Se contureaza strategia Rusiei in Siria: Alungarea occidentalilor de pe cerul sirian si construirea unei fortarete in jurul lui Bashar al-Assad / Estul desertic, abandonat Statului Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2015, 15:17 Actualitate | Internaţional

Barack Obama si Vladimir Putin, la New York
Foto: Captura Twitter
Pe masura extinderii operatiunilor pe teren, Rusia isi dezvaluie strategia in Siria care, potrivit expertilor, vizeaza construirea unei fortarete in jurul lui Bashar al-Assad zdrobind rebelii cei mai moderati si inchizand spatiul aerian pentru occidentali, scrie AFP.

"Obiectivul este securizarea unei zone alawite (minoritatea religioasa a lui Assad) pe teritoriul 'Siriei utile' - vestul dens populat unde se concentreaza industria si agricultura - si sa lase estul desertic grupului Statul Islamic", rezuma Igor Sutyagin, expert militar la Royal United Services Institute (RUSI) din Londra.

Bombardierele rusesti ataca astfel islamistii (Ahrar al-Sham, Frontul Al-Nosra...) in contact direct cu zona controlata de Damasc, in nordul tarii, precum si enclavele rebele implantate in centrul acestor teritorii, intre Homs si Hama.

"Incearca sa salveze situatia sustinand fortele lui Assad si aliatii sai pe front si sperand ca, poate, vor reusi sa recucereasca terenul", spune Michel Goya, istoric militar si cercetator la Sciences-Po Paris.

Operatiunea aeriana ar putea fi completata de o ofensiva terestra a armatei siriene, sprijinita de fortele iraniene si de Hezbollahul libanez, arata Sutyagin.

Occidentul reproseaza Moscovei ca vizeaza foarte putin organizatia Statul Islamic (SI) in estul tarii. "Rusii lovesc si SI pentru a-si justifica actiunile dar nu aceasta este, in realitate, prioritatea lor", crede Goya.

Spre deosebire de coalitia condusa de americani, care opereaza lovituri aeriene la inalta altitudine cu avioane de vanatoare-bombardiere ultrasofisticate, rusii folosesc avioane de atac la sol Su-25 si elicoptere.

Cu cele 12 Su-25 si 16 elicoptere de lupta, stationate la doar cateva minute de linia frontului, la Latakia (vest), Moscova dispune de o forta de atac puternica si flexibila. Riscul pentru piloti este insa mare.

Mai putine scrupule

"Sunt eficienti pe linia frontului, nu poti nega asta", multiplicandu-si rotatiile si vazand cifre simple, mobile, acolo unde un avion Rafale francez sau un aparat american are nevoie de modalitati mai grele si mai costisitoare, explica Michel Goya.

Aceasta explica efectul de masa al loviturilor rusesti, care se inlantuie fara oprire din 30 septembrie. "Cantitativ, bilantul este automat mult mai important", spune acest expert.

Rusii si sirienii sunt astfel "mult mai putin scrupulosi in ceea ce priveste daunele colaterale" in conditiile in care la occidentali o mare parte din munca de informatii vizeaza evitarea acestui risc, chiar si prin evitarea unei misiuni daca acest risc se arata prea mare, spune el.

Armata rusa are acces si la serviciile siriene de informatii, acolo unde coalitia se bazeaza exclusiv pe propriile mijloace, imagini prin satelit si urmarire electromagnetica.

Toate aceste atuuri compenseaza problemele aviatiei rusesti, care aliniaza in Siria un amestec de aparate invechite (12 Su-25 si 12 Su-24), concepute in anii 60-70, si aparate multirol de ultima generatie (patru Su-30).

Occidentalii si israelienii, alungati din cerul sirian

Bombardierele Su-24, cu raza lunga de actiune, pot lovi in profunzime pana la Raqqa, in centrul organizatiei SI. Dar ele nu vor fi mai eficiente decat avioanele coalitiei conduse de Washington, care au efectuate deja 2.500 de bombardamente in Siria, in ultimul an, subliniaza expertii.    

Investind in cerul sirian si amplasand mijloace mobile de aparare antiaeriana (Pantsir si Tor M1), Rusia instaureaza de facto o zona de excluziune aeriana ("no-fly zone") care intareste protectia regimului de la Damasc.

"Coalitia, turcii si israelienii sunt de facto alungati de pe cer", subliniaza Michel Goya.

Comandantul fortelor NATO in Europa, generalul Philip Breedlove, sui-a exprimat ingrijorarea in fata unei astfel de perspective, reamintind ca Moscova a creat deja acest efect in Marea Neagra, dupa ce a cucerit Crimeea.

Mai multe incidente au fost semnalate in ultimele zile intre avioane turcesti si rusesti, sporind ingrijorarea occidentalilor, chiar daca Moscova le-a relativizat.

