Cluster_munition (Luni, 12 octombrie 2015, 10:54)

    ion173 [utilizator]

    While all weapons are dangerous, cluster bombs pose a particular threat to civilians for two reasons: they have a wide area of effect, and they have consistently left behind a large number of unexploded bomblets. The unexploded bomblets can remain dangerous for decades after the end of a conflict.
  • -2 (12 voturi)    
    Intre timp... (Luni, 12 octombrie 2015, 12:02)

    Qu [utilizator]

    In SUA guvernul a cumparat 1.3 miliarde de cartuse anti-personal, pentru uz intern.

    Tot SUA a omorat peste 500 000 de copii prin bombardamente in tarile arabe.
    • +3 (5 voturi)    
      Ce are su** cu prefectura? (Luni, 12 octombrie 2015, 13:05)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      "cartusele anti-personal" nu sunt interzise de tratate internationale in timp ce bomba rusnaca da. Dar putinel nu da doi bani pe tratatele pe care le-a semnat. Restul e doar dovada unui troll rusnac inept.
      • -2 (6 voturi)    
        Si (Luni, 12 octombrie 2015, 13:39)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Si ce, daca ceva nu e interzis inseamna ca e automat moral ?

        Ai facut ba armata pe bune sa vezi ce poate face un cartus APe ?
      • -1 (3 voturi)    
        troll rusnac imbibat de Pufoaika (Luni, 12 octombrie 2015, 13:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        asta sunt..pacat ca ii supporta Planeta...
      • -1 (3 voturi)    
        Informare (Luni, 12 octombrie 2015, 16:41)

        Close [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        "Bomba rusnaca" este cam aceeasi cu "bomba americana". Putin, ca si Bush, Clinton, Bush Jr. si Obama nu dau doi bani pe acele tratate. In primul rand pentru ca nu au aderat la ele.

        https://en.wikipedia.org/wiki/Cluster_munition#Countries_that_have_used_cluster_munitions
        Vezi aci exact ce tari inca au stocuri si le folosesc activ.

        Acum daca tu gasesti o diferenta intre ineptia ta si a lui iti dau o ciocolata ;). Ca sa vezi ca maro poate sa fie si dulce ;).
  • -1 (5 voturi)    
    nu pricep (Luni, 12 octombrie 2015, 12:08)

    Lucian* [utilizator]

    sau astia nu cunosc diferenta intre munitiile folosite.
    O bomba cu submunitii antivehicul si nu antipersonal nu stiu sa fie sub incidenta conventiei deoarece distruge vehicule.

    Vorbim de bombe su submunitii sau bombe explozive cu fragmentatie (schije)? Armele explozive cu schije nu stiu sa fie interzise de cineva pentru ca pana si soldatii le cara peste tot si se cheama grenade.

    Vorbind serios acum, acolo este razboi si nu se respecta in nici un fel drepturile prizonierilor de razboi. De ce s-ar mai uita cineva la bombele folosite?
  • 0 (2 voturi)    
    Romania (Luni, 12 octombrie 2015, 16:15)

    adi [anonim]

    Nu e semnata nici de Romania sau Finlanda
  • -1 (1 vot)    
    Din cate stiu eu (Luni, 12 octombrie 2015, 23:21)

    KostasP [utilizator]

    Civilii sunt in germania. Sau ii urmareste munitia asta ne-explodata pina acolo.