Surse Reuters: Aliatii lui Assad, inclusiv Iranul, pregatesc o ofensiva terestra impotriva rebelilor sirieni, sustinuta de atacurile aeriene ruse

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2015, 18:17 Actualitate | Internaţional

Sute de trupe iraniene au intrat in Siria in ultimele 10 zile si se vor alatura in scurt timp fortelor guvernamentale si aliatilor libanezi Hezbollah pentru o ofensiva terestra majora sustinuta de raiduri aeriene ruse, au declarat pentru Reuters doua surse libaneze.

"Loviturile aeriene (ruse - n.red.) vor fi, in viitorul apropiat, acompaniate de avansuri terestre ale armatei siriene si ale aliatilor sai", a declarat una dintre sursele familiare cu evolutiile politic si militare din cadrul conflictului.

"Este posibil ca operatiunile terestre viitoare sa fie concentrate pe zona rurala Idlib si Hama", a adaugat o sursa.

Cele doua surse au mai afirmat ca operatiunea va avea drept misiune recuperarea teritoriului pierdut de guvernul presedintelui sirian Bashar al-Assad in fata rebelilor.

O astfel de sincronizare a atacurilor indica dezvoltarea unei aliante intre Rusia si ceilalti principali aliati ai lui Assad - Iran si Hezbollah - concentrata pe recapturarea zonelor din nord-vestul Siriei pierdute in urma avansului rapid facut anul acesta de insurgenti.

"Avangarda fortelor terestre iraniene a inceput sa ajunga in Siria: soldati si ofiteri special antrenati pentru a participa in lupta aceasta. Nu sunt consilieri - ne referim la sute, cu echipamente si arme. Vor fi urmati de multi altii", a declarat cea de a doua sursa, adaugand ca si irakienii vor lua parte la operatiune.

Pana acum, sprijinul militar iranian direct acordat lui Assad a constat mai mult din consiliere militara. Iranul a mobilizat, de asemenea, luptatori din randul militiei siite, inclusiv irakieni si afgani, pentru a lupta alaturi de trupele siriene.

Miscarea Hezbollah din Liban, sprijinita de Iran, a luptat alaturi de armata siriana inca de la inceputul conflictului.










12527 vizualizari
  • +4 (40 voturi)    
    Rebelii sirieni (Joi, 1 octombrie 2015, 18:39)

    Daniels22026 [utilizator]

    Rebelii sirieni s-au luptat pana acum cu:
    - fortele lui Assad, sustinute masiv de catre rusi
    - luptatorii Hamas, grupare sprijinita de Iran
    - luptatorii Hezbolah, grupare sprijinita de Iran

    Rebelii sirieni au primit ajutor sporadic de la:
    - tari NATO, arme si munitie in cantitati: arhi-insuficiente
    - Israel, un ajutor indirect, prin bombardarea de cateva ori a fortelor Hamas

    La o prima vedere, ma mir ca mai exista in teren rebeli sirieni. Ar fi trebuit sa dispara demult pe fondul aparitiei ISIS. Iar daca rusii impreuna cu iranienii se mobilizeaza acum in forta, cred ca rebelii sirieni sunt cei mai grozavi luptatori. Cinste lor!

    Cat ii priveste pe rusi, astia iar nu inteleg in ce se baga. N-au nici un interes economic in Siria. Doar onoarea de mare putere militara, pentru a rivaliza cumva cu puterea NATO. Dar asta costa mult, foarte mult. Mai au si frontul din Ucraina, trebuie sa faca fata si scaderii pietei de hidrocarburi, si ascensiunii energiei verzi, iar Europa se straduieste sa devina cat mai independenta energetic. N-am idee cum se vor descurca rusii. Sper sa intre in faliment cat mai repede.
    • +8 (14 voturi)    
      .. (Joi, 1 octombrie 2015, 20:44)

      Alin Balan [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Interes exista intodeauna, trebuie doar sa cauti,
      Din ce am inteles, israel a gasit multe gaze naturale in zona, si rusii au nevoie sa controleze zona pentru a limita exportul spre europa si a forta israelul sa faca intelegeri cu ei.
      Nu stiu daca ai observat apropierea israelului de rusia in ultimele luni
      • +6 (12 voturi)    
        lol (Joi, 1 octombrie 2015, 22:09)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Alin Balan

