America recunoaste ca a bombardat din greseala spitalul organizatiei Medici fara Frontiere din Kunduz, in Afganistan

de RM.     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 6:31 Actualitate | Internaţional

Generalul american care comanda misiunea NATO in Afganistan a recunoscut marti ca spitalul Medicilor fara Frontiere din Kunduz a fost bombardat din greseala, apreciind ca ar trebui mentinute mai multe trupe americane in aceasta tara, dupa 2016, potrivit AFP.

In fata comisiei fortelor armate din Senat, generalul John Campbell a afirmat ca spitalul "a fost atins din greseala" de o lovitura americana "solicitata" de afgani, dar decisa de "lantul american de comanda".

Afirmatiile facute luni de generalul Campbell aratau ca lovitura a fost ceruta de autoritatile afgane si au creat impresia ca autoritatile americane incearca sa se ascunda in spatele guvernului de la Kabul.

"Pentru a fi limpede, decizia de a efectua un atac aerian a fost o decizie americana, luata de lantul american de comanda", a recunoscut generalul Campbell.

Trei anchete, americana, afgana si a NATO, se deruleaza in prezent pentru a stabili conditiile in care a fost decis si efectuat acest bombardament.

12 membri ai organizatiei si 10 pacienti au fost ucisi in acest atac.










1423 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    Razboi... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 9:31)

    Vade Retro [utilizator]

    Razboiul nu a fost niciodata "curat". Mereu au murit si civili, din pacate...
    In cazul de fata, a fost o eroare, si americanii au recunoscut.

    Cand vor recunoaste si rusii ca au dat jos zborul MH17, omorând 298 de oameni?
    • +1 (1 vot)    
      razboi curat murdar (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:11)

      alunescu [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

      Nu conteaza ce recunoaste unul sau altul, fiecare trebuie sa plateasca pentru propriile greseli.
  • 0 (2 voturi)    
    care -va -sa -zica... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:44)

    lucyan [anonim]

    si americanii mai gresesc, cu toata pregatirea si tehnica militara de care dispun... atunci de ce sunt condamnati rusii ca au intrat in spatiul aerian turcesc? nu ca ar fi ceva corect, dar prea sunt vehemente luarile de pozitie ale ue su sua, nemai vorbind de turcia...
    cred ca interesele economice sunt cele care primeaza in siria, ca mor oameni nu-i intereseaza pe nimeni...
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:59)

    alunescu [utilizator]

    Medici fara frontiere cere o ancheta internationala, scrie pe site-ul lor, nu una care sa ii implice pe cei care au fost implicati in atac... Cum ar fi oare, in cazul fetei violate la Vaslui, sa faca ancheta violatorii sau parintii fetei?...
    • 0 (0 voturi)    
      medicii fara frontiere (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:32)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      ar trebui sa dea explicatii cu privire la ce cautau talibanii care trageau din curtea spitalului asupra fortelor afgane. Nu au suflat nici un cuvant despre asta, iar americanii nu ar fi bombardat de nebuni un spital.
      E usor de zis americanii sunt de vina (care nu aveau trupe la sol, si care au raspuns la o solicitare a guvernului legitm afgan).
      Daca MSF aveau talibani in loctatia lor si nu au suflat un cuvant, sunt cel putini la fel de vinovati
      • 0 (0 voturi)    
        Spitalele nu se arunca in aer. (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:45)

        alunescu [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        M-a lasat cu gura cascata comentariul pe care l-ati postat. Dupa dvs. e in regula sa arunci in aer un spital plin de raniti si de medici, doar pt ca s-ar putea sa fie talibani in curte? Nu e normal sa incerci sa ii aperi pe pacienti si pe medici???Sa te gandesti ca poate au nevoie de ajutor??? Bombardarea spitalelor este interzisa,dar probabil ca nu ati aflat inca.
      • 0 (0 voturi)    
        zero talibani (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:48)

        alunescu [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        Medici fara frontiere i-au sunat pe oficialii de la Washington si pe cei din Kabul, dar atacurile au mai continut 30 de minute. Medicii sustin ca nu erau oameni inarmati la ei sau in zona. In schimb au fost bombardati pana au ars de vii si medici si pacienti... trist, nu vi se pare?
    • 0 (0 voturi)    
      pot sa ceara (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:36)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      din punct de vedere legal competenta teritoriala este cea a legilor afgane, iar guvernul afgan a zis ca erau talibani in curtea spitalului care trageau asupra fortelor afgane.
      probabil aici se va incheia totul