UPDATE SUA ar fi bombardat un spital operat de Medici Fara Frontiere in Afganistan: cel putin 19 morti/ ONU: Raidul aerian, "de nescuzat" si "posibil criminal"/ Seful Pentagonului: O ancheta "exhaustiva" este in curs/ MFF: "Toate indiciile" sugereaza ca spitalul a fost bombardat de coalitia condusa de SUA

de G.S., V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 11:08 Actualitate | Internaţional

Spital Medicines Sans Frontieres, bombardat de SUA in Afganistan
Foto: Twitter
Un bombardament aerian al SUA ar fi putut lovi un spital operat de Medici Fara Frontiere (MFF), a admis un purtator de cuvant al NATO, dupa ce grupul medical a blamat atacul aerian pentru distrugerea unitatii sanitare situate in orasul afgan Kunduz si pentru uciderea mai multor membri MFF, informeaza Reuters.

  • 22.00 Armata americana recunoaste ca a efectuat un raid aerian "in vecinatatea" spitalului MFF. Un raid aerian american, ce ar fi putut lovi un spital din Kunduz, Afganistan, sambata, a vizat insurgenti talibani care trageau direct inspre militari americani, a transmis armata SUA intr-un comunicat, potrivit Reuters. Raidul aerian a fost efectuat "in vecinatatea" unui spital operat de Medici Fara Frontiere in Kunduz, mai arata comunicatul, care adauga ca armata americana a deschis o ancheta cu privire la incident.
  • 20.30 Comandantul fortelor conduse de SUA din Afganistan "a prezentat condoleante presedintelui tarii" dupa bombardamentul asupra spitalului MFF, a anuntat biroul Presedintiei afgane, retractand astfel un comunicat difuzat anterior in care informa ca generalul american John Campbell a prezentat "scuze" presedintelui Ashraf Ghani, scrie Reuters.
  • 20.05 MFF: "Toate indiciile" sugereaza ca spitalul a fost bombardat de coalitia condusa de SUA. Medici Fara Frontiere afirma ca, cel mai probabil, fortele internationale conduse de SUA au bombardat spitalul organizatiei umanitare din orasul afgan Kunduz. "Toate indiciile arata in prezent ca bombardamentul a fost efectuat de fortele coalitiei internationale", a transmis MFF intr-un comunicat, citat de Reuters. "MFF cere o prezentare completa si transparenta din partea coalitiei in ceea ce priveste operatiunile sale aeriene deasupra orasului Kunduz sambata dimineata", se mai arata in comunicat.
  • 19.20 Bilantul victimelor a crescut la 19 morti - cel putin 12 membri ai personalului MFF, patru pacienti adulti si trei copii, potrivit unui mesaj postat de grupul medical pe Twitter.
  • 18.55 Seful Pentagonului, Ashton Carter, a afirmat ca o "ancheta exhaustiva" este in desfasurare cu privire la bombardamentul asupra spitalului MFF din Kunduz, insa fara a confirma daca acesta a fost efectuat de fortele americane, scrie AFP. Secretarul american al Apararii a subliniat ca "fortele americane, in sprijinul fortelor de securitate afgane, opereaza in zona, la fel si talibanii".
  • 18.30 Raidurile aeriene asupra spitalului MFF din Kunduz sunt "de nescuzat" si "posibil criminale", a declarat Inaltul Comisar al ONU pentru Drepturile Omului, Zeid Ra’ad Al Hussein. El a facut apel la o ancheta aprofundata si transparenta, aratand ca "daca va fi recunoscut drept deliberat de catre justitie, un raid aerian asupra unui spital ar putea constitui o crima de razboi". "Acest eveniment este profund tragic, inexcuzabil si posibil criminal", a adaugat el in comunicat.
  • 18.05 Ultimul bilant al victimelor bombardamentului este de cel putin 16 morti ucisi in ceea ce armata SUA a numit "pagube colaterale" in lupta impotriva insurgentilor talibani. Multi pacienti si membri ai personalului Medici Fara Frontiere sunt inca dati disparuti. Dintre cei morti, noua sunt din cadrul MFF, patru pacienti adulti si trei copii.
    Un locuitor din Kunduz a declarat Reuters ca talibanii au folosit cladirea spitalului drept acoperire in timpul luptelor de vineri.

