Avertismentul lui Obama, in fata lui Putin si Jinping: Conduc cea mai puternica forta militara pe care lumea a cunoscut-o vreodata

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Marţi, 29 septembrie 2015, 17:45 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama a declarat luni, in fata Adunarii Generale a ONU si in prezenta lui Vladimir Putin si a lui Xi Jinping ca America nu are intentia sa aiba dispute nici cu China, nici cu Rusia, dar a avertizat ca se afla in fruntea celei mai mari forte militare pe care a cunoscut-o vreodata omenirea.

"America nu are nicio intentie sa se certe cu China sau Rusia" dar va continua sa lupte pentru respectarea unui "cod international de conduita" a declarat Obama, citat de The Washington Times.

"Conduc cea mai importanta forta militara pe care lumea a cunoscut-o vreodata. Nu o sa ezit niciodata sa-mi protejez tara sau aliatii chiar si cu forta, daca este necesar", a subliniat acesta.

El a aratat ca sanctiunile economice impotriva Rusia urmaresc mentinerea ordinii globale, nu pedepsirea Moscovei.

"America are putine interese economice in Ucraina. Dar nu putem sta deoparte cand suveranitatea si integritatea teritoriala unei natiuni este evident violata. Vrem o Rusie puternica ce investeste in a lucra cu noi pentru a consolida sistemul international ca un intreg."

Aceeasi abordare a avut-o presedintele Americii si in relatia cu statul chinez, accentuand ca actiunile Chinei in Marea Chinei de Sud nu afecteaza in mod direct tara sa, dar problema este legata de libertatile fundamentale.

Obama a mai precizat ca era dictatorilor a trecut, iar SUA si alti lideri globali trebuie sa se asigure ca o tara cade prada haosului atunci cand dispare o "mana de fier".

"Dictaturiile sunt instabile. Oamenii puternici de azi se transforma in motivele revolutiei de maine. Iti poti inchide oponentii, dar nu poti inchide idei. Nu poti transforma o minciuna in adevar. Nu este o conspiratie a SUA prin care se expune coruptia si se cresc asteptarile omaneilor. Este tehnologia, social media si dorinta oamenilor de pretutindeni de a-si face propriile alegeri in ceea ce priveste modul in care sunt guvernati", a mai adaugat acesta.










7855 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    Bravo Obama! (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:03)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Mai bine mai tarziu decat niciodata! Stiau si ei, Putin si Jinping, dar intindeau coarda sa vada pana unde se poate merge. Au ajuns in sant...
    • -3 (7 voturi)    
      SI LUI PETRICA I S-A ARATAT LUPUL (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Nu stiu ce vi se pare asa grozav ce a spus Obama .Este Discursul traditional al Americii. Locul in care l-a tinut ? A mai vorbit in fata Adunarii Generale a ONU in urma cu 4 ani. Persoanelor carora l-a adresat ? Da, aici poate fi ceva, fiindca li s-a adresat direct celor vizati. Pana la urma insa important e ceea ce face, nu ceea ce spune . Daca America nu o sa aiba o actiune coerenta si cat de cat concordanta cu a celorlalti "campioni ai libertatii si democratiei", discursul asta nu o sa valoreze nici cat o ceapa degerata. LA FAPTE , OBAMA, LA FAPTE !
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 29 septembrie 2015, 21:32)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Se vede ca ai urmarit discursul lui Obama si nu comentezi fanteziile unuia care scrie articole Cancan...
      N-a existat in nicio clipa vreo amenintare la adresa Chinei sau Rusiei, dar nu lasati faptele sa va opreasca din extazul mistic, continuati cu comentariile fluviu.
    • +1 (7 voturi)    
      Și Pyrrhus ce zicea? :) (Marţi, 29 septembrie 2015, 21:33)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Dacă Obama are nevoie să spună că el conduce o asemenea forță militară, nu e cu nimic mai breaz decât Putin, când îl punea pe Rogozin să amenințe cu folosirea armamentului nuclear strategic al Rusiei.