"Este in interesul tuturor sa se asigure ca nu se intampla nimic nedorit, in special in contextul actual al relatiilor reci dintre Occident, NATO si Rusia", subliniaza Douglas Barrie, expert in aeronautica militara la International Institute for Strategic Studies (IISS) din Londra.










12824 vizualizari
  • +10 (22 voturi)    
    Ok (Marţi, 6 octombrie 2015, 15:24)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Rece si eficient. Sa-l mai dea jos cineva pe Assad acum :)) Si de cand Al Qaeda a ajuns moderat :))
    • +4 (12 voturi)    
      Rebeli moderati din alte tari? (Marţi, 6 octombrie 2015, 16:10)

      Luchian [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Poate se gandeste un jurnalist sa faca un articol in care sa arate cam care ar fi echivalentul rebelilor moderati in alte tari, daca s-ar apuca sa se lupte cu armatele tarilor respective.
      In Siria stim ca este Al-Qaeda. In SUA, Klu Klux Klan ar fi o varianta? In Romania ce clan ar fi considerat moderat in lupta cu armata romana?

      Armatele occidentale au avut la dispozitie 4 ani de zile sa rezolve conflictul si sa plece singuri de pe cerul Siriei. Poate merita o sansa si armata rusa.
      • 0 (0 voturi)    
        au fost si pe aici (Miercuri, 7 octombrie 2015, 8:32)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        In Romania au fost rebeli moderati care s-au opus armatei: grupul Ogoranu Arnautoiu, si cateva altele. Din pacate au fost mici si disparate si de aceea au fost anihilate. Nu se invata la istorie lucrurile astea, dar te asigur ca s-au intamplat.
  • +7 (23 voturi)    
    adica cum (Marţi, 6 octombrie 2015, 15:30)

    zarzarea [utilizator]

    Adica cum, zdrobind rebelii cei mai moderati? Pun radarul si arunca bombe doar pe aia mai putin moderati? Sau cum selecteaza rachetele gradul de moderatie al rebelilor?
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2015, 15:44)

    juan [anonim]

    Domnu analist, rusii fac centru de comanda cu sirienii, irakienii si iranienii ca sa lase la teroristi estul? Poate sa le faca mormantul acolo dar sa-l lase in nici un caz. Ar fi un vis prea frumos pentru sauditi da rusii nu sunt Mos Craciun.
  • +2 (14 voturi)    
    In Umbra Marelui Urs (Marţi, 6 octombrie 2015, 15:48)

    Locke Lamora [utilizator]

    pardon, Bursuc....ce fericire pe sirieni, or sa guste si ei din bunastarea poporului rus.
  • -3 (17 voturi)    
    Un sir de proteste patetice... (Marţi, 6 octombrie 2015, 16:02)

    Lucky1 [utilizator]

    ...urmate de lipsa de actiune efectiva.
    Asa se confrunta NATO cu Rusia?! Protestand vehement ca rusii ii imping incet incet, fara nici-o riposta? Asa cum au procedat si in Crimeea?
    Incepe sa-mi creasca considerabil respectul pentru Putin.
    Cred ca si lui Putin ii va creste din ce in ce mai mult apetitul pentru scoaterea Americanilor din Mediterana si apoi Pacific...
    Asta, daca mai ramane Obama cativa ani sau il inlocuieste mme Clinton...
    Concluzia pe care o trag este: degeaba ai forta militara cu carul daca determinarea este zero...
  • +2 (12 voturi)    
    hmm (Marţi, 6 octombrie 2015, 16:14)

    dum_i [utilizator]

    "Pe masura extinderii operatiunilor pe teren, Rusia isi dezvaluie strategia in Siria care, potrivit expertilor, vizeaza construirea unei fortarete in jurul lui Bashar al-Assad zdrobind rebelii cei mai moderati si inchizand spatiul aerian pentru occidentali, scrie AFP."

    Apoi urmeaza

    "Bombardierele rusesti ataca astfel islamistii (Ahrar al-Sham, Frontul Al-Nosra...) in contact direct cu zona controlata de Damasc, in nordul tarii, precum si enclavele rebele implantate in centrul acestor teritorii, intre Homs si Hama."

    Cateodata ma intreb daca astia de la AFP scriu doar dupa ce prizeaza niste cocaina....

    A ajuns Al-Qaeda sa fie baiatul bun si moderat al vestului.
    • -1 (15 voturi)    
      cateodata (Marţi, 6 octombrie 2015, 16:57)

      cikician [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      cateodata ma intreb ce parere are muma ta ca fiu-su in loc sa invete sta toata ziua pe net citind stiri despre rusi
      • -5 (11 voturi)    
        e ok (Marţi, 6 octombrie 2015, 17:46)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui cikician

        muma e multumita cand fisu face 60k pe an.

        si are timp si de stiri.

        stai jos mai bine.
        • -2 (6 voturi)    
          aha (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:13)

          ABCS [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

          Deci atat sunt platiti postacii mujicilor?
        • -2 (8 voturi)    
          ... (Marţi, 6 octombrie 2015, 18:26)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui dum_i

          60k de ruble? :P Intr-un an, avand in vedere rata de schimb de 70 de ruble pentru 1 euro, inseamna intr-adevar ca faci o avere. ;)
          Bun jobul tau de trollist profesionist!