    17.02 Medici fara Frontiere a dezvaluit ca personalul sau a sunat disperat oficialii NATO din Kabul si Washington in timpul bombardarii spitalului, ce a durat circa o ora. Prima bomba a cazut la 02.10 AM, personalul a sunat reprezentantii NATO din Kabul la 02.19 si oficialii militari din Washington cateva minute mai tarziu, dar loviturile aeriene au continuat pana la 03.13 AM

    13.38 Bombardamentul spitalului cu 150 de paturi a ucis cel putin 9 persoane si a ranit 37. In unitatea sanitara, singura din regiune ce poate trata rani majore, se aflau circa 200 de persoane, potrivit MFF.
Medici Fara Frontiere a spus sambata ca a dat coordonatele spitalului sau fortelor afgane si ale SUA in mai multe randuri (inclusiv la inceputul acestei saptamani), tocmai pentru a nu fi loviti de bombardamente.

Luptele au fost aprinse saptamana aceasta in capitala de provincie afgana, recapturata de fortele guvernamentale de la talibanii ce o cucerisera luni, marcand cea mai mare victorie din ultimii 14 ani de insurgenta.

Brian Tribus, purtator de cuvant in cadrul NATO a declarat ca lovitura aeriana "ar fi putut sa provoace daune colaterale intr-o facilitate medicala din apropiere". Incidentul este investigat.

MFF a spus ca 30 de persoane din cadrul personalului sau sunt inca dati disparuti dupa distrugerea partiala a centrului de traumatologie, lovit de mai multe ori in cadrul unui bombardament sustinut.

"Suntem profund socati de atac, de uciderea personalului nostru si a pacientilor si de modul grav in care este afectata ingrijirea medicala in Kunduz", a declarat intr-un comunciat de presa Bart Janssens, directorul de operatiuni al gruparii umanitare.

Purtatorul de cuvant al talibanilor, Zabihullah Mujahid, a spus ca loviturile SUA au luat la tinta spitalul si au ucis pacienti, doctori si asistente. Niciun din luptatorii sai nu era in spital la momentul atacului, a transmis grupul militant.

MFF a precizat ca nu se stie inca numarul exact al victimelor provocate de atac si ca membrii sai trateaza pacientii si membrii personalului care au fost raniti.


















[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8386 vizualizari
  • +8 (60 voturi)    
    confirmare NATO (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 11:18)

    neurino [utilizator]

    bine macar ca confirmarea vine din partea NATO asa, amercanofilii ar fi sarit in sus spunand FACATURA RUSEASCA.
    • +11 (23 voturi)    
      SUA si Rusia, doi batausi beti (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 15:43)

      Intre Doibatausibeti [anonim] i-a raspuns lui neurino

      Varianta stiri pe foxnews e ca "SUA au "eliberat" 3 doctori". Dumnezeu sa-i odihneasca. Cineva ar trebui sa faca inchisoare pentru asta.

      Mi-e ciuda sa vad ca politica externa americana a devenit atat de balbaita si nesigura.
      Intre doi batausi betivi, in ultima vreme rusii rezista mai bien la bautura, din pacate.

      Fir-ati voi sa fiti de lideri prosti care ii faceti pe niste dictatori sa para mai vrednici decat voi, doar pentru ca sunteti voi facuti gramada.
      • -4 (12 voturi)    
        Se numeste "nepotism" (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 19:28)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Intre Doibatausibeti

        Iar americanii au inceput sa-i bata la fund pe rusi la capitolul asta. Si stiu ce vorbesc, crede-ma. S-a intors lumea cu susu-n jos.
      • 0 (8 voturi)    
        hah (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 22:34)

        waxile [anonim] i-a raspuns lui Intre Doibatausibeti

        rusii rezista, tot timpul, mai bine la bautura!
      • -3 (9 voturi)    
        cineva la puscarie (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:00)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui Intre Doibatausibeti

        si 3 medici militari ai us army sa lucreze in acel spital in locul medicilor eroi (sau sfinti?)
  • -2 (50 voturi)    
    full aware (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 11:35)

    Mazeta [utilizator]

    "MSF also distributed an email to a range of recipients, including Nato, the US military, and the Afghan ministry of defence with the the exact coordinates of their hospital."