        Nu au cum sa controleze zona, armata israeliana sterge pe jos cu ei la nevoie. pe de alta parte nici turcilor nu le convine ca rusii sa treca prin/peste ei si sa le ia locul in zona. La ora actuala turcia este marele perdant, jocurile se fac peste capul lor
        • +1 (7 voturi)    
          lol (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:35)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          My friend nu confunda rusii cu palestinienii sau arabii .. sunt chestii diferite.
          Cu arabii da israel sterge pe jos dar nu si cu rusii stai calm.
          • +3 (3 voturi)    
            ba nu (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:48)

            DrInOrice [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

            cei mai tari sunt vikingii si tracii, sterg pe jos cu toti.. si daca vine robocop, au pus-o...
    • -3 (13 voturi)    
      Scrii ca o gazeta americana... (Joi, 1 octombrie 2015, 22:31)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...din Brooklyn... :-)

      Ce-ti spui tu in sinea ta: "Prosti sint astia, mah..."
    • +5 (7 voturi)    
      @daniels (Vineri, 2 octombrie 2015, 8:51)

      danut [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dupa 30 de ani de lupte ale superputerilor lumii cu rebeli arabi ( incepand cu Afganistan i anii 80), s-a conturat un mod de "a lupta" specific arabesc: ziua pasc caprele si schimba amabilitati ci inamicul, noaptea se transforma in "rebeli", ducand un razboi de uzura, NICODATA in contact direct cu inamicul. De aici si numarul mare al victimelor civile. Mai mult, senzatia mea este ca exista nuclee "dure" ale ambelor tabere, dar combatantii trec dintr-o tabara in alta foarte usor. Singura solutie ar fi un razboi total, imposibil de dus in conditiile in care "rebelii" isi cara cu ei familiile si isi pun copii sa pazeasca depozitele de munitii.
    • +2 (2 voturi)    
      Interes exista mereu... (Vineri, 2 octombrie 2015, 10:14)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      1. pozitia startegica - rusii sunt putin "in afara" in OMijlociu acum
      2. resurse de hidrocarburi - desi in scadere, ele inca sunt considerabile
      3. tara de tranzit energetic!!! foarte important aspect
      4. si...zic eu cel mai important.. in Siria se afla de prin 1970 singura baza navala ruseasca la Marea Mediterana!!!
    • +2 (4 voturi)    
      rebelii sunt ISIS (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:01)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      sau devin. restul, este propaganda.
  • +4 (36 voturi)    
    sa fie (Joi, 1 octombrie 2015, 19:29)

    dum_i [utilizator]

    Sa fie asa si sa scape siria de islamistamul saudito-turco-qatarez.

    Americani, un sfat. Daca tot sunteti campionii lumii libere si democrate, alegeti-va aliati la fel.

    Nu pe creatorii ISIS si al-qaeda. Chiar daca au petrol.
    • -4 (22 voturi)    
      Hello (Joi, 1 octombrie 2015, 21:03)

      Obama_Americanu' [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Roger that, tavariski dum_I. Thank you for your precious advices, you seem like a very smart man.
    • +2 (6 voturi)    
      Pe rusnaci? (Vineri, 2 octombrie 2015, 8:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Pe moment ai dreptate cu alianta Hezbolah (de fapt operatiune iraniana in Liban), Iran, Assad, Rusia - toti primitivi, state totalitare cu total dispret pentru legi si tratate internationale, tiranii ce tin popoarele lor cu forta in state bazate pe ideologii de mult perimate. cat despre SUA cam greu de gasit in zona aliati dornici de stat de drept, drepturi individuale si democratie deschisa - cu exceptia stiuta a Israelului.
  • +6 (8 voturi)    
    Pai daca nimeni ... (Joi, 1 octombrie 2015, 21:45)

    Marse [anonim]

    ... nu este impresionat de tragedia crestinilor din Orient, nu trebuie sa intervina Sfanta Rusie ? Problema este ca istoria ne invatza ca, precum la 1877, mai trebuie o mica putere in ajutor, condusa de un neamtz, ca sa poata fi frant Islamul...
  • -2 (10 voturi)    
    Când doi se luptă, (Joi, 1 octombrie 2015, 21:47)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Assad cu rebelii, câștigă al treilea, adică ISIS.
  • 0 (6 voturi)    
    Aoleu! (Joi, 1 octombrie 2015, 22:27)

    Gheorghe [anonim]

    Astia sint in stare sa-i omoare pe toti.
  • +5 (11 voturi)    
    clara treaba (Joi, 1 octombrie 2015, 22:29)

    millenium [anonim]

    USA a pierdut Siria.
    • -4 (8 voturi)    
      Gafa lui Obama (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:03)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui millenium

      Dupa esecul din Irak, Obama a vrut sa fie foarte prudent in angajarea in conflicte militare. Rezultatul e o criza a refugiatilor si forte siriene de opozitie care nu pot duce o lupta armata efectiva. Aici Putin a vazut o oportunitate a se instala in Siria cu forte militare de marime moderata care sa inarmeze si armata Siriana.

