Turcia si UE ar fi convenit un plan pentru criza refugiatilor. Migrantii ar urma sa fie trimisi inapoi, iar in Turcia ar putea fi construite tabere pentru doua milioane de persoane. Statele UE ar putea prelua inca 500.000 de persoane - surse

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 4 octombrie 2015, 21:31 Actualitate | Internaţional

Oameni fugind de teoristii din Bataclan
Foto: Captura YouTube
Comisia Europeana si Turcia au convenit un plan pentru a stapani fluxul de refugiati ce vine in Europa prin patrularea frontierei turcesti cu Grecia si prin ridicarea de noi tabere, scrie o publicatie germana ce citeaza surse de la Bruxelles si din guvernul german.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, citata de Reuters, scrie ca, potrivit planului, Turcia va fi oblihgata sa protejeze mai bine granitele pe care multi migranti le-au trecut in periculoasa calatorie spre Uniunea Europeana.

Potrivit publicatiei germane ca paza de coasta din Turcia si Grecia vor lucra impreuna pentru a patrola estul Marii Egee, coordonate de Frontex, agentia de control la frontiera a UE, si ca refugiatii vor fi trimisi inapoi in Turcia.

In Turcia vor fi stabilite sase noi tabere pentru refugiati, ce vor putea gazdui pana la doua milioane de persoane, finantate partial de Uniunea Europeana.

Statele UE vor promite ca vor mai lua o parte dintre refugiati, astfel ca pana la 500.000 de persoane ar putea fi relocate in Europa fara a apela la traficanti sau fara a recurge la traversarea periculoasa a Mediteranei, scrie publicatia.

Totusi, un oficial de rang inalt implicat in negocierile cu Turcia a declarat Reuters ca Frankfurter Allgemeine a scris lucruri ce sunt peste ce se discuta acum intre Bruxelles si Ankara. "E un pic exagerat", a spus acesta.

Oficialul a spus si ca reprezentantii europeni au pregatit propuneri pentru gestionarea fluxului de migranti ce urmeaza sa fie discutate in timpul vizitei presedintelui turc Tayyp Erdogan in Bruxelles luni si intr-o intalnire de marti intre UE si tarile din vestul Balcanilor si din estul Mediteranei.











5784 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Ce credeti ? (Duminică, 4 octombrie 2015, 22:28)

    PetruLuca [utilizator]

    Oare de ce, migrantii, nu forteaza trecerea granitei in Turcia asa cum o fac, sau au facut-o, in Ungaria, Serbia Croatia.......??????
    • +6 (12 voturi)    
      Erdogan e de-al lor, el nu inghite rebeliuni. (Duminică, 4 octombrie 2015, 23:07)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui PetruLuca

      Erdogan e la fel de "democrat" ca so Bashar Asad.
      Imigrantii islamici stiu cum va reactiona. De aceea sunt balzi catelusi.
      In Europa, cu "drepturile omuliui", (ei sdtiu mai bine ca noi ce drepturi au), etc fac ce vor.
      Au ajuns sa mearga elevele nemtoiace la scoala acoperite si cu fuste lungi; asta "au impus" imigrantii dintr-o tabara de langa scoala.
      Si e numai inceputul.
      Baba netrebnica a facut-o intregii Europe, ca sa ia un premiu Nobel.
      O sa fie ca Obama; i-au dat premiul Nobel pentru pace si i-au taiat cojones.
      D-aia nu face nimic si fuge de orice angajament militar, desi din vina lui e dezastrul din Iraq si Siria.
      Lu' Merkel ce naiba sa-i mai taie?! A distrus Europa.
      • +2 (8 voturi)    
        Prietene (Luni, 5 octombrie 2015, 10:26)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

        Inainte sa arunci cu rahat (cum e obiceiul tipic romanesc), ar trebui sa te gandesti si sa tii cont ca atunci cand ai peste 2 milioane de refugiati in tara ta si costuri de peste 6 miliarde de euro anual doar ptr ei (din bugetul propriu, fara ajutor financiar extern), cam nu iti vine sa accepti nici un fel de rebeliune sau revolte.

        Mai ales atunci cand refugiatii astia de peste 2 milioane la numar, sunt la randul lor extremisti in Turcia, avand in vedere ca Turcia este o tara laica. Or imparti ei aceeasi religie, dar cultural si social nu este acelasi lucru. Nu au aceeasi viziune. In Turcia, religia nu sta la baza legilor/legislatiei civive/penale, asa cum este spre exemplu in Iran, Arabia Saudita, Irak, Pakistan, etc.

        Sunt diferente majore de cultura, viziune si civilizatie.

        Este foarte usor sa arunci cu rahat in toti, sa-i bagi pe toti in aceeasi oala, fara sa faci o deosebire,
  • +8 (14 voturi)    
    da (Duminică, 4 octombrie 2015, 23:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar tot ajung cinci sute de mii de maimute islamice in europa, sa speram ca germania, suedia, olanda se vor bate pe ei, ca e calificati maica, numai doctori si ingineri de nivel MIT.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu sunt de acord (Luni, 5 octombrie 2015, 9:27)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      cu fenomenul asta de migratie in masa, dar hai sa nu ii facem maimute. Tie ti-ar placea sa fi numit tigan?
      • -1 (3 voturi)    
        pai (Luni, 5 octombrie 2015, 13:51)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        nunii numesc eu, asta sint, uita-te mai bine la ei.
  • +7 (9 voturi)    
    ii trimite inapoi?! (Luni, 5 octombrie 2015, 8:37)

    lili [anonim]