    Extraordinar! De când bombardarea intenționată a unui spital este considerată crimă de război?

    Probabil că a) medicii și pacienții erau teroriști deghizați, b) autorii au fost ruși sau c) și rușii au făcut așa ceva. Altă explicație nu există.
    • -1 (39 voturi)    
      30 minutes (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:34)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "MSF also said the bombing of their hospital continued for 30 minutes after American and Afghan officials had been made aware that it was under attack."
    • -2 (42 voturi)    
      BUK full aware (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      as fi foarte interesant cand Mujicia
      1 va returna TEZAURUL Romaniei furat de catre bolshevici acum jumatate de secol
      2 isi vor cere scuze pntru Genocidul produs la Implementarea Comunismului In Lume ca efect al Rascoalei octombrie roshu
      3 vor recunoashte ca au doborat INTENTIONAT avionul malaezian

      Pana una alta NATO nu musamalizaza tragedia, incearca sa repare greseala...e o diferenta intre Morala Mujica si Morala Restului Planetei
      • -4 (12 voturi)    
        pentru un domn prooccidental (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 21:04)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        1. macar este la pastrare, iar documentele exista. ce zici insa de "hartiile" care nu mai exista privind datoria germaniei dupa WWII. cate sute de ani crezi tu ca ar fi trebuit sa plateasca nemtalaii si sa manince coaja de copac ?
        2. a fost si este un experiment social, cu abuzurile de rigoare. dar cand se tragea cu tunul in taranii romani care habar nu aveau de comunism, deci in plin capitalism, cum era, daca ai fi avut o ruda mai indepartata pe acolo ? sistemele s-au "perfectionat", vezi Wall Street si China. care sistem social crezi tu acum ca e mai bun, ala din China, sa-l numim comunist, cu Tibet, cu partidul comunist chinez, fara parlament, cu miliardarii de rigoare, sau ala din India cu 80% in stare de saracie lucie, sau Brazilia, cu favele si ce vrei tu, ca sa numim BRICS.
        3. cred ca rusii au doborat avionul malaiezean ca sa-l invete pe pilot cum se bea vodca, iar pe pasageri sa-i plimbe cu metroul prin moscova. se vede de pe luna cine a doborat avionul: aceiasi care au facut bastroe, contra scandalului unei lumi intregi, care au ras orice forma de romanism din Bucovina, inclusiv nume de strazi in Cernauti care erau in romaneste pe vremea urss, sau nume de sate
      • -3 (9 voturi)    
        am imprumutat bani candva (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 23:09)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        unui amic. nu i-am mai vazut si explicatia a fost: ''te-am pus eu sa mi-i dai'' ?
        cam asa cu tezaurul. cine ne-a pus sa-l dam? si inca ceva:guvernul imperial rus (care a primit tezaurul)a avut cu bolshevicii probleme mai urate decat noi,romanii,cel putin in acel timp.
        iar daca rusia a devenit un stat captiv in mana unor teroristi,cine e de vina? rusii au pierdut milioane de oameni din cauza acelor dementi, lenin trotzky stalin.
        si s-au ales si cu pozitia de lideri mondiali,pt o vreme. asa e cand dementii pun mana pe putere. ati vazut secventa din the rise of an empire,cand regele zeu xerxe delira ''cand un rege este iubit k mine,multe lucruri marete se pot face'' iar in spatele lui se vedea un pod de vase intins pe kilometri peste bosfor si elefantii de lupta marsaluind pe el...
  • +4 (48 voturi)    
    Deci (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 11:41)

    Blossom [anonim]

