Ambasadorul SUA la NATO: Rusia are un batalion terestru si tancuri in Siria

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 18:54 Actualitate | Internaţional

Tanc T-72 MBT, din dotarea armatei ruse, in timpul unui exercitiu militar
Foto: mil.ru
Prezenta militara rusa in Siria se mareste, incluzand o prezenta navala "considerabila si in crestere", rachete cu raza lunga si un batalion de trupe terestre, sustinut de cele mai moderne tancuri ale Moscovei, a declarat miercuri ambasadorul american la NATO, potrivit Reuters.

Vorbind in ajunul unei intalniri a ministilor apararii din tarile NATO, care va fi cel mai probabil dominata de interventia Rusiei in razboiul civil din Siria, ambasadorul american la NATO Douglas Lute a declarat ca Moscova a reusit sa efectueze in utimele saptamani o amplasare militara "destul de impresionanta" la baza navala Tartous si baza militara Latakia din Siria.

"Exista o prezenta navala rusa considerabila si in crestere in Mediterana estica, peste 10 nave la ora actuala, ceea ce este un pic iesit din comun", a declarat Lute intr-o informare de presa.

"Intaririle recente aduse de Rusia in ultima saptamana constau dintr-o forta terestra de dimensiunea unui batalion (...). exista artilerie, armament de lansare rachete cu raza lunga si armament de aparare aeriana", a adaugat ambasadorul american.

Un batalion are in mod obisnuit in jur de 1000 de soldati.

Oficialii occidentali spun ca, in termeni strategici, noua campanie rusa de raiduri aeriene in Siria pare sa fie menita sa ajute la inverseze victoriile rebele care pun in pericol regimul presedintelui sirian Bashar al-Assad, sa protejeze bunurile militare ruse in tara, inclusiv singurul sau port la Mediterana si sa reafirme locul Moscovei de mare putere internationala, aflata in compettitie cu Statele Unite.

"Fortele pe care le-au amplasat acolo sunt destul de impresionante pentru o implementare rapida de circa o saptamana", a mai aratat Lute.

"Este vorba despre toate tipurile de trupe, trupe combinate, avioane de atac, elicoptere si artilerie de atac, artilerie de tip rachete", sustine ambasadorul american, adaugand ca trupele terestre ale Rusiei in Siria includ unele dintre cele mai moderne tancuri.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6364 vizualizari
  • +1 (13 voturi)    
    Si ce vreti sa faceti in aceasta privinta? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:14)

    Metec [utilizator]

    Toate informatiile converg in sensul unei intelegeri tacite SUA - Rusia, in ciuda declaratiilor de la ulima reuniune ONU. Business as usual. Pacat de vietile omenesti risipite in van...
    • -5 (11 voturi)    
      F bine: si noi ce trimitem? Si CAND? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:53)

      tincuta [anonim] i-a raspuns lui Metec

      Ca e clar ca ar trebui intervenit.

      Sa se vorbeasca cu Assad, sa ne dea un "judet" de-al lor spre securizare si administrare temporara.
      Fara politica, doar pentru binele oamenilor.

      Am putea si noi lejer trimite 1000 de soldati:pregatire pentru Ucraina si ce are se vina. Cunoaste-ti dusmanul indeaproape.
      • +3 (7 voturi)    
        de ce? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 21:29)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui tincuta

        care este motivul pentru care am face asta?
        Bugetul armatei este destul de mic si pana si ISIS dovedeste ca are echipament mai bun decat armata romana.
        Chiar nu vad motivul.
        Daca s-ar face o tabara de refuciati si sa se puna problema protectiei taberei, atunci da, ar fi ceva util.
        • 0 (2 voturi)    
          S-ar crea un spatiu de securitate (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:22)

          Salut lucian [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          Nu sunt naiv, stiu ca nu se va face, dar ar fi frumos ca o tara considerata "mica" sa faca acest pas inainte. Multe ar urma...o "coallition of will" a celor mici.
          Siria nu s-ar simti amenintata, actorii ar fi fiecare in parte neamenintataori...iar tara ar fi macar partial mai pacificata. Asta ar da idei mai marilor, sa actioneze mai serios in Irak.

          Nu totul se reduce la buget (conteaza, nu spun nu): Rusia nu o duce bine cu banii si s-a angajat, USA au varsat 120 de miliarde in IRak si Afganistan.
          Daca nimeni nu intervine, oamenii pe care i-ai tine in viata si multumiti in tara lor, vor trebui gestionati intr-un "hot spot" in UE.
        • 0 (2 voturi)    
          Romania are rolul ei de jucat (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:26)

          Pentru lucian [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          Se pare ca aveam totusi macar in parte dreptate, cu "interventia":

          Ambasadorul SUA la NATO: Romania poate contribui la o solutie politica la criza din Siria prin intermediul ambasadei la Damasc
  • 0 (24 voturi)    
    Nu e o surpriza (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Bashar are nevoie de ajutor in uciderea conationalilor sai care au indraznit sa-si ceara libertatea.

