Egiptul a semnat cu Franta achizitionarea a doua nave Mistral

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 16:06 Actualitate | Internaţional

Nava de asalt port-elicopter de tip Mistral
Foto: Defense.gouv.fr
Egiptul a semnat sambata cu Franta contractul de cumparare a doua nave de razboi Mistral a caror vanzare in Rusia a fost anulat de Paris pe fondul crizei ucrainene, au anuntat persoane apropiate prim-ministrului Manuel Valls, aflat in vizita de lucru la Cairo, transmite AFP.

Presedintele franceza Francois Hollande a anuntat in data de 23 sep ca s-a pus de acord cu omologul sau Abdel Fattah al-Sissi in privinta achizitiei. O sursa apropiata ministrului francez al Aararii a vorbit de o suma de aproximativ 950 milioane euro pentru achizitionarea acestor doua nave de asalt port-elicopter (BPC) foarte sofisticate.


Citeste mai multe despre   









2735 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    INCA N-AU VANDUT NISIP ARABILOR ! (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 16:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce tari sunt frantujii ! S-au orientat rapid si au gasit un cumparator valabil d.p.v. politic si solvabil in acelasi timp. Vor fi insa cu adevarat tari si de luat in seama si de adversari dar si de prieteni in momentul in care vor reusi sa vanda "pe repede inainte", cum au facut acum cu Egiptul, nave Mistral , unei tari (sau unor tari) fara iesire la mare. Asa cum facea pe vremuri URSS cu Ungaria. Pana atunci...
    • +1 (1 vot)    
      Fente . (Duminică, 11 octombrie 2015, 1:46)

      Marx [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      Deja Egiptul are contract de livrare catre Kazahstan . Cine credea ca egiptenii au nevoie de nave de desant ? Oricum , nimic nou sub soare . Si in timpul razboiului din anii 40 , britanicii faceau comert cu materiale strategice ( metale ) cu germanii , prin intermediul Argentinei .
      • 0 (0 voturi)    
        si (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:11)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Marx

        din kazahstan unde vor ajunge, ca alora sigur nu trebuie asa ceva.
  • -3 (9 voturi)    
    super (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 16:41)

    Gigi [anonim]

    Gata, i-au "democratizat" si pe astia.
  • +3 (7 voturi)    
    I-AU ABURIT PE FRAIERII AIA... (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 16:42)

    schroedinger [utilizator]

    Erau pe stoc de la comanda rusilor!
  • +8 (8 voturi)    
    Oare de ce (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 16:43)

    KostasP [utilizator]

    Se inarmeaza Egiptul cu nave port elicopter, folosite in general pt desant marin. Pe cine vor sa invadeze?
  • +10 (14 voturi)    
    Egiptul, posibil intermediar (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 17:26)

    adma [anonim]

    nu m-as mira ca in perioada urmatoare sa auzim ca Egiptul le-a "vandut" Rusiei
    • -1 (7 voturi)    
      E beneficiar neplatitor (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 17:32)

      serban [anonim] i-a raspuns lui adma

      Am inteles ca achizitia este platita de Arabia Saudita . Cand Europa nu va mai primi refugiati veniti cu barcile va primi personae , mu stiu cum se vor numi , venite cu porthelicopterele
    • +7 (11 voturi)    
      funny (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 18:21)

      me [anonim] i-a raspuns lui adma

      as rade doua zile, ca dupa ce vand navele alea, sa fluture steagul rusiei pe ele :)))
  • +1 (5 voturi)    
    Chiar nu vedeti mizeria din ograda voastra ? (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 20:18)

    MrJustice [utilizator]

    Autostrazi...,spitale....48 la suta din populatiei din Romania nu are apa curenta,
    Da sunt 18 mii de biserici si multe cimitire, scoli far incalzire, aloo, aude cineva, mi de copii vor sta la scoala in frig si cu WC batute de viscol,
    4 milioane a parasite tara in descust de mafia COMUNISTA si tot felul de talhari condusi de Primul HOT al tarii,
    Aviatie , doar cosciuge zburatoare MIG, si lista continua, din datele economice romanesti, tara este considerate cea mai inapoiata societate post comunista din EU si Europa,
    Vedeti miseria din tara, intai si dupa acea comentati.
    • +4 (4 voturi)    
      nu stii tu (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 21:29)

      nmh [anonim] i-a raspuns lui MrJustice

      cum se vede bunul mers al economiei din Bucuresti. Printre masinile ce asteapta in cozi interminabile la semafor, drumuri distruse ca dupa razboi, poluare mizerie si iar oameni care consuma benzina aiurea la semafor. Saracia aduce saracie. Si cand oamenii sunt saraci si traiesc in mizerie nu le mai ramane decat sa se bucure cu picatura imediat dupa salariu si apoi sa astepte cuminti in coloana urmatorul salariu, pe FB desigur.
    • 0 (0 voturi)    
      asa (Duminică, 11 octombrie 2015, 22:10)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MrJustice

      e, cum zici matale, dar ce legatura are cu stirea asta eu tot nu inteleg.
  • +4 (4 voturi)    
    La mana a doua? (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 22:17)

    Joseph18 [utilizator]

    Eu cred ca Rusia le va cumpara la "mina a doua" daca egiptenii NU vor fi multumiti de ele...!

    Tranzactia nu va intarzia mai mult e o luna de zile.
    Deci, Franta a iesit cu fruntea sus din marea 'dilema'!