    Daca pana acum nu ma vazut violenta sau atentate, sa vezi de-acum..
    Ma indoiesc eu ca bietii oameni care si-au epuizat economiile degeaba riscandu-si viata se vor incolona cuminti sa plece inapoi!
    Nu cred, dezastrul pentru UE abia acum incepe..
    Mai vorbim....
    Dupa ce i-a chemat practic in Germania acum dna Merkel ii trimite inapoi in tabere in Turcia?!
    Pai, astia voiau o viata imbelsugata in Germania(nici nu voiau sa auda de alte tari!) si acum ii trimit in tabere in corturi?!
    Glume, sa-i vezi acum cum vor reactiona... jale...
  • +3 (7 voturi)    
    dubioasa chestie (Luni, 5 octombrie 2015, 9:16)

    airamerica [utilizator]

    Nu rea imi vine sa cred, ar fi o grava si fara precedent incalcare a dreoturilor omului si a legistalie internationale! Cum adica relocare a 500000 de persoane, aste e deportare pe fata! In ultimii 50 de ani nu cred ca s-a mai intamplat asa ceva, oamenii aia au drepturi care trebuie respectate si aparate, nu ii poti urca in trenuri si trimite undeva doar ca asa s-a hotart de catre Erdogan si europeni! Ori ii ti la tine in tara ori ii trimiti in tarile de origine, alta solutie legala si morala nu exista!
    • +1 (1 vot)    
      Interesant! (Luni, 5 octombrie 2015, 14:58)

      ionisus [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      Ai putea sa apreciezi, procentual, cam cati ar fi de acord sa se intoarca, acum, in tarile de origine?
      Sigur ca refugiatii si imigrantii au drepturi, dar au si obligatii!
      Una dintre ele este RESPECT NECONDITIONAT, fata de traditiile si legile tarilor in care sunt primiti!
      Dupa ce imi explici unde este respectul musulmanilor imigranti fata de traditiile, cultura si legile europene, sunt dispus sa discutam si despre drepturile lor!
      IN ORDINEA DE MAI SUS!
  • 0 (4 voturi)    
    s-a inmuiat marele razboinic otoman (Luni, 5 octombrie 2015, 10:07)

    EXEs [utilizator]

    Cand s-a trezit inconjurat de rusi si la nord si la sud i-au trecut aerele de mare jucator de poker care infesteaza Europa cu zeci de milioane de islamisti. Nu mi-e inca foarte clar daca interventia rusilor va accentua valul de imigranti sau din contra acestia se vor intoarce in Siria lui Asad. In principiu regimul semi-democratic este preferabil celui arhaic sclavagist prpagat de IS.
    • +4 (10 voturi)    
      Romanul are idei putine si fixe (Luni, 5 octombrie 2015, 12:03)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Ca deobicei, indiferent ce face sau zice o tara, in special cand e vorba de Turcia, romanului ii pute tot si nu ii convine nimic.

      In cazul de fata, de vreo 4 ani de zile, (4 ani !!) Erdogan tine in frau peste 2 milioane de refugiati cu costuri de 6 miliarde de euro din bugetul de stat, fara ajutor financiar extern.

      Asta inseamna ca de 4 ani de zile, Turcia tine departe de EU 2 milioane de posibili refugiati, pe banii propri. Refugiatii aia, toti vor sa ajunga in EU. Dupa cum vezi, cineva, nu-i lasa liberi la calatorie, in cazul de fata "marele razboinic Erdogan".

      Cand au ajuns in jur de 300.000 de reufiati in EU, EU a fost depasita total de situatie si a fost ingenunchiata.

      Cand Turcia a cerut ajutor financiar Europei, avertizand ca nu mai poate sustine de una singura costurile unei mase asa de mari de refugiati, EU si-a bagat picioarele si s-a facut ca ploua.

      Macar de data asta sa aratam putin respect si intelegere Turciei, avand in vedere ca ei sunt obligati, fara voia lor, sa sustina 2 milioane de refugiati.

      Asa cum EU nu vrea sa primeasca refugiati, de ce ar fi Turcia obligata sa o faca? Sau in cazul Turciei, regulile nu se aplica? Cam suna a ipocrizie, nu ?
  • +1 (3 voturi)    
    Pai nu prea au cum sa-i intoarca (Luni, 5 octombrie 2015, 10:22)

    Je__ [utilizator]

    Ca nu i-a identificat nimeni! Au trecut ca oile prin 7 granite, si nimeni nu stie cine sunt si cati sunt.
  • +1 (3 voturi)    
    bravos... (Luni, 5 octombrie 2015, 10:29)

    liviu_ [utilizator]

    ue urla ca rusii sunt comunisti (sunt da asta e alta idee), pe de alta parte si sua si ue sunt best friends cu turcia... tara care a batut avocatii protestatarilor pasnici...

    asta ca sa nu vorbesc de idiotenia intelegerii asteia in sine si de alea multe legi si tratate internationale si nationale care le incalca (dar germaniei nu prea pare sa-i pese un ultimul timp de egi)
  • +1 (1 vot)    
    Atentie! (Luni, 5 octombrie 2015, 14:23)

    laur [anonim]

    la rusi ! Valurile de migranti recente si viitoare au determinat si vor genera masarea la granite a unor forte militare care, la un moment dat, s-ar putea sa devina agresive impotriva unui stat vecin, lasandu-i in pace pe migrantii care au fost actori intr-o diversiune de zile mari. Atentie la rusi!