      Obama o să-și încheie mandatul cam la fel cum l-a încheiat și Carter. Brejnev și sovieticii i se urcaseră în cap, Khomeini și Iranul i se urcaseră în cap, dar el condusese Statele Unite :)
    • 0 (0 voturi)    
      DIn pacate (Miercuri, 30 septembrie 2015, 13:18)

      Close [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Cainele care latra nu musca. Iar Obama in loc sa muste, latra si ameninta. La ce bun e un aliat care sta mereu pe bara si da din gura cand ai nevoie de el?
  • +7 (13 voturi)    
    CanCan (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:08)

    muciflenduri [utilizator]

    Asta e titlu demn de Cancan sau gandul.info, pacat ca Hotnews se indreapta in acea zona plina de zoaie.
    Cine a urmarit discursul lui Obama poate spune ca a fost foarte echilibrat si pacifist.
    Mesajul era ca desi conduce cea mai puternica armata din istorie (si nu va ezita s-o foloseasca pentru aparare), nu forta militara e cea care trebuie sa defineasca relatiile intre tari.
    In discurs a mentionat erorile SUA, si a mentionat si faptul ca prin cooperarea mai multor tari s-a evitat un potential razboi cu Iranul.
    Una peste alta a fost un discurs foarte puternic, care nu a menajat nici Rusia, nici China si nici SUA.
    Obama e un orator desavarsit, care stapaneste arta discursului, spre deosebire de Putin si Xi Jinping, care-si citeau poezia de pe foaie, ca niste scolari ce-au invatat papagaliceste un comentariu.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 1 octombrie 2015, 10:23)

      cinevaanume [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Chiar asa! A scris in titlu: ,,conduc cea mai PUTERNICA...`` iar in subiect scrie: "Conduc cea mai IMPORTANTA forta militara ...``
      Au inlocuit cuvantul ,,IMPORTANTA`` cu cuvantul ,,PUTERNICA`` probabil pentru ca sa sune diferit, sa provoace un nivel de curiozitate mai mare, pentru ca lumea sa dea click pe stire. Astfel sa culeaga vizualizari, deasemenea, vor provoca pe cei ,,contra`` sa publice comentarii si denegrari la o anumita ,,adresa``. motivul intemeiat fiind cuvantul ,,PUTERNICA ``. pt. ca ,,forta militara IMPORTANTA `` se refera la altceva, in schimb ,,cea mai PUTERNICA forta`` suna a PERICOL. Totusi nu si-au dat seama ca in strategiile lor sa inlocuiasca cuvantul ,,AVERTISMENTUL`` cu cuvantul ,,AMENINTAREA`` daca tot vor titluiri cu efecte intentionate.
  • +4 (14 voturi)    
    Primul discurs care spune clar lucrurilor... (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:09)

    Lucky1 [utilizator]

    ...pe nume.

    Obama s-a ridicat, in fine, la inaltimea importantei si fortei reale a SUA in lume, la inaltimea asteptarilor pe care tari mai mici si slabe le au din partea Americii ca si Campion al Democratiei in Lume.

    Sa vedem acum si Germania cu a sa Merkel, sa vedem Franta. O cotesc iar cu fatarnicie spre Putin?! Este UE dispusa sa urmeze politica plina de compromisuri inacceptabile a Germaniei si Frantei sau va pune ordine in orientarea generala a UE fata de valorile reale ale democratiei?!
  • -2 (12 voturi)    
    Adevar graieste (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:38)

    Gura pacatosului [anonim]

    "Obama a mai precizat ca era dictatorilor a trecut, iar SUA si alti lideri globali trebuie sa se asigure ca o tara cade prada haosului atunci cand dispare o "mana de fier". "

    Deci se asigra ca e haos da?
  • -5 (11 voturi)    
    obama jong un (Marţi, 29 septembrie 2015, 18:41)

    critic [anonim]

    :)))). am avut impresia initial ca este discursul lui kim jong un... daca nu citeam ca este obama... faceam o mare confuzie
    • +1 (9 voturi)    
      A vorbit pe limba lui phutin si jinpin (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:28)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui critic

      Ca sa inteleaga aia ca nu glumeste. Piticii cracanati au crezut ca pot pune piciorul in pragul americanilor. Sa nu uitam ca China fara companiile occidentale e doar un imens gulag de mancatori de orez fara imagginatie iar Rusia e o adunaturi de alcoolisti cu vise imperialiste.
      • -1 (1 vot)    
        glume... (Miercuri, 30 septembrie 2015, 1:31)

        critic [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ba glumeste... A doua zi un portavion chinezesc a fost in apele siriei, iar rusii au deja avioane si logistica acolo. deci... cineva chiar glumeste.
    • 0 (0 voturi)    
      Inseamna ca esti familiarizat cu discursurile (Miercuri, 30 septembrie 2015, 14:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui critic

