Franta a lansat pentru a doua oara atacuri aeriene impotriva unor tinte ale Statului Islamic in Siria

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2015, 9:35 Actualitate | Internaţional

Franta a efectuat, pentru a doua oara, atacuri aeriene impotriva Statului Islamic in Siria, a anuntat ministrul francez al Apararii, Jean-Yves Le Drian, citat de Reuters. Atacurile aeriene ale Frantei, lansate noaptea trecuta, au vizat o tabara de antrenament a Statului Islamic. "Doua avioane de lupta Rafale au lansat bombe deasupra unui camp de antrenament al Statului Islamic. Obiectivele au fost atinse", a declarat Jean-Yves Le Drian la postul de radio francez Europe 1, precizand ca alte atacuri vor urma, potrivit AFP.

Armata franceza a efectuat primele atacuri aeriene impotriva gruparii Statul Islamic in Siria pe 27 septembrie, in urma deciziei de a-si extinde campania aeriana impotriva jihadistilor din Irakul vecin.

Atacurile au vizat atunci Rakka, orasul din centrul Siriei considerat fieful organizatiei Statul Islamic.

"Am (efectuat atacurile) in baza informatiilor colectate in cursul operatiunilor aeriene angajate de mai mult de doua saptamani, cu respectarea autonomiei noastre de actiune, in coordonare cu partenerii nostri din coalitie", preciza atunci Presedintia franceza.

Presedintele Francois Hollande a anuntat inca de pe 7 septembrie ca, in urma primelor zboruri de recunoastere efectuate in Siria chiar de a doua zi, urmau sa fie efectuate atacuri justificate, de legitima aparare.

Armata ii va ataca pe "toti cei care ameninta Franta", declara la randul sau ministrul francez al Apararii, Jean-Yves Le Drian, intr-un interviu acordat Le Monde pe 18 septembrie. Insa, in pofida faptului ca fortele aeriene franceze sunt integrate in comandamentul american pentru atacuri in Irak, Parisul insista ca operatiunile in Siria sunt efectuate in mod autonom. "Suntem integrati in securizarea spatiului aerian sirian de catre americani, dar avem libertatea de apreciere, a tintelor informatiilor si actiunilor noastre", preciza Le Drian.

Ministerul francez al Apararii a precizat ca nu va fi vorba despre o "campanie masiva de atacuri", ci despre atacuri tintite.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4070 vizualizari
  • +1 (17 voturi)    
    Cum ar fi ca si occidentul (Vineri, 9 octombrie 2015, 9:43)

    rov [utilizator]

    sa declare ca ataca ISIS, si sa-l bombardeze pe dictatorul prieten al rrusiei ??
    • +3 (11 voturi)    
      Fara bombardarea ISIS, alibiul terorist nu exista! (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:01)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui rov

      In mod normal Rusia nu ar avea de ce sa se impotriveasca bombardamentelor ISIS, doar ca motiv principalpentru care s-a implicat in Siria acum nu mai este respecat!
    • +2 (10 voturi)    
      vanatorii de fantome (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:24)

      eida [anonim] i-a raspuns lui rov

      in realitate se bat intre ei. Razboiul e practic intre SUA si Rusia.
      • +3 (3 voturi)    
        Ca si (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:49)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui eida

        Ca si in Vietnam, Coreea, Afganistan (inainte de 911)...
    • +5 (5 voturi)    
      cum ar fi ca occidentul (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:19)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui rov

