Angela Merkel, "favorita certa" la Premiul Nobel pentru Pace pentru gestionarea crizei refugiatilor, insa pierde din popularitate in Germania

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:29 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel, selfie cu un refugiat
Foto: Agerpres/EPA
Speculatiile ca Angela Merkel va castiga Premiul Nobel pentru Pace de anul acesta pentru modul in care a gestionat criza refugiatilor in Europa si razboiul din Ucraina se intetesc, tocmai cand opinia publica din Germania isi inaspreste pozitia fata de politica sa privind migrantii, noteaza The Telegraph.

Cancelarul german apare ca favorit cert la editia din 2015 a Premiului Nobel pentru Pace, al carui laureat va fi anuntat de catre Comitetul Nobel din Norvegia vinerea viitoare.

Insa chiar daca este laudata pe scena internationala, Angela Merkel se confrunta cu o opozitie in crestere fata de politica sa privind refugiatii acasa, unde cota sa de popularitate a scazut cu 9 puncte procentuale intr-o singura luna, fiind la nivelul de 54%, cel mai slab scor din ultimii aproape patru ani, potrivit datelor relevate de un recent sondaj de opinie.

Nominalizarile la Premiul Nobel pentru Pace sunt tinute secret, iar zilele ce preced anuntul sunt in mod traditional pline de speculatii si presupuneri. Tot ce Comitetul Nobel va confirma este ca au fost 276 de nominalizari anul acesta.

Insa Kristian Berg Harpviken, un expert care publica o lista scurta de posibili castigatori in fiecare an, a numit-o pe Angela Merkel drept favorita.

"Angela Merkel va lua Premiul pentru Pace", le-a spus jurnalistilor Harpviken, director al Institutului de Cercetari asupra Pacii din Oslo. "Ea este cea care a dat dovada cu adevarat de autoritate morala si care a intors complet dezbaterea privind problemele refugiatilor intr-un context european", a spus el.

Merkel este de asemenea considerata favorita sa castige pentru eforturile sale de a pune capat conflictului din Ucraina, dupa ce i-a adus pe presedintii rus si ucrainean Vladimir Putin si Petro Poroshenko inapoi la masa negocierilor, in februarie.










3708 vizualizari
  • +14 (18 voturi)    
    buna afacere (Duminică, 4 octombrie 2015, 3:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    europa contra premiul nobel pentru pace. Revenind, e cam tot una cu fac doi ani, dar tot ce-am furat imi ramine. Oprescu dixit. Ponta dixit, dragnea dixit.
    WTF is dixit.
  • +31 (41 voturi)    
    Asta e demență in fază terminală. (Duminică, 4 octombrie 2015, 3:25)

    Donatien Alphonse François, Marquis de Sade [anonim]

    Delirul masochist al vest-europenilor a devenit de nestăvilit.

    Nu cred ca e departe ziua cind membrii Comitetului Nobel din Norvegia vor da premiul asta vreunui taietor musulman de capete pentru ca acesta a dat dovada cu adevarat de autoritate morala si a impus in toata Europa religia pacii, dar mai ales pentru ca i-a luat ostatici chiar pe ei, membrii Comitetului Nobel, anuntindu-i ca ii va decapita imediat dupa decernarea premiului, ca sa dea o lectie tuturor infidelilor.
  • +6 (8 voturi)    
    Ehe... (Duminică, 4 octombrie 2015, 6:18)

    Hohey [utilizator]

    Se duce naiba si minmum de incredere in orice "valoare"...
  • +5 (9 voturi)    
    lipitorile (Duminică, 4 octombrie 2015, 7:10)

    gopo111 [utilizator]

    astea de politicieni, acum isi dau si premii pt pace? obama ia un premiu dar omoara mai multi decit doi alti presedinti la un loc, cred ca acum nu mai da bine sa iti dea cineva o medalie ceva asa de forma sa fii cica cel mai "pacifist" e ceva , doar la kaka maka de politicieni vezi asa grandomanie, ma mir ca nu ii da premiul si lui ala din nord coreea ca doar e pacifist si el
  • +6 (10 voturi)    
    nominalizări pripite (Duminică, 4 octombrie 2015, 7:38)

    Sakura [utilizator]

    Criza imigranţilor este în plină desfăşurare, mult prea devreme pentru a trage concluziile finale. Până atunci nici n-ar trebui amintită în contextul Nobel pt. Pace.