    Poate le mai intra in cap si berbecilor spalati pe creier ca treburile astea nu sunt doar opera rusilor. Sunt toti in aceeasi galeata si aia care nu inteleg treaba asta nu au decat sa se planga pe hotnews, sa tipe disperant "phutin, mujicia", etc. si sa continue sa spele picioarele altora pentru ca la asa minte limitata alt viitor n-au ;).
    • -7 (37 voturi)    
      ORICE Victima - Pierderea Vietii (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Blossom

      este o TRAGEDIE, exceptiile fiind Mujicii, decesul lor este un prilej de sarbatoare
  • +11 (31 voturi)    
    se incadreaza la crima de (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 11:48)

    __alex__ [utilizator]

    razboi, oricum o iei. Dar cine sa ii judece?
    • +10 (12 voturi)    
      asa e in ORICE razboi. De asta si trebui eevitate! (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 22:32)

      sanchi [anonim] i-a raspuns lui __alex__

      Stii cate crime de razboi au fost in WW1 si WW2?
      Pai, depinde cine le numara, nu?
  • +14 (42 voturi)    
    ..mda... (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 12:07)

    potaissa [utilizator]

    a fost o greseala mica ,ei nu fac asa ceva aproape niciodata ,trebuie sa-i intelegem ,nu? Daca ar fi fost facuta porcaria de rusi era cu totul altfel de inteles ,bla ,bla ,blaaaaah.......Mi-e sila.De fatarnicia massmedia actuala. atat cea vestica cat si a rusilor. Nu mai poti crede nimic.
    • -8 (30 voturi)    
      pentru prima oara Nu esti fan Mujicia (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      sunt uimit, foarte UIMIT..nu au intrat pe card Rublele aferente lunii septmbrie 2015 ? stai sa vezi ca raul acum urmeaza....
    • +8 (30 voturi)    
      macar (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 15:20)

      amerlocii [anonim] i-a raspuns lui potaissa

      macar amerlocii recunosc cand omoara civili, ruserlocii au doborat ditamai avionul si se fac ca ploua
      • -7 (11 voturi)    
        b (Duminică, 4 octombrie 2015, 0:13)

        abc [anonim] i-a raspuns lui amerlocii

        Ciocu' mic ! Dupa cutia neagra usa-istii au lasat-o mai moale... avion civil, dar cu misiune CIA ! Pe care a platit-o dupa masura importantei misiunii ratate ! Din pacate ! Cu un capitan "vandut" asta e soarta ! Trista, dureroasa, dar adevarata !
  • +4 (14 voturi)    
    Vezi articolul de mai sus, (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 12:16)

    xrogo [utilizator]

    comentariile sunt de prisos!!!
  • -11 (33 voturi)    
    vai (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 12:58)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce tragedie, nu mai dorm la noapte. Ca si trollii sovietici de mai sus, care sint foarte ingrijorati de soarta medicilor fara creier si rusine de la mmf.
    • +8 (30 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 17:42)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Niște nesimțiți MSF-iștii ăștia! Ce tupeu au, dom'le, să meargă în zone de conflict sau bîntuite de tot felul de molime și să dea îngrijiri medicale unor oameni nenorociți?

      Cîtă nerușinare îți trebuie ție, @bec ca să debitezi inepțiile astea?
    • -2 (8 voturi)    
      evident (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 22:21)

      ciocolata [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      doar esti un bun roman.
      • +1 (9 voturi)    
        nu (Duminică, 4 octombrie 2015, 1:40)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ciocolata

        sint un bun anti iubitor de maimute islamice. Roman sau nu, e putin important.
  • +4 (16 voturi)    
    nicio proble.a se pregatesc niste scuze adecvate (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:19)

    jackalphonse [utilizator]

    si explicatii care trebuie sa ne faca sa intelegem ca asa este in Counter-Strike
  • +7 (25 voturi)    
    Exista 2 aspecte (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:45)

    soringusar [utilizator]

