Ce propune un membru al guvernului din umbra al laburistului britanic Jeremy Corbyn: Persoanele care consuma carne ar trebui tratate ca fumatorii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2015, 14:54 Actualitate | Internaţional

Carne rosie
Foto: MorgueFile.com
Persoanele care consuma carne ar trebui tratate ca fumatorii, spune Kerry McCarthy, ministrul din umbra pentru Mediu in cabinetul lui Jeremy Corbyn, scrie The Telegraph.

Pozitia lui Kerry McCarthy, deputata de Bristol East reputata pentru veganismul sau si vicepresedinte al unei Ligi anti-vanatoare, a iritat fermierii britanici.

Intr-un interviu pentru Viva!life, o revista pentru vegani, aceasta a recunoscut ca este o "militanta" atunci cand vine vorba despre reducerea consumului de carne.

"Cred cu adevarat ca ar trebui sa tratam carnea in acelasi fel ca si tutunul, cu campanii publice care sa stopeze oamenii sa o mai manance", a spus ea.

"La nivel european s-au inregistrat progrese in ceea ce priveste bunastarea animalelor dar in cele din urma este vorba despre a nu mai manca zilnic carne".

Inainte de a devenit vegan, in urma cu 20 de ani, McCarthy a fost vegetariana timp de zece ani.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2355 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    Reciproca (Joi, 24 septembrie 2015, 15:23)

    NicolaeA [utilizator]

    Persoanele care consuma numai vegetale ar trebui tratate ca vite !
    • -2 (8 voturi)    
      nu (Joi, 24 septembrie 2015, 15:42)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      ideea este ca fumatorii sunt considerati ca prezinta un risc crescut de imbolnavire. e normal ce zice omul, cei care mananca carne prezinta un risc crescut fata imbolnavire fata de cei care nu mananca
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Joi, 24 septembrie 2015, 16:27)

        Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Pe de alta parte cei care mananca in general prezinta un risc crescut fata de cei care nu mananca nimic, pentru ca cei care nu mananca nimic vor fi deja morti si nu mai folosesc sistemul medical.

        E putin absurd, anumite comportamente (gen fumat, baut) sunt optionale, mancatul nu prea. In plus exista multe lucruri mult mai nocive decat carnea, exista diferente mari intre tipuri de carne si oricum nu poti sa obligi pe cineva sa nu manance anumite lucruri (poate e foarte sarac si nu poate sa ia decat junk food sa zicem).
      • +2 (2 voturi)    
        Si viceversa (Joi, 24 septembrie 2015, 20:14)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Cei care nu consuma carne trebuie sa ia zilnic supliment de vitamine (complexul B parca) pt ca nu asimileaza destul din vegetale. Daca sunt vegani si au renuntat la produse lactate, se mai adauga poate si o lipsa de Calciu?

        Pana una alta cat % din populatie se declara vegetariana si cati din astia sunt si vegani? Cred ca mancatorii de carne sunt inca majoritari.

        Parca cei care se declara diverse arome din curcubeul LGTB nu platesc asigurare medicala mai mare pt ca au risc crescut sa ia HIV, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    Cu mesaje? (Joi, 24 septembrie 2015, 15:30)

    ANdrei [anonim]

    Si o sa vedem pe pachetele de carne sa la fiecare macelarie scris: <Carnea dauneaza grav sanatatii>, <Carnea provoaca impotenta>, <Consumul carnii poate cauza cancer> etc.?
  • +5 (7 voturi)    
    Laburistii sunt din ce in ce mai penibili (Joi, 24 septembrie 2015, 16:24)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Politicienii de extrema stanga ar trebui tratati ca deficienti mintali. Adica tratati corespunzator si institutionalizati. Altfel ii auzim aberand zilnic astfel de masuri impreuna cu viziuni economice la fel de fanteziste
    • 0 (2 voturi)    
      da (Joi, 24 septembrie 2015, 17:01)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ar trebui internati la furiosi si tratati cu dusuri reci si socuri electrice de sase ori pe zi. In frunte cu zombie-ul cretinoid de sec 19 corbin, mintuitorul ''clasei muncitoare''.
  • -1 (5 voturi)    
    Așa și așa (Joi, 24 septembrie 2015, 17:14)

    _CK_ [utilizator]

    Viziunea nu e rea. Implementarea e foarte prost gândită. Nu ai cum să-i interzici unui om să mănânce carne, în condițiile în care oamenii nu sunt informați cu privire la produsele alimentare alternative. Se poate fără carne și poate că într-un viitor îndepărtat lumea va încerca să reducă consumul de carne. Dar guvernanții ar trebui să asigure un cadru pentru asta. Și oamenii să își dorească asta. Pe toate nivelele... social / informațional / economic / etc, astfel încât oamenii să fie bine informați, să înțeleagă ce alimente pot înlocui carnea, să înțeleagă de ce ar face această schimbare (ex: dpdv etic, ca să nu mai omoare animalele) și să aibă o piață accesibilă pentru toate produsele înlocuitoare. E greu totuși, probabil că peste câteva sute de ani s-ar putea renunța la carne, în detrimentul altor alimente. Depinde de societate și de fiecare individ în parte.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 24 septembrie 2015, 21:51)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

      Si comunismul a fost o idee buna implementata prost, nu-i asa? Vad ca Olivia Steer face prozeliti, poate pune si de un partid.
  • -1 (1 vot)    
    Am fost vegetarian 5 ani ! (Joi, 24 septembrie 2015, 17:38)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Estrogenii din vegetale feminizeaza barbatii daca nu sunt atenti. Cand mi-am dat seama ca eram doar sub influenta textelor spirituale din tari unde papa e pe sponci am decis ca " meat is goood! yeah, baby !!"