    Văzând nominalizăţii din acest an şi "realizările" lor, mai degrabă ar merita premiul familia Castro. A reuşit să scoată Cuba de pe lista ţărilor teroriste, a reluat legăturile diplomatice cu SUA, a înlăturat embargoul... Glumesc evident, dar la ce candidaţi sunt... Mă mir că lipseste Putin de pe listă, anul trecut a fost, iar la cât de sucite sunt minţile luminate din Europa, anul acesta chiar ar fi avut sanse să ajungă în finală.
  • +6 (10 voturi)    
    Se răsucește Alfred în mormînt! (Duminică, 4 octombrie 2015, 8:15)

    LianBerthold1 [anonim]

    Deci propaganda ceaușist-comunistă era mică copilărie față de ce se întîmplă în societatea vestică actuală.
  • +4 (10 voturi)    
    premiu de rahat (Duminică, 4 octombrie 2015, 8:41)

    vlad [anonim]

    nimic nu mai are valoare ,nu corespunde cu realitatea . femeia asta e un jeg chiar si pt. unii concetateni de ai ei.
  • +6 (12 voturi)    
    Premiul Nobel Turciei +Greciei ei au organizat (Duminică, 4 octombrie 2015, 9:12)

    andreesanu [utilizator]

    Premiul Nobel pentru pace trebuie dat Turciei + Greciei care s-au inteles prima data in ultimii 500 de ani in cazul transferului rapid de "refugiati " in ideea comuna a islamizarii Europei .
    Ce gestionare e aia in care unii dau "buluc ",asalteaza granite ca si HUNII pe la 1200 !!! ,or gestionarea e chestia cu ciocolata ??
    • +6 (6 voturi)    
      HUNII (Duminică, 4 octombrie 2015, 11:59)

      Encelade [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      au trecut pe aici in jurul anului 400. Perioada mentionata de dumneavoastra este imediat premergatoare incursiunilor mongole.
  • +12 (20 voturi)    
    Nobel? (Duminică, 4 octombrie 2015, 9:49)

    verdeata [anonim]

    De cand se da premiul Nobel cuiva care distruge Europa? A innebunit lumea?
  • +12 (20 voturi)    
    Calaul Europei... (Duminică, 4 octombrie 2015, 9:56)

    Adri [anonim]

    Aceasta muiere este Calaul Europei! Din pacate, decontul va fi platit de catre generatiile viitoare :(
    • 0 (0 voturi)    
      ...dar ce te face sa crezi... (Luni, 5 octombrie 2015, 7:38)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Adri

      ... ca noi vom scapa de decont ?
  • +8 (14 voturi)    
    . (Duminică, 4 octombrie 2015, 10:22)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Ajunge Nobel-ul pe palier cu "cercetatorii britanici".
  • +7 (13 voturi)    
    Ce aiureala (Duminică, 4 octombrie 2015, 10:33)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Premiul Nobel pentru cele 3 zile in care Merkel a acceptat public imigrantii.

    Asta inainte sa intoarca foaia...
  • 0 (8 voturi)    
    comitetul Nobel se face de ras (Duminică, 4 octombrie 2015, 11:05)

    nicomar [utilizator]

    se face pur si simplu de ras: doamna a marsat la razboiul rece declansat de cercurile politico militare de peste ocean (ca nu avea de intors de altfel, cum a spus putin la ONU tarile din Europa sunt niste pasalacuri ale americanilor), ca urmare ne saraceste pe toti cu tot felul de embargouri si taieri de punti comerciale, i-a ingenunchiat pe greci, in loc sa mai taie din datorii (care oricum erau platite prin dobanzile uriase ce le-au avut), asa cum lumea civilizata a procedat cu germania dupa WWII, in loc sa-i lase pe nemti sa roada coaja de copac, iar la urma se baga si in ucraina, cea mai democrata tara din estul europei, care este cotropita de rusi ..
    comitetul s-a mai facut de ras si cu bronco si cu premiul luat de shultz ala
  • 0 (8 voturi)    
    Spun unii (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:10)

    batmanss [utilizator]

    Ca Hitler voia sa omoare toti evreii ca sa distruga religia crestina ( nu stau sa dezvolt , in biblie sunt multe profeții cu privire la ei ca "popor ales"). Daca reușea , făcea praf biblia si creștinismul . Ce nu a reușit Hitler va reuși Merkel prin islamizarea Europei .
    Eu zic ca nici pe departe nu merita premiul Nobel , in schimb o mustața scurta , da, primesc !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ! Din contra ! (Luni, 5 octombrie 2015, 7:41)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Hitler a vrut sa faca o natzie pura de arieni si nicidecum de corcitura .
  • -10 (18 voturi)    
    RAR MI-A FOST DAT SĂ VĂD (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:20)

    pointless man [utilizator]

    pe hotnews ca TOATE comentariile să fie inepte.

