VIDEO Angela Merkel si Francois Hollande s-au adresat Parlamentului European cu un discurs istoric comun in contextul crizei refugiatilor./ Merkel cere ca mecanismul de repartizare a refugiatilor sa fie unul permanent./ Hollande: Toate partile implicate, inclusiv Rusia si Iran, trebuie sa contribuie la gasirea unei solutii politice pentru Siria

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 15:51 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel si Francois Hollande
Foto: Consiliul European
Cancelarul german Angela Merkel si presedintele francez Francois Hollande s-au adresat miercuri dupa-amiaza Parlamentului European intr-un discurs comun istoric, pe tema conflictului din Siria si a crizei refugiatilor. Diccursul lui Merkel si Hollande in PE este al doilea al unui cuplu de conducatori franco-german, dupa cel sustinut de Francois Mitterrand si Helmut Kohl, la cateva saptamani dupa caderea Zidului Berlinului, in anul 1989, si este considerat unul istoric, noteaza AFP. Presedintele francez a cerut ca toate partile implicate in conflictul din Siria, "inclusiv Rusia si Iran", sa contribuie la gasirea unei solutii politice. La randul sau, Angela Merkel a insistat ca este necesar un "efort european" pentru gestionarea crizei refugiatilor si vrea ca mecanismul de repartizare a acestora rin tarile UE sa fie unul permanent, in timp ce mai multe tari europene, inclusiv Franta, vor ca acesta sa fie aplicat doar in situatii exceptionale, potrivit Le Monde. Francois Hollande este de parere ca UE trebuie sa intervina in Siria, el spunand ca, in caz contrar, exista riscul extinderii confruntarilor in Orientul Mijlociu, unde se poate ajunge la un "razboi total".

Ora 17:05:
Discursul Angelei Merkel s-a incheiat, in plenul PE a luat cuvantul presedintele grupului Partidului Popular European, Manfred Weber.

Ora 17:00: Angela Merkel: "Inchiderea granitelor in epoca internetului este o iluzie".

Ora 16:58: Angela Merkel vrea ca mecanismul de repartizare a refugiatilor in tarile UE sa fie unul permanent, in timp ce mai multe tari europene, inclusiv Franta, vor ca acesta sa fie aplicat doar in situatii exceptionale. (Le Monde)

Ora 16:54: Angela Merkel spune ca Franta si Germania isi vor aduce "contributia" la guvernanta zonei euro.

Ora 16:50: Angela Merkel insista ca este necesar un "efort european" pentru gestionarea crizei refugiatilor. "Nimeni nu isi paraseste tara cu inima usoara", afirma cancelarul german.

Ora 16:40: A inceput discursul Angelei Merkel.

Ora 16:39: Hollande afirma ca "Europa a realizat cu intarziere care este amploarea crizei refugiatilor".

Ora 16:35: Francois Hollande: "Europa are nevoie de Politie de frontiera comuna si Garda de coasta comuna pentru a apara Spatiul Schengen."

Ora 16:31: Francois Hollande a explicat, in plenul PE, refuzul sau ca Grecia sa paraseasca Uniunea Europeana: "Ar fi insemnat un abandon".

Ora 16:28: Francois Hollande spune ca toate partile implicate, "inclusiv Rusia si Iran", trebuie sa contribuie la gasirea unei solutii politice pentru Siria.

Ora 16:25: Discursul lui Francois Hollande a inceput: "Solidaritatea, responsabilitatea si fermitatea trebuie sa ghideze actiunile Europei", spune presedintele francez, care a facut un apel ca Turcia sa fie ajutata sa gazduiasca refugiatii.











3427 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Grozav. (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:00)

    triplecheeseburger [anonim]

    Dar n-ar fi rau niste unitate in contextul Schengen.
    • +12 (14 voturi)    
      4 ani de solutii occidentale... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:01)

      Luchian [utilizator] i-a raspuns lui triplecheeseburger

      4 anii, occidentul a gasit doar solutia de a alimenta grupurile teroriste/rebele cu arme si sa sporeasca numarul acestora impotriva armatei siriene.

      Acum, cand isi vad bietii pioni pusi pe fuga de armatele rusa si siriana, sustin cu toata puterea o solutie politica...

      De ce nu ii primesc in tara lor pe cei pe care ei sustin ca ii iubesc atat de mult incat vor sa-i scape de Assad?
      • 0 (4 voturi)    
        sa nu ne grabim (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:40)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        cu vorbele aruncate:data publicarii 29 sept
        http://www.romanialibera.ro/actualitate/international/ucraina-si-siria--cele-doua-fete-ale-conflictului-lui-putin-cu-occidentul-394599?c=q2561
      • +10 (10 voturi)    
        Discursuri, sedinte si... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 18:15)

        LVNT [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        ...iarasi discursuri. Cam la asta se pricep liderii europeni. Insa chiar si in discursurile lor se vede lipsa de consecventa si directie.

        Exemplu: Franta ameninta tarile din Europa de Est cu exluderea din UE, pe tema cotelor obligatorii, acum insa vedem ca insasi Franta refuza sistemul cotelor ca mecanism permanent de distribuire a migrantilor. Acum cine ii va ameninta pe francezi cu excluderea din UE?