      sa nu-si mai inarmeze si finanteze dusmanii ?
      Daca nu am stii ca petromonarhiile din golf detin o gramada de firme si o parte din datoriile frantuzesti, englezesti, americane, atitudinea lui Hollande, Cameron si Obama ar parea complet schizofrenica.
      Gruparile pe care le sustin occidentalii sunt aliatii al-qaeda pe campul de lupta Sirian (frontul islamic, frontul al-nosra etc), din pacate nu exista opozitie laica la regimul lui Bashar.
      Acum 2 zile CIA s-a plans ca rusii au bombardat depozitele de arme ale frontului islamic, a caror membrii au fost si antrenati de americani.
      Nu zic ca fundamentalistii siiti, gen Hezbolah, nu sunt periculosi, nici ca un Iran putere nucleara nu ar reprezenta un pericol mare, dar sa nu uitam ca TOATE atacurile teroriste islamiste din ultimii ani in occident au fost comise de fundamentalisti suniti (al-qaeda).
  • +6 (14 voturi)    
    cred (Vineri, 9 octombrie 2015, 9:50)

    moka [utilizator]

    ca il cautau pe Depardieu
  • -12 (20 voturi)    
    bravo franta (Vineri, 9 octombrie 2015, 10:09)

    millenium [anonim]

    Are oua nu ca noi sau pupatorii de moaste americane.
    • +7 (17 voturi)    
      Ouă avem și noi (Vineri, 9 octombrie 2015, 10:59)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      ...numai că dacă dai cu ouă în IS dai degeaba. Tot cu avioanele e mai eficient.
      • +2 (8 voturi)    
        oua zici? (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:17)

        millenium [anonim] i-a raspuns lui Tescovin

        Daca intervenim omoram tocmai oamenii antrenati de americani si noi nu vrem sa suparam america.
    • +1 (3 voturi)    
      Pupa fiecare ce poate (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:07)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Matale vezi ca rubla este pe ducaaaaa...daca primesti bani de la Putin (via PSD) pentru scopul 'maret' "Divide Et Impera" al stapanului de la Moscova.....cere si tu in moneda 'amerlocilor' cum va place voua sa spuneti.

      PS: vezi ca cica DNA este sprijinit si de UE...iar Franta este in UE....deci esti inconsistent carevasazica!
  • +6 (8 voturi)    
    Asteptarea (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:23)

    Serban [anonim]

    Franta nu trebuie sa bombardeze ISIS in Siria sau Irak. Mai aasteapta un an sau doi si il bombardeaza la Paris
    • +3 (3 voturi)    
      SERBANE, NICI NU STII CATA DREPTATE AI ! (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Serban

      L a inceput arondisment cu arondisment, apoi cvartal cu cvartal si, in fine, familie cu familie, IN FAMILIE !
  • +3 (7 voturi)    
    SIRIA SI CRANGASIUL (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:36)

    Susufler0 [utilizator]

    Slabuta "legitima aparare" a frantujilor. Auzi, atac cu 2 avioane, ca la ghertoi ! Pai pana si in Crangasi cand se taie bandele intre ele, au mai multe arme asupra lor decat au dus frantujii de-asupra Siriei.
  • +1 (5 voturi)    
    sacalii... (Vineri, 9 octombrie 2015, 11:46)

    demaGOGU [anonim]

    ...isi impart Syria!

    Russia bombardeaza dusmanii lui Assad (rebelii asa-zisi moderati) iar Franta bombardeaza adversarii adversarilor lui Assad adik pe...Assad insusi!

    nu va mai ramane piatra pe piatra.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:01)

    cartograful [utilizator]

    Franta bombardeaza pe acolo si e socata ca Romania nu primeste refugiati. Aaa....si ieri Franta cea socata, ca sa-si mai revina putzin din soc, a mai inceput un rand de negocieri pt. vanzari militare in zona, elicoptere NH-90 pt. Egipt in valoare de peste un miliard de eur.
  • +2 (2 voturi)    
    SA MA FAC MAI BINE INTELES ! (Vineri, 9 octombrie 2015, 12:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Pana si Francois Hollande, cand pleaca noaptea de la Elysee, din budoarul partenerei si se duce pe scuter la amanta, are dupa el mai multe garzi de corp decat a dus Franta soldati in zona de conflict. Cred ca de data asta am fost suficient de clar !