Croatia va cere Greciei sa nu mai trimita imigranti in Europa

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2015, 14:33 Actualitate | Internaţional

Croatia va cere ca Grecia sa nu mai trimita imigranti din Orientul Mijlociu in restul Europei, a declarat luni ministrul de Interne Ranko Ostojic, potrivit Reuters.

"Fluxul de imigranti din Grecia trebuie oprit. Voi incerca sa obtin asta la intalnirea de maine cu ministrii de interne UE", le-a spus Ostojic reporterilor de la tabara Opatovac, din apropierea orasului estic Tovarnik.

"Este alsolut inacceptabil ca Grecia sa isi goleasca taberele de refugiati si sa trimita oameni catre Croatia via Macedonia si Serbia", a mai afirmat Ostojic.










4215 vizualizari
  • +10 (12 voturi)    
    Croatia? (Luni, 21 septembrie 2015, 14:52)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Croatia nu era tara a carui premier spunea saptamana trecuta ca ii vor primi pe migranti cu paine si cu sare? Nu era tara care spunea ca ea nu procedeaza neospitalier precum Ungaria cu acesti oameni? Ce s-a intamplat acum?

    Vai de capul vostru....
    • +4 (4 voturi)    
      le-a trecut supararea, au alt inamic acum (Luni, 21 septembrie 2015, 16:30)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Acum am vazut ca au colaborat cu ungurii si au trimis imigrantii pe capul lui madam Merkel care oricum se lauda ca-i iubeste si-i asteapta cu bratele deschise. Adevarul e ca toti i-au injurat pe unguri pana au vazut invadatorii calcandu-i in picioare si atunci au actionat in consecinta, adica i-au pasat mai departe. Dupa care au mai dat-o si in gat pe Maica Tereza care-i ameninta cu sanctiuni.
  • +22 (22 voturi)    
    Lantul slabiciunilor (Luni, 21 septembrie 2015, 15:03)

    Veriga slaba din UE [anonim]

    Germania cere Austriei sa isi controleze frontierele si anunta ca suspenda "de facto" acordurile Schengen.

    Austria cere Ungariei, Croatiei si Sloveniei sa nu mai lase imigrantii ilegali sa treaca frontierele.

    Ungaria cere Serbiei acelasi lucru, Serbia nu respecta insa dreptul international (ca orice gubernie rusa) si Ungaria e obligata sa faca garduri pe toata granita.

    Atunci Serbia baga migrantii in autobze sii ii duce spre Croatia, care la inceput a vrut sa para "mai umana" decat Ungaria, dar dupa numai 48 de ore a priceput ca treaba e grava rau si nu face fata.

    Croatia a bagat migrantii in autobuze si i-a dus pana la punctul de frontiera ungar. Iar Ungaria i-a dus pana la frontiera Austriei. care iar s-a enervat si a inceput cu santajul financiar.

    Germania da telefon la Zagreb (e oficial), Croatia se calmeaza cu primitul si brusc "isi da seama" ca totusi acesti migranti vin de undeva la frontiera ei, din..Serbia.

    Dar Serbia sustine ca "nu e de vina", ca migrantii vin din Macedonia. Bun, dar de unde apar acolo la macedoneni?

    Pai vin din Grecia. Si cum trec aia frontierele elene? Ii lasa politia greaca, ba chiar ii duce pana la frontiera cu Macedonia (Grecia e fericita sa faca probleme vecinei, are dispute pe tema numelui de "macedonia").

    Si cum au ajuns toti astia in Grecia? Pai vin din Turcia. Cum, vin de acolo cu zecile de mii, cu sutele de mii, pai e posibil sa iti treaca masa asta de oameni pe teritoriu si prin apele tale maritime si tu, ditamai stat turc care te dai putere pe acolo, sa nu stii sau sa nu faci nimic?

    Turcia ii lasa pe toti sa treaca, opreste cateva sute de ochii reporterilor in timp ce zeci de mii trec cu mii de barci si nave.
    Si face asta nu doar pentru ca nu are chef sa se "ocupe" de ei, ci pentru a provoca maxim de probleme Greciei (ura intre acesti vecini e foarte veche) si a destabiliza UE suficient pentru ca Uniunea Europeana sa "aiba nevoie" de Turcia.