          Cate sticle de vodka reusesti sa iti cumperi de astia 60k de ruble pe an?
  • +1 (11 voturi)    
    siria - yemen (Marţi, 6 octombrie 2015, 16:44)

    dum_i [utilizator]

    Comentariul zilei vine de la "the guardian"

    "We have the crazy position where the west want regime change in Syria against the peoples wishes and in Yemen the west want the return of the tyrant Hadi against the peoples wishes"

    In both cases we are onside with ISIS.
  • -2 (6 voturi)    
    Cat tupeu! (Marţi, 6 octombrie 2015, 19:34)

    Joseph Porta [utilizator]

    "Coalitia, turcii si israelienii sunt de facto alungati de pe cer". Vai saracutii, sunt alungati. Ce abuz! Care cer, nene? Cumva ala al Siriei? Dar ce ar cauta cei citati mai sus, in mod legitim, pe cerul Siriei dat fiind ca tara aia nu ii vrea acolo?? Diferenta uriasa este ca in timp ce pe aia nu i-a invitat nimeni acolo, Siria, tara (inca) suverana permite unui aliat militar sa o protezeje aerian. Va sta in gat asta? Se cheama drept international.
    • 0 (4 voturi)    
      Alawitii (Miercuri, 7 octombrie 2015, 2:34)

      contest [anonim] i-a raspuns lui Joseph Porta

      sunt cei care au pastrat intacta Palmyra, cei care asigura Siriei secularismul civilizatiei contra Daesh & rebeli! Alawitii families Assad sunt de partea civilizatiei ca nimeni altii in arealul sirian; lumea civilizata le este datoare si fereasca sfantul sa nu fie lucrul acesta limpede tuturor!
  • +4 (4 voturi)    
    observatii corecte (Marţi, 6 octombrie 2015, 20:00)

    EXEs [utilizator]

    Dar doar pe termen scurt. Intrebarea e care sunt planurile rusilor pe termen mediu si lung. ISIL a fost construit ca o zona tampon intre lumea sunnita si Iranul shiit, si este sustinut din umbra destul de evident de sauditi si de turci. Rusii au intervenit pentru ca Asad risca sa fie invins de care rebelii sirieni sustinuti de americani si astfel sa piarda orice acces dinspre Mediterana in Orientul Mijlociu, facand total inutila cucerirea Crimeei.
    Probabil ca urmatorul pas va fi atacul la sol al iranienilor impotriva ISIL cu support aerian rusesc. Si atunci o sa se vada cine sustine de fapt ISIL si mai ales pe cine sustin americanii pana la urma.
    Ce este interesant e ca luptele din Ierusalim intre palestinieni si evrei s-au redeschis, si incepi sa te intrebi daca nu cumva ceea ce vor iranienii este de fapt cucerirea locurilor sfinte pentru a-si creste influenta religioasa in lumea musulmana. Sunt extrem de curios care e pozitia rusilor fata de miscarile iranienilor si cum se vor misca evreii vizavi de rusi.
  • -2 (6 voturi)    
    indiferent de tara (Marţi, 6 octombrie 2015, 21:26)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    rebelii sunt rebeli, ca pot fi mai moderati sau mai fanatici, dar tot rebeli sunt.
    NATO, SUA, si EU, ca exemplu,de ce nu-i sustin si pe rebelii din armata de eliberare nationala din Columbia ?
    de fapt e dublu standard legat de interese.
    • -3 (5 voturi)    
      esti (Miercuri, 7 octombrie 2015, 0:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      matale sigur ca nimeni din ue sau us nu ajuta farc, bagi mina in foc? Eu nu.
  • -1 (5 voturi)    
    Al-Assad, Allawitul (Miercuri, 7 octombrie 2015, 2:48)

    contest [anonim]

    trebuie sa beneficieze de sprijinul unei coalitii cuprinzatoare, secta Allawitilor este providentiala pentru Siria, pentru Orientul Mijlociu si asta e dovedit de calitatea civilizatorie pe care o manifesta secularismul Allawit pro-european sirian! Rusia a inteles perfect valoarea de exceptie a Allawitilor din care provine Bashar Al-Assad!
  • 0 (0 voturi)    
    se contureaza... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:22)

    Razvan_M [utilizator]

    Pai strategii astia platiti de armatele din Vest oare nu ar fi facut la fel daca ar fi vrut sa sustina un regim?
    Pardon, in Ukraina s-au pus pe negociat cu Putin si le-a iesit de minune. Acum Putin le arata cum trebuia facut. Probabil ca Obama s-a obisnuit demult sa si-o ia strategic, asa ca acum il doare in cur de ce-i mai face Putin :)