      "porcusorului atomic".
  • -2 (12 voturi)    
    noroc (Marţi, 29 septembrie 2015, 19:20)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca peste un an dezastruosul obama va fi istorie. Altfel, tremura toti de frica marelui si puternicului lider de carton patat de muste obama, activist de meserie, care nu are o profesie cinstita si n-a muncit o zi in viata lui. Un bombonel american bronzat.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 29 septembrie 2015, 22:41)

      flavius [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Nu ai nici 5% la suta din cunostintele , capacitatea intelectuala si realizarile omului pe care il critici . De altfel , nici nu prea inteleg ce e de criticat la discursul de astazi .

      Ca sa iti explic si tie contextul , in speranta ca voi arunca o raza de lumina asupra unei minti intunecate , sa fac si eu o fapta buna :

      In ultimii ani atat China cat si Rusia , dorind sa devina/revina la statutul de superputere militara , si-au aratat forta prin diverse actiuni sau declaratii (de la ce se intampla in Marea Chinei de Sud si pana la Ucraina sau Kurile - plus multe altele ) . America sub Obama s-a remarcat printr-o oarecare reticenta de a folosi forta , dupa experientele dezastruoase din Iraq si Afghanistan . A se vedea acum ce se intampla in Siria - America evita intrarea la sol acolo , desi e un conflict care doar asa se va termina , cu cineva trimitand zeci de mii de soldati sa lupte la sol cu ISIS, Al-Nusra , si Assad (?!).

      Ca sa recapitulam : America e speriata sa isi arate puterea militara si sa actioneze , China si Rusia vor sa demonstreze potenta lor militara si capacitatea de a actiona si a o folosi . Inteles ?

      In contextul asta , Obama intoarce directia si spune foarte radical , declaratia fiind aproape un pumn in masa ,ca nu se tem sa actioneze , vor actiona daca va fi nevoie fara sa clipeasca macar si ca ei sunt superputerea militara incontestabila .
      Noi , aliati americani fiind , ar trebui sa primim cu bratele deschise declaratia asta . Nu or fi americanii perfecti , dar sunt mai buni decat rusii sau chinezi . Din motive care imi scapa , tot felul de euglene verzi de pe aici apara doua sisteme criminale precum Rusia si China cu o fermitate infricosatoare .
  • 0 (2 voturi)    
    10-20 de milioane! (Marţi, 29 septembrie 2015, 22:47)

    Joseph18 [utilizator]

    Daca China se supara poate imita exemplul islamistilor, insa - in acest caz - NU va fi o problema sa trimita spre Europa vreo 10 milioane de "refugiati politici" - si atunci sa vedem cine mai vorbeste despre drepturile omului...
  • +2 (2 voturi)    
    BUN DISCURSUL (Miercuri, 30 septembrie 2015, 0:24)

    ghilotina diplomata [anonim]

    BUN discursul lui OBAMA, chiar si corect...
    noi ca romani ..avem o sansa atat timp cat suntem in europeni si proamericani..oricare alta varianta este pierzatoare pentru copii nostri
    atat timp cat avem investitii europene si americane in tara ..suntem pe calea cea buna..
    daca vom avea investitii chinezesti sau rusesti....atunci vom pierde ..caci investiii chinezesti vor crea autostrazi care se vor prabusii , ca la ei ..
    iar rusi vor scoate capitalul precum cei de la luk oil..nu inainte de a cere sa se predea limba rua in scolile generale
    • -1 (3 voturi)    
      da, la discursuri e (poate!) bun (Miercuri, 30 septembrie 2015, 11:11)

      baiet [anonim] i-a raspuns lui ghilotina diplomata

      enumar in graba:
      1. "Linia rosie".. ->...zero actiuni.
      2. "Anti terorism".->..zero actiuni.
      3. "We can" ..... -> .cel mai scazut procent de incredere al populatiei.

      Poate de aceea s-a si pozat cu fam. Johannis.