    Turcia e implicata direct, militar, in razboiul civil din Siria !
    • +4 (4 voturi)    
      asa e! (Luni, 21 septembrie 2015, 16:13)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Veriga slaba din UE

      Robinetul suvoiului de oameni e in Turcia, cum bine ai observat! Il vor inchide atunci cand vor obtine de la UE ceea ce vor, nu stiu ce, dar sigur nu e corba numai de bani..,. poate vor mana libera sa rezolve si chestiunea kurda in felul lor!
      • +1 (1 vot)    
        Sper ca prin asta Turcia s-a spalat pe bot (Luni, 21 septembrie 2015, 17:25)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

        de intrarea in UE, cel putin pana cand generatia dinozaurilor islamisti se stinge si pana cand ajunge ceva bine si pe la tara. Exista si acolo lume subtire, tinerii si oamenii din Taksim. Dar inca minoritari.
        • +1 (1 vot)    
          generatia (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:34)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          islamistilor e bine mersi si prospera, sint exact ca cei adusi de ceausila de la tara, unii apropapedin neolitic, sa lucreze in fabrici si uzine, dar mai ales sa-i sprijine regimul criminal. Adica multi si prosti. Erdogan e un populist abil care stie sa profite la maximum de aspectul asta. Nu vor fi primiti in ue si el stie asta. De fapt asa cum arata ue si la ce viitor are, nu cred ca mai vrea cineva aderare, ci doar sa profite de degringolada.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 21 septembrie 2015, 16:36)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Veriga slaba din UE

      Pana la urma, e din categoria "Hai sa le-o tragem la vecini, ca avem probleme vechi cu ei" :))
    • +3 (5 voturi)    
      concluzia e falsa (Luni, 21 septembrie 2015, 17:04)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Veriga slaba din UE

      Turcia e implicata in razboiul cu kurzii nu cu ISIL. Asad ataca in principal politiile "moderate" (sustinute semioficial de americani) si mai de loc pe ISIL. ISIL ataca mai mult armata shiita irakiana sustinuta de armata iraniana, care este marele inamic si mai putin micul inamic Asad.
      Turcia este de fapt marele jucator de sah care tine de luni de zile 2.2 milioane de sirieni in taberele de refugiati si nu spune absolut nimic. Nu a cerut nici un ajutor, ONU este ca si inexistenta, Crucea (Semiluna) Rosie nu spune nimic si e practic la fel de inexistenta. Turcia a lasat sa se acumuleze o populatie uriasa pe care a asmutit-o acum catre Europa si in particular impotriva Greciei in cel mai prost moment din istoria sa recenta. Asta ori este cea mai cruda razbunare posibila, ori este un plan bine pus la punct pentru cucerirea Europei. Unul din motivele pentru care Turcia nu a fost primita in UE a fost ca liderii de dreapta de la acea vreme au considerat ca Turcia va schimba configuratia religioasa in Europa, ceea ce sigur se va intampla acum. O noua majoritate musulmana europeana nu va avea nici o problema in a primii Turcia in UE peste vreo 10-20 de ani. Si asa Turcia isi va atinge doua scopuri dintr-o singura lovitura, integrarea economica si cucerirea politico-religioasa. Nu este de uitat nici ca toate conductele de petrol si gaze alternative la Rusia vor trece prin Turcia.
      Ma simt absolut oribil cand duhoarea ruseasca incepe sa devina preferabila imbecilizarii islamice pe care ne-o serveste acum neo-comunismul american. Sunt sigur ca la fel de confuzi erau si englezii cand incercau sa negocieze intai cu Hitler, iar apoi cu Stalin.
      Sad world, shitty life, apocalyptic future!
      • +1 (1 vot)    
        Excelent. (Luni, 21 septembrie 2015, 21:13)

        Dacu [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

        mai ales pt. "Sunt sigur ca la fel de confuzi erau si englezii cand incercau sa negocieze intai cu Hitler, iar apoi cu Stalin."
      • 0 (0 voturi)    
        am (Marţi, 22 septembrie 2015, 0:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

        mai spus-o si eu, traim exact vremurile din anii 30, cind erai obligat sa alegi intre nazisti si comunisti, practic doua fete ale aceleleiasi monede. Si se va termina la fel ca si atunci.
    • +3 (3 voturi)    
      Excelenta analiza! Super! (Luni, 21 septembrie 2015, 17:23)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Veriga slaba din UE

      si scrisa de nota 10!
  • +1 (1 vot)    
    ei, in sfarsit (Luni, 21 septembrie 2015, 16:10)

    tecumseh [utilizator]

    grecia ii lasau sa treaca pentru ca nu ceruse niciodata croatia altfel. acum ca a cerut, grecia nu le va mai da voie sa treaca iar criza refugiatiolor se va rezolva din fasa. vedeti ca europa are solutii ?
    doar mie mi se pare ca un grup de tampiti conduce europa ?
  • +5 (5 voturi)    
    Croatia are dreptate! (Luni, 21 septembrie 2015, 16:11)

    lili [anonim]

    UE prin celebrul Acord Schengen NU este in stare sa-si pazeasca granitele, Grecia face parte din Schengen!
    Vai de Schengenul vostru!
  • +3 (3 voturi)    
    O idee buna (Luni, 21 septembrie 2015, 17:39)

    V. Veroiu [utilizator]

    Sa ii tina grecii pe toti. Bani au destui.