        Uniunea asta a devenit un mare circ unde regulile sunt dictate de 'bufoni' cu tupeu si cu buzunarul mai burdusit de bani.
    • +11 (11 voturi)    
      solidaritate europeana in tembelism (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:47)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui triplecheeseburger

      Cum adica?
      "Ora 17:00: Angela Merkel: "Inchiderea granitelor in epoca internetului este o iluzie"."
      In halul asta nu poate sa minta nici macar Ponta!

      Australia se afla in aceiasi situatia in 2013: 50000 de ilegali pe an, intr-o tara de 20 de mil.
      Guvernul Tony Abot, a inchis granitele, a intors toate barcile cu ilegali -fara exceptii!- si nu a mai permis intrarea in Australia decat cu viza (de lucru, de studii, de refugiat, turistica, etc.)
      De atunci, niciun ilegal nu a mai intrat in Australia! E nevoie doar de vointa politica de a face lucrurile corect!
      http://finance.townhall.com/columnists/nickadams/2015/02/20/not-a-single-illegal-immigrant-in-7-months-in-australia-n1959773/page/full

      Merkel pur si simplu lucreaza la dinamitarea UE, caci sufla in panzele extremistilor. Euroscepticii aveau deja aproape 30%, INAINTE de aceasta criza.
      http://www.bbc.com/news/world-europe-28107633
      La urmatoarele alegeri euroscepticii vor castiga fara sa miste un deget, caci de campanie se ocupa deja Merkel si Bruxelles.
  • +12 (24 voturi)    
    ? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:03)

    NituCt [utilizator]

    Despre ce refugiați e vorba ?
    Din cate se pare, majoritatea acestor invadatori musulmani nici nu sunt cetățeni ai Siriei.
    Aștept cu nerăbdare ziua când Merkel si Hollande vor fi spânzurați in piața publica.
    NU UE !!!!
  • +9 (15 voturi)    
    bi-cefalismul... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:04)

    demaGOGU [anonim]

    ...a sfarsi de fiecare data prost in Europa - exempli gratia Austro-Ungaria - ce doresc de fapt sa transmita acesti doi lideri?
  • +18 (20 voturi)    
    Ceva de genul (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:08)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "dragi colegi, noi n-avem idei, niciuna, asa ca va rugam pe voi sa gasiti un mod de a incalca legislatia europeana pentru ca noi, Germania si Franta, sa scapam basma curata, nu conteaza unde-i trimitem, numai sa scapam."
  • -3 (13 voturi)    
    Va lua si Shre'K Laus cuvantul, ca, Doamne,.. (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:32)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...ce frumos le mai citeste elNostraPresidente...a da?...am inteles, se reinvie o traditie...dar ce frumos ar fi citit.....
  • +10 (14 voturi)    
    poza de familie (Miercuri, 7 octombrie 2015, 16:44)

    Point [utilizator]

    macar acum,cat se mai poate.cine mai are incredere in UE,dupa ce,oricine a avut ochi sa vada,a realizat impotenta,apoi masurile total absurde luate de sefii UE
    o spun cu tristete:UE e o capra moarta,pastorita de niste imbecili rupti de realitate.
    rusii nu au facut decat sa profite de lalaiala obositoare a occidentalilor.urmeaza irakul,alta gafa.
    vor fi niste lovituri uriase pentru Vest.
    • +3 (7 voturi)    
      Singura sansa (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:32)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui Point

      "Refugiați" ...peste tot, dar NIMENI nu vede, NIMENI nu aude de distrugerea viitorului Europei.
      Singura șansă pe care o mai are Europa si cetățenii acesteia e destrămarea UE.
      NU UE !!!
      • +1 (3 voturi)    
        Stai calm, iti primesti punga de faina (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:30)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

        UE nu se destrama, sigur se va schimba, dar nu se destrama.
  • +6 (6 voturi)    
    MERKEL POARTA HIJABUL PE BUNE ! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:11)

    Susufler0 [utilizator]

    Iar a avut dreptate Basescu cand a spus ca odata ce vom accepta ideea de cota de refugiati ne vom procopsi pe vecie cu ei.Acum, dupa ce si-a pus hijabul pe fata Merkel ne spune ca vom primi permanent refugiati. La inceputul anilor 90 se spunea mai in gluma mai in serios ca Gorbaciov e omul americanilor. Acum, despre Merkel ce s-ar putea spune... mai in gluma... mai in serios...? E o situatie de rahat si pe plan intern si pe plan extern, incat eu, unul, aproape ca regret ca Constitutia limiteaza la 2 numarul mandatelor de presedinte , pt. ca, mai in gluma... mai in serios...
  • -2 (2 voturi)    
    Deci ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 19:36)

    Observatore [utilizator]

    ,,, " Assassins sans frontiers " este opera voastra !!!
  • -1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 21:56)

    dragos234 [utilizator]

    Alegerea lui Johannis e ultimul episod al serialului pro european care a cuprins Romania in urma cu 10 ani. Impunerea cotelor de refugiati si refuzul net de a lasa Romania in Schengen au dat lovitura de gratie acestui curent majoritar pana acum la publicul di Romania.
    De acum inainte urmeaza nationalism pe paine si euroscepticism pe banda rulanta.