    Exista 2 aspecte:
    1. Cand vrei sa dechizi un spital umanitar in Afganistan iti asumi un mare risc . De la ce s-a intamplat acum la posibilitatea atacului unei trupe de islamisti indobitociti care vor sa ii pedepseasca pe strainii de alte confesiuni. Acum cateva luni , un conducator cu barba din acestia urla sus si tare ca medicii care vor sa vaccineze copii afgani intentioneaza sa ii sterilizeze de fapt !
    2. Americanii au gresit total , in asa fel incat soarta a vrut sa arate ipocizia lor. Dar ei nu sunt la prima greseala de acest fel .
    Pacat ca nevinovatii platesc vanitatea unor conducatori ce nu vor sa isi recunoasca limitele de intelegere si greselile.
    In timpul bombardamentelor asupra Serbiei in razboiul din fost YUG au atcat cu rachete o maternitate din Belgrad si ambasada Chinei.
    In Italia un avion USA in zbor a taiat un cablu de la o televcabina - 20 morti acum mai multi ani.
    • +9 (11 voturi)    
      Ca sa nu fie loc (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 15:04)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

      Ca sa nu fie loc de comentarii agitate , consider ca doborarea avionului malaiezean in Ucraina a fost o mega-măgărie si o mega-greseală ce asteaptă incă găsirea celor responsabili.
      • 0 (4 voturi)    
        Sigur vor raspunde, (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:08)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

        vezi cazul Teo Peter!!!
  • 0 (38 voturi)    
    war on terror, terror, terror, terror... (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 13:55)

    alunescu [utilizator]

    Singurul spital care oferea ingrijire medicala completa. Distrus din greseala, ca sa vezi...chiar daca li s-a spus ca e vorba de un spital. Hai postacii de serviciu, unde ati disparut? Nu ne explicati cum tot rusii sunt si acum de vina?
    • -2 (28 voturi)    
      da (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 15:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      ma alunelu ma, rusii sint de vina, daca nu intrau in afganistan in '79,nu se mai intimplau toate astea acum. Simplu, clar si la obiect. Intelesesi, sau iti trebuie creion(chimic) si hirtie?
      • -2 (14 voturi)    
        Cat e postarea? Cat e postarea? Dincolo era mai ie (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 19:19)

        alunescu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Dupa mintea ta, victimele ar trebui sa isi ceara scuze pentru ca din cauza lor pilotii au irosit niste bombe. Postacule, "haiducii" au continuat atacul inca 30 de minute DUPA ce au fost anuntati ca e vorba de un spital. Cu ce suma poate fii platit un postac pentru a emite asa atrocitati?
  • +9 (19 voturi)    
    Sigur n-au fost rusii, (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 15:57)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca daca erau rusii nu mai ramanea nimeni in viata in spital.
  • -2 (22 voturi)    
    sa pricep.... (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 16:09)

    liviu_ [utilizator]

    daca se presupune ca rusii au bombardat din rebelii "buni" (adica aia sustinuti desua) e rau de tot... da RAU !!! comunisti imputiti etc
    daca in schimb americanii bombardeaza "din greseala": un spital... (si nu e singura magarie care au facut-0o in razboi: vezi bombardamentele in serbia, multe magarii in Afganistan etc) e "victima colaterala"...
    rahat....
    cum de e o crima de razboi mai crima de razboi decat alta?!
    toate sunt condamnabile si la toate vinovatii ar trebui sa plateasca! numai ca la noi crimele de razboi le fac aia cu PR mai prost si/sau cei ce pierd rrazboiu, si ailalti... oricate magarii au facut in razboi sunt curati ca lacrima...
    mi-e sila!
  • -2 (22 voturi)    
    Hotnews dezinformeaza grav. (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 16:16)

    Vraciul cu frontiere [anonim]

    Rusii au bombardat spitalul.

    Rusii arunca bombe in Siria si distrug spitale in Afganistan. Au o arma secreta: arunca bombele intr-un loc si ele cad, teleportate cu viteza luminii, la mii de km distanta. Intentionat o fac, sa zica lumea: "Uite ce prosti si nebuni sint americanii!".

