Rusia anunta ca avioanele sale au lovit 60 de pozitii din Siria ale Statului Islamic in ultimele 24 de ore si ca au omorat 300 de insurgenti

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2015, 17:29 Actualitate | Internaţional

Fortele aeriene ruse au lovit 60 de pozitii ale Statului Islamic in Siria in ultimele 24 de ore, a anuntat vineri ministerul rus al Apararii, citat de RIA Novosti. Avioane SU-34M si SU-25SM au efectuat 67 de misiuni in acest interval, a precizat ministerul, potrivit Reuters.

Ministerul a mai anuntat vineri ca avioanele sale au lovit cartierul general al grupului militant Liwa al-Haqq, Siria, omorand 200 de insurgenti, inclusiv doi comandanti ai Statului Islamic.

Trupele aeriene ruse au efectuat si mai multe atacuri in regiunea Alep, in care a omorat 100 de insugenti.


Citeste mai multe despre   









2373 vizualizari
  • -3 (21 voturi)    
    nimic de suhoaiele prabusite ? (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:47)

    un domn [utilizator]

    interesant....cifra aceasta rotunda anuntata de MujiciaPress..contine si victimele ,pilotii imbibatzi cu Pufoaika..cazuti.."la datorie"...Phutin..Rushine Breh !!!
    • +4 (18 voturi)    
      dement (Vineri, 9 octombrie 2015, 18:42)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      omule, exista doctori pentru problemele tale.
  • -12 (18 voturi)    
    da roade (Vineri, 9 octombrie 2015, 17:53)

    millenium [anonim]

    Razboiul,rusii stiu ce fac.
    Noi vegetam in loc sa-i ajutam ,ne-ar fi prins bine relatii comerciale cu Rusia dar cu cine sa le faci cu Johannis????
  • -1 (21 voturi)    
    propaganda ruseasca (Vineri, 9 octombrie 2015, 18:06)

    DSS [utilizator]

    de ce luati cu copii paste propaganda difuzata de rusi?
    Liwa al-Haqq este o grupare islamista, dar una in razboi cu SI si cu guvernul sirian.
    Rusii se pare ca au alianta cu SI, atacand si slabind gruparile rebele ca SI si guvernul lui Assad sa poata sa inainteze
    • +3 (3 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Vineri, 9 octombrie 2015, 23:26)

      unu [anonim] i-a raspuns lui DSS

      daca tu crezi ca poti negocia cu gruparile astea te inseli...cum spuneau si ei sunt 12 militii care lupta impotriva lui Assad... dupa ce cade asta, crezi ca alea 12 militii vor convietui in pace nu? si ca isi vor imparti puterea in mod egal? NATO vrea de fapt ca assad sa cada, rusii sa-si piarda bazele militare, iar dupa aceea ei se vor retrage si vor sa lasa toate guparile sa se bata intre ele...vezi doamne ei si-au facut treaba si i-au eliberat de dictator, iar siria se va transforma in noul afganistam, irak, libia sau ce vrei tu.
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 1:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      cind spui ca e islamista ai spus totul.
  • +2 (16 voturi)    
    rusnacii (Vineri, 9 octombrie 2015, 18:12)

    cikician [utilizator]

    sunt incredibili de tari, bombardeaza zone in care nici macar nu exista isisul si tot reuseste sa omoare jihadisti "isis"
    • +1 (13 voturi)    
      Omoara pe oricine spune Putin, adevarul nu mai (Vineri, 9 octombrie 2015, 19:06)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui cikician

      conteaza, e ca-n productia de vin.

      -Ce vinuri se fac aici?
      -Depinde de eticheta.
  • -3 (15 voturi)    
    Minciuni (Vineri, 9 octombrie 2015, 18:18)

    Trojan.H [utilizator]

    ISIS este creatia Rusiei.
  • -2 (12 voturi)    
    Tovarasi, am depasit productia de tinte la hectar (Vineri, 9 octombrie 2015, 19:08)

    Tudor_Al [utilizator]

    Eu zic sa inmulteasca cu 100 cifrele adevarate ca pe vremea impuscatului cind se planta porumb intre brazde ca sa arate ogorul ca in poza cind trecea Nea Nicu cu masina. Asa si astia, au tras 16 rachete, au nimerit 2 tinte dar au omorit 300... de unde dracu stiu ei ca erau luptatori si nu civili ? Asta cind cretinii aia din ISIS isi pun special masinile, depozitele de munitii, etc numai in zone civile ?
  • +1 (11 voturi)    
    Trebuie totalizat atent (Vineri, 9 octombrie 2015, 19:09)

    serban [anonim]

    Trebuie sa fie atenti la total sa nu omoare mai multi jihadisti decat populatia califatului.
    Dintre cei doi comandanti omorati unul era generalul Iranian de care scriau americanii mai sus Schimbase cumva tabara ?
    • 0 (0 voturi)    
      si (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 1:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui serban

      daca ar fi asa, care e problema, crezi ca iranianul ala e vreun dragalas, tot un islamist medieval criminal este, nimic altceva.
  • +2 (6 voturi)    
    lovituri (Vineri, 9 octombrie 2015, 21:24)

    zizin [utilizator]

    Rachetele rusești nu ating ținta, dar ucid teroriștii!
    Rachetele americane ajung la țintă, dar nu-i omoară pe teroriști!
    Unde e problema?
  • +1 (1 vot)    
    daca americanul s-a implicat initial, (Vineri, 9 octombrie 2015, 21:41)

    Nicu [anonim]

    de ce nu a rezolvat problema pana la capat? a rascolit rahatul si l-a lasat asa...acum se uita crucis la ivan ca ii curata cu totul pe oamenii aia, in stilul lui binecunoscut...pacat ca sunt omorati multi oameni nevinovati dar daca alta solutie nu exista...asta este...
  • 0 (0 voturi)    
    Fix 300? (Vineri, 9 octombrie 2015, 23:16)

    George [anonim]

    Cum naiba au reusit sa-i numere? Propaganda ruseasca de doi bani. Ruslocii se fac ca lupta impotriva isis, defapt ei transpire sa-si salveze marioneta, Assad. Ceea ce emizerabil e ca ruslocii ataca luptatorii moderati din Siria, nu teroristii isis...
    • 0 (0 voturi)    
      cum (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 1:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui George

      definesti matale moderatii, ca eu nu prea pricep, sint mai greu de cap.