      Gafa de proportii a lui Obama - de vreo doi ani si jumatate incoace - aduce rusii in Orientul Mijlociu in vecinatatea Israelului si a Libanului, acolo unde prezenta militara este cea mai efectiva impotriva statului evreiesc, si creaza premizele unei aliante intre Rusia, Siria si Iran care poate controla piata petrolului prin amenintari militare si politici coordonate.
    • +6 (8 voturi)    
      clar (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:28)

      aha [anonim] i-a raspuns lui millenium

      cum poti pierde ceva ce nu ai? e ca si cum ai spune ca USA a pierdut china, rusia sau imperiul bizantin
  • +1 (9 voturi)    
    putin (Joi, 1 octombrie 2015, 23:29)

    dum_i [utilizator]

    Fragment din discursul lui putin la onu

    "It is equally irresponsible to manipulate extremist groups and use them to achieve your political goals, hoping that later you’ll find a way to get rid of them or somehow eliminate them … Gentlemen, the people you are dealing with are cruel but they are not dumb. They are as smart as you are. So, it’s a big question: who’s playing who here?"
  • +2 (4 voturi)    
    razboi sau nunta (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:53)

    serban [anonim]

    "Sute de trupe iraniene pentru o ofensiva majora"
    Daca trupe inseamna sute de oameni seamana mai mult la participare la o nunta mare nu la o ofensiva
    Sute de divizii avea armata mobilizata de unul din principalii actori in WW II . Autorul ar trebui sa fie mai explicit
  • +4 (6 voturi)    
    Romana (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:55)

    satanae [anonim]

    Cind baiguim un dram de engleza si nici un pic de romana, rezultatele se vad in articole precum cel de mai sus, preluat dupa agentii de presa din afara. In limba romana se spune "sute de soldati" si nu "sute de trupe"!
  • -1 (7 voturi)    
    Game over (Vineri, 2 octombrie 2015, 1:27)

    KostasP [utilizator]

    Pt. asa zisii ISIS. Sau poate cine stie, intervine "alianta" si-i salveaza.
  • -2 (2 voturi)    
    Al treilea Razboi Mondial e pe drum (Vineri, 2 octombrie 2015, 9:52)

    Metec [utilizator]

    Se vad bine coalitiile: Rusia-Siria-Iran, pe de o parte, SUA-Franta-Israel, pe de alta parte. Nimic bun nu poate iesi de aici.
    • +1 (1 vot)    
      Intrebarea e: unde se duce ? (Vineri, 2 octombrie 2015, 11:46)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      E plina lumea de "profeti" al celui de al treilea razboi mondial - de vreo 50 de ani. Intre timp au fost sute de razboaie locale de care nimeni nu s-a inspaimantat
      • -1 (1 vot)    
        Cand te-o trosni o bomba in cap, vei afla (Vineri, 2 octombrie 2015, 12:16)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Acum e bine si e cald, dar nu se stie cand vine furtuna... Fii pe faza!
  • 0 (0 voturi)    
    Eu ma intreb sincer (Vineri, 2 octombrie 2015, 13:18)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Ce viitor mai au tarile astea (Irak si Siria)? Chiar daca razboiul se va termina la un moment dat, ce investitor s-ar mai incumeta sa investeasca acolo, stiind ca conflictul ar putea reizbunci oricand Ce reconstructie, astea-s povesti! Vedem unde a dus "reconstructia" Irakului si Afghanistanului! Astea-s cuvinte pompoase de adormit fazanii! Fara impartirea definitiva si f. bine realizata intre siiti-suniti, alawiti, kurzi si druzi in state separate si cu granite bine aparate si definite (reparatie a modului cum s-a facut impartirea de catre fostele puteri coloniale), nu se va realiza nimic, constructiv niciodata!