    Gluma e gluma, insa eu sint aproape sigur ca americanii au facut-o intentionat si ca nu e vorba de nici o greseala acolo. Doar ca, la fel ca in cazul ambasadei Chinei din Belgrad, nu vor sa spuna adevarul si prefera sa pretinda ca au gresit si sa prezinte scuze. Nu stiu pe cine anume (sau ce instalatie) de acolo voiau neaparat sa distruga, insa imi amintesc ca am citit multe despre cei care sint in spatele Medicilor Fara Frontiere, o organizatie pentru care asistenta medicala in diferite zone de razboi e doar o acoperire de ochii lumii.

    Vreau sa le amintesc celor care nu au dat atentie ca, printre primii straini aparuti in Romania dupa lovilutie, tare grijulii sa dea o mina de ajutor, a fost Bernard Kouchner, cu ai sai Médecins sans frontières, aterizati imediat dupa executia Ceausestilor. Iar cine e si cu ce se ocupa de fapt baiatul asta, lumea cit de cit informata stie foarte bine.
  • +1 (21 voturi)    
    Uite (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 16:20)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Asta inseamna "bombardament chirurgical"! :)) Implementarea democratiei vine cu sacrificii, la fel ca in Iugoslavia 1999. "Victime colaterale".
    • +2 (10 voturi)    
      Curat chirurgical... (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 21:23)

      Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui shlomo_bernstein

      cineva o fi interpretat prea ad literam expresia "bombardament chirurgical" si a inteles ca asta inseamna bombardarea salilor de operatie.
  • +17 (21 voturi)    
    URSS castiga (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 16:35)

    fdaniel [utilizator]

    De-aia au mai mult succes rusii, pai frate, daca aia dadeau cu bombardeaua nu ramanea medic cu sau fara frontiera, pe o raza de 10 km ca sa mai aiba pareri despre precizia bombardamentului.
    Americanii sunt victimele, cred, propriilor lor arme propagandistice privitor la un razboi "curat", chirurgical ... well, guess what? NU exista razboi curat!
  • -2 (6 voturi)    
    Refugiati afgani, nu 'migranti'! (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 21:18)

    contest [anonim]

    Clar!!!
  • 0 (12 voturi)    
    Evident ca e diversiune (Sâmbătă, 3 octombrie 2015, 21:36)

    Lea [anonim]

    Tintele sunt stabilite impreuna cu contactele de pe teren, de obicei localnici cu care s-a colaborat pe periode lungi si s-a stabilit incredere. Ce se intampla daca-si baga Rusia coada? Mai ales acum, cand Mama Rusia are nevoie ca de aer ca lumea sa se uite-n alta parte, nu la cum "elibereaza" ea Siria. Si, pac, au fraierii condusi de mazetutzele de serviciu cu ordine precise de sus, subiect de conversatie: pe forumuri, la stiri, la talk showuri.....care nu e Rusia si cum isi mai face ea de cap prin restul lumii. Cel putin vre-o doua saptamani de-acum inainte au liniste. Multumita voua, fraierii care ridica la fileu mingea servita de postacii de serviciu.
    • +2 (4 voturi)    
      Evident (Duminică, 4 octombrie 2015, 10:17)

      ZUlu [anonim] i-a raspuns lui Lea

      Ai perfecteca dreptate, rusii e de vina!
      Atata inteligenta adunata intr-o singura capatana, sunt de-a dreptul uimit. Meriti chiar premiul Nobel pentru prostie!
    • +1 (5 voturi)    
      / (Duminică, 4 octombrie 2015, 11:58)

      Lotte [utilizator] i-a raspuns lui Lea

      Ce te mai pricepi tu la strategie! Ai ramas la epoci in care nu se discuta despre nimic care nu convenea. Trezirea, trol intrat din greseala pe o tema pe care n-ai invatat-o cum trebuie! Hai sa nu discutam nici de Iraq, nici de Afghanistan, nici de Libia, ca e interzis de la aia care va trimit la scris tampenii pe net. Mai luati-va si voi cate o zi libera de la stapan, ca a inceput sa iasa fum!
  • +1 (9 voturi)    
    a (Duminică, 4 octombrie 2015, 0:06)

    buc [anonim]

