Germania a tradus in araba primele 20 de articole din Constitutie si distribuie copii in centrele de refugiati

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:09 Actualitate | Internaţional

Sigmar Gabriel
Foto: Agerpres/EPA
Germania si-a tradus primele 20 de articole din constitutie in araba, ce cuprind drepturi de baza, pentru a-i ajuta pe refugiati sa se integreze, informeaza Reuters. 

Vice-cancelarul Sigmar Gabriel, lider al partidului social democratilor a declarat pentru Bild ca refugiatii sunt bineveniti dar trebuie sa faca eforturi pentru a se integra. "Oamenii ce vin aici trebuie sa invete atat limba germana, cat si regulile pentru a trai impreuna" a precizat Gabriel. 

"Sunt convins ca primele 20 de articole din constitutie sunt ceea ne formeaza cultura", a spus el, adaugand ca Germania a printat 10.000 de copii pentru a le distribui in centrele de inregistrare a refugiatilor. 

"Nimeni nu e fortat, cand vine in Germania, sa-si schimbe religia, sa-si modifice viata privata. Dar ce e important pentru cultura noastra sunt principiile societatii democratice ce se aplica pentru toti." 

Sigmar Gabriel a tinut sa precizeze ca refugiatii trebuie sa accepte principii precum separarea bisericii de stat, egalitatea intre sexe, dreptul de a fi homosexual sau libertatea de exprimare.

Vice-cancelarul a subliniat faptul ca anti-semitismul nu este tolerat in Germania.

Germania incearca sa faca fata unui influx de 800.000 de refugiati si imigranti economici veniti din Orientul Mijlociu si Africa.










2209 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    Hahahaha (Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:20)

    sentenced [utilizator]

    Buna gluma. Mai degraba o sa traduca arabii sharia in germana, s-o citeasca si nemtii.
  • +7 (7 voturi)    
    Imigranti mai vin si din alte parti (Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:27)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    de exemplu din Kosovo si Albania.

    In ianuarie-martie au venit 48000 de kosovari si 29000 de sirieni.

    Ce razboi e in Kosovo? Ca e saracie, asta stim toti.
  • +8 (8 voturi)    
    apucati-va sa invatati araba, vin vremuri grele (Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:28)

    mnicku [anonim]

    lasati traducerile din germana .
    Pt cei nou veniti asta-i gluma
    " refugiatii trebuie sa accepte principii precum separarea bisericii de stat, egalitatea intre sexe, dreptul de a fi homosexual sau libertatea de exprimare."

    aha, o sa vezi tu acceptare a principiilor de mai sus la pastele cailor.
  • +7 (7 voturi)    
    Sharia (Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:41)

    Trojan.H [utilizator]

    Mai degraba as fi tradus Sharia in limba germana.
  • +7 (7 voturi)    
    da (Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:43)

    dum_i [utilizator]

    "Da da sefu, asa facem" o sa zica toti.

    pana se stabilesc de tot.
  • +5 (5 voturi)    
    eficienta germana... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:57)

    lili [anonim]

    Intreb: maine poimaine vor traduce Coranul pe nemteste, pentru nemti?!
    Cred ca va trebui!!!
    Numai ca nu cred ca-i intereaza pe majoritatea refugiatilor legile nemtesti!
    Ei sunt musulmani si pentru orice musulman Sharia este deasupra oricarei LEGI!
    Chiar si deasupra legilor nemtesti!
    Am citit multe articole unde este detaliat ca in zonele din tarile europene(Franta, Olanda, Marea Britanie) unde musulmanii au devenit majoritari Sharia domina viata lor iar Politia nici macar nu are curajul sa intre in acele zone fara blindate alaturi!
    Asa, ca mai vorbim peste cativa ani despre "integrarea" musulmanilor in patria dnei Merkel...
  • +6 (6 voturi)    
    Separarea bisericii de stat (Miercuri, 30 septembrie 2015, 14:22)

    Tescovin [utilizator]

    Bănuiesc că musulmanii nu vor avea nicio problemă să accepte cu mare bucurie principiul separării bisericii (creștine) de stat (care oricum va deveni islamic la un moment dat).