    Rusii au antrenament la omorat civili, nu e nimeni mai potrivit pentru asa ceva.
    • -5 (19 voturi)    
      Asa (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:24)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      e tocmai ce au bombardat un spital in Afganistan,aaaa pardon aia erau stapanii tai americani
    • +2 (6 voturi)    
      bre (Miercuri, 7 octombrie 2015, 20:11)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      bre, e cazul sa nu mai ai ura pe rusi si sa analizezi fiecare situatie in parte. nici mie nu-mi plac rusii dar la capitolul Siria si ISIS imi plac, au aratat ca sunt o putere reala si au inceput efectiv sa-i demoleze pe ISIS. Nu ti se pare ciudat ca de ani de zile NIMENI nu a facut nimic CONCRET impotriva ISIS? Ei bine, Putin a facut si, pentru asta, il apreciez.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 20:12)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Habar n-ai despre ce vorbesti! In Siria, Bashar este vazut ca un erou national si are parte de sustinerea populatiei. Atit asa-zisii rebeli cit si trupele ISI sint formate din mercenari antrenati, finantati si sustinuti de catre SUA si statul terorist Israel.
  • -2 (18 voturi)    
    sa fie sanatosi... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:18)

    Tudor_Al [utilizator]

    Sa-l amplaseze si pe Putin agatat de catarg in haine de marinar. Curios daca o sa reuseasca mai multe decat Americanii. Personal cred ca nu vor reusi decat sa-i intarite pe musulmani care nu reprezinta decat vreo 30% din populatia CSI (15% in Rusia si restul stanelor intre 40 si 80%), mai bine pentru ei se abtineau...
    • +11 (13 voturi)    
      Musulmani (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:39)

      Flav [anonim] i-a raspuns lui Tudor_Al

      Nu sunt toti la fel, unii isi vad de treaba, altii stau toata ziua pe retelele de socializare si se gandesc la Jihad.
      • 0 (2 voturi)    
        "Musulmanii" (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:27)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Flav

        .
  • -2 (10 voturi)    
    yankei sunt gelosi (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:43)

    @Mishu [utilizator]

    in curand nici avionele aflate ilegal pe taramul siriei nu vor mai patrula pe acolo datorita sistemelor amplasate asta e buba lor.
  • -4 (12 voturi)    
    26 rachete de croaziere lansate din Marea Caspica (Miercuri, 7 octombrie 2015, 20:02)

    zizin [utilizator]

    ”4 Russian warships launch 26 missiles against ISIS from Caspian Sea”

    https://www.rt.com/news/317864-russian-warships-missiles-launch/
    • +3 (7 voturi)    
      Ce sursa credibila ne-ai postat ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 21:57)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui zizin

      Cu astfel de surse (i.e. russia today), te ma intrebi de ce crede lumea ca esti postac?

      In plus, un articol de propaganda mai gretos decat atat pot spune ca nu am mai avut demult neplacerea sa citesc.

      M-a amuzat in special partea asta: "The Russian Defense Ministry said it had worked with its partners to plan the flight path so that the missiles traveled only over desolate areas and didn’t pose any danger to civilians."

      Nu-mi spune ... s-au tras 150 de rachete dar doar 26 au ajuns la tinta ... dar sa nu ne facem griji ... ca nu au pus in pericol viata civililor .... :) :) :) :)
  • -1 (9 voturi)    
    de ce se codesc, oare, americanii? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 20:54)

    zizin [utilizator]

    Rusia a propus partajarea coordonatelor posibilelor ținte ISIL/ISIS cu coaliția anti-ISIL/ISIS condusă de SUA, dar nu a primit un răspuns, declară general-colonelul Andrei Kartapolov, șef al Direcției Operații Principale din Statul Major rus.

    Articol: ”Oferta Rusiei de a împărtăși ținte ISIL/ISIS cu Coaliția condusă de USA nu primește nici un răspuns”

    Citeste mai mult: http://sputniknews.com/military/20151007/1028171397/russia-isil-us-coalition-targets.html
    • 0 (2 voturi)    
      sputnik news ... o sursa si mai credibila ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:31)

      Nick [anonim] i-a raspuns lui zizin

      Auzi ... dar alte surse care sa mentioneze aceste aspecte prezentate de "onorabilele si independentele" (fata de regimul Putzin) grupuri media nu ai?

      As accepta si pana si The Sun, Daily Mail, Cancan .... nu de alta dar, fata de sursele tale, sunt si mai independente si mai credibile ... ;)

      PS: De curiozitate asa ... primesti salariu fix la numar de ore lucrate pe zi postand sau esti platit la cuvant, numar de postari etc.?
  • 0 (2 voturi)    
    O solutie (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:12)

    Observer [anonim]

    Dupa parerea mea de "mare strateg", problema refugiatilor se poate rezolva in trei etape:
    -se lichideaza ISIS si rebelii anti Bashar
    - se da jos regimul Bashar prin metode familiare marilor puteri (vezi Irak, Libia, etc)
    - se retrimit inapoi toti refugiatii sa-si reconstruiasca tara
    Rusia face acum ce trebuia sa faca Germania si Franta.
  • 0 (0 voturi)    
    Ehee (Joi, 8 octombrie 2015, 11:24)

    mihai [anonim]

    Ia faceti un exercitiu de imaginatie, tot ce a trimis Putin acolo sa trimita incoace la noi, la o aruncatura de bat. Pana discuta NATO si alea 20 de tari ce e de facut, pana analizeaza dovezile, o sa se plimbe T-urile pe la Unirii...
    Rusii arata capacitatea lor militara, o sa se cam schimbe parerile vestice...