    Armament american de ultim ceas, operartori super de ultim ceas, dirijare laser, precizie % acurartetze chirurugicala ... vai de pacientii chirurgilor americani, pardon - USA ! Si astia se "iau" de bombardamentele rusesti in Siria efectuate asupra "TERORISTILOR AL QAEDA" INARMATI DE USA PENTRU A UCIDE SOLDATI USA " !!! Pe cine sa feliciti si pe cine sa huidui ?!...
  • -2 (10 voturi)    
    Ambasada Chinei, adaposturile de civili in Irak (Duminică, 4 octombrie 2015, 0:09)

    D-or [utilizator]

    In primul razboi din Golf au bombardat "din greseala" adaposturile civile, au murit peste 600 civili intr-un singur adapost. Atunci Saddam a cedat la putin timp dupa. La fel in Belgrad, cind au bombardat Ambasada Chinei. Si au folosit si arme chimice si psihotronice, ale caror efecte se simteau pina in Bulgaria, toti erau irascibili. Tot de-atunci au disparut si rosiile-rosii din sudul Romaniei.
    • 0 (4 voturi)    
      au disparut roshiile dar ne am Umplut (Duminică, 4 octombrie 2015, 8:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      de Mujici Roshietici
  • +4 (14 voturi)    
    Mda,,, (Duminică, 4 octombrie 2015, 1:46)

    Canis Lupus Redivivus [anonim]

    Bai taica, io cand vaz' cata lume e anti-americana ma spariu'. Si poate ca e pe buna dreptate. Da' o treaba nu pricep deloc. Cum poate un Roman sa fie rusofil...Lamuriti-ma va rog, ca io sunt mai incet asa...
    • +1 (3 voturi)    
      Da, esti (Duminică, 4 octombrie 2015, 4:48)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Canis Lupus Redivivus

      Da, esti.
      • +1 (1 vot)    
        tu (Luni, 5 octombrie 2015, 0:38)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        esti veteranski la savuskina, nu te mai da roman.
    • +2 (4 voturi)    
      După tine ... (Duminică, 4 octombrie 2015, 8:13)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Canis Lupus Redivivus

      ... lumea se împarte în pro-americani și pro-ruși? Fără nimic între cele două categorii? În cazul ăsta, trist creier mai ai!
    • +2 (6 voturi)    
      Nu e bre Lupule (Duminică, 4 octombrie 2015, 11:20)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Canis Lupus Redivivus

      Nu e aproape nimeni pro-rus sau rusofil. Traumele din istoria noastra legate de marea putere rusa cred ca impiedica o astfel de abordare. Dar daca oamenii incep sa deschida ochii si sa isi puna intrebari in legatura cu politica externa a aliatului nostru strategic asta nu ii face automat filorusi. Una e una, alta e alta. De la rusi nu ai asteptari, dar cand aparatorii valorilor democratice fac crime de razboi sau inarmeaza teroristi "buni" din Alqaida, ce sa mai crezi?
    • +4 (8 voturi)    
      Cine nu e cu noi e impotriva noastra... (Duminică, 4 octombrie 2015, 11:51)

      Lotte [utilizator] i-a raspuns lui Canis Lupus Redivivus

      E clar ca esti mai "incet asa"... Altfel nu ai considera critica unui act criminal american ca fiind dovada rusofiliei. Asa e cand gandesti in alb si negru, sau cand nu gandesti de loc...Tu pana la urma ce esti, rusofil sau americanofil?!
    • +3 (7 voturi)    
      E greu de priceput, (Duminică, 4 octombrie 2015, 12:11)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Canis Lupus Redivivus

      daca critici aberatiile americanilor nu trebuie sa fii neaparat rusofil!!!
      • +1 (1 vot)    
        )))) nice try Mujics Boy (Duminică, 4 octombrie 2015, 13:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        funny )))))
      • +1 (1 vot)    
        pai (Luni, 5 octombrie 2015, 0:40)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        tu esti rus, vei ajunge in rai. Toti trolii de la savuskina vor ajunge in rai.
    • +2 (4 voturi)    
      Sa incerc eu sa te lamuresc (Duminică, 4 octombrie 2015, 14:31)

      Canis Baskervillianis [anonim] i-a raspuns lui Canis Lupus Redivivus

      Nu e vorba NICI de anti-americanism si NICI de rusofilie.