    Fraților ! Un pas înapoi, stați strîmb și judecați drept (o oră, eventual o zi), puneți cap la cap TOT ce a făcut Merkel pînă acum și abia apoi clămpăniți tastatura.

    Altfel sînteți doar niște auxiliari cvasi-inocenți (sper) ai propagandei moscovite.
    • +4 (6 voturi)    
      plus minus (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:45)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      la un premiu Nobel pt pace nu se aduna plusurile cu minusurile (electron - poroton) si vedem ce da: un singur minus cat de mic si esti out ..
    • -1 (5 voturi)    
      Uite că am făcut un pas înapoi ... (Duminică, 4 octombrie 2015, 13:22)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      .... am judecat extrem de drept ...am pus cap la cap tot ce a făcut Marxel ... tot o babă nebună a reieșit că este, și că merită să ardă în focul Gheenei.
      Ai ceva amănunte despre cum am putea să ne schimbăm părerea?
    • +4 (8 voturi)    
      Wow! (Duminică, 4 octombrie 2015, 14:05)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      matale trebuie sa vezi lucrurile dintr-un unghi necunoscut de restul oamenilor! Pai ce a facaut doamna asa de special? In zece ani la putere a trait din roadele politicii lui Schröder in primul rand (Agenda 2010/ Hartz 4), iar de obicei se reactioneaza din partea ei mult prea tarziu si in directia gresita. De exemplu hotararile ei privind denuclearizarea energetica ,criza refugiatilor ,ajutoarele nelimitate pentru Grecia ,etc. Mi-aduc aminte de faza din campania electorala din 2005, cand putin inainte de alegeri Madame trasese o vizita scurta la americani pentru a-l pupa-n dos pe Bush. Cam asta veste caracterui unei politiciene care a ajuns din intamplare sus( a fost delegata sefa Uniunii in perioada crizei din CDU doar provizoriu la vremea respectiva) si a ramas doar prin metode foarte dubioase la putere ( vezi inlaturarea tuturor celor care-ar fi putut fi periculosi din propriile randuri ca si Wulff , Müller ,Merz , zu Guttenberg ,Koch ,samd.)
    • +1 (5 voturi)    
      LUMINEAZA-NE, TE RUGAM... (Duminică, 4 octombrie 2015, 14:11)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Ca noi nu avem stiinta!
  • +2 (6 voturi)    
    bazele unui Visegrad de extrema dreapta? (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:48)

    ernst [utilizator]

    nu ar fi imposibil ca acest deranj la care asistam sa duca la radicalizarea unei zone din Europa, sa zicem Visegrad -- Polonezii deja au ceva locatii pentru ne-arieni, bine facute de nemti deci probabil functionale inca. OK, pare extrem. sa zicem asa. Germania vrea sa-i trimita in Est, ei nu vor sa fie "relocati" si asa domiciliu obligatoriu, in niste cartiere speciale ... cam ceva in genul ghetourilor. Bine supravegheate, si in care lumea sa aibe dreptul la munca ... la inceput, iar mai apoi obligatia la munca. Daca cineva zice ceva de drepturile omului, se poate raspunde cu dreptul la libera circulatie, deci nu va fi prea multa vorba despre drepturile omului in acest caz. ma rog, e un scenariu, o posibila iesire din impas...
  • +6 (8 voturi)    
    mai degraba (Duminică, 4 octombrie 2015, 13:33)

    vali2 [utilizator]

    zmeura de aur, promite ca ia 800 de mii si de fapt dupa aia obliga statele membre prin presiuni sa ia cota parte din "bunatatea ei".

    O idioata
  • +3 (5 voturi)    
    Vanitate personala (Duminică, 4 octombrie 2015, 15:52)

    Vlad-I [utilizator]

    Adica coana Merkel vrea premiu nobel si lasa europa dezbinata timp de secole ? Ar cam trebui sa facem si campanie anti premiu nobel.