SUA: Un baiat de 11 ani a impuscat mortal o fetita de 8 ani, dupa ce s-au certat pentru un catelus

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 4:59 Actualitate | Internaţional

Un baiat de 11 ani din statul american Tennessee a fost arestat sub acuatia de crima dupa ce a impuscat mortal fetita vecinilor sai, in varsta de 8 ani, in urma unei dispute legate de un catelus, scrie BBC.

Potrivit politiei, copillul si-a impuscat vecina McKayla Dyer duminica, dupa ce aceasta a refuzat sa il lase sa vada catelul ei.

Intr-un alt incident mortal in care au fost implicate arme de foc, autoritatile au anuntat ca luni un baiat de 11 ani si-a impuscat mortal fratele, in Ohio, in timp ce trageau la tinta.

Cei doi baieti erau insotiti de trei adulti care aveau cu ei trei arme de foc, la un picnic. Baiatul de 11 ani a luat o arm si a tras, ucigandu-si fratele de 12 ani.

Cele doua tragedii vin la doar cateva zile dupa tragedia de la Oregon, unde un tanar a omorat noua persoane.










3240 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    E normal! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 8:51)

    Martinezu [utilizator]

    Trebuie sa te impui inca de mic.
    Iar la picnic...cine a mai vazut picnic fara armament? daca cineva vrea friptura cea mai mare?
    Imi imaginez cum arata o cearta in trafic acolo!
  • +1 (1 vot)    
    americani ramasi in urma (Miercuri, 7 octombrie 2015, 9:06)

    bbk [anonim]

    din punctul meu de vedere, americanii sunt ramasi in urma ca civilizatie.
    acum 150-200 de ani armele erau absolut necesare, fiecare trebuia sa se apere asa cum putea de banditi, sau de indieni, sau de animale salbatice.
    insa acum? de ce trebuie ca oricine sa poata avea o arma? ce sa faca cu ea? ei nu au politie?
    serios, americanii au o gramada de lucruri bune, insa la faza cu armele au ramas in urma.
    probabil ca sunt unii care le baga in cap ca trebuie sa isi apere libertatea. de cine sa si-o apere?
    • 0 (0 voturi)    
      de "federali" (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:35)

      igorashu [utilizator] i-a raspuns lui bbk

      Asta e in mintea lor: ca trebuie sa se poata apara de abuzurile "federalilor".
      In plus, distantele sunt destul de mari si ar trebui sa aiba mijloace de aparare in caz de pericol pana apar politistii.
    • 0 (2 voturi)    
      armele sunt necesare (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:14)

      adi [anonim] i-a raspuns lui bbk

      inainte cu armele se aparau impotriva banditilor, acum sunt necesare pentru apararea democratiei,altfel statul este foarte tentat sa faca abuzuri si nu exista alt factor de descurajare.
      De exemplu la noi daca se face un abuz practic nu ai unde sa te plangi si nici sa dai in judecata statul, institutiile respecta zicala "corb la corb nu scoate ochii". Portul liber de arma ar descuraja mult fenomenul. Aparitia a cate unui dement ca in USA face pagube mai mici decat abuzurile statului pentru poporul si tara respectiva.
      Culmea este ca in comunism daca te plangeai la partid cate odata ti se facea dreptate......
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Miercuri, 7 octombrie 2015, 9:27)

    electron [utilizator]

    Pe ala de a omorat nu stiu cati oameni au justificat ca avea probleme mintale. Pe asta cum o justifica?
  • +2 (2 voturi)    
    Stiti cliseul (Miercuri, 7 octombrie 2015, 10:43)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "they will take my gun when they pry it from my cold, dead hands"?

    Da, numai ca asta va fi mai devreme decat cred ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Tragic dar... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:16)

    And [anonim]

    nujustificativ pentru inasprirea controlului armelor. Am observat destui comunisti prin partea asta de commenturi care nu inteleg libertatile fundamentale, al doilea amendament si ce insemna toate astea.

    Ei chiar cred ca daca acum intra in casa un talhar suna la 112 si se rezolva problema. Omul ori o ia la fuga ori se preda ca deh....

    Oamenii innapoiati nu inteleg sau nu vor sa inteleaga ca dreptul la aparare trebuie asigurat. Politia si fortele de ordine au rol post-eveniment. Ei investigheaza DUPA ce s-a comist infractiunea...nu au rol preventiv.
    Mai mult decat atat, comunistii si tiranii s-au ferit totdeauna sa acorde populatiei arme si posibilitatea de a se apara/riposta in caz de violente armate, fie intre insasi guvenrul tarii sau alte entitati. Ce s-ar fi inamplat daca la revolutia din 89, aproape fiecare cetatean avea arma? Mai mureau atatia oameni impuscati ca oile?! Probabil dar nu ca oile...ca niste oameni care au ripostat.

    Nu uitati, in esenta numai tiranii nu dorm noaptea bine cu gandul ca poporul condus e prea bine inarmat.
    • 0 (0 voturi)    
      tiranii si (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:43)

      adi [anonim] i-a raspuns lui And

      asa este... nu dorm tiranii si cei care fura cu legea in mana...