      Lumea e impotriva politicii imperiale criminale a guvernelor Statelor Unite de cind neoconii au pus mina pe Casa Alba si pe Congress, incepind cu Bush-tatal. Si daca o sa te uiti pe partea americana a internetului (nu aia ocupata de ziarele si televiziunile mainstream, cam toate in miinile neoconilor, ci pe Internetul American Liber si Neatirnat), vei vedea exact aceeasi furie anti-guvernamentala. In plus, americanii de rind au multe alte motive de a fi revoltati: politica interna tot mai opresiva, frizind totalitarismul, corectitudinea politica devenita un cosmar cotidian, statul politienesc, coruptia si jaful banului public, prabusirea economica, incalcarea constitutiei de catre politrucimea amorala de la Washington, District of Corruption etc.

      Romanul care cauta adevarul si dreptatea si le gaseste tot mai mult NU pe partea americanilor, cum era altadata, ci pe cea a rusilor, nu inseamna ca e rusofil doar pentru ca spune cu voce tare ce vede si ce aude. In plus, multi romani au inceput sa inteleaga ca nu chiar tot ce s-a spus pe la noi despre rusi e adevarat. De exemplu, sint tot mai multi romanii care ajung sa inteleaga, slava internetului, ca NU rusii, ci altii, ne-au adus comunismul. Si nu numai noua, ci si bulgarilor, cehilor, ungurilor, polonezilor etc. Ba chiar si rusilor, pentru ca si ei au fost victime ale ciumei rosii. Rusii sint crestini ca si noi, dar printre cei care au dat lovitura de stat in Rusia, in 1917, nu erau nici rusi, nici crestini. Iar in timp ce rusii construiesc biserici, americanii sint tot mai anti-crestini, iar bisericile lor tot mai goale, multe transformate in depozite, discoteci etc.

      E evident ca USA e in cadere libera. Pentru imperiul american a inceput numaratoarea inversa, iar Rusia se ridica.

      Asa ca, in virtutea bunelor obiceiuri romanesti, sa ne pregatim sa intoarcem armele, ca iar ne-am orientat prost...
      • +1 (3 voturi)    
        am lacrimat...ai fost epic.. (Duminică, 4 octombrie 2015, 15:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Canis Baskervillianis

        genocidul Bolshevic de aproape un secol se da uitarii ? deportari ? KGB...tratatul de la varsovia..zidul berlinului...Mujicia a DISTRUS minim 3 generatii de oameni din SE Europei....se duce de rapa america ? nici o problma si Mujicia va fi la fel..aici nu e cu vasele comunicante...Mujicia este Evil&Worst Nation EVER !!!! cum se face ca limba mujica nu e de larga circulatie ? dar este chineza ?.....dream on mujicule
      • +2 (2 voturi)    
        Cutremurator (Duminică, 4 octombrie 2015, 15:08)

        micu l [anonim] i-a raspuns lui Canis Baskervillianis

        comentariu, Se pune, totusi, intrebarea de ce Pastorel Teodoreanu scria epigrama asta in primavera lui 1945!
        'Naşu sfătuit de-un rus
        Întoarse curu la Apus
        Şi arătă Apusului
        Care-i faţa rusului...'
        • 0 (0 voturi)    
          da (Luni, 5 octombrie 2015, 0:49)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui micu l

          Pe drumeagul din cătun
          Venea ieri un rus şi-un tun;
          Tunul rus
          Şi rusul tun!
      • +1 (1 vot)    
        ce (Luni, 5 octombrie 2015, 0:44)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Canis Baskervillianis

        delir vechi ai mosule, da' vechi nu gluma, zici ca e din pravda anilor '50.
        Mai schimbati si voi cite ceva, mai lipsea sa zici ca americanii ii linseaza pe bietii negrisori...
        Rusia se ridica, vai de capul tau, in cinci ani intra in faliment, cu tot ajutorul european, ca nici astia nu mai au mult, invazia maimutelor islamice e inceputul sfirsitului.