Ministrul francez al Apararii: 80-90% din actiunile Rusiei in Siria nu vizeaza Statul Islamic, ci protejarea lui Bashar-al-Assad

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2015, 10:52 Actualitate | Internaţional

80-90% din actiunile Rusiei in Siria nu vizeaza Statul Islamic, ci protejarea presedintelui sirain Bashar-al-Assad, a afirmat vineri ministrul francez al Apararii, Jean-Yves Le Drian. "Actiunile militare ruse din ultima perioada nu vizeaza Statul Islamic, ci au ca scop protejarea lui Bashar-al-Assad", a declarat oficialul francez la postul de radio Europe 1, adaugand ca "in proportie de 80-90%, actiunile Rusiei sunt consacrate acestui obiectiv", informeaza AFP.

Franta a lansat, in noaptea de joi spre vineri, a doua serie de atacuri aeriene impotriva Statului Islamic in Siria, ce au vizat o tabara de antrenament a Statului Islamic.

Armata franceza a efectuat primele atacuri aeriene impotriva gruparii Statul Islamic in Siria pe 27 septembrie.










1818 vizualizari
  • -1 (11 voturi)    
    sa-l vizeze si NATO pe bashar (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:04)

    rov [utilizator]

    daca asa e moda...
    • +3 (7 voturi)    
      ma bine nu (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:20)

      un anonim [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Si sa incepem al treilea razboi mondial din cauza unei tari in ruine cu jumatate de teritoriu desert. Mai bine nu!
      • +2 (4 voturi)    
        Discutabil (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:40)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui un anonim

        Rusia este un stat agresiv. Lasa-l sa faca ce vrea in lume si inevitabil va fi un prea tirziu.
        Faptul ca nu intervi acum impotriva Rusiei nu este o consolidare a pacii cum s-ar putea interpreta.
        Sa nu uitam ca Rusia stie numai de frica.
        Ea va merge mai departe pina cineva i se va opune.
    • 0 (4 voturi)    
      bai razboinicilor (Vineri, 9 octombrie 2015, 14:00)

      nicusorf [anonim] i-a raspuns lui rov

      aici nu sunt jocuri pe calculator, aici e real life. Unii sunt atat de inconstienti incat nu-si dau seama unde poate duce aceasta incordare. Cu armele nucleare din dotare pot sa moara miliarde de oameni, nu sunteti intregi la minte.
    • -1 (1 vot)    
      Viteji unul peste altul (Vineri, 9 octombrie 2015, 23:56)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Daca esti tare in "instalatie", du-te in Siria, gaseste o arma si bate-te.

      Sa vezi cum vii inapoi cumintel. Daca mai vii.

      Am auzit ca la viteji ca tine ii baga la shaorma pe post de carnita frageda.
  • +5 (15 voturi)    
    hmm (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:29)

    dum_i [utilizator]

    Lasa ca si 80 90% din actiunile voastre nu sunt pentru instaurarea democratiei in siria ci pentru sprijinrea al-qaeda / al-nustra / isis si in principal a invaziei saudite.

    Daca Assad nu era sprijinit puternic de natiunea siriana, pica demult. Ce se intampla de 5 ani e un genocid comandat de califatul saudit si implementat de sclavii din vest.

    Rusine
  • +8 (16 voturi)    
    cel putin au un obiectiv (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:30)

    jackalphonse [utilizator]

    stim ce urmaresc.
    Sa ataci o tara spunand ca vrei sa bagi democratia, omorand zeci de mii de oameni, sa lasi in urma un haos, nu prea este clar ce s-a urmarit de fapt.
    Sa spui ca ataci SI, cand aia isi fac de cap acolo fara probleme, singura ta actiune fiind aceea de a vinde arme, nu prea este clar ce se urmareste.
    • -2 (6 voturi)    
      bravo domnule (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:16)

      millenium [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Un comentariu foarte obiectiv,felicitari.
  • 0 (10 voturi)    
    da (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:44)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    rusia isi urmareste interesele, ale frantei care sint, islamizarea europei e prioritara?
    • -5 (5 voturi)    
      Interesul rusiei FASCISTE (Vineri, 9 octombrie 2015, 14:31)

      bob69 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      interesul RUSIEI FASCISTE este sa islamizeze europa. Cum poti mai bine sa iti justifici ulterior diferite interventii in numele aparari crestinismului, decat asa ???? !!!!. Creezi un conflict dupa care apari pe post de Salvator........
      • 0 (0 voturi)    
        islamizarea (Vineri, 9 octombrie 2015, 21:42)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bob69

        europei a inceput-o franta de zeci de ani, urmata indeaprope de uk, olanda, suedia, danemarca, norvegia, belgia, germania, etc. Iar razboiul din siria tot aceste tari l-au inceput. Nu-mi place putin, este un mic hitler, care va ingropa rusia in marasm, dar nu poate fi invinuit ca profita de prostia unor lideri europeni ca si de faptul ca la casa alba se afla dragutul pacifist si habernamist obama. Asta e viata.
  • +5 (7 voturi)    
    cine mai stie... (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:52)

    lucyan [anonim]

    cine sunt baietii buni si cine sunt baietii rai?
    cert este ca au arme si unii si altii, arme de ultima generatie... asta ar trebui sa dea de gandit celor care ii antreneaza si ii inarmeaza pe "moderati"... ce naiba inseamna moderat? adica nu sunt cu asad dar nu sunt nici cu isis, atunci de ce nu sunt baieti buni? au antecedente?
    in irak dupa uciderea dictatorului si confiscarea tuturor armelor de distrugere in masa (sic), cati irakieni au murit? este mai bine acum in irak decat pe vremea dictatorului? se simt oamenii in siguranta? de munca nu intreb, astia oricum nu sunt invatati sa munceasca, le curge petrolul prin gradina...cine este raspunzator pentru asta? de ce trebuie impusa o democratie cu forta ?
    ps ma bucur ca franta lupta alaturi de rusia imporiva unui dusman comun, isis, care cred ca este mult mai important de distrus decat assad...
    pe urma mai vedem, dar nu trebuie sa repetam greselile istoriei, uneori un regim autoritar poate fi o solutie...
    • -1 (5 voturi)    
      Nu mai spune de Irak ca ma enervez. (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:53)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Nu mai spune de Irak ca ma enervez.

      Romania avea de recuperat 1.6 miliarde de dolari de la regimul lui Saddam Husein.

      A recuperat o p..la acesti bani, amerlocii au impus Romaniei sa stearga aceasta datorie dupa rasturnarea lui nea Saddam.

      O tara saraca pina in 1989 si saracita si mai dupa 1989 asta este Romania de azi.

      Care vreti razboaie intre rusi, NATO, etc?

      Duceti-va in PLM in Libia, Yemen, Siria, Irak sa va ia jihadisti beregata.
    • -3 (3 voturi)    
      baietii Rai (Vineri, 9 octombrie 2015, 14:07)

      bob69 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      baietii rai vor fi intotdeauna FASCISTII RUSI !!!
  • -4 (4 voturi)    
    Pentru toti idiotii rusofili !!! (Vineri, 9 octombrie 2015, 14:06)

    bob69 [utilizator]

    RUSIA FASCISTA nu reprezinta un egal al Americii .....NEVER. Lasati-o mai moale cu Propaganda Fascista Rusa...